mich89

Zerwanie za porozumieniem stron dzierżawy na 10 lat

Polecane posty

mich89    16

Kuzyn 6 lat temu z sąsiadem zawarł umowę dzierżawy na 10 lat na ziemię orna (chyba 8ha). Minęło 6 lat, sąsiad ma formalnie kupca na tą ziemię i całe swoje gospodarstwo bo chce się wyprowadzić do miasta, a kuzyn chętnie by tą ziemię oddał. Czy jest możliwość zerwania umowy przed czasem? Wiem że był brany na tą ziemię jakieś dofinansowanie Chyby MR ale został on już rozliczony w tamtym roku.  Jest taka możliwość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich89    16

Z tego co wiem to była + wpisana w ewidencji gruntów bo nie byłoby dofinansowania. 

3 minuty temu, robert1226 napisał:

Za porozumieniem stron każdą umowę można rozwiązać.

Ale z drugiej strony za porozumieniem stron bez roszczeń? Chyba nie powinno być problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
9 minut temu, Elektro2015 napisał:

Jeśli umowa nie była zawarta przez notariusza to w każdej chwili możesz ją zerwać

No nie do końca - każda umowa szczególnie pisemna ma wartość prawną czy w obecności notariusza czy nie i może być podstawą ewentualnych roszczeń. Jeśli jest wola z obydwu stron to myśle że taką umowę można zakończyć. Problem bardziej tkwi w MR - trzeba doczytać szczegóły czy dzierżawa gruntu nie powinna być kontynuowana właśnie przez 10 lat, jeśli kuzyn wziął dzierżawe po to żeby osiągnąć pułap minimalnej ilości ha to tu może być problem, ale do sprawdzenia w przepisach szczegóły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich89    16
34 minuty temu, karbex napisał:

Problem bardziej tkwi w MR - trzeba doczytać szczegóły czy dzierżawa gruntu nie powinna być kontynuowana właśnie przez 10 lat, jeśli kuzyn wziął dzierżawe po to żeby osiągnąć pułap minimalnej ilości ha to tu może być problem, ale do sprawdzenia w przepisach szczegóły

Właśnie to jest najciekawsze, bo formalnie przy MR trzeba prowadzić gospodarstwo przez 5 lat od przyznania płatności. Po 5 latach jakby ziemia była własnością i po rozliczeniu MR mogę zamknąć gospodarstwo i ziemię sprzedać. A w przypadku dzierżawy? Tego właśnie nie wiem. W końcu MR jest rozliczony, pułap osiągnięty i moim zdaniem temat zamknięty. Ale tego też nie wiem. Myślałem że ktoś to tutaj przerabiał....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

Tu masz dość szczegułowo opisane - dobrze mi te 10 lat świtało

https://pomorska.pl/premie-dla-mlodych-rolnikow-2019-ile-trzeba-miec-hektarow-czy-mozna-dzierzawic-pole/ar/13981321

Choć z drugiej strony też jest napisane że grunt sie liczy do MR jesli jest umowa z datą pewną czyli u notariusza. Pytanie czy te dzierżawione grunty były zgłoszone do premii

Edytowano przez karbex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich89    16

Zgloszone do premii były. Było to u notariusza czyli z datą pewną. Czyli wg linku

b) na okres co najmniej 10 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Czyli formalnie można. Z tego co pamiętam on dostał MR w 2014r. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
33 minuty temu, mich89 napisał:

Zgloszone do premii były. Było to u notariusza czyli z datą pewną. Czyli wg linku

b) na okres co najmniej 10 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Czyli formalnie można. Z tego co pamiętam on dostał MR w 2014r. 

No nie można - zgodnie z tym zapisem 10 lat to minimum, a jeśli pierwsza rata pomocy byłaby np w 6 roku dzierżawy to wtedy od tej raty jeszcze 5 lat czyli w sumie 11.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Pewnie dzierżawa była brana specjalnie pod MR więc musicie czekać do końca jej trwania, jeżeli zerwuecie za porozumieniem stron może może mieć problemy od strony agencji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich89    16

Ok źle przeczytałem. MR był brany na starych zasadach, tutaj wg gazety dotyczy obecnego naboru. Czy coś się zmieniło tego nie wiadomo. Niech dzwoni do ARiMRu i się dowie dokładnie. Dam znać jak coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3047
6 godzin temu, mds212 napisał:

Czyli sąsiad jeszcze 4 lata tego nie sprzeda

niby czemu ??? nowy wlascicel musi respektowac umowe do konca terminu-jesli mu nie pasuje nie musi kupowac ..


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189

Mam podobny przypadek z tym że to wydzierżawijacy chce odebrać mi działkę na którą mam natarialną umowę na 10 lat, wzielem na tą działkę mr nabór 2014, i w październiku tego roku mija 5lat od wypłaty pomocy a on chce ją z powrotem bo dzieci się nawróciły i będą składać na modernizację małych gospodarstw, wiadomo ziemia doprawiona to i robić się zachciało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Prawnie tego zrobić nie może. Chyba że się dogadacie i ci zrekonpensuje ale ty wtedy będziesz miał problemy z agencją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189

No ale jest zapis że przez 5lat mam prowadzić gospodarstwo a później nie ma że jakieś sankcje czy coś a dzierżawa na 10 lat by nie było pseudo rolników, ale do końca sam nie wiem jak to będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189

No dobra przykładowo się nie dogadamy to czy bez rzadnych konsekwencji mogę dalej uprawiać do końca umowy? Czy np. Po złości może mi czynsz podnieść mimo że w umowie jest zapisany taki i taki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Nie moze podniesc czynszu, chyba ze sporzadzicie aneks, ale wtedy obaj sie musicie podpisac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189
Byłem w agencji i powiedzieli mi że jak zdam im ankietę monitorująca przed upływem 5lat od daty wyplaty pomocy to później już ich nic nie interesuje co ja z tą ziemią zrobię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Ja bym wolał zadośćuczynienie za wcześniejsze zerwanie dzierżawy. Min roczny czynsz który płacisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189

Ogólnie czynsz mam jeszcze opłacony do marca, biorąc ta dzierżawę musiałem mu zapłacić za wapno które sam rozsiałem i za to że on z niego już nie skorzysta. Ja policzę go za swoje wapno, obornik na jesieni i pocięta słomę z rzepaku+czynsz za pół roku. Ogólnie żyłem z tym gościem w dobrych relacjach ale jak będzie trzeba to oprzemy się o sąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez panmino
      Czołem koledzy, w którym banku najłatwiej wziąć kredyt na utrzymanie płynności finansowej linia UP? Gdzie najkorzystniej liczą zdolność kredytową? W Paribas odpadłem, tylko straciłem czas na kopiowanie dokumentów...
    • Przez Kasienka555
      Witam wszystkich
      Potrzebuję pomocy/porady.
      A więc odziedziczyłam działkę o powierzchni 6 arów (600m2) ta działka stoi i nie ma z niej żadnego pożytku, na działce podłączona jest woda i nawet dostęp do prądu oraz studnia, nie mam zielonego pojęcia co mogłabym na niej zrobić żeby cokolwiek z niej mieć, nie interesuje mnie nic z stylu ogródka ponieważ posiadam ogród, byłabym zainteresowana np fotowoltaika ale nie wiem czy moja działka jest kompetentna do tego, być może są rośliny na których można się wzbogacić nie wiem. Proszę o porady będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam! :)
    • Przez franek230
      Dobry wieczór
      Mam 16.5 hektara użytków rolnych i 43 sztuki DJP bydła. Czy ktoś z Was wie jak obliczyć, ile litrów ropy przysługuje mi na cały rok?
      Serdecznie pozdrawiam :)
    • Przez Mario8610
      Witam, zastanawiam się nad zakupem używanego ciągnika i szukam kredytu z ratami rocznymi, brał ktoś taki kredyt jak to wygląda od strony formalnej. Daje jakiś bank taki kredyt?
    • Przez tomi003
      Dzień dobry, reprezentuję polską firmę Respect Energy S.A. - 100% Zielona Energia.
      Zajmujemy się zabezpieczaniem gospodarstw rolnych przed podwyżkami cen energii, taryf C (C11, C12A,C12B itd), w tym momencie możemy już podpisywać i zamrażać cenę prądu od roku 2025,2026,2027,2028 ... aż do roku 2036. 
      Na ten moment mogę Państwu zaproponować cenę stałą 690zł/MWh (0.69zł/kWh) nawet do 2030 roku, opłata handlowa 0zł. 
      Więcej informacji na stronie internetowej : www.respect.energy
      Zapraszam do współpracy.
      Tomasz Kędzior
      Account Manager
      tel. 519 704 485
       
      Poniżej kilka słów o naszej firmie:
      Respect Energy:
      · Jesteśmy polskim wytwórcą i sprzedawcą energii pochodzącej w 100% z OZE.
      ·  Handlujemy energią globalnie w ponad 20 Państwach w tym NASDAQ Commodites, a od kilku lat na rynku detalicznym w Polsce.
      · W zestawieniu największych firm w kraju wg rankingu Rzeczypospolita 500 jesteśmy na 47 miejscu (wyprzedzamy takie firmy jak m.in. CCC, Allegro, ING Bank Śląski, MBank). 
      ·  Zrzeszamy blisko 700 profesjonalnych wytwórców OZE oraz posiadamy własne źródła np. trzecia największa instalacja fotowoltaiczna w Europie -Zwartowo (300 hektarów paneli w jednym kawałku).
      · Respect Energy i Electricite De France (największy na świecie operator elektrowni jądrowych) podpisały 13.01.2023 umowę o współpracy dotyczącej rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR NUWARD.
      · W każdym produkcie zapewniamy Gwarancje Pochodzenia redukujące ślad węglowy Klienta.
      · Zdecydowały się na nas takie firmy jak m.in.: T-Mobile, BNP Paribas, Solaris, Raiffeisen, Skanska, Omaplast, Bioenetech, Velux, Energylandia, Rossmann, Tchibo, Miasto Rzeszów oraz wiele innych miast, MWPiK Rzeszów, spółki miejskie typu (MPK, MZBM, MPGK) Hotel Arłamów, Hotele Prezydenckie, PSB Mrówka, Powiaty (powiat przeworski) oraz całe Gminy (Radzyń Podlaski) , SPODEK w Katowicach i tysiące innych biznesów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj