Biedaczek

Jaki system GPS?

Polecane posty

Biedaczek    1

Witam,

Planuje zakup opryskiwacza Amazone UX i siewnika do kukurydzy, prawdopodobnie KUHN MAXIMA 3TS. Nie chcę kupować do każdej nowej maszyny nowego komputera, dlatego planuje zakup jednego systemu, który będzie mógł sterować sekcjami wszystkich maszyn wyposażonych w isobus a do tego zapewniać autonomiczną jazdę równoległą z dokładnością umożliwiającą siew. System będzie współpracował z ciągnikiem New Holland t7.220 z 2007 roku, który ma isobus ale nie wiem ilu pinowy bo gniazdo nigdy nie było używane, starym ciągnikiem Fendt bez złącza i może z kombajnem Claas z 95 roku. 

Powoli zbieram oferty, które bardzo się od siebie różnią, a ja jestem zielony w temacie i nie wiem do końca co jest dokładnie potrzebne i czy w ogóle to co chce jest możliwe. Którą firmę wybrać i jaki sygnał żeby nie płacić później co roku tysięcy euro za sygnał? Myślałem o największych/najpopularniejszych firmach (Trimble, Topcon, John Deere), żeby nie zostać później z ręką w nocniku z oprogramowaniem, które nie będzie rozwijane. 

Dzięki za pomoc :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18

Polecam Raven. Są obecnie zestawy z prowadzeniem w porządnej promocji:

Dwa panele z ISOBUS CR7 i CR12. Wiązka ISOBUS w cenie promocyjnej. 
 

91FDB99D-052D-4436-8F47-32448BD9F108.jpeg

B25E27EF-3CEE-4C9D-8701-D5971B04349B.jpeg

0A2FBB1B-0D6A-4DCD-809E-A76D0683D987.jpeg

77C59BC1-BB3F-464D-A480-EF102B6737D7.jpeg

B8746C2E-96D3-4F66-9A3E-714AF7515010.jpeg

5216B7EB-7FEB-4DBF-AD30-7498CE1F5FC9.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Nawigacja to przede wszystkim dokładność a dokładność to rtk a to wiąże się z pewnymi opłatami i tu można zapłacić od 24 zł za tydzień  1300 zł rok do 1800euro za rok i to są koszty wieloletnie tej przyjemności .Radzę zwrócić uwagę na jakość odległość poziom wiedzy i kultury serwisu bo będzie potrzebny wielokrotnie a są firmy które żerują na klientach -ofiarach których pozycję określił bym płacz i płać .Przy zakupie proponuję spisać rodzaj i poziom wsparcia  po sprzedaży a na próbę zadzwonić kilka razy z pytaniami może nawet i głupimi ale to pozwoli ocenić jak prowadzą rozmowy i odbierają telefony , dla przykładu   T ...ble  można nie dożyć odebrania tel jeśli już któreś pytanie o pomoc . Nawigacja to jeszcze takie coś co wiecznie woła o aktualizację i rozbudowę .Z czasem zechce się kontrlola sekcji,  zmienne dawkowanie, monitoring plonu i inne a to już nie tak prost sprawy jak prowadzenie 2,5 cm . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Uzywka,sprawna, zrobiona jakas tam aktualizacja do najnowszej mozliwej wersji ( nie znam sie na tym). Warta 3000zl ?

Müller Elektronik Track-Guide

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Do zupełnie prostych potrzeb i dobrym refleksie ok 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

RU68 chcialem pisac do Ciebie PW ale nie idzie... cos zablokowane masz.  Ogolnie wart sprzet tej ceny?

Przeszlo mi kolo nosa za prawie darmo takie cos 

John Deere Mobile RTK Modem 2G

Tak szukam cos dla siebie... przyda sie zawsze ale bardziej jako ciekawostka.

Edytowano przez Narko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Moduł gsm to odbiornik który poprzez sieć komórkową łączy się z naziemnymi stacjami korekcyjnymi i przekazuje te dane do nawigacji w celu uzyskania dokładności RTK Antena  przekazuje czasy podawane przez satelity do nawigacji w której odbiornik sygnału dane te analizuje pozycjonująć antenę . natomiast ostatnio firmy zaczęły wbudowywać odbiornik do anteny tak że już obrobiony sygnał jest podawany do nawigacji ( to już może być nawet tablet z odpowiednim oprogramowaniem )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

i nie trzeba płacić horych pieniędzy za prowadzienie równoległe z dokładnością rtk. wystarczą karty sim i troszke internetu? dobrze rozumiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

 

Nie ma ani tak dobrze ani tak źle .Aby uzyskać korekcję trzeba ją kupić w abonamencie ale to grosze w porównaniu z tym co oferują firmy od nawigacji 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

Ciekawe to jest, jest już kila osób które montują odbiorniki gps + do tego jakieś modyuły gsm dzieki czemu podobno stwarzają przez to wlasną stacje bazową, tylko gdzie i jak wykupić taki sygnał , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Stacja bazowa to zupełnie co innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18
1 godzinę temu, RU68 napisał:

 

Nie ma ani tak dobrze ani tak źle .Aby uzyskać korekcję trzeba ją kupić w abonamencie ale to grosze w porównaniu z tym co oferują firmy od nawigacji 

Firmy od nawigacji sprzedają sygnał korekcyjny satelitarny (droższy) i z systemów korekcyjnych RTK takich firm jak ASG-EUPOS, VRS NET i innych, które kosztują Max 1300-1500 zł/rok, 86 zł na tydzień. 
Problemem może być  przedstawienie rolnikowi rozwiązań przez niektóre firmy sprzedające systemy nawigacji. Żeby być konkurencyjną w stosunku do konkurencji oferują zestawy ze średnia dokładnością z korekcją z satelity o dokładności około +/-3 cm.
Dlatego nie mówią o tańszym koszcie eksploatacji (ale droższym zakupie sprzętu), który  zwraca się po około 4-4,5 latach. Warto szukać informacji u dostawców roznych producentów. Zebrać informacje i dokonać najlepszego wyboru ( nie zawsze najtańszego).

Edytowano przez Przepiorek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Jeżeli już mówimy o koszcie zwrotu to na pewno nie w latach ale w ha .-myślę oczywiście o całej nawigacji .Nie rozumiem jak kalkulujesz zwrot po 4-4,5 latach ( chyba że własna stacja zbudowana z podzespołów- śmiem domniemać że wątpliwej przydatności choć wszystko zbudowali ludzie) .Ceny abonamentu w EUPOS zaczynają się od 25,20zł tydzień 84zł miesiąc i 378zł  rok   działa to bez zarzutu jedynym ograniczeniem może być dostęp na polu do internetu .Zważając na cykliczność prac całoroczne wykorzystanie poprawek kosztuje mnie poniżej 200 zł więc ten zwrot bardziej dożywotni przy zastosowaniu innych źródeł korekcji .Oczywiście koszt modemu i ewentualnie karty sim też należy doliczyć i podzielić przez lata .Ale to ułamek abonamentu za sygnał  dostarczany bezpośrednio z satelity przekraczający grubo 1000 euro - na dodatek oczekiwanie na połączenie nawet kilkanaście minut (ze słyszenia) Nowsze systemy mogą się łączyc przez wi fi poprzez   komórki  jednak nie wiem jak z tą stabilnością zasięgu   w porównaniu do długiej anteny zewnętrznej 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

Myśląc o prowadzeniu nie myśle kiedy mi się to zwróci, tylko jak poprawić komfort i wydajność pracy. Co do sygnału przez sieć to widziałęm już że to działa mega szybko, zapotrzebowanie na internet jest znikome bo podobno to raptem w bajtach sie mieści gdyż wysyła tylko kilka cyfr. Ale tak jak mówisz, nawet koszt zakupu osobnego modemu i karty sim z jakimś internetem jest niczym w porównaniu do rocznego abonamentu u dilera. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

obecnie kupując modem warto zwrócić uwagę aby odbierał 4G lub 5 G  na zachodzie już likwidują modemy 3 g  i będą to wystawiać za grosze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

z ciekawości dzwoniłem i rozmawiałem bo oferta wydawała się rewelacyjna - po rozmowie ściema na kółkach i to bez powietrza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marekk91    3
Dnia 23.02.2021 o 18:06, RU68 napisał:

z ciekawości dzwoniłem i rozmawiałem bo oferta wydawała się rewelacyjna - po rozmowie ściema na kółkach i to bez powietrza

Czemu tak sądzisz po rozmowie?

Widzę że ten sprzedawca ma prowadzenie na hydraulice oparte na AgOpen, co o tym myślicie? Warte to coś czy odpuścić sobie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Jeżeli ktoś ogłasza się i proponuje za 15000 pełny zestaw  a po chwili rozmowy przekracza już 30 000 to dla mnie nie partner - Jaki sprzedawca taki sprzęt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marekk91    3

Na czym wyszła taka różnica? Rozumiem parę tysięcy w jedną lub drugą stronę, ale nie 2x 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Panowie, ma ktoś może lub wie gdzie mógłbym pobrać lub zdobyć polska instrukcję do trimble XCN-1050? 

Panowie, ma ktoś może lub wie gdzie mógłbym pobrać lub zdobyć polska instrukcję do trimble XCN-1050?


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateuszhl955
      Witam zakupiłem ciągnik steyr profi 6145 fabryczne przygotowany pod gps. Tutaj pytanie co to dokładnie znaczy i co musze dokupić aby gps działał z dokładnością do 2,5cm
      ogarnę to sam czy musze wołać serwis ?
    • Przez johnyrs
      Witam
      Kupiłem ciągnik z nawigacją Trimble FMX, szukam kogoś kto pomógł by mi to ogarnąć i wytłumaczyć jak to uruchomić. W tym temacie jestem laikiem. 
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam , po raz 3 odnawiam temat
      Jakie są alternatywne wersje anten do aplikacji nawigator polowy [ nie chodzi tu o dokładność 5 cm] obecnie ciężko znaleźć jakąkolwiek działającą antenę która dobrze bedzie współgrać z tą aplikacją.
      Na ten moment znalazłem tylko garmin glo 2 które daje skalę błędu 60 cm, użytkowników posiadających te antenę zapraszam do dyskusji a osoby posiadające inne anteny o informację jaka to antena i jaką ma dokładność, dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Moscov
      Witam serdecznie, poszukuje jakiegoś patentu na tanią nawigację do ciągnika kropka Nie potrzebuję rtk i tym podobnych, potrzebuje jej wyłącznie do opryskiwacza i rozsiewacza. 
      Posiadam tablet z Windowsem, co więcej potrzeba żeby ogarnąć coś sensownego? 
      Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi 
    • Przez rolstudent
      Cześć od jakiegoś czasu interesuje się programem AgopenGps. Czy są tu użytkownicy tego systemu. 
      Kolega @Jarczewski ma już chyba spore doświadczenie.
      Zqmowilem https://www.autosteer.cc/produkt/arudusimple-f9p-annmb/
      I trochę się tym pobawię w ramach hobby 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj