klos

Ruja i zacielanie krów

Polecane posty

agromatik    1029

Dałeś zastrzyk w drugim okresie cyklu rujowego, gdzie ciałko żółte jest już w zaniku a pęcherzyk Graffa prawie dojrzały. Ty dając w tym okresie estrogeny tylko to przyspieszyłeś. W takim przypadku rui wg instrukcji można się spodziewać do 72godzin po zastrzyku. Nie zastanawiaj się tylko inseminuj.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek7211    0

witam, temat może banalny ale mam z tym mały kłopot. Od paru lat hoduje byki na ubój, kupując raz 5 byzcków trafiła mi sie jałówka mleczna (praktycznie gratis) teraz ma półtora roku i jak będzie miała 18 miesięcy to będzie grudzień -styczen chcę ją zacielić żeby mieć krowe. Miałem kiedyś dwie krowy i z zacieleniem nie było kłopotu bo wiedziałem kiedy mają ruje bo jedna na drugą skakała jak wracały z łąki. A teraz nie bardzo będe wiedział kiedy tą jałówę zacielić bo sama chodzi na pastwisko( byki są w oborze) no i jak skączy 18 to już raczej nie będzie chodzić bo zima będzie. Więc co zrobić ??? słyszałem że są jakieś zastrzyki wywołujące ruje?? zgadza się ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

Zastrzyki są ale po co od razu zastrzyki.... Poprostu ją obserwój -będzie ryczeć , wtedy sprawdź-zwykły prosty sposób pogłaszcz po grzbiecie ,powinna się lekko jakby prężyć ewentualnie nawet do ciebie ciągnąć. Nie musi mieć 18mc,15-16mc wystarczy jeśli będzie wyrośnięta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Wpuść ją do kojca z bykami :)

 

Kolega żartował.

Sądzę,że nie musisz czekać aż skończy 18 mies. W książkach napisane jest,że dojrzałość rozpłodową bydło osiąga w wieku 18 mies, lub po osiągnięciu wagi. Myślę ,że jako rodzynkę to paszy jej nie żałowałeś i rozwinięta jest ponad wiek :)

Hormonów nie musisz podawać, lepiej ją obserwuj- to wam obojgu wyjdzie na dobre. Zresztą porządny inseminator potwierdzi Ci, czy moment jest własciwy do krycia. Jest taka zasada, że wzywasz go kiedy zauważysz objawy. Np. rano stwierdzasz ,że wzięło ją na amory- kryjesz wieczorem i na odwrót. Do skutku.Powodzenia. I zawczasu oswajaj ją z dotykiem wymienia,żeby uniknąć problemów z dojeniem po ocieleniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek7211    0

co prawda jest wyrośnięta bo byk jeden jest 4 miesiące styarszy a ona taka sama jak on już jest. Wiem że są różne objawy rui u krów ( ryczenie, brak apetytu i tym podobne) może się uda wyczuć, dawno się w to nie bawiłem bo już 6 lat nie mamy krów tylko byki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renault    2

jeżeli obok w drugim kojcu będą stały byki to one same ci "powiedzą" kiedy ma ruję :) zauważysz po zachowaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lordzik    1

co prawda jest wyrośnięta bo byk jeden jest 4 miesiące styarszy a ona taka sama jak on już jest. Wiem że są różne objawy rui u krów ( ryczenie, brak apetytu i tym podobne) może się uda wyczuć, dawno się w to nie bawiłem bo już 6 lat nie mamy krów tylko byki

 

Jeśli możesz, postaw ją w kojcu obok byków (ale tak, żeby jakiś nie wyskoczył i jej nie poczęstował...). Byki ci pokażą, kiedy bedzie ruja. Ona sama też.

 

Jeśli jest cały czas na pastwisku - obserwuj. Powinna zrobić sie bardziej towarzyska, garnąć się do ludzi albo obory, dawać sie głaskać, uginać kręgosłup przy głaskaniu. I słusznie piszą forumowicze, że dobry inseminator potwierdzi ruję i dopiero wtedy wykona zabieg.

 

Możesz mieć też pecha - masz jałówkę, która miała brata bliźniaka. Taka sztuka często nie jest płodna (nie ma rui, nie ma macicy na przykład, albo jajników).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

Witam, czy stosuje je już ktoś z Was? Jest to raczej nowa metoda w inseminacji bydła. Po sprawdzeniu usg, stosuje się specjalną giętką i kuliście zakończoną słomkę i wprowadza nasienie (normalne) do odpowiedniego rogu macicy. Jak ze skutecznością, gdyż podobno osiągnięto 24 na 25 zacielanych jałówek? I jest to droższe u mojego inseminatora +25zł...


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Lepiej niech zastosują tą metodę u krów w 2 i wiecej laktacji i wtedy podadzą wyniki, bo przy jałowkach które są ''czyste w środku'' zacielają się praktycznie za pierwszym razem :) No sam jestem ciekawy jak to będzie. Mi na kursie mówili, że nawet jeśli inseminator zdeponuje nasienie w szyjce macicy to i tak krowa powinna zostać. U Ciebie te + 25zł to za badanie i usługę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

... U Ciebie te + 25zł to za badanie i usługę?

 

 

Tak, zainwestował trochę w nowy sprzęt do usg..., i ta specjalna słomka też jest pewnie droższa. Inną nowością którą wypróbowałem jest nasienie "żelowe", uwalniające się przez 24 godziny. To też droższa opcja dla jałówek o długiej rui - u mnie 100zł nasienie z usługą - za pierwszy zabieg. Nasienie NRF, przy 2 zacieleniach, powtórek na razie brak.


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

Jaki masz jej koszt i czy krowy czy same jałówki. O ile lepiej się zacielają - jak długo już ją stosujesz? Same pytania - przepraszam ;).


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiesaw, metoda inseminowania, którą "odkrył" twój inseminator to nic nowego. Ja bym to nazwał raczej poprawnie wykonanym zabiegiem niż jakimś super mistrzostwem. Nie potrzeba wcale jakiejś kulistej i miękkiej słomki. Żeby sprawdzić z którego jajnika jest jajeczkowanie. Nie trzeba też aparatu usg, po prostu, jajnik na którym jest pęcherzyk owulujący jest większy niż jajnik na którym owulacji nie będzie, zazwyczaj średnica tego pierwszygo waha się w granicach ok. 2 cm. Jeżeli pęcherzyk pęknie, wprawna ręka wyczuje dziurkę poowulacyjną. Wtedy wystarczy zwykłym, tradycyjnym, sztywnym pistoletem inseminacyjnym wejść na głębokość 2 - 3 cm w ten róg macicy, na którym jest jajnik z pęcherzykiem lub dziurką poowulacyjną i zdeponować nasienie. Skuteczność, zakładając że krowa jest zdrowa, tzn. brak utajonego zapalenia macicy, podklinicznej ketozy lub kwasicy, brak mastitis itd, jest zdecydowanie wyższa. Przy dobrze prowadzonym stadzie zużycie porcji nasienia na 1 ciążę może wynieść 1,5 słomki stosując krycie na wybrany róg. Warto też robić tak, że 70% porcji nasienia idzie na jajnik z pęcherzykiem, 30% na drugą stronę, dla pewności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaco    0

Czyli co dajesz Carofertin ?? Sprawdz dobrze , powinno być GnRH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaco    0

Moim zdaniem warto ją sprawdzić w środku czy wszystko gra z macicą i jajnikami bo na 18 miesięcy to na powinna być już dobre 3 mies. cielna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renault    2

Zgadzam się z kolegą 1,5 słomki na 1 ciąże to dobry wynik w całym stadzie do 1,7 . 2 słomki to trzeba się przyjrzeć krowom. ja nie krytykuje twojego inseminatora wiesław ale 24 na 25 jałówek w pierwszym razie to żadna nowość jak by taką skuteczność uzyskał na jałówkach ale z nasieniem sexowanym to jest czego pozazdrościć. ja sam inseminuje i jak jałówka nie zaskoczy sexem to następne idzie zwykłe nasienie i się zaciela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaco    0

Jałówka potrafi pociągnąć ruje 24 h i dłużej więc dla pewności przybij jej GnRH przy kryciu sexem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaco    0

Jasne że w zdrowe się nie ingeruje ale tym nie pewnym już trzeba pomóc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateuszr    0

Tak jak piszą koledzy obserwuj. Patrz na gęstość śluzu no i na ślady krwi, jeżeli miała już ruje, myślę że już powinna mieć. Zanotować datę i za 19-22 dni znowu obserwować. Tak duży przedział dni ponieważ ruje u jałówki mogą być jescze nie regularne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

czy jalowka czy krowa to zawsze sie tak zapisuje przynajmniej ja bo nie ma regularnych ruii bo pojedyncze sztuki maja zazwyczaj zawsze tak samo ale to bez znaczenia czy jalowka czy krowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

zbadaj ja usg i lekaz powie ci kiedy bedzie najlkepszy moment krycia ew czy ma cos z jajnikami nie tak to poda hormony i ustawi ci na jakis dzien konkretny jak nie cesz sie z nia bawic i ciagle obserwowac .. jak u was jest z ttym krwawieniem duzo sztuk mimo krwawienia zaciela sie ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj