klos

Ruja i zacielanie krów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
debrzyna    2031

Widze że i ja mogę się czegoś dowiedzieć w tym temacie. Otóż mam 11 jałówek które w za kilka miesięcy trzeba zacielić .Maja to być mamki i będę inseminował  herefordem /wybrałem już nawet buhaja/ Jałówki są trzymane luzem na 2 ha z dostępem do wiaty od samego początku ,nigdy nie wiązane , niby spokojne .Ale dopiero kilka dni temu jak jedna złamała róg i chciałem jej to zdezynfekować okazało się jakie dziki są ,nie dało się złapać ani przytrzymać Próba zagonienia w kozi róg skończyła sie rozwaleniem płotu . Powiedzcie co ja mam zrobić żeby to sie dało zacielić ,jakiś poskrom zbudować czy jak ,Sa to moje pierwsze krowy w życiu.Moze macie jakieś pomysły żeby inseminator nie ganiał za nimi z pistoletem bo są śmigłe ich nie dogoni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tnaglak    0

ja zawsze jak latająluzem i wyłapuje je, to sznur uszykowany na zaciąg i w tym momencie jak im wsypie żarcie, wszystkie podchodzą do koryta, to sznur delikatnie przez głowę, na szyje i zaciągam i już jest moja. Potem mam uzde, zakładam ją, poluzowuje sznur i przeprowadzam np. Jeszcze takie pytanie:

Ile po wycieleniu można najwcześniej zapładniać krowę? Mam 3tyg po wycieleniu i ładnie pokazuje ruje, ale wydaje mi się że za wcześnie na inseminacje.

Edytowano przez tnaglak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031

Mam 11 jałówek w wieku 12-15 miesiecy luzem W jakim momencie można do nich dołączyć byka na stałe i w jakim minimalnym wieku żeby im krzywdy nie zrobił a je pokrył  Ma to być byk hereford

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Witam

Mam takie pytanie  jakiej rasy nasieniem inseminować  jałówkę   NCB dobrze zbudowaną   i  mieszankę  jerseya z NCB    jaką  rasę wybrać  żeby był  spokojny poród  i  czy  wprowadzić  jakąś  specjalną dietą  przed  inseminacją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

A wy w jaki sposób sprawdzacie cielność??? Bo moi okoliczni wet nie są zbyt skuteczni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

No własnie mówiąc o weterynarzach miałem na mysli usg. Wychodzą takie szopki że głowa mała, dlatego szukam jakiejś alternatywy. A co sądzicie o wykrywaczu rui Draminskiego, podobno można nim wykryc ciąże. Czy ktoś coś wie na temat tego urzadzenia

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad2112    3

zgadzam się z tobą co do "fachowości"  weterynarzy ,miałem krowę , wyglądała na cielną ale zbliżał się termin a tu nic z wymieniem się nie dzieje , inseminator przy okazji sprawdził ją i stwierdził że cielna to ona nie jest ale zalecił aby potwierdził to weterynarz .W tym czasie termin wycielenia minął , przyjechał lekarz bada bada (łapą) i stwierdził że krowa jest cielna 6 miesięcy  lub płód obumarł na tym etapie. Chcąc mieć pewność (krowę zapisałem ma rzeź) jej stanu wezwałem innego lekarza , pobadał usg i stwierdził że krowa nie jest absolutnie w ciąży,  Ręce opadają .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

takie pytanko może orentujecie sie gdzie przez internet mozna zakupić rękawice inseminacyjne w mniejszym rozmiarze dłoni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Dzis po inseminacji pistolet był we krwi, w zasadzie w śluzie z krwią. Nie wydaje mi się abym przebił macice, bo pistoletem struję delikatnie. Czy to może spowodować jakieś problemy?? wezwać weta czy dać sobie spokój?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shottle    1

po prostu jesteś amatorem, zrobiłeś inseminacje nieprofesjonalnie, niefachowo i stąd ta krew. Jak powtórzy ruję nie rób płukanki tylko zrób to delikatnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podjadacz    18

Czy sprawdzał ktoś z was ciążę u krów zwykłym testem z apteki?

 

również jestem ciekaw czy ktoś tak robił bo sam myślałem nie dawno czy to by zadziałało :)


bla bla bla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

po prostu jesteś amatorem, zrobiłeś inseminacje nieprofesjonalnie, niefachowo i stąd ta krew. Jak powtórzy ruję nie rób płukanki tylko zrób to delikatnie. 

 

Znalazł się fachowiec od pier.... owiec. Pokrył ją pewnie za późno i pojawiła się krew porujowa. Takie rzeczy się zdarzają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj