yacenty

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
yacenty    3871

Wiam!

pryskacie swoje rzepaki na rownoierne dojrzewanie? Koles ktory bedzie mi w tym roku kosil powiedzial zeby prsykac ze bedzie zupelnie inna robota i chwastow nie bedzie, wiele ludzi poleca pryskac, jednak my nie mamy doswiadczenia bo rzepak siejemy dopiero 3rok i wczesniej nie pryskalismy na dojrzewanie. Kiedy warto wjechac? dodam ze u mnie jest zupelnie zielony a łuski jeszcze nie pękaja tylko się wyginaja.

Czym najlepiej? roundup, avans, reglone? co jeszcze?

 

Pozdrawiam

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

a i jak to technicznie zrobić ten oprysk przecież rzepak duży a no i ciągnikiem jak się przez to przedrzeć jak to robicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

ostatnio jak rzepak kwitl i pryskalismy na grzyba i na robactwo to normalka - 3p zaslonieta chlodnica zeby sie nie zapchala kwiatem i opryskiwacz 18m i heja - sciazka byla lekko przygnieciona no ale cos za cos


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rufus    1

Chodzi wam o desykacje? Rzepak desykujemy tylko gdy zachodzi taka potrzeba aby niepotrzebnie go nie nieszczyć bo mamy opryskiwacz tylko 12m ale jak desykujemy to odczepiamy zaczep polowy od ciągnika i przywiązujemy gruba folie po traktorem i opryskiwaczem ale i tak to co zastanie przyjeżdzone kolami jest spisane juz na straty. Zabiek ten przeprowadzamy tylko jak rzepak bardzo nierowno dojrzewa około tygodznia przed zbiorem lub troche wcześniej, stosujemy to tego rundup. Różnica jest naprawde ogromna podczas koszenia rzepaku desykowanego a takiego zwykłego, przede wszystkim ziarno jest czystsze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Ten temat ostatni był ruszany na forum w PPR


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kserkses    2

Żeby były mniejsze straty to przed przednimi kołami trzeba dorobić rozdzielacze , wtedy koła nie wjeżdżają na rzepak a jak wiadomo rzepaku podebrać się nie da . Przeważnie nie pryszczę , lepiej za te pieniądze ubezpieczyć przed gradobiciem . Na pewno pryskany się znacznie szybciej młóci , szczególnie gdy rzepak dorodny , dwa lata temu jak młóciłem to słoma była zielona ( młóci się fatalnie ) a ziarno miało wilgotności 7 % .


<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

2 lata temu mialem sliczny rzepak, ale przez to ze nie szlo go skosic to mi z 1/3 poszla przez kombajn razem ze sloma, kombajnista fiksowal i kosil chyba na wysokosci 1m, wtedy rzepak kosilem cos kolo 10sierpnia, koles od kombajnu juz nalegal bo jak tylko ode mnie zjechal to przezbroil kombajn i pojechal na pszenice. Ale wtedy mogl byc plon :( a tak bylo tylko 50ton z 11ha czyli wyszlo jakie 4.5t/ha nie chcialbym zeby to sie znow powtorzylo a rzepak jak na razie wyglada dosc przyzwoicie biorac pod uwage obecna susze.

 

pozdrawiam

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rufus    1

4,5t/ha to niemasz co narzekać!! to bardzo dobry plon, pamietajmy że średni plon rzepaku w Polsce oscyluje wokół 3 ton. Chociaż nam sie udało zebrac w zeszłym roku około 5t/ha :cool:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

ja nie patrze na srednie w Polsce tylko na to co zbieraja porzadni rolnicy w okolicy, wtedy byl super rok na rzepak, w zeszlym roku to rzucalismy na wiosne moneta orac czy nie orac, padlo ze zostaje i udalo sie wyciagnac jeszcze 3.5 tony

teraz mam nadzieje ze bedzie lepiej


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

To u mnie w zeszłym roku lepiej sypał niż 2 lata temu.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grosik_    5

pryskał ktos juz rzepak ? bo w moim jest dużo odmód zielonych i chyba bede pryskał w sobotę ale nie wiem czy reglone czy randapem bo bede to robił pierwszy raz od 5 l jeszcze nigdy mi sie tak nie zdarzyło żebym pryskał zawsze był równy co jest lepsze ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

ja slyszalem ze jak masz czysty rzepak to lepiej reglone, a jak troszke chwastow to lepiej roundup bo przy okazji pole wyczyscisz - a tak wogole to my kupilismy avans - sprawdzony juz srode a tanszy od roundupu o jakies 15zl na ha


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek    0

ja pryskam w sobote rundapem i czymś żeby rzepak się nie otwierał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtii    9

a kiedy kosić rzepak,mój jest prawie suchy?, w okolicy mówią ze jeszcze czas,pierwszy rok uprawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Wyłuszcz a 1 kg i daj zbadać na wigoć dodaj 1%(tyle dojdzie jak przeleci przez kombajn) i jak wyjdzie Ci 8% to prawie jest suchu. Najlepiej jak ma 6-7%.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grosik_    5

z pryskania nici cały dzień wiało no nic mam nadzieje ze opryszcze w poniedziałek :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomb2    1

Ja tam nigdy nie zasuszam rzepaku i jakoś dobrze jest :) ...


Ciesz się każdą chwilą życia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek    0

to po to żeby rzepak się nie otwierał jak kosisz i żeby gdy pada deszcz woda nie ''wchodziła'' do łuszczyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojna    0

już kilka lat stosujemy desykację i próbowaliśmy różnych środków - Roudup, Klinik, Reglone, Hardwite i uważam że najlepsze są te oparte na glifosacie (roundup, klinik itd)-co prawda nasiona po zabiegu nie nadają się na materiał siewny ale "dosuszanie" zielonych części roślin jest o niebo lepsze (a co za tym idzie- szybszy i bezproblemowy zbiór), od 3lat stosujemy Klinik bo jest 15-20% tańszy od roundup-u a posiada taką samą zawartość substancji czynnej.

A co do terminu zabiegu to najlepiej go wykonywać gdy 70-80% nasion przybiera brunatną barwę czyli na ok. 10-14dni przed zbiorem.

Gotowość do oprysku można też sprawdzić w inny sposób: zginając łuszczynę jeżeli na ok1,5-2cm przed złączeniem końców pojawi się charakterystyczne pęknięcie na szwie to znaczy żę roślina jest w optymalnej fazie do zabiegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895
Ja tam nigdy nie zasuszam rzepaku i jakoś dobrze jest ;) ...

U mnie jak gospodarz wjechał w rzepak do zbioru, ale łodygi zielone, tak zapierniczył kombajn że pół dnia stał i wyciągał zielsko.. My w zeszłym roku trochę spóźniliśmy ten oprysk, jak nie deszcz to wiatr, przez co mieliśmy zielone łodygi, to bizona chyba 2x zapchał u nas.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolikNH    56

Ja jeszcze nigdy oprysku desykacyjnego nie stosowałem, rzepak sam dojrzewa, fakt łodygi od spodu są troche zielone, ale od kiedy młócimy rzepak z pnia, to Bizon się nam jeszcze ani razu nie zapchał... ;)


Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj