PanPawel

Rzepak ochrona i nawożenie 2020

Polecane posty

Siemanr1    18

Proteus zezwolenie tylko do sierpnia tego roku-niestety 😓 będzie się szukać innych zamienników,byle nie mospilan

Wiadomość z agroFakt.pl

robercikj100    549
9 minut temu, matek89121 napisał:

a kto Ci  będzie kazał ?

oprócz mospilanów  jest kupę innych  proteusów, imazynów itp

Możesz napisać jakich to proteusow będzie w następnym roku ? 

Mospilanu to to samo co Inazuma tylko bez pyretroida

dwdx1906    21
10 minut temu, robercikj100 napisał:

Tiachloprydu, czyli Proteusa i Biscayi.

rafal3939    23
12 godzin temu, lolq1660 napisał:

Amistar zamień na tezer jak ma być taniej, i karate na proteus bądź inazuma ewentualnie mospilan

ok czyli tazer 0,75l/ha + mondatakk 1l/ha + proteus tak może być?

mraukot    312

dwdx1906 napisał:

10 minut temu, robercikj100 napisał:

Siemanr1 napisał:

Proteus zezwolenie tylko do sierpnia tego roku-niestety 😓 będzie się szukać innych zamienników,byle nie mospilan

robercikj100    549
12 minut temu, dwdx1906 napisał:

Wycofany substancja.

Także zostaje tylko mospilan-Inazuma i pyretroidy

Siemanr1    18

To wolę nie pryskać niż stosować mospilan bo różnicy napewno nie będzie

robercikj100    549

No bo tak będzie w następnym roku że w zasadzie na szkodniki nie będzie czym pryskać 

mraukot    312

Nowe środki już były np. Avaunt, Plenum, i szybko wypadły z obiegu.

robercikj100    549
4 godziny temu, przemek28_28 napisał:

Bedzie, wprowadza nowe środki które bedą droższe.

Jakie to środki mają wprowadzić bo nic nie słyszałem ?

Siemanr1    18

Fragment tekstu z farmera 02.05.2019r-z czego połowa środków wypadnie:

Zabieg zwalczania szkodników łuszczynowych wykonuje się najczęściej w początkowym okresie opadania płatków kwiatowych, gdy rzepak jest w fazie BBCH 65-67. Przy opryskiwaniu insektycydem brać pod uwagę trzeba, że pszczoły latają już wcześnie rano, dlatego zabieg insektycydem zwalczającym przyprowadza się tylko w godzinach późnowieczornych lub nocnych, a nie rano. Dotyczy to także dni pochmurnych.

Do walki z chowaczem podobnikiem i pryszczarkiem kapustnikiem wykorzystać można kilka substancji czynnych.

W temperaturach poniżej 20°C stosuje się substancje czynne z grupy pyretroidów:

• alfa-cypemetryna, np. preparaty: Alfa 100 EC, Alfa Cyper 100 EC, Fastac 100 EC w dawce 0,1-0,12 l/ha;
  • beta-cyflutryna np. Bulldock 025 EC, Pitbul 025 EC w dawce 0,25 l/ha;
  • deltametryna, np. w preparacie Decis Mega 50 EW w dawce 0,15 l/ha i Patriot 100 EC w ilości 0,075 l/ha;
  • zeta-cypermetryna zawarta np. w Alstar 100 EW, Fury 100 EW, Titan 100 EW w ilości 0,1 l/ha;
    esfenwalerat, w insektycydzie Sumi-Alpha 050 EC w ilości 0,25 l/ha;
  • tau-fluwalinat w preparacie: Kaliber 240 EW, Mavrik Vita 240 EW w dawce 0,2 l/ha;
  • lambda-cyhalotryna np. w preparacie Achilles 100 CS, Helm-Lambda 100 CS w dawce 0,06-0,075 l/ha.

W temperaturze powyżej 20°C stosuje się także etery arylo-propylowe – substancję czynną etofenproks, na której bazuje Trebon 30 EC w dawce 0,25-0,3 l/ha.

Niezależnie o temperatury stosuje się preparaty należące do grupy neonikotynoidów. Przeciwko chowaczowi podobnikowi i pryszczarkowi kapustnikowi wykorzystać można substancję czynną:

acetamipryd, np. Kobe 20 SP, Mospilan 20 SP w ilości 0,08-0,12 kg/ha;
tiachlopryd, np.: Berta 240 OD, Biscaya 240 OD, Vima-Tiachloprid w dawce 0,3 l/ha.

W obecnych warunkach dobrym rozwiązaniem jest stosowanie neonikotynoidów z pyretrioidem.
- Nieonikotynoidy działają dłużej i niezależnie od temperatury. Natomiast pyretroidy wymagają temperatur poniżej 20°C i w takich warunkach działają od razu. M.in. dlatego dobrze jest sięgać po mieszaniny substancji z tych grup. Wówczas taką mieszaninę zastosować można już od 10°C – mówi prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego.

W temperaturach do 25°C przeciwko tym szkodnikom zarejestrowane są też gotowe mieszaniny fabryczne: 

• tiachlopryd + deltametryna w preparacie Proteus 110 OD w dawce 0,5 - 0,6 l/ha;
  • lambda-cyhalotryna + acetamipryd w preparacie Inazuma 130 WG w dawce 0,16-0,20 kg/ha;
  • beta-cyflutryna + chloropiryfos w preparacie Pyrniex Supreme 262 ZW w dawce 1-1,25 l/ha - stosuje się po opadnięciu wszystkich płatków kwiatowych, np. na kolejny zabieg przeciwko pryszczarkowi kapustnikowi.

- Z uwagi na warunki pogodowe obserwujemy występowanie 4 pokoleń pryszczarka kapustnika i często jeden zabieg przeciwko pryszczarkowi jest niewystarczający. Zwrócić trzeba uwagę na historię pola, jeśli w roku wcześniejszym pryszczarek silnie atakował, to także w bieżącym sezonie należy liczyć się z tym, że po ok. 10 dniach od pierwszego zabiegu wymagany będzie kolejne użycie insektycydu – wskazuje profesor.

marluk    224

Ubezpiecza ktoś z was rzepak w pocztowym TUW? Zastanawiam się czy nie ubezpieczyć od gradu, myślicie, że warto? Słyszałem, że nie warto od samego gradu bo często wciskają przy oględzinach, że szkoda nie przez grad tylko przez nawalny deszcz i huragan.

mraukot    312

Najpierw należy zapoznać się z tym, co ubezpieczyciel określa deszczem nawalnym.. W praktyce wygląda to najczęściej tak, że w razie wystąpienia szkody likwidator upiera się, że deszcz nie spełniał definicji nawalnego.

Wicherek    372

Ja dzisiaj zgłosiłem szkodę po przymrozkach , dużo kwiatu i łuszczyn obleciało  i dzisiaj znów było  - 1

PanPawel    52

Pytanko. Ile czasu musi upłynąć od oprysku na owada przed spodziewanym deszczem? Żeby Oprysk się wchłonął? Jest masa chowacza i słodyszka a wcześniejszy zabieg proteus em 4 mają już nie trzyma

damian12345    14

Pictor czy propulse lepszy? Miał ktoś jakieś porównanie albo jakieś badania?

msjaro    40

Ja od dwóch lat jechałem Pictorem, w tym roku pokusiłem się o Propulse, zobaczymy jak wyjdzie.

damian12345    14

Są jakies badania, jeżeli chodzi o skuteczność fungicydów na opadanie płatka?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Krakers16
      Witam :mellow: Zbliza sie zima a wiec czy ubezpieczacie swoj rzepak ? Jesli tak to w jakich firmach jakie sa ceny? i jakie pakiety wybieracie? Wgoloe to mam takie pytanie czy mozna teraz ubezpieczyc rzepak jakimis dwoma pakietami a wiosna na lato nastepnymi jesli tak to czy doplata bedzie obowiazywal dwa razy czy tylko raz?
    • Przez kpiotr
      wita, chciałbym sie dowiedzieć jaki jest mniej wiecej koszt uprawy 1 ha rzepaku ozimego...koszt nasion ....ilośc nawozów i oprysków...tak średnio oczywiście bo wiadomo ze co roku ceny sa inne
    • Przez iron
      Nie mam doświadczeń z jarym rzepakiem ale czy będzie coś z takiego co jest teraz w fazie liścieni?
    • Przez Agaiko
      Panowie ile siejecie rzepaku kg na h mieszanca na 3 klasie ziemi pozdrawiam
    • Przez oaxis3333
      ten rzepak to jakieś nieporozumienie , na jesień wszedł ładnie po czym spadł deszcz i przestał rosnąć dzwoniłem do przedstawiciela z pomorskiego który przywiózł mi nasiona ale nie odbierał, potem oddzwonił i powiedział że nie ma czasu przyjechać pfff też mi przedstawiciel .......j na wiosne rzepak słabo rósł a teraz po przymrozkach jeszcze gorzej firma ma w nosie po sprzedaży, więcej od was nie kupie i mam nadzieję że inni rolnicy nie będą tacy głupi jak ja ! jestem oburzony waszym zachowaniem że tak traktujecie klienta !   ukoszę może z 0,5 tony na 1 ha. edit Po dodaniu komentarza na youtube został na wszystkich filmach skasowany !!!! 
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj