daron64

Problem z rodzielaczem Hardi

Polecane posty

daron64    4255

Witam

Troche pisaniny będzie. Kupiłem kiedys hardiego od handlarza, sprawdzilem - wszystko gralo. W sezonie juz nie mialem nic do pryskania, wiec na zime porozbierałem koncowki, filtry - poczyscilem to wszystko. Pompa zimowala w domu, przesmarowalem ja. Po zimie jakos zachaczylem od wąż od przelewu i urwalem taki jakby grzybek. Kupilem nowy, rozkrecilem zawor, zalozylem, zlozylem. Wszystko poskladalem do kupy i tak sobie chwile stal. Po jakims czasie zapinam go zeby ustawic, a tam d*pa - cicnienie na manometrze skacze 0-1.5 - 0-1.5 - 0-1.5 itd, zawor caly az podskakuje. Na dysze idzie najpierw jakies cisnienie, bo woda leci, a potem w ogole przestaje.

Jak dobrze rozkminiam, to tak jak na rys. 1 - woda przychodzi zasileniem - czarny. Jak otwieram zawor, to przeslona zamyka jeden z otworow w zaworze (niebieski) i  woda powinna isc na sekcje(niebieska strzalka). Jak zamykam zawor, to kulka   - rys. nr 2 -pomarancz-czy jakis taki kolor, tam na jednym zdjeciu dalem nie wiem czemu inny) zamyka przewod (3)i woda leci powrotem.

Odkrecilem waz od przelewu, to po zamknieciu zaworu woda walila dosc mocno z niego. Rozebralem znowu zawor. Wyglada, ze wszystko jest ok. Zlozylem go i podpialem pod zlew. Jak zamykam zawor glowny i zaslepiam otwor na sekcje, to woda wali przelewem. Jak otwieram zawor, to woda nie idzie na sekcje, tylko wywala mi ja z powrotem zasileniem i przelewem. Rozebralem to jeszcze raz i wyglada tak jakby po dokreceniu zaworu od regulacji cisnienia trzpien popychal ta sprezyne z denkami oporowymi i ona stopniowo dosuwa sie i zalepiala otwor, a po popuszczeniu nie wracal na swoje miejsce i tak jakby blokowala jeden z kanalow. Taka wyszla  i diagnoza. Tylko nie wiem jak temu zaradzic.

 

Pytanie ekstra

Zdjecie z sekcjami. Jak powinny byc ustawione te zaworki? Bo jak rozebralem, to kazdy jest ustawiony inaczej.

IMG_20200410_122617p.jpg

IMG_20200414_145128p.jpg

IMG_20200414_145135ppjpg.jpg

IMG_20200414_151940p.jpg

IMG_20200420_133817pp.jpg

IMG_20200420_141514pp.jpg

IMG_20200420_141527pp.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25608

O zaworkach mogę się wypowiedzieć - skoro jest stałociśnieniowy rozdzielacz to każdym ustawiasz tak ciśnienie aby było na zegarze jednakowe, bez względu czy otwarte 1,2 czy 3 sekcje.

 

A to telepanie i skoki ciśnienia to nie zaciąga Ci lewego powietrza? Pompy szlag nie trafił przez zimę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Również obstawiam lewiznę na filtrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

jak dobrze widzę to odwrotnie to czasem nie podłączone ?? Te strzałki to nie odwrotnie i w tedy zasilający to ten z zółtą strzałką ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255
27 minut temu, Agrest napisał:

O zaworkach mogę się wypowiedzieć - skoro jest stałociśnieniowy rozdzielacz to każdym ustawiasz tak ciśnienie aby było na zegarze jednakowe, bez względu czy otwarte 1,2 czy 3 sekcje.

 

A to telepanie i skoki ciśnienia to nie zaciąga Ci lewego powietrza? Pompy szlag nie trafił przez zimę?

Sens stalocisnieniowego łapie, ale jak je ustawić, tzn jakie położenie powinno być punktem wyjścia do ustawienia?

Co do pompy, to po kupnie w domu jeszcze wyjechałem na pole, brakło mi chyba 3 dysz i wszystko sprawdziłem - wszystko działało, manometr reagował na pokrętło od ciśnienia, wszystkie sekcje działały itd. Nie wiem jak miałby szlak trafic pompę, jeśli na jesieni zdjalem ja, nasmarowalem i zimowiska w garażu ogrzewanym, bo już nie chciało mi się jej targać. Chyba, że spoerdolilem bardzo mocno - nie była niczym zalana na ten okres.

@sebe1033

Też to rozkminialem, ale węże są różnej długości i na odwrót nie pasują.

 

Generalnie to przyczepiłem się tego, że to może być wina tego tłoczka, bo jak go całkiem wyjąłem, podłączyłem pod kran i otwierałem/zamykałem zawór, to przepływ był prawidłowy. Natomiast jak ten tłoczek(znaczy ta sprężyna) była wsadzona, to raz działało wsio ok, a raz ciśnienie wywalalo mi wodę zasileniem, cofała się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

IMG_20200410_122617p.jpg

to jak działa ten zawór z rączką z gałką ? Na moje oko to zasilanie masz wężem z żółtą strzałką (odwrotnie)  ciśnienie regulujesz pokrętłem co je rozebrałeś pokrętło ta kreska pomarańczowa to kanał  (patrząc na zdjęcie poniżej to tylko w tę stronę zadziała ten zawór od ciśnienia) .

A zaworem z gałką przestawiasz "kierunek" na sekcje-żółta kreska , albo na powrót pewnie mieszadło -niebieska kreska 

IMG_20200420_141514pp.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25608

Sekcję to ustawisz tak:

Na stałych obrotach ustaw przy zamkniętych sekcjach np 3 bar na zegarze. Następnie otwórz pierwszą sekcję. Jeśli ciśnienie się zmieniło to reguluj pokrętłem do chwili uzyskania 3 bar. Po uzyskaniu żądanej wartości zamknij i postępuj identycznie z kolejnymi.

 

A co znaczy nasmarowałem pompę?

To jest membranowa? Właśnie mogła sparcieć i popękać membrana, ale wówczas miałbyś masło zamiast oleju.

A ciśnienie w komorze powietrznej jest? Nie pękła membrana?

A żeby nie było nieporozumień, reguluj ciśnienie pokrętłem na sekcji

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Spierdolilem. Nawet sobie nie wyobrazacie jak. Właśnie przeglądałem stara galerie. 

IMG_20180623_180014~2_copy_585x974.jpg

Jak urwało mi się ten grzybek, to rozebrałem go i wszystko składałem na wiosnę. Podłączyłem na odwrót przewody. Zasilenie pod powrót, a powrót pod zasilenie. Masakra. Jak mozna być tak głupim..

Obaj macie browara, albo wódkę - wedle uznania, jak będziecie w okolicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

😂😂😂 a miałem pisać majster odwrotnie podłączone , ale dobrze że nie napisałem @daron64 Ty po prostu artysta tworzysz swoje instalacje 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Jutro przekładam, a w środę odpalam. Jak będzie działać, jak nic się nie spierniczylo przez mój błąd, to chyba do końca uroku będę codziennie w Pszenżyto wjeżdżał żeby się nacieszyć

Kuźwa zawsze robię sporo zdjęć gratów, które kupuje - właśnie na taką okolicznosc. Jak mogłem tego nie zauważyć? Heh idę się zapaść pod ziemię 😄

Ale jeszcze skorzystam z Waszej pomocy @Agrest @sebe1033

Powrót/przelew widać gdzie wchodzi na dole w zbiornik. Przewód zaznaczony na czerwono odpala dysze do płukania zbiornika. A niebieski? Wchodzi w zbiornik od góry i otwiera się go zaworem. Mieszadło?

1828914687_IMG_20180623_1800142_copy_585x974.jpg.21616ffb5aa9ffc818e9b0356db67e13~2.jpg

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Nowoczesna instalacja artystyczna lamówką przemysłu naftowego ...

nie chowaj się rób takie instalację , idziesz na złom po zawory za  100 zł, drugie 100 zł   do sklepu na pędzel i farby .  Sprzedajesz swoje dzieło za 2000 zł ...

Edytowano przez sebe1033
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Wróć, teraz już nie pamiętam, czy ten czerwony idzie na dysze, czy ten od zaworu na końcu rozdzielacza. Zbyt się podjaralem wizja działającego opryskiwacza, żeby sobie przypomnieć teraz 🤣

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

pierwsze co pomyślałem, to że chodzi Ci o temu rozwadniacz jak był z boku montowany.

We wlewie mam sito, ale bez rozwadniacza, żadnej duszy, nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Ok powróciłem :) Więc tak - złożyłem wszystko, jutro będę odpalal. 

Zasilenie jest tam, gdzie idzie czerwona strzałka, trafia na zawór główny i jeśli zawór jest otwarty, czyli zasłonięty jest kanał (mała niebieska kropka) na przelew i idzie na sekcje. W zależności od tego jak mocno dokrecimy zawór (czerwona strzałka dwustronna) to woda musi "użyć większej siły" żeby ten zaworek przesunąć i uciec na przelew, w wyniku czego większe ciśnienie idzie na  sekcje. Im bardziej popuści się zawór, to woda ma "lżej" i ucieka na przelew przez co ciśnienie na sekcje spada. 

Otwieram zawór - zasłaniam kanał na przelew. Zamykam zawór - otwiera się kanał na przelew, a z drugiej strony kulka zaślepia kanał na sekcje (duża niebieska kropka).

Pomarańczowa strzałka - mieszadło(?) Wchodzi w zbiornik i idzie do dnia, gdzie kończy się dwiema dyszami.

Zielona strzałka - dysza do płukania zbiornika.

Fioletowa strzałka - zamiast ze zbiornika pompa może zaciągać wodę z zewnętrznego źródła i wtedy po przestawieniu dźwigni na pompie, zamiast trafiać ciecz na pompę, idzie wężem na filtr i do zbiornika.

Niebieska strzałka z lewej strony - gruby waznwchodzi  bezpośrednio do zniornika. Po co taki, nie wiem - dodatkowy przelew, po co regulowany zaworem?

Dobrze rozumiem jak to działa?

 

Druga kwestia - zaworek

Dwa zaworki ciekną mi w zaznaczonym miejscu. Nie mogę tego rozebrać, bo nie pozwoli mi gałka czerwona, bo jest zabezpieczona kółkiem (nie ja wylot) i nie mam jak jej zdjąć. Jakoś to mozna uszczelnić, czy szukać nowego zaworu? Zrobiłem narazie prowizorkę i nawinalem tam po prostu taśmę teflonowa. Ale nie wiem, czy się nie postrzepi i nie narobi syfu.

 

Trzecia sprawa - Pianownica

Jak to działa? Wlewa się do cieczy roboczej jakiś płyn, a dysza tworzy pianę? Za specjalnie nie znalazłem o tym informacji. To tak bardziej w ramach ciekawostki pytam.

 

Do postu wkleilem zdjęcia tak, żeby pasowały do tekstu, ale znając nasze forum, to tekst jest ciurkiem, a zdjęcia losowo wrzucone ja dole postu, ale mam nadzieję, że dojdziecie i co mi chodzi.

 

IMG_20200421_124157~2_copy_1200x1600.jpg

IMG_20200421_123809~2_copy_1500x2000.jpg

IMG_20200421_124713~2_copy_1600x1200.jpg

No oczywiście miałem rację z tym wklejaniem :/

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

zasilanie czerwona strzałka 😌

 

Co do tego drugiego zaworka ... może to jednak tu się ustawia ciśnienie , a tym pierwszym zaworem to się ustawia ciśnienie do mieszania cieczy (ten wąż z niebieską strzałką w dół ) regulujesz ile ma iść na sekcje wydatku pompy a ile na mieszanie .

Co do uszczelnień w grzejnikach jak i w kranach podobne zaworki to wystarczyło czasem dokręcić tą śrubkę/tuleje i nie cieknie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Już poprawiłem opis koloru :)

Podokrecalem, ale to dokładnie w tym zaznaczonym miejscu cieknie - między tą nakrętka a ośka pokrętła.

Z tymi zaworami, to nie wiem o co tu chodzi. Zobaczę jutro jak go odpalę, co się będzie działo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25608

Jest opcja że są wrzery na tym dokręcanym zaworze i będzie lipa. Ewentualnie będzie tam na ośce oring.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Oring jest na części, która wchodzi w plastik. W tej części kręci się ośka i jest dokręcona ta nakretka. Czuc, że ma lekki luz na boki, także jeśli był tam kiedyś oring, to już go dawno nie ma. Te co są, to wymieniłem, ale to nie w tym miejscu cieknie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Odpalam - no d*pa, nic się nie dzieje. Kompletnie nic. Chodzę, zaglądam, patrzę - w zbiorniku odczepił się przewód, ktorym zasysa ciecz. Zrobiłem to, odpalam. Nic. Zdejmuje przewód przed zaworem - nie pompuje wody. Tylko tłoczy powietrze, bo jak podłącze przewód i piszczę na przelew, to daje powietrzem w zbiornik. Zdałem filtr na przewodzie zasilającym - czysty. Zdałem przewod. Tzn na obrazku trzeba zmienić opis. Fioletowy kolor, to zasilenie pompy. A zaworem zmienia się, czy chce się że zbiornika, czy z innego źródła. No ale nic, zjadłem ten fioletowy przewód (odkręciłem u góry przy zbiorniku) przyniosłem sobie wiaderko wody - w 5-6sekund wciągnęło wiaderko. Wezmę większy jakiś zbiornik sobie podepne i dobrze kombinuje, że jeśli będzie chodzić, to gdzieś na odcinku przewód w zbiorniku-filter jest nieszczelność?

Podjechał pod wanienkę 200l, włożyłem wąż, odpaliłem - d*pa. Ruszyłem parę razy tym zaworem dużym przy pompie - poszło. Tzn ciśnienie poszło na manometrze, ale podskakiwalo. Wanienkę opróżniło dość szybko. Czyli co, na tym zaworze przy pompie szukać nieszczelności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Podłączyłem wszystko jeszcze raz - idzie ciśnienie na sekcje, wyłączają się, włączają, na przelew idzie, na dysze do płukania idzie, reaguje na oba pokrętła, rosnie, maleje ciśnienie- zagapilem się przy kręceniu, to do ponad 8skakalo, ale to jeszcze nie było na maksa skręcone ja zaworze. Ale strasznie wszystko drży i wskazówka na manometrze skacze gdzieś o 2bary cały czas. Gdzie teraz szukać przyczyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25608

Ciśnienie w powietrzniku jest, jakie?

Nie wylatuje ciecz po naciśnięciu wentyla?

Długo pompa kręciła? Np w sadownictwie narzekali że niektóre modele AR potrafią się zapowietrzyć i ciężko je odpowietrzyć.

Może załącz pompę i niech z 5 minut popracuje na wolnych obrotach, tylko ciecz puść na przelew, nie na sekcję. U mnie tak się odpowietrzała AR, a comet ids1401 to praktycznie od strzała się odpowietrza.

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek15_03
      Witam,
       
      Mam takie pytanie czy ktos może mi napisac dokaładnie jak smarowac pompe od hardiego? nie mielam wczesniej takiej pompy. Wiem tylko że smaruje ja się smarem ale gdzie ? i jaki smar najlepszy ? Prosze o podpowiedz, pozdrawiam ( mam taką samą jak na zdjeciu ponizej tylko moja jest stara )

    • Przez kazlab1
      Witam serdecznie, bardzo pilnie potrzebuje pomocy, Kupiłem opryskiwacz Hardi Master MB. Niestety nie pryszcze, natomiast ciecz jest mieszana w zbiorniku. Zanim sprawdzę pompę chciałbym się dowiedzieć od specjalisty jak powinny być ustawione zawory i jak się uruchamia? dołączam zdjęcia



    • Przez Łukash
      Witam. Jestem od niedawna właścicielem takiego zestawu i mam problem z komputerem. Ten dolny komputer od sterowania sekcjami itd działa z tym ,że nie wyświetla się ciśnienie, cały czas jest 0. Z kolei na tym górnym komputerze gdzie wprowadza się dawkę, ustawienia, liczbę impulsów itd nie mogę zacząć nic bo wyświetla się błąd: "input missing" jeśli ustawię angielski a po niemiecku "Eingabe fehlt". Być może przyczyną obydwu problemów jest wina czujnika ciśnienia? Da się go jakoś sprawdzić?
      Komputer wygląda tak jak ten: http://www.traktorpool.pl/media/1306/1951306/4692455/Pflanzenschutzspritzen-Jacoby-4692455.jpg?height=800&width=600&quality=80
    • Przez Lukas85
      Koledzy mam w swoim opryskiwaczu Hardi LXY 800 zamontowany przepływomierz taki jak na zdjeciach ponizej. Opryskiwacz nie ma komputera ani elektrycznych sekcji jest tylko sam przeplywoimierz z przewodem. Moze ktos ma cos takiego zamontowanego u siebie i moglby sprawdzic ktore kable sa od zasilania? Z tego co wyczytalem przeplywka ma wyjscie OC, mam juz polan na jej wykorzystanie tylko musze wiedziec ktore przewody sa zasilaniem zeby jej nie uszkodzic



    • Przez Student91
      Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum, zgłaszam się o pomoc w wyborze opryskiwacza na areał około 90 ha. Dodam, że najodleglejsze pola mam 4 km od domu. Myślałem nad opryskiwaczem około 2500 litrów przy belce 21m. Mój wybór oscylował pomiędzy Amazone UG 2200, a Lemkenem Primusem 25. Co sądzicie o tych opryskiwaczach? Może ktoś posiada wiedzę i orientację nt tych opryskiwaczy albo może doradzicie jakieś innego producenta? Hardi? Na opryskiwacz chcę przeznaczyć około 120 tys zł. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj