Biedaczek

Jaki system GPS?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Przepiorek    18
Dnia 22.02.2021 o 09:11, RU68 napisał:

Jeżeli już mówimy o koszcie zwrotu to na pewno nie w latach ale w ha .-myślę oczywiście o całej nawigacji .Nie rozumiem jak kalkulujesz zwrot po 4-4,5 latach ( chyba że własna stacja zbudowana z podzespołów- śmiem domniemać że wątpliwej przydatności choć wszystko zbudowali ludzie) .Ceny abonamentu w EUPOS zaczynają się od 25,20zł tydzień 84zł miesiąc i 378zł  rok   działa to bez zarzutu jedynym ograniczeniem może być dostęp na polu do internetu .Zważając na cykliczność prac całoroczne wykorzystanie poprawek kosztuje mnie poniżej 200 zł więc ten zwrot bardziej dożywotni przy zastosowaniu innych źródeł korekcji .Oczywiście koszt modemu i ewentualnie karty sim też należy doliczyć i podzielić przez lata .Ale to ułamek abonamentu za sygnał  dostarczany bezpośrednio z satelity przekraczający grubo 1000 euro - na dodatek oczekiwanie na połączenie nawet kilkanaście minut (ze słyszenia) Nowsze systemy mogą się łączyc przez wi fi poprzez   komórki  jednak nie wiem jak z tą stabilnością zasięgu   w porównaniu do długiej anteny zewnętrznej 

 

Odnośnie zwrotu po 4 latach, mówię o różnicy ceny jaką należy zapłacić za kompletny system prowadzenia z dokładnością 3-5 cm (korekcja przez satelitę typu GS, CenterPoint RTX, czy OmniStarHP,XP), a  dokładnością RTK  z modemem GSM do odbioru korekcji sieciowej np ASG EUPOS, VRS Net czy innej. Różnica w abonamencie rocznym miedzy tymi sygnałami to ponad 3150 zł. 4,5 roku to ponad 13500 zł. Jeżeli przyjąć, ze możemy korekcję RTK zakupić na miesiące operacyjne, to ta różnica jeszcze bardziej się powiększy. Różnica w zakupie zestawu RTK a dokładnością pośrednią z abonamentem przez satelitę wynosi około 2400 euro netto (czyli około 11209 zł netto) w przypadku systemów Raven Precision. Po tym okresie zarabiamy ponad 3000 zł lub więcej każdego roku. 
A inną kwestią jest ilość ha na których pracujemy z systemem gps. Im więcej i wieksza jest ilość operacji wykonywanych z użyciem gps, tym szybszy jest zwrot nakładów poniesionych na zakup systemu gps. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9

Cześć, mam pytanie co do możliwości wykorzystania darmowych aplikacji do nawigacji polowej, typu nawigator polowy, ewentualnie tanich zestawów GPS typu agripilot (aplikacja + antena).

Wertując tutaj większość tych tematów plus to co wyczytałem gdzieś indziej na internecie, wnioskują, że przy samej darmowej apce i prostej antenie od garmina czy jakiejkolwiek z aliexpress uzyskujemy dokładność wg. reklamy do 0,5m, a realną, jak ktoś tutaj pisał od 1,5 do 2m (w zależności od warunków), zgadza się? A czy jest możliwość wykupienia płatnej korekcji i zaprzęgnięcia tego do naszej anteny? Bo gdzieś nawet ktoś tutaj wklejał link do strony asgeupos, na której jest instrukcja, jak po wykupieniu licencji na korekcję, skonfigurować odbiornik. Czy wtedy po wykupieniu takiej korekcji i konfiguracji anteny gps, jesteśmy w stanie uzyskać tę dokładność rzędu ~30cm? Czy jest to raczej moje pobożne, skrótowe myślenie, wynikające z niewiedzy w tym temacie?

Będę wdzięczny za rozjaśnienie kwestii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Korzystanie z korekcji to zupełnie inna bajka trochę tych gratów mam i wg.mojej wiedzy to nie będzie działać a chociażby w jaki sposób chcesz odbierać poprawki -potrzebny jest modem GSM a to już ok 4000 jak myślisz poważnie poszukaj używanego z górnej półki i będzie dzie chodziło przez lata 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9
1 godzinę temu, RU68 napisał:

Korzystanie z korekcji to zupełnie inna bajka trochę tych gratów mam i wg.mojej wiedzy to nie będzie działać a chociażby w jaki sposób chcesz odbierać poprawki -potrzebny jest modem GSM a to już ok 4000 jak myślisz poważnie poszukaj używanego z górnej półki i będzie dzie chodziło przez lata 

A jaką dokładność mają takie sprzęty? Bo rozumiem, że z tą używką miałeś na myśli jakąś navi typu trimble, tak?

Edytowano przez Maniaks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Dokładność to sprawa względna i zależy od czasu jaki upływa np od przejazdu do przejazdu -stabilność daje jedynie RTK czyli jak geodeci  za 10 lat punkt jest punktem a linia linią .Teoretycznie przejazd do przejazdu bez korekcji to 20 cm  ale to zależy w jakim odstępie czasu wykonasz kolejny przejazd tanim rozwiązaniem jest center line 220 lub Muller track II można kupić od 3000 -6000 wszystkie aplikacje i wynalazki to rozwiązania (czekoladopodobne ) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18
Dnia 16.03.2021 o 19:40, Bartek933 napisał:

Panowie, ma ktoś może lub wie gdzie mógłbym pobrać lub zdobyć polska instrukcję do trimble XCN-1050? 

Panowie, ma ktoś może lub wie gdzie mógłbym pobrać lub zdobyć polska instrukcję do trimble XCN-1050?

Zadzwoń do firmy od której kupiłeś navi lub poszukaj dystrybutora trimble.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mar_czar    0

Witam. Znają Państwo jakieś lokalizatory breloczki dla zwierząt, które mogę lokalizować w aplikacji na telefonie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez johnyrs
      Witam
      Kupiłem ciągnik z nawigacją Trimble FMX, szukam kogoś kto pomógł by mi to ogarnąć i wytłumaczyć jak to uruchomić. W tym temacie jestem laikiem. 
    • Przez Mateuszhl955
      Witam zakupiłem ciągnik steyr profi 6145 fabryczne przygotowany pod gps. Tutaj pytanie co to dokładnie znaczy i co musze dokupić aby gps działał z dokładnością do 2,5cm
      ogarnę to sam czy musze wołać serwis ?
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam , po raz 3 odnawiam temat
      Jakie są alternatywne wersje anten do aplikacji nawigator polowy [ nie chodzi tu o dokładność 5 cm] obecnie ciężko znaleźć jakąkolwiek działającą antenę która dobrze bedzie współgrać z tą aplikacją.
      Na ten moment znalazłem tylko garmin glo 2 które daje skalę błędu 60 cm, użytkowników posiadających te antenę zapraszam do dyskusji a osoby posiadające inne anteny o informację jaka to antena i jaką ma dokładność, dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Moscov
      Witam serdecznie, poszukuje jakiegoś patentu na tanią nawigację do ciągnika kropka Nie potrzebuję rtk i tym podobnych, potrzebuje jej wyłącznie do opryskiwacza i rozsiewacza. 
      Posiadam tablet z Windowsem, co więcej potrzeba żeby ogarnąć coś sensownego? 
      Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi 
    • Przez rolstudent
      Cześć od jakiegoś czasu interesuje się programem AgopenGps. Czy są tu użytkownicy tego systemu. 
      Kolega @Jarczewski ma już chyba spore doświadczenie.
      Zqmowilem https://www.autosteer.cc/produkt/arudusimple-f9p-annmb/
      I trochę się tym pobawię w ramach hobby 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj