zdolnyrolnik

Obornik czy poplon?

Polecane posty

Napisano (edytowany)

Witam, mam pytanie otóż w ziemniakach pojawił się mi parch, więc w tym roku zamierzam zrobić z tym porządek i zasadzić na nowym polu (na którym nigdy nie były ziemniaki) kwalifikowane ziemniaki. 3 lata temu był dany obornik i od tego czasu rośnie pszenica jak szalona, wiec zastanawiam się czy teraz jak skoszę pszenicę to pod ziemniaki dać obornik bydlęcy czy zasiać poplon na przyoranie? A jeżeli poplon to jaki by był najlepszy gorczyca?

Edytowano przez zdolnyrolnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie te co mam w tym roku to dałem wapno i pewnie będzie parch, ale cóż człowiek uczy się na błędach a teraz co będę miał na tym innym polu było bardzo dawno wapnowane 5 lat temu minimum i nie zamierzam dawać, bo skoro pszenica tak dobrze rośnie to musi być dobra ziemia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

z obornikiem wnosisz do ziemi składniki typu NPK i minerały a dobry poplon tylo je możę podniesc z głębszych warstw te które były zbyt głeboko dla np. zbóż lub je uaktywnić z form niedostepnych lub trudno dostepnych do form przyswajalnych przez rosliny .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Po pszenicy zasiej grykę na poplon na rzycho. Potem talerzówka obornik i orka. Po wapnia niekoniecznie musi być parch. Ja co roku daje wapno pod ziemniaki na jesieni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mas09akra    0
przemekuliski napisał:

Spokojnie jak do 15 sierpnia posieje to jeszcze będzie problem z zaoraniem ja w tamtym roku posiałem seladere 10 sierpnia a 20 września już był problem z zaoraniem pod żyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Poplon można siać jaki jest pod ręką. Ważne aby nie były z tej samej rodziny co następna roślina. Pod ziemniaki sieją też rzodkiew oleista. Gryka jest dobra na robaki te w ziemi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pasio
      Witam!!
       
      Jeśli to nie tajemnica, to chciałby się dowiedzieć jakie stosujecie nawozy przed sadzeniem ziemniaków? jakie dawki? Ja stosuję Fosforan oraz sól potasową.
    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj