karol259

Młody rolnik - Jakie maszyny wybrać?

Polecane posty

karol259    1

Witam,

 

w tm roku będę starał się o dotacje na młodego rolnika. Jak na razie jeszcze nie jestem zdecydowany na zakup konkretnych maszyn i chciałem zapytać was o doradzenie, podzielenie się wiedzą oraz ewentualną krytykę.

 

Moje gospodarstwo wygląda następująco:

52 ha gruntów ornych, od II do IVa, gleby mozaikowate, teren pagórgkowaty, wyłącznie produkcja roślinna ( zboża, ewentualnie motylkowate i rzepak)

 

Posiadane maszyny obecnie:

1x c-385, 4xc-360, liczne pługi 3 oraz 4 skibowe, liczne kultywatory, opryskiwacz 300l, lej do nawozu, Bizon ZO 56. Reszty nie ma co wymieniać 😅

 

Planuje zakupić z dotacji jedynie podstawowe maszyny do uprawy oraz pielęgnacji i ochrony roślin. Nowe ciągniki ani kombajny nie wchodzą w grę, ponieważ przy obecnych cenach maszyn i ciągników oraz obecnej sytuacji ekonomicznej w jakiej znajdują się rolnicy oraz za niedługo też prawdopodobnie caly świat, jest to z mojego punktu widzenia pozbawione jakiegokolwiek sensu.

 

Planowany zakup maszyn:

1. Pług: coś z Unii, myślę nad Ibis Vario

2. Siew: też coś z Unii, myślę nad Poznaniak'iem + aregat uprawowy

3. Rozsiewacz nawozów: coś z Sulky lub ewentualnie jakies do max. 30.000 PLN o pojemnośi na 2 Big Bagi

4. Opryskiwacz: absoultnie nie mam pojęcia

6. Agregat scierniskowy: Mandam lub podobny

5. Głębosz: ewentualnie

Ze swoich pieniędzy chcę wydać maksymalnie 50.000 PLN na wyżej wzmienione maszyny.

Ciągnik jaki planuje zakupić, to używany CASE MAGNUM seria 7xxx lub CASE MX od 160KM w górę. Ewentualnie John Deere serii 4xxx lub 8xxx z lat 90-ych, od 160KM w górę.

 

Jeżeli potrzeba więcej informacji to śmiało pytać.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol259    1

Przyczepy nie potrzebuję. Na żniwa do zworzenia zboża mam starą IFA'e z wywrotką. Wszystkie pola mam koło domu a po zboże na sprzedaż łódkami przyjeżdżają. W razie czego mam jeszcze 3 stare Autosany. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzioszajs    11

Na Twoim miejscu jako priorytet obrałbym maszyny przez które idzie najwięcej kasy- rozsiewacz i opryskiwacz. Co do rozsiewacza to polecam Sulky, Kverneland i Kuhn. Opryskiwacz krajowy w zupełności wystarczy (naprawdę nasze nie są złe) Bury albo Krukowiak. Jeśli chodzi o uprawówke to lepiej ustalić jaki ciągnik masz zamiar zakupić, żeby dobrać pod niego sprzęt. Spośród wymienionych przez Ciebie modeli zostałbym przy Case, czy Magnum czy MX to już nie ma aż takiego znaczenia. Te dwie serie są pancerne, a dostęp do części bardzo dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Jak są dobierane maszyny przez agencję do wielkości gospodarstwa? Interesuje mnie np agregat, opryskiwacz, siewnik i przyczepa. Jak to wygląda z podajnikami ślimakowymi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol259    1

Temat zakładałem dawno temu i może trochę się wypowiem na co się zdecydowałem. Oficjalnie mam gospodarstwo 27ha, reszta ojca. Wziąłem opryskiwacz Tolmet Borys 2000l 21m, Rozsiewacz sulky DX20+ oraz agregat Mandam Spec HD 3m i nie było problemu z wielkością maszyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Oficjalnie 27 ha a 4 ha to niestety przepaść 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez luki987654321
      witam, stoje przed zakupem wycinaka piłowego do kiszonek na tylny tuz, jaką markę wybrać strautmann, triolet, bvl czy inny? na co zwracać uwagę przy zakupie i jak z ceną i dostępnością części zamiennych
    • Przez SeverusSnape
      Dzień dobry,
      Szanowni forumowicze, posiadam przyczepę Autosan D-45. Niestety, przedni siłownik strasznie leci. Przymierzam się do remontu tej przyczepy i myślę nad wymianą siłownika, jednak niestety nie umiem go nigdzie znaleźć. Czy posiada ktoś może katalog do tej przyczepy? Ewentualnie mógłby pomóc w zlokalizowaniu takiego siłownika? 
      Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Dominikw52
      Witam,
      mam problem z uruchomieniem silnika w  ładowarce Manitou MLT 634 LSU Turbo rok 2003. Myślę ze pompa hydrauliczna przestawiona jest na pełna moc, co wytworzyło bardzo duże ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Ładowarka ta nie posiada potencjometru przy pompie wtryskowej. Co może być przyczyną tak wysokiego ciśnienia w instalacji hydraulicznej ? Dodam że silnik jest w 100% sprawny. Proszę o rady. Z góry dziękuje.
    • Przez dominikl95
      czy ktoś posiada tego typu kosiarkę czy jest ona czegoś warta i czy nadaje się na łąki torfowe?
    • Przez Macieks
      Witam was mam do was jedno pytanie ktoś może wie co to za marka obsypnika ? niestety nie posiadam tabliczki znamino wej 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj