pawlik794

Czy warto przejść z granuli na RSM

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawlik794    20
Napisano (edytowany)

Proszę o opinię czy jest sens przejścia na rsm zamiast granuli cena kilograma azotu identyczny jak w moczniku , kusi mnie fakt że rsm ma pH około 7 więc nie zakwasza ,czy dobrze kombinuję ?

 

Edytowano przez pawlik794
Jest temat o cenach nawozów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

RSM ma sens np na 2 dawke w zbożu lub na 1 gdy plantacja jest dobrze rozkrzewiona. Jeśli zboże ma szybko pobrać azot to szybko działającej formy w RSM jest za mało. Łatwo nim sparzyć rośline, szczególnie rzepak. Trzeba uważać. Nie jest to uniwersalny nawóz azotowy ale w wielu przypadkach lepszy niż saletra.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

W obecnych czasach przy niskich opadach rsm zwłaszcza na druga dawkę ma sens bo nie potrzebuje tyle wilgoci na rozkład granuli tylko odrazu przenika w profil glebowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlik794    20

W przyszłym sezonie zacznę zabawę z rsm ,plan jest dać po 180-200 litrów na pszenicę i pszenżyto na n1 i n2 ,rzepaku nie sieję ,a ewentualnie na kłos po 100 saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218
1 godzinę temu, pawelol111 napisał:

RSM ma sens np na 2 dawke w zbożu lub na 1 gdy plantacja jest dobrze rozkrzewiona. Jeśli zboże ma szybko pobrać azot to szybko działającej formy w RSM jest za mało. Łatwo nim sparzyć rośline, szczególnie rzepak. Trzeba uważać. Nie jest to uniwersalny nawóz azotowy ale w wielu przypadkach lepszy niż saletra.

Dokładnie nic nie ma samych plusów chyba, że cudowne środki sprzedawane przez specjalistów handowców :D 
To fakt jak pszenica potrzebuje dobrego kopa z wiosny to saletra jest lepszym rozwiązaniem. Z drugiej strony jak dopilnujesz terminu siewu to kopa z wiosny nie potrzebuje, RSM wystarczy. U mnie już kilka lat jest wyłącznie RSM, w tym roku dokupiliśmy saletry. 

Minusy RSMu to pojawiają się jak nie kupujesz całego auta. Primo jest szansa że mogą Cię oszukać na masie lub doleją wody. Druga to pytanie gdzie przechowują tern rsm. Jak nie mieliśmy swoich mauzerów to braliśmy od lokalnego sprzedawcy a tam w bańkach rdza z innego zbiornika, zanieczyszczenia i masakra z wylaniem tego bo filtry zapychało.
A jak bierzesz całe auto to masz spokój, dostajesz kwit z wagi, RSM jeszcze ciepły i spokojna głowa ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ma123    28

a ile dawek stosujecie RSMu na pszenicę i kiedy lepiej wysiać granule żeby uniknąć spalenia np. jak jest już liść flagowy to czy rsm mozna stosować czy juz nie też chciałbym stosować w następnym roku rsm ale nie wiem co i jak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    199
2 godziny temu, melon10641 napisał:

Dokładnie nic nie ma samych plusów chyba, że cudowne środki sprzedawane przez specjalistów handowców :D 
To fakt jak pszenica potrzebuje dobrego kopa z wiosny to saletra jest lepszym rozwiązaniem. Z drugiej strony jak dopilnujesz terminu siewu to kopa z wiosny nie potrzebuje, RSM wystarczy. U mnie już kilka lat jest wyłącznie RSM, w tym roku dokupiliśmy saletry. 

Minusy RSMu to pojawiają się jak nie kupujesz całego auta. Primo jest szansa że mogą Cię oszukać na masie lub doleją wody. Druga to pytanie gdzie przechowują tern rsm. Jak nie mieliśmy swoich mauzerów to braliśmy od lokalnego sprzedawcy a tam w bańkach rdza z innego zbiornika, zanieczyszczenia i masakra z wylaniem tego bo filtry zapychało.
A jak bierzesz całe auto to masz spokój, dostajesz kwit z wagi, RSM jeszcze ciepły i spokojna głowa ;) 

Przy calym aucie też  należy  zachować  ostrożność.  Różne  cuda  mogą  się zdarzyć jak kierowca 100km jedzie cała dobę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8520
Napisano (edytowany)

słyszałem że w RSM nie ma strat azotu tak jak w moczniku przy przekształcaniu azotu z jednej formy w drugą ,czy to prawda nie wiem

Edytowano przez witejus
litera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    199

Rsm stosuję  już  ładnych  parę  lat i stwierdzam że  nie na każdą  uprawę  się  nadaję.  Na trawy  stosuję  tylko saletre.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrz_    432
Napisano (edytowany)

Ja na wiosnę pod rzepak pierwszą dawkę N saletrosan 26, druga RSM , zboża dwa razy RSM

Edytowano przez Andrz_

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrz_    432

U mnie akurat bez udziwnień , po prostu wąż ssawny z opryskiwacza 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    199

Ja mam taki patent że  kupuje mauzery tylko z dużym  wlewem i potem pompa do wody/szamba z targu i jazda do opryskiwacza. Kilka minut i pełny zbiornik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez yacenty
      Jakie są ceny rzepaku w sezonie 2023? Jaka może być cena rzepaku po żniwach 2023? Jaka jest opłacalność produkcji rzepaku? Zapraszamy do dyksuji.
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj