klos

Ruja i zacielanie krów

Polecane posty

Mati10    9

Zatuczona nie jest. Wysoka, duża, szczupła (zawsze taka była) i posłuszna i mądra jak starsze krowy. A jestem z kujawsko-pomorskiego. Wet. raz ja sprawdzał i powiedział, że coś jest nie tak, ale ,,pobadał,, i mówi, że już powinno być dobrze, ale niestety nie jest.

Edytowano przez Mati10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

na takie jałówki najlepsza metoda do zamknięcie w jednej zagrodzie z bykiem tylko żeby nie był za duży. Jak po 3 miesiącach stania z bykiem nie będzie cielna to nic jej nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Możesz jeszcze spróbować jej CIDR wsadzić i potem zastrzyk dać i wtedy zacielać i może załapie u mnie trafiła się jedna, która wogóle nie miała rui nawet po zastrzykach a po zastosowaniu CIDRu zacieliła się za pierwszym razem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

@Pawel29 Ile wynosi koszt tego CIDR-u? Czy można to stosować gdy u jałówki występuje cykl rujowy, bo u twojej rui nie było? No a jeśli można to czy można bezpośrednio po rui?? Moja jałówka właśnie dzisiaj jest w rui i przypuszczam, że jeszcze jutro do południa tez będzie.

Edytowano przez Mati10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Podejrzewam jakąś cyste bez badania rektalnego tego się nie stwierdzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

Witam chciałem się poradzić czym zacielecic jałowice .

chciałem zacielić 4 sztuki jedną to 50 % angus czarny

kolejna to mieszanka hf x sm i takie mam 2 sztuki

i ostatnia to cieliczka hf ładnej mocnej budowy po holenderskiej matce.

 

Chciałem abyście mi poradzili czym je zacielić zby uniknąć nie potrzebnych kłopotów przy wycieleniu.

Cielaki zostawiam dla siebie zastanawiałem się nad jakimś mięsnym bykiem ale mam ogromne wątpliwości , w zeszłym roku miałem pokrytą krowę Blonde aquetin i nie stety przy cieleniu krowa padła .

 

Proszę o poradę bardziej doświadczonych kolegów;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz999    0

Osobiście zacielam jałówki limusine lub simentalem, oczywiście sprawdzam czy taki buhaj jest zalecany na jałówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Osobiście polecam angusa,cielaki dosyć małe sie rodzą przez co lekkie porody są,oraz na opas też sie bardzo dobrze nadają.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

jest jedno pytanie czy idziesz na mleko czy na mięsną rasę a może to i to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

JA idę tylko na cielaki na mleku mi nie zależy .

Hf kiedyś zacielałem to zawsze były cielaki bardzo słabe ,

Puźniej zacielałem angusem , cielaki były ładniejsze , oststnie zacielenie było blond de aquetin i krowa się nie stety wykończyła .

teraz mam 4 sztuki i nadal nie wiem czym pozacielać aby cielaki były wmiarę ładne do opasu.Każdy mówi co innego .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

My jałówki te słabsze tylko Yerseyami te dobre HF mlecznymi. A robimy tak bo nie ma żadnych problemów z wycieleniem. W tamtym roku mieliśmy jedną LM za cieloną i oczywiście cielak i krowa się zmarnował./

Edytowano przez Ursus11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Limousin maja dość łatwe porody, ale jak na jałówki to myślę że salers, angusem lub herefordem. Herefordem została jedna u mnie i nie narzekam. Sama się wycieliła (bez pomocy), szybko, cielak bardzo żwawy i silny. Po salersie i angusie akurat mi nie pozostawały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian95545    0

Witam chciałem się poradzić czym zacielecic jałowice .

chciałem zacielić 4 sztuki jedną to 50 % angus czarny

kolejna to mieszanka hf x sm i takie mam 2 sztuki

i ostatnia to cieliczka hf ładnej mocnej budowy po holenderskiej matce.

 

Chciałem abyście mi poradzili czym je zacielić zby uniknąć nie potrzebnych kłopotów przy wycieleniu.

Cielaki zostawiam dla siebie zastanawiałem się nad jakimś mięsnym bykiem ale mam ogromne wątpliwości , w zeszłym roku miałem pokrytą krowę Blonde aquetin i nie stety przy cieleniu krowa padła .

 

Proszę o poradę bardziej doświadczonych kolegów;

drogi kolego od jak dawna trzymasz bydło?.na co padła ta krowa?,najpierw przeanalizuj przyczyny swojego postepowania dopiero potem zadawj (dla mnie trochę dziwne)pytania.!!!chcesz mieć małego cielaka zainseminuj jerseyem bedzie mały bo do niczego oprucz trochę mleka się nienadaje(zakładając że będzie jałówka)jak byczek to będziesz go musiał zjeść bo tucz trwa 2 lata a on ma może ze 400 kilo poco ci jakieś angusy ??????krowy są małe to i cielaki małe to i byki małe,niechce mi się ciebie za mocno uświadamiać ale podam ci jeden przykład to będziesz wiedział w czym rzecz.cytuję hodowce:cielenie HF ciągnik musi być z napędem bo ciapek w gnoju niedaje rady:masz pytania pisz na GG11519983 to w miarę moich możliwośći ci pomoge.chociaż na odległość.pozdro mariusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W moim gospodarstwie od 2-3 lat jałowice zacielam rasą polską czerwoną ,cielaki dość małe co skutkuje lekkimi poradami .Nie polecam osobiście zacielania pierwiastek rasą np. simentalską czy limousin ponieważ to jest ryzykowne .Jeżeli do tego jałowica będzie w zbyt dobrym byciu ,może być nieciekawie .Szkoda krowy i 2 lat hodowli .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

kolego ja kryje od 5 lat wszystko montbeliarde i simentalami a miałem hf i niema żadnych problemów z wycieleniami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Jałówka została szczęśliwie cielna. Dzisiaj mijają 3 miesiące od zacielenia. Była 2 razy sprawdzona cielność i za 2 razem wynik pozytywny. Poradziłem się @Luke16 (na priv-jestem mu bardzo wdzięczny) i spróbowałem z hormonami. Koszt całej ,,kuracji,, 50 zł + koszt zacielenia (darmowy, bo własnym bykiem). Nawet nie wiedziałem, że hormony stosuje się też u jałówek.

Dzięki @Luke16 :)

Edytowano przez Mati10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maly2011    4

Mam problem

2 dni temu dałem jałówce zastrzyk na wywołanie rui i powinna zagonić się za 10 dni, a ona się na drugi dzień goni,

co robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alus403    0

Skoro dałeś sastrzyk na wywołanie rui i ruja wystąpiła to nad czym się zastanawiać. Piszesz, że ruja powinna wystąpić za dziesięć dni a zapomniałeś chyba, :blink: że biologia to nie matematyka. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj