nick

Rozstaw rzędów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
nick    1

Mam pytanie odnośnie rozstawu siewu zboża, mianowicie co byście powiedzieli na siew co np 6 cm. Dlaczego tak, po prostu celem wysiania tej samej ilości ziarna tyle że o połowę zadziwi niż w standardowym siewie co 12 cm. Mniejsza konkurencja w rzędzie to mniejsza presją grzyba i mniej konkurencji o składniki pokarmowe. Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1271

chyba raczej tendencje są żeby siać  w szersze rzędy a nie węższe.Wtedy ma być mniejsza presja grzyba.

Zawsze możesz spróbować i pochwalić się wynikami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemekuliski    126

przy 15 cm się rozkrzewi że łąka a ty chcesz na 6? to w 4 rzędach chyba jak poznaniak przy 10 cm się zapycha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Z całym szacunkiem chodzi mi o korzyści płynące z siewu podobnego rzutowego i czy warto.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrz_    432

Ja sieje co 15   w Lemkenie  3 m  mam 20 redlic   jak małe zboże to średnio to wygląda bo świeci ziemia  ale później jest pięknie i przewietrzanie łanu też lepszepszenica--hondia_l_5718225916a50b048cdc482978662eef.jpg

Edytowano przez Andrz_
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Załóżmy  że przy siewie co 15 cm średnio ziarno od ziarna podczas siewu załóżmy będzie co 2 cm natomiast w rzędach np co 7.5cm będzie co 4 cm to w którym przypadku rośliny mają większy kontakt że sobą? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1271

Rzutowo to chyba  nawozowym byś siał.Tylko co potem? Brony? Wał? Problem z równomiernym przykryciem ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Dlatego myślę nad siewnikiem z redlicai co ok 6-7 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrz_    432
45 minut temu, nick napisał:

Załóżmy  że przy siewie co 15 cm średnio ziarno od ziarna podczas siewu załóżmy będzie co 2 cm natomiast w rzędach np co 7.5cm będzie co 4 cm to w którym przypadku rośliny mają większy kontakt że sobą? 

Niekoniecznie chodzi tutaj o kontakt rośli tylko o przewietrzanie łanu  a to jest lepsze w siewie co 15 bo tam jednak wiatr goni  bardziej, bo ma nazwijmy to tunele powietrzne (ładnie to widać z kombajnu) , przez co rośliny są mniej narażone na choroby grzybowe oraz pleśnie  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Ok, to teraz z drugiej strony- ewapotranspiracj. Jak wiadomo pierwszym czynnikiem, który decyduje o plonie to wlasnie woda. Dopiero na którymś miejscu choroby , odmiany itp. Teraz nalezy zrobic bilans strat i zysków.

Przykładem dużej ewaporacji jest załączone zdjęcie kolegi powyżej.

Edytowano przez nick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrz_    432

System korzeniowy  zbóż , bardzo uśredniając , sięga do około  30-40 cm , myślisz ze idzie tylko  pionowo w dół 😉 , fakt parowanie w tej fazie jest ale gęsty łan tez się nagrzewa 

2 godziny temu, nick napisał:

Ok, to teraz z drugiej strony- ewapotranspiracj. Jak wiadomo pierwszym czynnikiem, który decyduje o plonie to wlasnie woda. Dopiero na którymś miejscu choroby , odmiany itp. Teraz nalezy zrobic bilans strat i zysków.

Przykładem dużej ewapotranspiracja jest załączone zdjęcie kolegi powyżej.

Wklejone z Wiki😂 ,  sorka ale nie mogłem się powstrzymać

Edytowano przez Andrz_

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Ok zeznania pomyliłem chodziło  mi ewaporacje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Wg  badań zmniejszenie rozstawu z 20 cm na 15 cm zwiększa plon prawie o 10%, natomiast z 15 na 10 cm przyrost praktycznie jest niezauważalny, a co dopiero gdy zmniejszymy do 6 cm, więc nie wiem dlaczego siew rzutowy lepiej plonuje. 

 https://pta.up.poznan.pl/pdf/2018/FA 35(4)2018 Brzozowska.pdf  

Edytowano przez sylwek23111
edycja
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1
1 godzinę temu, sylwek23111 napisał:

Wg  badań zmniejszenie rozstawu z 20 cm na 15 cm zwiększa plon prawie o 10%, natomiast z 15 na 10 cm przyrost praktycznie jest niezauważalny, a co dopiero gdy zmniejszymy do 6 cm, więc nie wiem dlaczego siew rzutowy lepiej plonuje. 

 https://pta.up.poznan.pl/pdf/2018/FA 35(4)2018 Brzozowska.pdf  

Nigdzie nie napisałem że lepiej plonuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
19 godzin temu, nick napisał:

Z całym szacunkiem chodzi mi o korzyści płynące z siewu podobnego rzutowego i czy warto.

 

To jakie korzyści chcesz osiągnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Pytam choćby  pod kątem gospodarowania wodą i nawozami, jak wygląda presja chorób oraz wpływ na zachwaszczenie.  Mój post nie ma na celu czytania o siewie 12, 15 cm to mnie nie interesuje. Puki co to do tego się sprowadzają wszystkie posty. Interesują mnie konstruktywne wpisy na temat np: Do D... pomysł  ponieważ większą psesja chorób  ponieważ... lub szybciej orywaja rośliny ziemię co wpływa na mniejsze parowanie czy ma wpływ na zachwaszczenie w taki a nie inny sposób...Zapraszam do rzeczowej i na temat dyskusji. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witam,
      dziś zamówiłem siewnik jak w tytule czyli KUHN-NODET Logiseme M3000, co możecie mi o nim powiedziec? wygladal dosc ladnie wiec sie na niego skusilem, problem tylko taki ze dostalem bardzo uboga instrukcje tylko po francusku a ja ten jezyk kompletnie nie trawie.
      Ktos z nas uzywa takiej maszyny? jakie wrazenia?
       
      Pozdrawiam
      YacentY
    • Przez bortys2001
      Próby kręcone wielokrotne z dokładną powtarzalnością a na polu zaniża o dobre 20 %, czy uślizg koła może być aż taki
    • Przez Zetix
      Witam!!

      Mam możliwość kupienia siewnika Hassia DK 300 z komputerem, ale jest jeden problem. Obecny właściciel zgubił sprężynę + redlicę ze skrajnej lewej strony. Szukałem już po całym internecie ale nie idzie nigdzie tego dostać... wie ktoś może coś na ten temat?

       


    • Przez damian564329
      Witam posiada ktoś może tabele do siewnika stegsted 3m25r?
    • Przez wesley
      czy ktoś z was ma taki siewnik,proszę o opinie na jego temat...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj