Kacper43

Przekształcenie działki - jak to najlepiej zrobić?

Polecane posty

Kacper43    0

Cześć,

U mnie w gminie pracują tacy ludzie, że dowiedzieć się coś, to trzeba mieć nerwy ze stali, dlatego pytam Was, bo może ktoś przerabiał temat w obecnych przepisach.

Sytuacja wygląda tak, że chciałbym się pobudować na działce, której właścicielem jest Tata rolnik. Działka jest tak naprawdę dwiema działkami (52 i 53) o osobnych numerach. Działki są wąskie, ale długie, dlatego budowa domu musiałby być jednocześnie na dwóch. I nie wiem jak to ugryźć. Sytuacje pokazuje zdjęcie poniżej.
Do okola działki budowlane i rolne. Dom byłby jakieś 150m od drogi zahaczając o dwa numery.
I teraz pytanie. Jak to najekonomiczniej zrobić? Da radę włączyć tylko fragment? Pod sam dom?
Sam budynek będzie miał około 160m2, a podwórko w raz z domem jakieś 800m2.

Rozumiem, że można samą powichrzenie domu +/- tylko przekształcić? Czy jednak jakieś podwórko trzeba uwzględnić?  Najlepiej scalić przed przekształceniem działki 52 i 53 w jedną?
Czy wszystkie te procedury lepiej by zrobił obecny właściciel tj Tata rolnik czy lepiej by przepisał te dwie działki i ja jako nie rolnik poscalałbym i przekształcił?

Działki nie są w MPZP.

Pozdrawiam serdecznie.


 

VCfjph0.png

Edytowano przez Kacper43

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

1. Budynek z oknem musi być min 4 metry od granicy działki więc raczej scalenie.

2. o warunki zabudowy powinien wystąpić ojciec

3. jeżeli planujesz brać kredyt hipoteczny pod budowę to działka nie może przekraczać 2999m

jeszcze pytanie która klasa ziemi ?

 

Edytowano przez PrzemoO
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2470

jeżeli działki są obie wasze to możesz spalić dwie działki i po sprawie ja kilka lat temu miałem taki sam problem więc scalilem dwie wąskie długie działki a późnej z niej wydzielilem di działkę 1800m pod budowę i się pobudowalem a na ta działkę która została za działka pod budowę musiał tylko zostać wjazd 6 m


scali miało byc

  • Like 1

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031

@Kacper43 Ty najpierw sie zastanów czy chcesz mieszkać na wsi Na wsi czasem śmierdzi ,pieją koguty i czasem wydziera sie paw ,krowa czasem potrafi sie drzeć pół dnia bez powodu A i rolnicy nie zawsze stosują sie do przepisów o ciszy nocnej Żebyś za jakiś czas nie zadawał pytań na forum prawnym co zrobić z sąsiadem co w nocy kosi zboże albo wywozi śmierdzący  obornik a sąsiadka znęca sie nad zwierzętami ubijając korę na rosół 

  • Haha 2
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1119
12 godzin temu, wojtal24 napisał:

jeżeli działki są obie wasze to możesz spalić dwie działki i po sprawie ja kilka lat temu miałem taki sam problem więc scalilem dwie wąskie długie działki a późnej z niej wydzielilem di działkę 1800m pod budowę i się pobudowalem a na ta działkę która została za działka pod budowę musiał tylko zostać wjazd 6 m

 

scali miało byc

Znaczy tylko

droga planowa?

Ile teraz ma działka po scaleniu szerokości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5544332211    29
4 minuty temu, debrzyna napisał:

@Kacper43 Ty najpierw sie zastanów czy chcesz mieszkać na wsi Na wsi czasem śmierdzi ,pieją koguty i czasem wydziera sie paw ,krowa czasem potrafi sie drzeć pół dnia bez powodu A i rolnicy nie zawsze stosują sie do przepisów o ciszy nocnej Żebyś za jakiś czas nie zadawał pytań na forum prawnym co zrobić z sąsiadem co w nocy kosi zboże albo wywozi śmierdzący  obornik a sąsiadka znęca sie nad zwierzętami ubijając korę na rosół 

A kolega to chyba z c**** spadł , jeśli jest to syn rolnika to przez tyle lat na wsi  na pewno się  przyzwyczaił do tych uroków . Bynajmniej w mojej okolicy to wieś wygląda teraz inaczej niż np 20 lat temu , teraz w każdej wsi u nas to max 2-4 rolników a reszta to po przeprowadzała się do miasta albo z miasta  a pozostali to te osoby które sprzedały/wydzierżawiły gospodarstwa . Przeraża mnie to , że połowa miastowych śmieje się ze wsi że a to niedorozwinięci jacyś a to śmierdziele , biedacy i itp a sami w weekend na obiadek na wieś i tylko czekają aż ojciec z matką zejdzie ze świata lub sprzedadzą  gospodarstwo aby dostać kase i spłacić 100 m2 nie w 30 lat tylko w max 5 , . Sam uważam , że jeszcze około 10 lat  może i nawet mniej a wszystko przez patologiczną politykę rolniczą unii będzie droższe ze 3-4 razy . Wtedy to taki mości lord będzie wpierdzielał tydzień zielsko a na niedziele tylko po kotleciku i już mu nie będzie przeszkadzał zapach obornika , praca do późnych godzin i zwierzęta .

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2470
mf362 napisał:

12 godzin temu, wojtal24 napisał:

jeżeli działki są obie wasze to możesz spalić dwie działki i po sprawie ja kilka lat temu miałem taki sam problem więc scalilem dwie wąskie długie działki a późnej z niej wydzielilem di działkę 1800m pod budowę i się pobudowalem a na ta działkę która została za działka pod budowę musiał tylko zostać wjazd 6 m

 

scali miało byc

Znaczy tylko

droga planowa?

Ile teraz ma działka po scaleniu szerokości?

działka na której stoi dom po scaleniu ma 30 lub 32m od drogi ale na tej działce stoi tylko dom i ogród na sąsiedniej działce mam budynki gospodarcze i podwórko rolnicze. dojazd do działki z tylu za budynkiem to 6m chodź tam jest normalna ziemia rolną i mam do niej i tak dojazd z dwóch innych stron

  • Like 1

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kacper43    0

Dzięki panowie za odpowiedzi.
Działka po scaleniu miałaby  jakieś 80m szerokości. Obie działki należą do Taty. Niestety obence działki są za wąskie, by sensownie rozplanować dom, który bym chciał.
Klasa IV. Działka 52 to pole orne, a 53 łąka.
Czyli najpierw scalenie, które wykona Ojciec.

A co dalej można zrobić, by ułatwić sobie dalsze sprawy urzędowe?
Działka po scaleniu będzie dość duża. W szerokości może nie aż tak, bo ~80m, ale długości już tak - ponad 330m.
Uwzględniając to co napisał @PrzemoO, to działka nie mogłaby przekroczyć 2999m2, to należałoby wydzielić osobną działkę z nowym numerem pod sam dom i podwórko, a resztę zostawić jako pole.  W sumie dziwna sprawa. Co ma wielkość działki do kredytu? Ale może tak jest nie interesowałem się tym.

Jako, że dom byłby jakieś 150m od drogi, to również musiałbym uwzględnić drogę w tej nowej działce. Czyli tak mniej więcej po doliczeniu wydzielona działka miałaby jakieś 1800m2 wraz z drogą 150m x 6m. Przez taki zabieg zarówno działka scalona i nowo wyznaczona miałby by dostęp do drogi publicznej.

Czy wydzielenie takiej działki to duży kłopot? Miał ktoś z tym do czynienia?
Rozumiem, że najlepiej jakby to wszystko robił Tata jako obecny właściciel-rolnik?
W internecie naczytałem się, że wydzielenie 100m2 działki budowlanej z rolnej, to koszt 5000 zł. Czyli za taką działkę musiałbym zapłacić ponad 100k? Czy Tata jako rolnik ma inne stawki/prawa?

Dzwoniłem dziś do gminy, by się dokładnie dowiedzieć, ale nic konketnego się nie dowiedziałem. Kazali dzwonić po wakacjach, bo przez koronawirusa mają duzo pracy i nie mają na mnie czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Działka poniżej  30 arów jest jako budowlana powyżej rolna. Jestem na etapie budowy więc już to przerabiałem. Nie wiem jaki koszt jest scalenia ale wytyczenie działki do 30 arów to 1500 netto, przynajmniej w mojej okolicy. Wszystko niestety wiąże się z czasem. Ja zleciłem geodecie wytyczenie działki 9 stycznia i jeszcze sprawa nie jest zakończona, a w gminie decyzję miałem na drugi dzień. Teraz czekam za wydziałem ksiąg wieczystych kiedy dokonają wpisów. Potem dopiero zakładam nową księgę wieczystą dla powstałej działki i znowu parę miesięcy minie. Dopiero wtedy mogę udać się do banku.

Ja buduję na 5 klasie ziemi, i chyba do 15 arów zabudowy uwzględniając budynek kostkę i drogę nie ma opłat .

nie wiem czy planujesz przydomową oczyszczalnię, szambo czy masz kanalizację, ale w przypadku dwóch pierwszych wariantów  też masz określone minimalne odległości od granicy, żebyś sobie nie wytyczył za małej działki.

Edytowano przez PrzemoO
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kacper43    0

@PrzemoO

Dzięki.
Z tego co wiem, to za scalanie nie jest pobierana żadna opłata. Tak przynajmniej powiedział mi dziś radny z mojej wsi.

 

Pisząc:

Cytat

Ja buduję na 5 klasie ziemi, i chyba do 15 arów zabudowy uwzględniając budynek kostkę i drogę nie ma opłat .


o jakich opłatach mówisz?
Tak jak wspomniałem cała działka miałaby 18 arów wraz z podwórkiem, drogą i terenem pod budynkiem. Czy masz na myśli, tylko i wyłącznie sam teren pod budynkiem i drogę?
Wszędzie gdzie czytam o przekształceniu działki rolnej na budowlaną, wymieniane są horrendalne kwoty za samo przekształcenie. A chyba takie wydzielenie tych 18 arów z tej scalonej ziemi podpada pod przekształcenie. Nie mogę znaleźć nigdzie takich informacji.
W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Dział III
Można jedynie wyczytać tyle, że podział administracyjny działek daje możliwość utworzenia działki do 3000m2.
Nie ma nic o tym, czy takie wydzielenie z działki rolnej coś w niej zmienia, czy dalej trzeba taką wydzieloną działkę przekształcić na budowlaną itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

bo jeżeli dzielisz na działki powyżej 3000 metrów to geodeta robi podział i idzie to do starostwa, ale jeśli jest poniżej 3000 metrów  to dochodzi jeszcze decyzja z urzędu gminy.

Jak nie zapomnę to jutro podpytam mojego kierownika o wyłączenie z produkcji rolnej. Stawki zależą od klasy ziemi i nie pamiętam teraz dokładnie od której klasy jest zwolnienie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
on31    0

Witam mam z, żona 4 dzialki po 0.49 ha łąki trwałe klasa 3a. Nie ma MPZP. Chcemy je przekształcić na budowlane tylko czy w ogóle można 3a przekształcić. Czy lepiej będzie je najpierw podzielić na pół przez zniesienie współwłasności i wtedy każda będzie miała mniej niż 30 arów czy lepiej zostawić tak jak jest. Czy da się je w ogóle odrolnic. Jeżeli tak to jak. Po 2 stronie drogi gruntowej stoją domy od 20 lat a po stronie naszych  działek 1 dom nowy ale nie graniczy bezpośrednia z naszymi.  Wiem że jednym ze sposobów jest zacząć budowę na siebie jeżeli buduję się np córce ale co w przypadku gdy gce się sprzedać obcemu zaczęta budowę? Czy są inne normalniejsze sposoby? 

Sprawa jest pilna bo trzeba spłacić długi a, wiadomo że za budowlana dostaniemy więcej pieniędzy. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj