yacenty

rtk2go konfiguracja

Polecane posty

yacenty    3883

Jak trzeba skonfigurować konto w rtk2go aby nadawać z simplertk2b i wifi castera?

Tu na końcu maila od nich jest pytanie

This connection is expected to use NTRIP Rev1 format (contact us if Rev2 is preferred)

A którego wariantu uzywa wificaster?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

taki mam status

yacenty1 Summary

Base Station Mount Point Details: yacenty1

Station details for stream:   yacenty1

NTRIP Agent NTRIP_ESP32_XBee_Ntrip_Server/1.0
Msg Format  RTCM 3.2
Messages  1074(1), 1084(1), 1094(1), 1124(1), 1230(1)
Count  81,260 total msgs  ~5.0 (msg/sec)
Signals  GPS: Yes      GLO: Yes      QZSS: No    GAL: Yes      BeiD: Yes      WAAS: No   
SV Counts  GPS:9  GLO:5  QZSS:0 GAL:5  BeiD:5  WASS:5

Current Caster Table Entry

   STR;yacenty1;;RTCM 3.2;1074(1),1084(1),1094(1),1124(1),1230(1);;GPS+GLO+GAL+BDS;SNIP;;0.00;0.00;0;0;sNTRIP;none;N;N;3620;none;

Recent Uptime Stats

Last Restart  04:30:58 Up(4/5) (04:30:58 (H:M:S)  100.0% overall)  is 5th connection
PFAT time  0.0 mSec (30 sec ave.)
Data In  6.828 MB (raw reads)
Data Used  6.825 MB (post PFAT)
Data Out  5.319 MB (to clients)
First Seen  Thu April 30 2020 02:38:21 (Pacific Daylight Time)

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

już wiem,

nie podaje msg 1005 cokolwiek to znaczy.
Na ten moment pauza reszta jutro


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

Wgraj konfig z forum i będzie działać. Zrobiłem test a asg+ ago i moja stacja bazowa+ ago. Nie ma żadnej różnicy. 

Edytowano przez kibix

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

kurde ale który konfig?

wgrałem ten z ardusimple i wiem ze z jakiegoś powodu nie nadaje sygnału 1005. ale rozmowa ze wsparciem ardsuimple to dramat.

gosc zakłada ze wiem conajmniej tyle co on.

jak to rozumiec?

Cytat

You can check if it's enabled under UBX-CFG-MSG, should be in UART2.
Make sure base is in TIME mode, you can check this from UBX-NAV-PVT
Base should be at 1 position per second, not more.

szczególnie drugą i trzecią linijkę.

linie pierwsza mam 

ale drugiej nie umiem sprawdzic bo mam takie cos

image.png


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

jakie tu macie fixy?

bo u mnie jest tak, czy na płytce swieci wam dioda no rtk?

image.png


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

"ntrip client: not connected"...

Chyba nie oczekujesz, że będziesz miał RTK bez karmienia odbiornika korektami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

to jest płytką i antena dla korekcji i coś nie mogę się dogadać z ardusimple i rtk2go


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Myślałem, że antenę bazy chcesz spozycjonować. Robiłeś to? Bo do odbiornika z wgranym konfigiem pod bazę musisz wprowadzić dokładną pozycję swojej anteny w UBX->CFG->TMODE3. Gość z supportu najwyraźniej się upewniał, że w ogóle masz w odbiorniku prawidłowy konfig pod bazę.

Albo a) korzystasz z odbiornika jako "rover" i karmisz go ntripem albo b) pracuje w konfiguracji bazy i podpinasz go pod caster-a. To dwie różne konfiguracje. Najpierw potrzebujesz a) dla określenia precyzyjnej pozycji, potem już tylko b), oczywiście z zapisaną do pamięci odbiornika tą znalezioną pozycją.

Odbiornik bazy musi dokładnie wiedzieć gdzie się znajduje antena, inaczej cała idea korekt nie ma sensu.

Rtk2go to już tylko wisienka na torcie, jeśli chcesz publikować stream ze swojej bazy.

 

Ta baza w ogóle ma służyć dla Trimble'a? Wifi Caster potrafi sztucznie wygenerować komunikat 1008? Gdzieś, chyba w wątku Cerea, był drążony problem dlaczego Trimble (bez pewnego oszustwa) z bazą na F9P nie zadziała...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

o czyli już jesteśmy bliżej domu. chce tego modułu i anteny używać jako dawca korekty dla płytki która będzie jeździć na ciągniku. na razie z agopengps. jak trzeba ustawić ten tmode3? jakie dane tam muszą być wgrane? czy korekcja z asgsystem wystarczy? to takiego dokładnego ustawienia pozycji?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11
Napisano (edytowany)

https://www.youtube.com/watch?v=9og3VLrvVpU

W opisie znajdziesz Dropboxa z konfigami bazy, na starszy FW chyba ale to raczej bez znaczenia.

Do spozycjonowania anteny wystarczy defaultowy konfig, zwyczajnie resetowałem F9P do domyślnych. 1Hz to aż za dużo i można zmniejszyć, odczyt co 2s a nawet 5s wystarczy (UBX->CFG->RATE). Konfig pod bazę i tak ustawi później 1Hz, korekty docelowo idą z taką częstotliwością.

Ja zostawiałem na noc z podpiętymi korektami z Asgeupos, zasadniczo chodzi o określenie statystycznego "środka" w dłuższym czasie. Odczytywana pozycja oczywiście delikatnie pływa, możliwości precyzyjnego odczytu są dwie, w U-Center View->Statistics albo View->Chart, wrzucasz lat/lon na osie X/Y. Statystyki zerujesz (File->Database Empty) po złapaniu fixa RTK aby zgrubne początkowe odczyty ich nie przekłamywały, widać po zerowaniu jak licznik pomiarów startuje. Mnie jakoś bardziej przekonywał wizualny odczyt środka chmury zebranych punktów na Chart ale Average lat/lon/alt też będą ok, oczywiście pod warunkiem, że na Chart nie widać jakiś niespodzianek, np. w nocy zaszwankował net i odbiornik pracował jakiś czas bez korekt...

Wysokości masz dwie, geoidalna oraz n.p.m. (z ang. HAE/MSL), do TMODE3 zdaje się idzie geoidalna, łatwo to później wyłapać bo docelowy odbiornik karmiony złą korektą wysokości będzie też mocno przekłamywał wysokość (u mnie akurat jest ze 30m różnicy, nie da się nie zauważyć)

Antena do całej operacji oczywiście zamocowana porządnie już w docelowym miejscu, cała zabawa ma na celu milimetrową dokładność.

Edytowano przez kristofus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

super, dzięki. która antena do bazy? też te malutkie na magnes?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11
Napisano (edytowany)

Jak już pisałem używam chińskiego TOPGNSS, nie mam przez to dylematu stosować/nie stosować ground plane do ANN-MB ;) 

Baza to wzorzec więc w teorii powinna być jak najlepsza, w praktyce... ciężko powiedzieć bez wykonania jakiś dokładnych statystycznych pomiarów. W teorii (czyli w specyfikacji :) ) Chińczycy podają "phase center error" +/-2mm, dla ANN-MB jeśli dobrze rozumiem specyfikację rozrzut jest większy, podawany zresztą z pomiarów z użyciem ground plane. Ale to ciągle wielkości rzędu kilku-kilkunastu mm, czy to w praktyce ma jakieś istotne znaczenie musisz sobie sam odpowiedzieć albo... porobić pomiary w różnych wariantach.

Edit: Chińszczyzna już z racji samej budowy wyklucza stosowanie groundplane a opis sugeruje, że ma odpowiednie mechanizmy ochronne przed efektem wielościeżkowości zabudowane. Nie rozbierałem, czy wierzyć też nie wiem ;) :

obraz.png.3a9dfbeddd77a5be0ebd7f4eb34cc079.png

Edytowano przez kristofus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

ciekawe czy jak maluszka przyczepie do balustrady na tarasie to będzie dobre mocowanie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Nie sądzę. Miałem to właśnie dopisać, kiedy testowałem ann-mb na balustradzie balkonu, od strony południowej mając siłą rzeczy ścianę domu, rozrzut odczytów na wykresie był wyraźnie jajowaty, rozciągnięty w kierunku N-S. Nie mam pewności co do natury zjawiska ale moje podejrzenia szły w kierunku łapania jakiś odbić. Osiąganie tak wysokiej precyzji to już nie tylko kwestia informacji przesyłanej w sygnale z satelit ale też pomiary przesunięć fazowych fali odbieranego sygnału. Piszę to tak trochę "na czuja" bo temat przekracza moją wiedzę :)

Ogólnie moim zdaniem antena powinna być na tyle wysoko aby miała niezakłócony widok na horyzont dookoła i chyba najważniejsze powyżej wszelkich płaskich powierzchni mogących powodować silne odbicia sygnałów. O ile ten horyzont może aż tak krytyczny nie jest, ostatecznie i tak konfig odbiornika decyduje od jakiej minimalnej elewacji satelity są używane w procesie obliczeń, to już z prostej fizyki i kątów padania/odbicia można sobie wyobrazić, że nawet z dość wysoko lecącego satelity jest duża szansa, że odbiornik dostanie i właściwy sygnał i dość mocny odbity. Tak jak ground plane z założenia ma chronić przed "śmieciem" trafiającym z odbić "spod" odbiornika, tak już samemu trzeba zadbać aby to samo nie docierało z boku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
wiesz ja mam pola max 1.5km w linii prostej od domu to nie powinno być problemu z dokładnością korekcji

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Jakbyś nawet kupił bazę za 50kPLN to z odległością będzie spadać dokładność, nie ma na to rady ale nie o to mi chodziło.

Jeśli baza nie dostanie czystego sygnału i wygeneruje korekty z błędem to ten błąd przełoży się na odbiornik z nich korzystający niezależnie od odległości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

i tak cały ten projekt traktuje jako zabawkę, ale zobaczymy


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez johnyrs
      Witam
      Kupiłem ciągnik z nawigacją Trimble FMX, szukam kogoś kto pomógł by mi to ogarnąć i wytłumaczyć jak to uruchomić. W tym temacie jestem laikiem. 
    • Przez Mateuszhl955
      Witam zakupiłem ciągnik steyr profi 6145 fabryczne przygotowany pod gps. Tutaj pytanie co to dokładnie znaczy i co musze dokupić aby gps działał z dokładnością do 2,5cm
      ogarnę to sam czy musze wołać serwis ?
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam , po raz 3 odnawiam temat
      Jakie są alternatywne wersje anten do aplikacji nawigator polowy [ nie chodzi tu o dokładność 5 cm] obecnie ciężko znaleźć jakąkolwiek działającą antenę która dobrze bedzie współgrać z tą aplikacją.
      Na ten moment znalazłem tylko garmin glo 2 które daje skalę błędu 60 cm, użytkowników posiadających te antenę zapraszam do dyskusji a osoby posiadające inne anteny o informację jaka to antena i jaką ma dokładność, dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Moscov
      Witam serdecznie, poszukuje jakiegoś patentu na tanią nawigację do ciągnika kropka Nie potrzebuję rtk i tym podobnych, potrzebuje jej wyłącznie do opryskiwacza i rozsiewacza. 
      Posiadam tablet z Windowsem, co więcej potrzeba żeby ogarnąć coś sensownego? 
      Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi 
    • Przez rolstudent
      Cześć od jakiegoś czasu interesuje się programem AgopenGps. Czy są tu użytkownicy tego systemu. 
      Kolega @Jarczewski ma już chyba spore doświadczenie.
      Zqmowilem https://www.autosteer.cc/produkt/arudusimple-f9p-annmb/
      I trochę się tym pobawię w ramach hobby 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj