andrewk

Młody Rolnik - ankieta monitorująca

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
andrewk    154

Cześć, przyszła pora na złożenie ankiety monitorującej na zakończenie programu. Z premii skorzystałem w roku 2015, końcówka PROWu 2007-2013. Mam kilka pytań odnośnie jej wypełnienia bo niestety ale instrukcja nie rozwiewa moich wątpliwości. Rozumiem, że wypełniając ankietę trzeba opierać się o biznesplan, bo go również trzeba dostarczyć ponownie.

Wskaźniki rzeczowe :

a) wielkość ekonomiczna gospodarstwa - rozumiem, że mam wpisać to co jest moją własnością + dzierżawy 10letnie ? Mam kilka ha wziętych na gębę, gdzie składam na dopłaty i je oddaję. Miałem telefon z agencji w tej sprawie jednak powiedziałem, że są to umowy ustne i nie robiono problemu. Biznesplanu nie musiałem poprawiać. Więc jak to z tym ?

c) zakres zrealizowanych inwestycji

- Liczba zakupionego sprzętu ruchomego - wpisać wszystkie maszyny zakupione z kasy za MR ? A co np z ciągnikiem, kupionym za swoje, jednak nie był brany do rozliczenia wydatkowania ?

- Liczba zakupionych zwierząt gospodarskich - o co chodzi w tym podpunkcie ? mam wpisać wszystkie zwierzęta jakie kupiłem przez okres MR ?? czy to jest tylko dla tych co kupowali zwierzęta za kasę z MR ?

Dzięki za pomoc :)

TraktorPedia

 

Edytowano przez andrewk

„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

a) te co bierzesz dopłaty mają tam być c) sprzęt kupiony z prow tylko - zwierzeta tylko te co miałeś kupić w biznesplanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rowan    222

A jeśli się nie upominają o złożenie tej ankiety, to trzeba samemu o tym pamiętać i złożyć? Po trzech latach dzwonili i się upominali. Teraz minęło już 5 lat i 6 miesięcy od wypłaty pieniędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

tak trzeba. 3 tyś kary chyba są. tzn 3% dotacji. Pamiętaj zaktualizowac biznesplan, żeby uprawy zgadzały się z tym co miałeś we wbisokach o dopłaty.


Przypadkiem tam nie było tak ze musisz zrobić w trakcie 3 m-cy od upływu 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrewk    154
32 minuty temu, rudinho11 napisał:

a) te co bierzesz dopłaty mają tam być c) sprzęt kupiony z prow tylko - zwierzeta tylko te co miałeś kupić w biznesplanie

a) tylko wtedy, nie będzie mi się zgadzać z biznesplanem - jak to rozwiązać ? W sprawozdaniu po 3 latach też był podobnie i wtedy wpisałem to co w biznesplanie - nie mieli żadnych uwag


„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrewk    154
11 minut temu, rudinho11 napisał:

Ja u siebie zrobiłem zmiany w biznesplanie i razem z ankieta wysłałem i było ok.

Kurczę bo u mnie tak jak pisałem wcześniej - znaleźli niezgodność po pierwszym złożonym wniosku na dopłaty ale po wyjaśnieniu było ok. Robiłem inne zmiany łącznie chyba 8razy zmieniałem założenia biznesplanu jednak tego nie ruszałem. Powiedz jeszcze, czy zmieniłeś całą strukturę zasiewów czy tylko w ostatnim roku - mowa o biznesplan.

 

Co by nie było to chyba najważniejsze to złożyć papiery bez względu na to czy dobrze czy źle bo z tego co się doczytałem to kara jest przewidziana za niedotrzymanie terminu, a nie za poprawność :)


„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Ja wszystko robiłem żeby było zgodne. Najwyżej każą Ci poprawić i tyle. Byle kary nie płacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się składa ankietę monitorującą tak jak kolega pisał najlepiej złożyć wniosek o zmianę zgodnie z wnioskiem o dopłaty z 2020 roku. Wpisywałem wszystko aby było zgodne z dopłatami. Jeżeli chodzi o inwestycje wpisujesz to co w sprawozdaniu czyli na co wydałeś premię....zakup ziemi, maszyn, stado podstawowe. Wniosek o zmianę robisz na podstawie złożonego wniosku i biznes planu. We wniosku zaznaczasz zmianę i na tej stronie co jest ESU w roku docelowym zmieniasz. W biznes planie w tabeli gdzie są uprawy w roku docelowym zmieniasz zgodnie z dopłatami z 2020 i wyliczasz esu do tego pismo przewodnie z prośbą o zmianę i akceptację.

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrewk    154

Dla świętego spokoju poprawię to od razu. Mam jeszcze pytanko, w oświadczeniu o spełnieniu wymogów higieny itp jest mowa o listach kontrolnych. Jaką datę wypełnienia tych lis wpisać ? Pierwszy raz wypełniałem je 2 lata temu przy sprawozdaniu i pierwszym oświadczeniu. Mi się wydaje, że musi być data tegoroczna.


„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Teraz spojrzałem do teczki. Mam taki zapis: w terminie 60 dni przed dniem upływu 5 lat od wypłaty pomocy. sankcja zwrot 3% za nieprzestrzeganie terminu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, andrewk napisał:

Dla świętego spokoju poprawię to od razu. Mam jeszcze pytanko, w oświadczeniu o spełnieniu wymogów higieny itp jest mowa o listach kontrolnych. Jaką datę wypełnienia tych lis wpisać ? Pierwszy raz wypełniałem je 2 lata temu przy sprawozdaniu i pierwszym oświadczeniu. Mi się wydaje, że musi być data tegoroczna.

zawsze datę wpisywałem taką jak na ankiecie i było ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rowan    222

A jesli mam zaktualizować tabele z działkami, to w tabeli jest tytuł prawny i data nabycia, a dalej działki zadeklarowane do nabycia. Te działki jakby nie było zostały nabyte. Więc mam je wpisać do tej wcześniejszej kolumny jako juz nabyte i skasować z tej do nabycia? Miałem działki umową dzierażawy. Trzy lata temu zostałem właścicielem i doszło mi różnych innych działek i jako własność i jako umowa dzierżawy ustna. Wpisuje je do dopłat. I w MGR je wpisuje. To gdzie mam je wpisać? W tych do nabycia? Czy tych jakby nabytych? Ale jak je wpisać jak nie mam tytułu prawnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

czy po prawidłowo wypełnionej ankiecie przychodzi jakieś potwierdzenie po weryfikacji Agencji, ze wszystko jest ok, dziękują za współpracę i traci się wtedy status młodego rolnika?

gdy swoją w lutym wypełniałem i wysyłałem (nabór 2014 prow 07-13), wcześniej ze 4 razy biznesplan zmieniałem, to gość z Agencji, który obrabia MR nastraszył mnie, że ankiety mogą i rok leżeć, zanim ktoś zajrzy do nich - wtedy ludziom dawno mija prawidłowy termin złożenia poprawnej ankiety, a inne rzeczy dla nich mają priorytet - np. zmiana założeń biznesplanu, to od ręki.

pół biedy, jeśli wszystko gra, ale jak jest niezgodność z biznesplanem / wnioskiem o dopłaty - wtedy kicha się robi... w najlepszym przypadku 3000 kary + ponowne uzupełnienie, w najgorszym  ( jeśli młody rolnik sprzeda ziemię nabytą w biznesplanie za szybko, nie spełni ESU lub innego ważnego warunku) zwrot pomocy z odsetkami (osobiście miał takie przypadki).

także nie jest to tylko proste wypełnienie tabelki i wysłanie papierka...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrewk    154
Dnia 20.04.2020 o 20:33, jaroWM napisał:

czy po prawidłowo wypełnionej ankiecie przychodzi jakieś potwierdzenie po weryfikacji Agencji, ze wszystko jest ok, dziękują za współpracę i traci się wtedy status młodego rolnika?

gdy swoją w lutym wypełniałem i wysyłałem (nabór 2014 prow 07-13), wcześniej ze 4 razy biznesplan zmieniałem, to gość z Agencji, który obrabia MR nastraszył mnie, że ankiety mogą i rok leżeć, zanim ktoś zajrzy do nich - wtedy ludziom dawno mija prawidłowy termin złożenia poprawnej ankiety, a inne rzeczy dla nich mają priorytet - np. zmiana założeń biznesplanu, to od ręki.

pół biedy, jeśli wszystko gra, ale jak jest niezgodność z biznesplanem / wnioskiem o dopłaty - wtedy kicha się robi... w najlepszym przypadku 3000 kary + ponowne uzupełnienie, w najgorszym  ( jeśli młody rolnik sprzeda ziemię nabytą w biznesplanie za szybko, nie spełni ESU lub innego ważnego warunku) zwrot pomocy z odsetkami (osobiście miał takie przypadki).

także nie jest to tylko proste wypełnienie tabelki i wysłanie papierka...

 

Kurcze mam problem z wielkością gospodarstwa przed i po 5 latach. W instrukcji pisze, że przed powinna powierzchnia zgadzać się z tą z PRG z tabeli 2.1, kolumna 8, wiersz 4 czyli tam jest mowa o użytkowanych rolniczo. Z kolei po 5 latach pisze, że trzeba dodać też te nie użytkowane rolniczo :

 

 

 

 

Jaka była wielkość gospodarstwa przed realizacją biznes planu?

Należy podać powierzchnię, jaką zadeklarowano w tabeli XIV wniosku o przyznanie pomocy. Powierzchnia ta powinna być zgodna z powierzchnią podaną w wierszu 4 kolumna 8 tabeli 2.1 biznesplanu.

 

Jaka jest obecna wielkość gospodarstwa?

Należy wpisać aktualną wielkość gospodarstwa w hektarach użytków rolnych obejmującą grunty własne, grunty w użytkowaniu wieczystym, dzierżawy wieloletnie (minimum na 10 lat i z datą pewną) oraz pozostałe dzierżawy będące w użytkowaniu minimum do czasu upływu 5 lat od wypłaty premii, na które beneficjent występuje o płatności obszarowe. Podając wielkość gospodarstwa należy zsumować powierzchnię wszystkich użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa, łącznie z powierzchnią gruntów rolnych nie użytkowaną rolniczo, w tym z gruntami zabudowanymi, gruntami pod stawami, drogami wewnętrznymi i rowami.

 

Np mam 10ha w tabeli, ale po zsumowaniu nierolnych wychodzi np 15. To jak mam to wpisać aby dobrze bylo? Gdyby była mowa o rolnych po realizacji biznesplanu to nie było by tematu. 

 

Dnia 19.04.2020 o 12:17, rudinho11 napisał:

Ja wszystko robiłem żeby było zgodne. Najwyżej każą Ci poprawić i tyle. Byle kary nie płacić.

Jak możesz to podpowiedź jeszcze z tymi powierzchniami :)


„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wypełniałem ankiety monitorujące zawsze podawałem powierzchni upraw z dopłat i powierzchnie całkowita z dopłat i nikt się nigdy do tego nie przyczepił. Podawałem wszystkie grunty bez względu na sposób posiadania.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak wygląda sprawa z rozliczeniem MR. Jeśli kasa wpłynęła mi w lipcu 2015 roku a maszyny zakupiłem w 2016 roku to mogę je sprzedać po upływie 5 lat od wpłynięcia kasy czy od daty zakupu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gruszka95    0

Cześć, mam pytanie odnośnie ankiety monitorującej. 

Co mam wpisać w punkcie 2. WSKAŹNIKI RZECZOWE "Jaka była wielkość gospodarstwa przed realizacją biznes planu?".

Wg instrukcji wypełniania ankiety powinnam sobie spisać deklarowane ha z Tabeli XIV wniosku i tabeli 2.1 biznesplanu wiersz 4, kolumna 8. Problem w tym, że wniosek składałam w 2014, a decycję o przyznaniu pomocy w 2015 r. oraz działalność gospodarczą rozpoczęłam w 2015, bo wtedy otrzymałam pieniądze z ARiMR. W 2014 roku nie miałam żadnych hektarów, więc teoretycznie powinnam w tej tabelce wpisać 0, ale wg Instrukcji wychodzi mi ok. 20 ha. Co wg Was powinnam wpisać, bo już fioła dostaję. Tabelę 2.2 też mam uzupełnioną na rok 2014 wg planów w biznesplanie, które nie miały miejsca, bo realizację biznesplanu rozpoczęłam w 2015 r.

Wg pracownika Agencji moim rokiem bazowym jest rok 2014, tylko jak to się ma teraz do tej ankiety. Pomóżcie!!!

Chyba muszę napisać prośbę o zmiany w biznesplanie na 214 rok. Co o tym sądzicie?

Edytowano przez gruszka95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj