Dangeronmix

Od czego zacząć hodowle trzody chlewnej ??

Polecane posty

Dangeronmix    1

Witam wszystkich serdecznie to jak widzicie mój pierwszy i nie ostatni post ;)

 

Więc tak pisze w takiej sprawie, gdyż chce zacząć hodowle trzody chlewnej i nie jest tu mowa o Bóg wie jakiej liczbie trzody tylko myślę na początek o śmiesznej 10-ątce prosiąt:). Chodzi tu o to ze jestem młody mam 19 lat lecz wiem coś o trzodzie i ogólnie o gospodarstwie gdyż od dziecka pracowałem u wujka. Nie mam własnej ziemi ale na co trzeba jest mnie stać... Zadam teraz to najważniejsze pytanie... Co takim małym radzicie od początku dawać? Ale dawać tak aby nie naciągać się na wysokie koszty gdyż to będzie moja próba czy podołam temu :). Powiem tak z doświadczenia wiem jedno ze śruta z własnych proporcji nie jest droga ... np moja wyglądała tak (mieszanka owsa, jęczmienia, żyta i pszenżyta + otręby i koncentrat moczone w serwatce) przy takim czymś chciałbym zostać w dalszym działaniu czy to jest dobre? Dodam tez ze świniakom od 70 kg daję tak jak teraz liscie po kapuście, pokrzywy oraz koniczynę która zasiałem na 30 arach. Czy to tez jest dobre i czy to nie szkodzi? Czy są tego plusy?... Dodam jeszcze jedno prosięta chować będę u siebie (1 km od gospodarstwa wujka) mam tu stara obre... która planuje teraz wyremontować oraz inne chlewy w innych budynkach... Czy to wszystko jest opłacalne :) czekam na mądre podpowiedzi i odpowiedzi :) i proszę brać pod uwagę ze dopiero zaczynam wiec moja wiedza może być znikoma...

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My u siebie karmimy świnie jęczmień + pszenica + koncentrat Stronk. Proporcje takie jakie zalecają. Pasza jest w paśnikach własnej produkcji a w zagrodach poidła smoczkowę. Zbiornik 10 litry jest na dwa poidła (dwie zagrody)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dangeronmix    1

No to fajnie dobrze wiedzieć ;)... a w poidłach tylko woda czy tez jakieś domieszki i wzmacniacze? I jeśli możesz coś dodać to powiedz jaki zysk na tym jest gdy ma się troszkę swojego zboża plus ta serwatka? Bo wiem tez ze do tego musiał bym dokupić koncentraty... A tak szczerze to przydał by mi się jakiś doradca co najlepiej na początek bo tak szczerze jeśli by chciał to w to co jest u mnie (budynki) można wstawić jakieś 200-300 sztuk trzody tylko ze trzeba mieć "{:content:}quot; a tego na początek nie ma za wiele ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dochód z tego marny. My też mamy swoje zboże ale policzyć jedna świnia ok 400 kg zboża zje(400 x śr. po 40zł/m) do tego jeden worek prowitu to mało( 50 zł), do tego szczepienia, czyszczenie wieprzaków, nie licząc swojej pracy wody, prądu. Jakby była stała cena na żywiec np.4.50 zł to by się opłacało. Teraz trzymamy 17 sztuk małych prosiaków, 3 lochy i 6 dużych po ok 80-90 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dangeronmix    1

Tak właśnie myślałem ;/... no ale może spróbuje z tym interesem chodź szczerze chciałbym na wakacje iść gdzieś do roboty nawet do gospodarza bo to moja pasja ale nikt nigdzie nic nie ma... żadnej roboty no poporstu nic ;)... nie można zarobić grosza a tu tak jak Mówisz zysk nikły z tej trzody i ta woda, prąd, koncentraty i leki ;/... szczerze założył bym swoje gospodarstwo ale zaczynać od zera z praktycznie pustym budżetem to bezzesns... może gdyby ktoś coś doradził pomógł to tak ale ogólnie to raczej nie... liczyłem ze może jakiś % zysku z tych świnek byłby no ale okaże się... coś się wymyśli może.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Na początek nie dawaj owsa bo za dużo włókna i mała świnka tego dobrze niestrawi no i nie dawaj małym żyta ponieważ zawietaja substancje antyżywieniowe czyli jęczmień + pszenica + koncentrat no i z serwatką uważaj żeby nie przebiałkować musisz sobie policzyś poziom białka w dawce i nie przekrocz go bo będzie lipa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek723    0

farmer1313 ma racje zadne zyto i owies dla malych tylko pszenica i jeczmien najlepiej jary. pszenzyto dopiero warchlakom. a zyto tucznikom. a pod koniec tuczu nawet do 35% to troche zaoszczedzisz na paszy, ja tak daje i jest ok dodatki to koncentraty sano z tym ze teraz probuje josere jeszcze. a jak prosiakom dasz pszenice i jeczmien tylko to one ci sie odwdziecza i najlepiej na tone paszy dolac 5 l oleju roslinnego np z biedronki:D to pasza nie jest pylista, a i co wazne wzbogacisz ja w kwasy tluszczowe i energie podniesiesz troszke, ja tak stosuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dangeronmix    1

Ok dziki Panowie za rade ;) Jednak madrych posluchac to az milo ...:) A powiedzcie mi na takim stadium zywienia ile chowac świnkie? czyli od prosiaczka do tych 110-120 kg? Jaki czas 5,6,7 miesiecy? I dodam ze wlasnie to co stasuje czyli w srucie zyto i owies to zazwyczaj od 50 kg do konca bo male to jesli jest mozliwosc a caly czqas taka jest to od swojej maciorki pija mleko lub dostaja koncentraty no i woda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Świnie to wbrew obiegowej opinii chyba najbardziej wrażliwe zwierzęta hodowlane, no może poza końmi. Ujemnie reagują na

- Nagła zmiana paszy

- Stres

- Przeciągi

- Przegrzanie

A już takie małe prosiaczki potrzebują niestety szczególnych warunków.

 

Od 50kg nie radziłbym dawać owsa ani żyta, wogóle z owsem w żywieniu tuczników daj sobie spokój jakieś 10% możesz skarmiać maciory. Żyto jak koledzy pisali na końcowa face tuczu, tak od 80-90 kg możesz dawać nawet do 30% w paszy. A co do tego za ile Ci taka sztuka urośnie to wszytsko zależy od w/w czynników ;) Standardem są myślę te 4 miesiące od odsadzenia, zdarzają sie okazy rosnące szybciej, ale częściej maruderzy rosnący troche dłużej :)

grzesiu09091987- błagam 450kg paszy na tucznika? Przy takiej ilości faktycznie może się nie opłacać.

Pozdrawiam Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dochód z tego marny. My też mamy swoje zboże ale policzyć jedna świnia ok 400 kg zboża zje(400 x śr. po 40zł/m) do tego jeden worek prowitu to mało( 50 zł), do tego szczepienia, czyszczenie wieprzaków, nie licząc swojej pracy wody, prądu. Jakby była stała cena na żywiec np.4.50 zł to by się opłacało. Teraz trzymamy 17 sztuk małych prosiaków, 3 lochy i 6 dużych po ok 80-90 kg. Ja tu widzę około.Nie chcę się sprzeczać, u ciebie ile świnia zje do masy 110- 120 kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Nie będziemy zaśmiecać koledze tematu takimi sprawami, w razie pytań priv.

Dangeronmix- Powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Wojtek723 dobrze podpowiada Ci żebyś dodał oleju olej to energia w paszy a gdybyś miał mało białka no i serwatką byś tego nie nadrobił to możesz dodać mączkę rybną ale to tylko po staranych obliczeniach poziomu białka i energii w paszy żeby nie przedobrzyć ! dobrze mieś analize lablratoryjną swojego zboża wtedy wiesz na czym jedziesz? A gdybyś miał zboże trochę gorszej jakości dorzuć MYKOSAN to dajesz tą małą saszetke na 1 tonę paszy bo mykotoksyny też nieźle mieszają w organizmach prosiąt no i później tuczników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ikula    0

zgadzam się z przedmówcami, dodam jeszcze że tucz dobrze jest podzielić na chociaż na dwa etapy, jest to racjonalne i ekonomiczne :)

Jestem wstrząśnięta, 400 kg zboża na tucznika plus koncentrat? Współczuję koledze, takie zużycie to coś koło lat 20 ubiegłego wieku. Współczesne wysokowydajne świnie utrzymują się na poziomie 2,7 kg paszy na kg przyrostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dangeronmix    1

Wiec skoro tak to chciałbym aby ktoś z was mi napisał propozycje proporcji dla mnie :)... powiem tak na stanie mam i mogę mieć więcej :

-żyto

-owies

-jęczmień

-pszenice

-pszenżyto

- no i ta serwatkę.

 

Tak jak większość się wypowiada to jeszcze ten olej roślinny :)

Wiec niech ktoś poda jakaś swoja proporcje z tego co sam mam no i oczywiście do tego można dodać coś od siebie bo 2wszystko można tez kupić :)

Najbardziej interesowała by mnie proporcja na trzoszkie szybszy wzrost tucznika.

Pozdrawiam i liczę na odp :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belka    0

Dla prosiąt: pszenica, jęczmień i serwatka. Gdy podrosną około 35 kg możesz dodać pszenżyto i żyto tucznikom 90-120 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ikula    0

Jak będziesz skarmiać zyto i pszenzyto to koniecznie albo kup koncentrat z enzymem do pasz z żytem albo kup osobno enzym. Świnie lepiej trawia i przyswajają paszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RyszarsSkow    0

Dzień dobry, mam możliwość rozpoczęcia hodowli rasy puławskiej. Zastanawiam się ile hektarów zboża potrzebował bym aby wykarmić 12 loch i prosięta od nich do około 110kg? Czy opłaca się żywić je np. ziemniakami czy ccm, aby obniżyć koszty produkcji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichyh32    164
Pewnie że się opłaca, każdy sposób na obniżenie kosztów produkcji jest dobry, tylko dawkowanie według bilansu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2350
nie wiem czy ziemniakami da sie obniżyć koszty rodoty od holery
  • Like 1

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Myślę że ok 20ha zbóż powinno wystarczyć, z średnim poziomem plonowania


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mszk8    123
10 godzin temu, robi57362 napisał:

nie wiem czy ziemniakami da sie obniżyć koszty rodoty od holery

Roboty to od groma, ale mięso jest zupełnie inne a tym bardziej z puławskiej, tak przed pierwszymi przypadkami asf karmiłem hobbystcznie i ziemi mniej potrzeba... tylko dobrego odbiorcę na takie sztuki znaleźć, bo nie sztuka się narobić i nie zarobić...

  • Like 1

"...Życie jest za krótkie by tanie wino pić..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj