Minister50

Odszkodowanie za wywłaszczenie pod drogę

Polecane posty

Minister50    3

Cześć.Mam taki temacie,przy podziale działki rolnej urząd gminy przejmuję od nas prawie 3tyś m na drogę.Jak mogę starać się o odszkodowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Urząd jest zobowiązany do powołania biegłego wyceny rynkowej  i zapłacenia .Jeżeli teren pod zabudowę to cena gruntu budowlanego -jeżeli rolny to rolnego .mogą zaproponować wymianę za twoją zgodą .Jeżeli wycena nie odpowiada można negocjować lub iść do sądu .Trzeba natomiast pamiętać że wójt lub burmistrz nie może ani zawyżyć ani zaniżyć ceny odbiegającej od cen rynkowych ponieważ narazi się na zarzuty niegospodarności .Najlepiej próbować się dogadać 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

I pamietać trzeba żeby być człowiekiem i dogadać sie a nie jak przyslowiowy kargul z pawlakiem 😉


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

nikt z wami nie będzie negocjował, grunt zostanie wywłaszczony z urzędu na podstawie specustawy drogowej. Urząd zobowiązany jest w ciągu 60 dni od decyzji o budowie drogi do powołania biegłego do wyceny gruntu i na podstawie jego wyceny wypłacenia  odszkodowania. Z wyceną możecie się zgadzać, lub ją oprotestować ważne że w tym drugim przypadku macie prawo do 70% odszkodowania na żądanie i nie mogą się od tego wykręcić. Na wydanie nieruchomości macie 200dni od uprawomocnienia decyzji o wywłaszczeniu. Ustawa ściśle określa terminy i obowiązki dla obydwu stron, warto te kilka stron przeczytać. Wszystkie ustalenia, korespondencję należy mieć na piśmie, nic na tzw. gębę bo różnie to bywa i czasami sprawa z błahej przyczyny trafia do sądu.

  • Like 1

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minister50    3

Jasne,że najpierw chcę się dogadać.Ale zobaczymy jak będzie.Orientuje się ktoś z was jakie stawki odszkodowania obowiązują w takiej sytuacji.A tak na marginesie w dziwnym kraju żyjemy,jak będziesz się stawiał to gmina nie pozwoli na podział.To jak jest z prawem własności?To jestem właścicielem czy użytkownikiem, zależnym od urzędu.Chyba że jedynym przywilejem jest coroczny haracz(podatek).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Jeszcze 2 lata temu stawki były za grunt inwestycyjny o podobnym przeznaczeniu. Przy budowie eski było to w granicach 30-40 zł za m2.w moim rejonie, dużo zależy od rejonu kraju. 


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
23 godziny temu, agromatik napisał:

nikt z wami nie będzie negocjował, grunt zostanie wywłaszczony z urzędu na podstawie specustawy drogowej. Urząd zobowiązany jest w ciągu 60 dni od decyzji o budowie drogi do powołania biegłego do wyceny gruntu i na podstawie jego wyceny wypłacenia  odszkodowania. Z wyceną możecie się zgadzać, lub ją oprotestować ważne że w tym drugim przypadku macie prawo do 70% odszkodowania na żądanie i nie mogą się od tego wykręcić. Na wydanie nieruchomości macie 200dni od uprawomocnienia decyzji o wywłaszczeniu. Ustawa ściśle określa terminy i obowiązki dla obydwu stron, warto te kilka stron przeczytać. Wszystkie ustalenia, korespondencję należy mieć na piśmie, nic na tzw. gębę bo różnie to bywa i czasami sprawa z błahej przyczyny trafia do sądu.

Sory ale każdy organ jest zobowiązany do przeprowadzenia negocjacji jak to wygląda to już inna sprawa do wywłaszczenia jest potrzebna odmowa lub niepowodzenie negocjacji . Oczywiście że nawet propozycja przesłana listem jest traktowana jako negocjacja i brak odpowiedzi lub odmowa jest traktowane jako przeprowadzona negocjacja . W odpowiedziach na ta "negocjacje najważniejsze aby nie używać słowa - odmawiam natomiast jak najbardziej wskazane jest -oczywiście ale ze względu na ..uzasadnienie....... grunt powinien być droższy.Jeżeli zadzierałeś lub podpadłeś urzędowi to będzie ciężko a samo  wywłaszczenie to nie tak prosta sprawa jak by się wydawało i oczywiście że odmowa wydania gruntu pod inwestycję spec skutkuje natychmiastowym wszczęciem procedur i nie ma skutku wstrzymujących inwestycję tj. wytyczą i wjadą bez zgody   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Tak jeżeli wykup następuje na podstawie ustawy o nieruchomościach. Obecnie wszystkie drogi od gminnych do krajówek są budowane na specustawie drogowej. W przypadku specustawy drogowej wywłaszczenie następuje z urzędu, nie ma znaczenia odmowa czy też jej brak. 

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Czyli specustawa do gazociągu jest inna niż do dróg -nie sądzę a gazociąg przechodziłem -trzeba czytać co się podpisuje wraz z odnośnikami na około 2500 właścicieli gdzie przechodził gazociąg 4 umie czytać---- a podpisać umią się pozostali 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minister50    3

Z urzędem gminy nie mam żadnych zatargów.Można wszystko załatwić.Ale wiem jak działają jeżeli chodzi o odszkodowanie,a to kasy niema,a to oddajcie na dobro wspólne itp.Zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

To są osobne specustawy, drogowa ma dwa tryby budowy, normalny gdzie załatwiane są najpierw sprawy administracyjne decyzje się uprawomocniają, a potem rusza budowa, oraz w trybie przyspieszonym gdzie budowa rusza po podpisaniu ZRID bez vacatio legis. Przerabiałem tryb przyspieszony, jest wesoło.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
5 godzin temu, Minister50 napisał:

Z urzędem gminy nie mam żadnych zatargów.Można wszystko załatwić.Ale wiem jak działają jeżeli chodzi o odszkodowanie,a to kasy niema,a to oddajcie na dobro wspólne itp.Zobaczymy

Jeżeli na dobro wspólne to można zaproponować hodowlę świń w urzędzie w sali konferencyjnej  oczywiście na dobro wspólne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Dowiedz się ile płacą za działki po sąsiedzku - świeże transakcje i najlepiej aby to udowodnić aktem notarialnym wówczas masz ich w garści bo ewentualnie biegły musi taki dokument uwzględnić w średniej wycenie .jeżeli  wywłaszczenie pogarsza zbywalność pozostałej części działki to też argument na negocjację . Powinieneś też zadbać o zjazdy na drogę wojewódzką z potencjonalnych działek 

Edytowano przez RU68

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nightdevil    5

Czy orientuje się ktoś jak wygląda stawka jeśli na ziemi rolnej która wykupić planuję zarząd dróg rosną np. maliny? Truskawki? Inne tego typu rzeczy? Czy to podnosi wartość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1757
Dnia 9.02.2022 o 11:51, Nightdevil napisał:

Czy orientuje się ktoś jak wygląda stawka jeśli na ziemi rolnej która wykupić planuję zarząd dróg rosną np. maliny? Truskawki? Inne tego typu rzeczy? Czy to podnosi wartość?

Przed specustawą podnosiło teraz nie napiszę bo nwm. U kuzyna było ogrodzone drewnianymi żerdziami 60 arów i rzeczoznawca wycenił w 2010 roku ta działkę na 100tysiecy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piterarnett    0
Dnia 4.07.2020 o 11:36, agromatik napisał:

To są osobne specustawy, drogowa ma dwa tryby budowy, normalny gdzie załatwiane są najpierw sprawy administracyjne decyzje się uprawomocniają, a potem rusza budowa, oraz w trybie przyspieszonym gdzie budowa rusza po podpisaniu ZRID bez vacatio legis. Przerabiałem tryb przyspieszony, jest wesoło.

Unas zaczyna sie komedia  ... ,az jestem ciekaw  wyceny  jaka bedzie  na dzialke  U  .. bo za R   mnej wiecej placa 40 zl za metr ...  Uslugowych w tej gminie  jest moze kilka wtym jedna to przejscie graniczne ... Co przekłada sie na brak  tranzakci  porównawczych..Wnoskowales  moze o dzialke zastępcza czy wykup resztowek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029
32 minuty temu, piterarnett napisał:

Unas zaczyna sie komedia  ... ,az jestem ciekaw  wyceny  jaka bedzie  na dzialke  U  .. bo za R   mnej wiecej placa 40 zl za metr ...  Uslugowych w tej gminie  jest moze kilka wtym jedna to przejscie graniczne ... Co przekłada sie na brak  tranzakci  porównawczych..Wnoskowales  moze o dzialke zastępcza czy wykup resztowek?

Wezmą z innego terenu. Nawet padła propozycja zamiany ze strony generalnej, ale im się nie chce poza wygodne i przetarte szlaki wychodzić. O wykup resztówek zawsze trzeba wystąpić. W moim przypadku jak przesłali propozycje wykupu to nie wiedziałem czy śmiać się czy płakać. W przeliczeniu za hektar wychodziło niecałe 15 tys przy rynkowych 30 za nieużytek.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piterarnett    0
9 minut temu, agromatik napisał:

Wezmą z innego terenu. Nawet padła propozycja zamiany ze strony generalnej, ale im się nie chce poza wygodne i przetarte szlaki wychodzić. O wykup resztówek zawsze trzeba wystąpić. W moim przypadku jak przesłali propozycje wykupu to nie wiedziałem czy śmiać się czy płakać. W przeliczeniu za hektar wychodziło niecałe 15 tys przy rynkowych 30 za nieużytek.

To bedzie wesolo znaczy sie..Bo my  mamy dzialke Uslugowa.2.4 hektara  a zabiaraja 0.8 hektara i to dokladnie srodek .Wiec nie wiem skad oni wezma na zamiane  dzialke Uslugowa  bo nam rolna nie jest potrzebna... za resztowki specjalnie tak placa  bo wiedza ,,ze  trzeba zakladac sprawe cywilna   ku... w bialy dzien  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

U mnie mają wziąć pod budowę chodnika ze ścieżką rowerową,jak wystąpię o warunki zabudowy to i cena też powinna podskoczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez yacenty
      Jakie są ceny rzepaku w sezonie 2023? Jaka może być cena rzepaku po żniwach 2023? Jaka jest opłacalność produkcji rzepaku? Zapraszamy do dyksuji.
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj