sylwek23111

Claas dominator 98 przegląd przedsezonowy

Polecane posty

sylwek23111    330

Witam jestem posiadaczem Claasa Dominatora 98 już 3 lata, i jako że nie miałem wcześniej styczności z kombajnem zbożowym to proszę o pomoc. Na dzień dzisiejszy utrzymanie oraz naprawa tego kombajnnu u mnie wygląda tak, że naprawiam zużyte części podczas awarii, co podczas krótkiego sezonu żniwnego powoduje przestoje, i po ostatnich żniwach z przerażeniem oczekuje następych. Ma ktoś jakąś serwisówkę, albo informacje, które elementy/łożyska trzeba wymieniać i co ile godzin/lat? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid1146    9

Zrzucasz paski i sprawdzasz po kolei łożyska czy nie mają luzu i nie szumią głównie rolki. Łożyska bębna jak zrzucisz wszystkie paski możesz sprawdzić czy nie mają luzu ewentualnie czy nie ma oporów przy obracaniu w nie niestety nie wejdziesz ale jeśli nigdy nikt tego nie ruszał może warto się zainteresować. Sprawdz naciąg łańcuchów przenośników listwy w gardzielu oraz luzy często zużyte bywają łożyska na przednim walku co zakładasz napęd hedera. Kolejna ważna rzecz sieczkarnia bo tam masz duże obroty. Wariatory czy nie mają luzów bo później wiąże się to z kosztami, wytrzasacze stan panewek ewentualnie łożysk. 

Edytowano przez Dawid1146

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Jak powinien być prawidłowo naciągnięty łańcuch w gardzieli? Ma być tak żeby szedł delikatnie nad dnem gardzieli ale jej nie dotykał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid1146    9

trzecia listwa na dole powinna być minimalnie nad podłogą, jak dociśniesz ręką delikatnie to powinna dotykać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

Z panewkami na wytrząsaczach to trzeba ostrożnie dociskać , lepiej niech będzie większy luz niż za ciasno 

Łańcuchy podajników kłosowy i zbożowy też trzebaby sprawdzić stan i naciąg 

No i bardzo często przez użytkowników pomijana przekładnia kontowa w zbiorniku zbożowym do przeglądu 

 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Już 2 razy robiłem łozysko w przekładni kątowej w zbiorniku, za drugim razem coś podkładałem, żeby lepiej uszczelnić, a jak się rozleci 3 raz to zrobie u tokarza jakąś osłonke i będzie a wieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

Masz go trzy lata i dwa razy robiłeś łożysko ?😲 to na bank coś nie tak tam jest 

O jakiej osłonce myślisz ? 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

U mnie pierwszy raz łożysko sie zatarło bo pominołem smarowanie przynajmniej tak myślałem, a następnym razem do łożyska i między tryby dostał się pył przez uszczelnienie. Już nie pamiętam dokładnie, ale dołozyłem chyba jakąś dużą plastikową podkładkę  na silikonie, a jak to nie pomoże to dalej będę kombinował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7969

te przekładnie to bolaczka troche , tam trzeba najlepsze łożyska i smar konkretny i luz miedzy zebny ustawić , inaczej tam jest taka temperatura że smar się wypala i siadają łożyska , uszczelnianie za wiele nie da bo tam jedna część wchodzi w drugą szczelnie na pierścieniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rex15    265

Jakby ktoś chciał cos tam podpatrzeć to tutaj troche jest z obsługi i przeglądu claasów

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda uszkodzenie łożyska przekładni kątowej? Tzn. co się dzieje podczas pracy, jak to rozpoznać? Blokuje cały podajnik? Zaczyna wydawać dźwięki? Które łożysko najczęściej pada? Są tam trzy. Myślę, że warto o tym też wspomnieć, a i sam chciałbym wiedzieć na przyszłość w razie awarii. Po zrzuceniu łańcucha w zbiorniku wszystko gładko się kręci, bez wyczuwalnych oporów to tylko wymieniłem smar na nowy. Czy jednak trzeba coś jeszcze sprawdzić? 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7969

padają szczególnie te 2 co są w części odkręcanej ale i te na ślimaku też potrafi paść , objaw to ciężko idzie ślimak , a jak kosisz to tam jest taka temperatura że przekładnia prawie świeci i zaczyna po prostu śmierdzieć spalenizną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Znalazłem też cenny zapis w instrukcji, że co roku należy dokonać inspekcji przekładni kątowej i wymienić smar na nowy (70 gramów płynnego smaru przekładniowego klasy NLGI-00).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Co może byc przyczyną samoczynnego zwalniania kombajnu? Jest to trochę uciązliwe, bo trzeba co chwile przyspieszać i trudno utrzymać zamierzoną prędkość. Z obserwacji widzę że koła wariatora same się rozsuwają. Mam też dość luźny pas jezdny, mimo że nowy, to czasem się ślizga jak trzeba ruszyć z wyższego biegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7969

rozdzielacz główny , rozdzielacz i dzwignienka przy sprzęgle , przy wysorzegleniu zwalnia automatycznie przyspieszacz ewentualnie wyciek z wariatora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rex15    265

Gdzie i jakiej firmy kupujecie filtry? Potrzebuje chyba wszystkich, czyli 1 silnika, 2 hydrauliki i 1 paliwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

W najbliższym sklepie z częściami kupuje, Jedną z firm jest Donaldson, a resztę w tej chwili nie pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez andrz17xd
      Witam wszystkich tutaj na forum. Piszę tutaj bo chciałbym się was poradzić w pewnej sprawie, a szczególnie chodzi mi o użytkowników którzy posiadają kombajn claas dominator 85. Chciałbym się dowiedzieć od czego służy lampka zaznaczona w kółeczko na zdjęciu. Domyślam się, że służy ona do retromatu, ale chciałbym się dowiedzieć co dokładnie ona sygnalizuje?


    • Przez kondzio13k
      Witam przymierzam się do zakupu przystawki do kukurydzy i chciałbym porady czy ten kombajn wydoła z przystawką 6 rzędową podaną w linku. 
      Z tego co wynalazłem w internecie i po numerach silnika to mam 170km.  
      https://www.olx.pl/oferta/przystawka-heder-do-kukurydzy-geringhoff-pc-6-rzedow-doinwestowana-CID757-IDxeHvi.html#39f7f1184a
    • Przez KonradBugaj
      Witam serdecznie. Prosił bym, jeśli ktoś takową wiedzę posiada, i chciał by się podzielić, o sposób jeśli takowy istnieje uszczelnienia (naprawy) połączenia rozpylacza (czoła) z korpusem wtryskiwacza. Próbuję naprawić wtryskiwacz otworowy z ryską. Wymieniłem 3 rozpylacze Gwint kręcę na 80 Nm. Zawór w rozpylaczu trzyma, na otworkach nie cieknie, chrypi przy swoim ciśnieniu bardzo wyraźnie. Lecz ciśnienie Bardzo szybko spada od 150 do 50 bar i niżej. Jestem przekonany iż jest to spowodowane tym połączeniem. Dziękuję za wszelką pomoc. Zapomniałem dodać iż tester na szczelność, po nabiciu ciśnienia 180 bar po 30 minutach trzymał 150bar.
    • Przez Darek43
      Witam mam problem z ciśnieniem oleju po remoncie zapala się kontrolka od oleju A przed nie paliła się czy to może być wina pompy  olejowej.
    • Przez kwiatekstokrotki
      Witam
      Zakupiłem niedawno Dominatora 68s i potrzebuję pomocy w ustawieniu kombajnu  tj. klepiska,  obrotów bębna , dmuchawy, sit górnego oraz dolnego do rożnego rodzaju zbóż podczas żniw. ps nadmienie,ze kombajn u poprzedniego własciciela kosił przez rok kukurydze, u wiem,ze klepisko jest ustawione,,luzno"...
      Może ktoś pomóc i podać ustawienia  do konkretnych zbóż:
      pszenica, żyto pszenżyto, jęczmień i owies.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj