klos

Ruja i zacielanie krów

Polecane posty

lukasz20    710

Koledzy posty sobie nabijacie? ;[ co to za temat czemu ma być nie cielna bo byk był mięsny, a krowa H-F? Dużo jest ludzi, którzy kupują takie mieszańce na dalszy chów.


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam problem ponieważ ostatnio jak krowy były na pastwisku to mi z obory uciekł duzy byk mięsny i pobiegł do pastwiska z krowami mlecznymi a że jedna sie biegała to nie uciekła jak na nią skoczył

i czy teraz będzie ciele jak mi sie dwa gatunki zmieszały i co póżiniej z tym cielakiem zrobić bo ani on mięsny ani mleczny pół na pół :D :D :D

 

kolego ile ty masz lat???


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zeberka363    1

litości!! usuńcie tego całego snorli3 z forum bo to dziecko pewnie nie ma więcej niż 10 lat i głupoty takie wypisuje że szok ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Witam mamm w stadzie 10 sztuk bbydłla mam probllemyy z zaciieleniem naa 10sz. zacielonch jest tylko 3 i jedna krowa ocieliła się ww zezłym roku w październiku i do tej pory nie zasskoczył i nie wiem czego jest to wina. Inseminator jak przyjeżdza do krowy to przyjeżdza po 3 -4 razy aby się utrzymała czy to może być jego wina ? Czy może problem tkwi w żywieniu ? W tej chwili krowy dostają :

-rano

*śrute składającą się z 300kg owsa, 100kg pszenżyta, 50 kg żyta, 25kg śruty sojowej, 25kg śruty rzepakowej, 4kg kwaśnego węglanu sodu i 9kg witamin Dolfos BMP i dostają tak po ok 2kg na sztukę

następnie idą na pastwisko i jak wracają ok 14 to znów 2kg/szt. śruty i do tego po 3kg ziemniaków i dalej idą na pastwisko a wieczorem po dojeniu dostają po 3kg ziemniaków/ szt. i slomę owsianą. Wydajność krów wacha się w przedziale 12-20 l/ szt/dziennie wiek krów od 2- 9 la. Bardzo prosze o porady bo na początku roku przejąłem gospodarstwo a tu teraz takie problemy, że aż się wszysstkiego odechcewa bo nie ma tygodnia aby inseminator nie przyjeżdzał i za każdym razem po 50 zł Proszę o porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Nie sądzę , żeby to była wina żywienia (chyba ,że krowy są bardzo otłuszczone) myślę,że powinieneś sprowadzić dobrego specjalistę od rozrodu i zrobić USG wszystkim krowom- to powinno bardzo dużo wyjaśnić.Ew. spróbuj buchajem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Rozród jest dość złożoną sprawą.

Radził bym Ci znaleść żywieniowca aby ułożył dawkę zgodnie z normami, odpowiednio zorganizować żywienie w okresie przedporodowym i do 100 dni laktacji. Możesz również inseminatora (on może też mieć winę).


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michufarmer    21

A może Twoje krówki mają wirus IBR, który powoduje zapalnie błon śluzowych, którymi jest wyścielona macica.


Pozdrowienia z kłodawskiego oddziału AF

MichuFarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZYMANOX    480

Nie laksowały u Cb krowy kiedyś ? Bo to może być następstwo wirusa BVR.Przyczyna może być lipny inseminator,cysty na macicy , złe żywienie i wiele innych ...Najlepiej poszukaj jakiegoś specjalistę od rozrodu z USG ;)




Księga życzeń i zażaleń na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus907    6

Ja bym aż tak nie kobinował po prosyu wezwij dobrego wetrtynarza niech Ci pobada pewnie są torbiele, stany zapalne ja miałem tak samo też 10 sztuk te które mają tylko torbiele (guzy) to weterynarz wyciska robimy płuczke i przy latowaniu dajemy zaszczyk i kryjemy, które miały stany zapalne i coś się dzieje to płukamy czekamy aż się będzie latować dajemy zaszczyk i kryjemy, a te z którym jest wszystko dobrze a zacielić się nie chcą to 10 dni przed rują dajemy zaszczyk na wywołanie ruji potem zaszczyk przy kryciu. Co prawda to są koszta ale lepiej leczyć niż sprzedawać. Może niektóre mają zaschniente jajniki i próżne zacielanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Nie laksowały u Cb krowy kiedyś ? nie rozumiem

Krowy są czarno białe, teraz miałem taki przypadek, że krowa była zacielona 23 lipca i myslałem, że się utrzymała a tu wczoraj widoczna ruja i akurat był weterynarz i kazałem mu sprawdzić czy wszystko mamw porządku w środku i jak powiedział wszystko jest idealne, natomiast u innej krowy która nie chce sie zacielic od niecałego roku zrobił płukankę i w niedziele się okaże czy zaskoczyła. Inseminator jak przyjezdza to słomkę z nasieniem wyciąga z takiego jakby pudelka po wykałaczkach i wkłada do aplikatora i zakłada rękawice i zaczyna inseminowac i to trwa chwile a za 3 tygodnie znów musi przyjechać normalnie cholera mnie trafia jak przyjeżdza do poprawego, a jak mu uwage zwróciłem to troche dłużej postał przy tej krowie lecz zobaczymy dopiero za 3 tygodnie. W lutym zapładniał nasieniem o nazwie Markus i teraz też a raz spróbowal Smith lecz zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0

Nie laksowały u Cb krowy kiedyś ? nie rozumiem

Krowy są czarno białe, teraz miałem taki przypadek, że krowa była zacielona 23 lipca i myslałem, że się utrzymała a tu wczoraj widoczna ruja i akurat był weterynarz i kazałem mu sprawdzić czy wszystko mamw porządku w środku i jak powiedział wszystko jest idealne, natomiast u innej krowy która nie chce sie zacielic od niecałego roku zrobił płukankę i w niedziele się okaże czy zaskoczyła. Inseminator jak przyjezdza to słomkę z nasieniem wyciąga z takiego jakby pudelka po wykałaczkach i wkłada do aplikatora i zakłada rękawice i zaczyna inseminowac i to trwa chwile a za 3 tygodnie znów musi przyjechać normalnie cholera mnie trafia jak przyjeżdza do poprawego, a jak mu uwage zwróciłem to troche dłużej postał przy tej krowie lecz zobaczymy dopiero za 3 tygodnie. W lutym zapładniał nasieniem o nazwie Markus i teraz też a raz spróbowal Smith lecz zobaczymy.

 

Witam, Kolego możesz trochę rozwinąć tą procedurę którą wykonuje inseminator? tak od początku, bo z tego co piszesz to ja odnoszę wrażenie że jakoś to dziwnie wygląda i niepokojąco. Słomki nie są wyciągane z kontenera z ciekłym azotem?? ( Słomka powinna być oszroniona, później trafia do termosu z wodą o temp. pokojowej ) i po osuszeniu dopiero jest umieszczana w pistolecie do inseminacji. Czy tak to wygląda u Ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

woda musi mieć około 37 stopni to bardzo ważne. Ważna też jest w jakiej fazie rui jest krowa.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

zabieg inseminacji wygląda następująco:

-wysiąga słomkę z pudełeeczka w kształcie prostokąta o wymiarach 2cmx 2cm i wysokości ok 15cm (długośc słomki)

- wklada już odciętAĄ slomkę do pistoletu i cały pistolet wkłada za bluze na plecy chyba w celu ogrzania

- w tym czasie zakłada rękawicę i polewa ją wodą

- wyciaga z pleców pistolet i podchodzi do krowy i ręke z wkłada w odbyt a pistolet w ,, drogi moczowe'' i wstrzykuje nasienie trwa to ok 20-30sekund

i to koniec zabiegu

Pamiętam jak miałem ok 12 lat i przyjeżdzał inseminator to właśnie nasienie wyciągał z ciekłego azotu i wkładal do ciepłej wody.

Teraz jak zauważę ruje np w południe to przyjeżdza wieczorem tak ok 20 a jeżeli po południu to wołam aby przyjechał rano jak najwcześniej.

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

u kolego to prosta rada zmien inseminatora a slomke to niech sobie w odbyt włozy i ogrzeje :D z tego co piszesz to on robi wszystko zle i jeszcze to jakies pudełko na słomki u nas zabieg trwa jakies 5min czasami nawet dłuzej ale wczesniej inny inseminator z wchirz to tak samo aby pieniadze zgarnac i dosyc ze nie mowił do zobaczenia za trzy tyg krowy robił po 5-7 razy na 18 sztuk 14 bylo po byku sasiada i od zmiany wogole firmy i inseminatora na k-samen to dzien do nocy na 21 pokryc 16 od pierwszego razu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

inseminator powinien najpierw włożyć rękę i sprawdzić jajniki. Słomka musi być wyjeta z azotu i włozona do wody na minutę i potem w ciągu 3 minut musi być wykonany zabieg. To za dużo kosztuje żeby tak robić jak ty piszesz. Zmien inseminatora. Jeżeli krowy są zdrowe i chodzą po pastwisku to skuteczność zacielania powinna być grubo ponad 50%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no wlasnie z tym chodzeniem na pastwisku to tak jakos nie jestem przekonany bo zauwazyłem drugi rok tak jest ze najlepsze statystyki zacielen to jesien i zima najgorzej jest latem ale to juz temp maja swoj wpływ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0

zabieg inseminacji wygląda następująco:

-wysiąga słomkę z pudełeeczka w kształcie prostokąta o wymiarach 2cmx 2cm i wysokości ok 15cm (długośc słomki)

- wklada już odciętAĄ slomkę do pistoletu i cały pistolet wkłada za bluze na plecy chyba w celu ogrzania

- w tym czasie zakłada rękawicę i polewa ją wodą

- wyciaga z pleców pistolet i podchodzi do krowy i ręke z wkłada w odbyt a pistolet w ,, drogi moczowe'' i wstrzykuje nasienie trwa to ok 20-30sekund

i to koniec zabiegu

Pamiętam jak miałem ok 12 lat i przyjeżdzał inseminator to właśnie nasienie wyciągał z ciekłego azotu i wkładal do ciepłej wody.

Teraz jak zauważę ruje np w południe to przyjeżdza wieczorem tak ok 20 a jeżeli po południu to wołam aby przyjechał rano jak najwcześniej.

Więc kolego @marcin2057 prosta rada, tak jak moi poprzednicy pisali, chociażbyś używał buhajów z najwyższej półki to i tak to nic nie da skoro taki "czarodziej" będzie wykonywał zabieg, nie daj się więcej kantować bo to za duże są koszty ( sam zabieg + przestój krów ) rozejrzyj się za innym inseminatorem ( jeśli takowi są w Twojej okolicy).

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Zmieniłem inseminatora i przyjechał już do 5 krów i 3 sie nie utrzymały więc nastepnym razem juz przyjechał z USG i zrobił im usg i jedna krowa zaczeła ruje rano a inseminator przyjechał wieczorem i włozył ręke i pecherzyk był nie wyczuwalny dopiero przyjechał nastepnego wieczoru i na USG zmierzył pęcherzyk i miał 17mm i to dopiero było po 36 godzinach po zauważeniu rui i dopiero ja pokrył i zobaczymy. Teraz mam porównanie jak robia inseminatorzy i widze, że tamten naprawdę był czarodzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Mam pewien problem z jałówka. W ogóle nie chce się zacielić. Próbowaliśmy inseminacji, naturalnie bykiem, płukankę miała, inseminacja + zastrzyk. I nic. Dodam jeszcze, że ma nieregularne okresy między rujowe. Trwają od 22 do ok 27 dni, a po zastrzyku to nawet powtórzyła po ok 31 dniach. Czytałem na forum, że może to być cysta, ale wet. ja badał i nic nie stwierdził. Objawy rui ma bardzo wyraźne. Zauważyłem, że śluz potrafi lecieć już 1-2 dni przed właściwą rują. Zaczeliśmy ją zacielać w wieku ok 14-15 miesięcy, a teraz ma już ok 23. Szkoda mi ja sprzedawać na rzeź, bo jest po naprawdę dobrej krowie. Jest mieszanką sim ok 25% i cb 75%. Ma czarny łeb co jest u mnie rzadkością. Miał ktos może podobne problemy z jałówkami???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Nie jest zatuczona?Myślę,że powinieneś ten przypadek skonsultować z weterynarzem- specjalistą od rozrodu.Jeżeli jesteś z dolnośląskiego to mogę Ci jednego polecić.

Edytowano przez mora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek6211    12

Ja miałem kilka lat temu też podobną sytuację i ja zacielałem po 3 razy bykiem naturalnie i sztucznie i zrezygnowaliśmy bo szkoda było pieniędzy jak dobrze pamiętam to ruję miała regularną. Ja ci radze sprzedać ją i nie zawracać se głowy wiem że szkoda sprzedawać dobre jałówki ale mówi się trudno czasami i takie przypadki się zdarzają.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj