klos

Ruja i zacielanie krów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
poziomka    20

Witam.Potrzebuję porady dotyczącej inseminacji jałowic

 

Mój tata prowadzi gospodarstwo rolne ukierunkowane na chów krów mlecznych , gdzie nacisk kierowany jest na takie parametry jak:

 

-białko

-tłuszcz

-wydajność mleczna

-bez problemów z wymieniem

 

Zamieszczam teraz info o rodowodzie jałowic

 

Matka pochodzenie córka pochodzenie czym inseminować: ?

 

Krowa nr1.brak rodowodu artabas

Krowa nr2. brak rodowodu justuś RW-HF

Krowa nr3 JAGUAR Byk(podobno jersey)

Krowa nr4 brak rodowodu ARTABAN(charolais)

Krowa nr5 brak rodowodu Jaguar SM

Krowa nr6 Brak rodowodu Jaguar SM

Krowa nr7 Brak rodowodu Justus HF RW

Krowa nr8 Brak rodowodu BLISS-HF

Krowa nr9 Byk H-F Bonair

Edytowano przez poziomka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalar    7

Nie rozumiem co znaczy "nie chce kryć"... jeśli sobie klient życzy to ja mu byka pokryję... owszem odradzę, ale jak się uprze to: "płacisz żądasz" - proste jak konstrukcja cepa... Ja przy urovaginalis wyciskam cały mocz jaki się da z macicy i kryję. Może skuteczność jest mniejsza, ale krówki w końcu (3-4 krycia) zaskakują, więc pogoń inseminatora i niech się wysili trochę szczególnie jak jest to dobra krowa. Zdarza się też że po następnym wycieleniu sytuacja wraca do normy samoistnie.


"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
woodchuck91    0

masz niezły kolaż w oborze. Te które są po charolaise to od razu na mięso bo nic innego z tego nie będzie a resztę robić trzeba HF-ami na jałówki. Z oferty MCHiRZ może być Angelo (nie jest tani ale ma dobre parametry), Samuel... a z innych firm to wybierać coś co jest w miarę przyzwoitego, a i tak ci zajmie kilka lat wyprzenie rasy mięsnej ze stada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Zostawiliśmy na próbę jedną jałówkę po jourseju i 2 jałówki po simentalu jedną mlecznomięsną i druga miesną ale z naszych obserwacji wynika że nie zbyt warto w nie inwestować a reszta HF ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

Koledzy taka sprawa zacieliłem jałowice 6 miesiąc po zacieleniu ide na łąkę widze pełne wymie , mleko tryska jak z opryskiwacza , z kanału rodnego wystaje kawałek flaczka od łożyska , myślałem że wczesniej niż była zacielona pokryl ją byk w stajni wszystko wyglądalo na to jak do cielenia.

sprowadziłem do obory badam przez drogi rodne szyjka macicy zamknięta .. zostawiłem ten flaczek do przyjazdu weterynarza przyjechał wet i stwierdził że musiała sie ocielic na lące no ok możliwe tylko nie ma cielaka mozliwe że w nocy porwaly lisy albo psy tak też bywa .

Przy okazji badania weterynarza dopadłem się do rękawiczek zbadałem przez odbyt jeszcze raz bo wet nic nie wybadał ... wkładam ręke dotarłem do macicy wedle mnie macica asymetryczna jakby mieściła płód w sobie ,, dla pewności przyjechał jeszcze jeden wet , potwierdził moje słowa że macica asymetryczna i płód jest w środku ,,, swierdziłem że może odrzuciła i podaliśmy środki na wywołanie porodu minęły 3 doby porodu nie ma szyjka macicy nadal zamknięta , tylko pozostało mi dojonie ,,,, wydajam około 4,5 l mleka . Co o tym sądzicie ?? Bo ja sie jeszcze z takim czymś nie spotkałem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalar    7

Fajnie by było żeby jakiś vet z USG to obejrzał skoro są takie wątpliwości - macica asymetryczna jest jeszcze dość długo po porodzie/poronieniu (chociaż patrząc po dacie posta to już się wszystko powinno wyjaśnić), znam przypadek że krowa poroniła w 5 miesiącu i ocieliła się po raz drugi po następnych 4 miesiącach... były bliźniaki i jeden się nie utrzymał a drugi tak...

pawel85 - daj znać jak to się skończyło...

Edytowano przez kalar

"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paulmagnus    6

Najbardziej skuteczne rozpoznanie ruji u krów jest badanie mleka lub krwi na stężenie progesteronu . Dodatkowo badanie rektalne w kierunku jajników i sprezystosci macicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalar    7

Ale raczej to badanie mleka i krwi to nie dla szarego inseminatora jest... bo gdyby były jakieś testy "kieszonkowe" w tym kierunku to i hodowcy by je mieli i firmy dostarczające nasienie też by nie przepuściły pewnie okazji do zarobku... a jeśli trzeba to robić w warunkach laboratoryjnych to niestety jest to niemożliwe ze względów technicznych do zastosowania w przeciętnym gospodarstwie rolnym.

PS. jeśli są jednak takie testy "kieszonkowe" to jeśli możesz podaj nazwę i cenę choćby na priv... na pewno przetestuję choćby kilka razy z ciekawości... :P

pozdro


"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek96    0

Witam. Chciałbym się Was poradzić ws. zacielania młodych jałówek. Chodzi mi mianowicie o wiek jałówek, masę. Wiadomo że najlepiej jest w 15-18 miesiącu, przy wadze ok. 350 kg... Więc do konkretów. Mam na stanie w tej chwili dwie jałówki w sam raz do zacielenia w wieku 15 i 18 miesięcy i jak narazie nie wykazują żadnych objawów rui. Co do młodszej mogę poczekać, ale odnośnie starszej - już chyba najwyższa pora... Co mi radzicie? Poczekać spokojnie? Znajomy weterynarz mówił mi, że najlepiej jak wszystko przebiega naturalnie, bez żadnych zastrzyków czy hormonów. Dzięki za każdą radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio96    0

poczekaj troche a jak nie to na zastrzyk wiadomo ze lepiej jak naturalnie bo na zastrzykach to wszystko wymuszone jest a jak te jalowki kryjesz naturalnie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek96    0

Nie nie, teraz tylko asyminacja wiadomo, jednak nasienie lepsze bardziej czyste itp... Czytałem coś, że brak rui może być spowodowany niedoborem beta-karotenu w organizmie i zaleca się dodawanie marchwi chyba do dawki pokarmowej, ale skubane nie chciały jej jeść! ;D

Edytowano przez Piotrek96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Czy poprzez badanie USG można sprawdzić siłę rui czy jest ona silna czy słaba, chodzi mi o to czy poprzez to można sprawdzić czy ruja jest wystarczająca by dana sztuka załapała za pierwszym razem .Pytam się bo obiło mi się coś takiego o uszy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xkrafft    0

cześć, dziś popełniłem pewien błąd a mianowicie podałem zastrzyk który miał wywołać ruje u krowy nie tej co trzeba, pomylily mi się nr, krowa która dostała zastrzyk jest cielna od 3msc, i teraz mam takie pytanie czy przez ta pomyłkę krowa zrzuci cielaka czy nie? nie pamiętam nazwy tego zastrzyku, ale po pierwszym podaniu oczekuje się 10 dni i podaje się drugi a po 72h zaciela się krowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

miałem podobny przypadek tylko że weterynarz popełnił ten błąd... tego samego dnia, około 10 godzin po podaniu założyli jej jakąś ochronę koszt około 60 zł ( nie było mnie wtedy w domu więc nie wiem jak to wyglądało, ale chyba jakaś błona ochronna bo potem tylko sznurek wystawał) po 2 tygodniach ta ochrona została zdjęta i wszystko było wporządku.... z tego co pamiętam to wtedy z tą ochrona szansa jest 50 na 50:) ale moim zdaniem warto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xkrafft    0

no to niestety minęło więcej czasu niż 10h, a i dopiero nie dawno się zorientowałem że coś jest nie tak. No trudno, za błędy się płaci. Dzięki za odpowiedzi.

 

a i zapytam jeszcze może będziecie wiedzieli, po jakim czasie może krowa zrzucić cielaka?

 

zresztą to 3msc to pewnie nawet tego nie zauważe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

za 2-3 dni zrzuci cielaka. Potem odczekaj ze 2 tygodnie i zrób płukankę jak ma być jeszcze zacielana.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xkrafft    0

za 2-3 dni zrzuci cielaka. Potem odczekaj ze 2 tygodnie i zrób płukankę jak ma być jeszcze zacielana.

mozesz czyms podeprzec swoje twierdzenie czy to tylko przypuszczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

pewności nigdy nie ma bo to indywidualna sprawa u każdej krowy. Ale znam kilka przypadków podania zastrzyków na wywołanie rui cielnym krowom i kończyły się poronieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grabek    0

To był zastrzyk, który miał wywołać ruję za 3 dni? Jeżeli tak to jest wiele większa szansa niż 50 na 50 na to że zrzuci cielaka. Jest to niemal pene pownieważ głównym zadaniem tego specyfiku jest "zaburzenie" naturalnego położnia pęcheżyka. A jeśli krowa jest cielna to niestety ten hormon pozbywa się zarodka aby móc zacząć cykl od nowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dywcio    3

Pewnie chodzi o Hormon PGF2 który ma działanie luteolityczne (spowoduje lizę ciałka żółtego) i w ten sposób prawdopodobnie dojdzie do przerwania ciąży. Z tym zawsze trzeba uważąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grabek    0

oczywiście że tak. 2 zadaniem zaraz po sprawdzaniu stanu ciąży u krów, jest sprawdzaie rui. Mój lek. wet zawsze bada ruję aparatem usg przed kryciem w celu zobaczeniu stanu ciałka żółtego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj