PanPawel

Rzepak ochrona i nawożenie 2020

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Andpol    945
20 minut temu, sybiuszek24 napisał:

A siejecie rzepak po gruberze? Ja tak planuje bo dolało ostatnio a teraz do końca miesiąca bez deszczu ma być. Już zrobiłem gruberem na 20 parę cm azot na ścieranie poszedł za parę dni pójdzie polifoska plon plus 300kg na ha talerzówka i siew tylko odmianę mają mi dobrać ale do siania jeszcze koło 2 tyg

 

Jak już to tylko siewnikiem talerzowym? Też mi chodzi taki siew po głowie ale wtedy rozstaw na 45 cm. i oczywiście tylko siewnik talerzowy bo słomy dużo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838
17 minut temu, Jasio88 napisał:

Azot przedsiewnie w formie RSM kiedy dać? pierwszy rok rzepak

na słomę, wczoraj lałem rsm na słomę, wieczorem, w nocy od razu stalerzowałem.
25.08 orka i 26.08 siew - taki mam plan


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198
1 godzinę temu, sybiuszek24 napisał:

A siejecie rzepak po gruberze? Ja tak planuje bo dolało ostatnio a teraz do końca miesiąca bez deszczu ma być. Już zrobiłem gruberem na 20 parę cm azot na ścieranie poszedł za parę dni pójdzie polifoska plon plus 300kg na ha talerzówka i siew tylko odmianę mają mi dobrać ale do siania jeszcze koło 2 tyg

 

Duży błąd, spulchniłeś na głęboko i czekać 2 tyg wilgoć ucieknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39

Sieje rzepak i pszenicę w uprawie uproszczonej już 3 rok. Pszenica jara w pierwszym roku po buraku 7t, rzepak w tamtym roku 3,3 t, w tym roku wszystko w uprawie uproszczonej, sredni plon rzepaku 3,5 t z ha. Przed koszeniem grad, dostałem 8 tyś z pow. 10 ha odszkodowania. Jeśli nie przeszkadza Ci bałagan na polu to nie ma problemu.

Najważniejsze to porządne wymieszanie resztek. Uprawki brona talerzowa (max 2 razy, jeśli jest potrzeba) najplycej jak się da. Najlepiej nawet na ścianie już rozsiac NPK. Ostatnia uprawka głębsza bezpośrednio przed samym siewem. Oczywiście na taki siew musi być trochę wilgoci, bo niestety wschody mogą być utrudnione przez resztki. Bez siewnika talerzowego może być problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Ogólnie tak co patrzę po doświadczeniach rolników uprawa bezorkowa  calopowierzchniowa wychodzi gorzej niz orka. Jedynie pasowa czasami przebija orke. 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75
kamil2963 napisał:

Najważniejsze to porządne wymieszanie resztek. Uprawki brona talerzowa (max 2 razy, jeśli jest potrzeba) najplycej jak się da. Najlepiej nawet na ścianie już rozsiac NPK. Ostatnia uprawka głębsza bezpośrednio przed samym siewem. Oczywiście na taki siew musi być trochę wilgoci, bo niestety wschody mogą być utrudnione przez resztki. Bez siewnika talerzowego może być problem.

Jak walczysz z chwastami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1955
3 godziny temu, Tomek90 napisał:

Ogólnie tak co patrzę po doświadczeniach rolników uprawa bezorkowa  calopowierzchniowa wychodzi gorzej niz orka. Jedynie pasowa czasami przebija orke. 

Pasowcom myszy rzepak zjedzą, Technologia super, ale nie na obecne czasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    37
9 godzin temu, sybiuszek24 napisał:

A siejecie rzepak po gruberze? Ja tak planuje bo dolało ostatnio a teraz do końca miesiąca bez deszczu ma być. Już zrobiłem gruberem na 20 parę cm azot na ścieranie poszedł za parę dni pójdzie polifoska plon plus 300kg na ha talerzówka i siew tylko odmianę mają mi dobrać ale do siania jeszcze koło 2 tyg

 

Siej śmiało, pod spodem i tak wilgoci nie ma. Nie niszczysz podsiąkania paskudzeniem na głęboko.  Ja pod talerzówkę 10cm uprawa siałem w zeszłym roku, bo gruber rwie bryły, a talerzówka pył robi jak sucho. Palowy korzeń dochodzi do 10cm i rozgałęzia się na boki na glinie i plonował 4,4t/ha mieszaniec pomiot 10t/ha + 160kgN wiosna, populacja na piachu 3,6t/ha bez pomiotu i ciągnąłem ją na cięgnach do góry, bo się talerzówka topiła. Jednoliścienne 2 razy będziesz robił, raz jak będzie konkurencja zaniżoną dawką, a potem siekiera jak 100% wschody jednoliściennych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    945

Dzwoniłem popytać o sianie uproszczone to usługodawca powiedział że najpierw nawozy i talerzówka to ja sam zrobię a on głęboszowanie 350 za ha i siew talerzowym 250 za ha to trochę drogo? Lepiej zaorać agregat i nająć zwykły siewnik za 150zł za ha? To głęboszowanie to mówił że trzeba robić jak się sieje bezorkowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    397

Nie mam wielkiego doświadczenia, ale samo głęboszowanie nie jest tak potrzebne. Spulchnienie na 20  - 25 cm jest wystarczające. Czytałem gdzieś, że pod uprawę zbóż nie powinno się przesadzać z głębokością, określili to jako wadę. Cena usługi też zatrważająca. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

głeboszowanie 350zł i siew talerzowym za 250zł to drogo? A wy wiecie ile nowe maszyny i ile kosztuje paliwo? Mi po znajmości za przejazd horschem terrano na 30cm powiedział 300zł, siew zestawem uprawowo-siewnym u nas w okolicy kosztuje 200zł.
Kup agregat za 60-70, kup siewnik (agregat+siewnik) za 150tys i wtedy zacznij robić usługi za 100zł, po drodze urwij to czy tamto i zobaczysz jak to dużo zarabia usługodawca.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

powiedz to tym co zbierali poniżej 2 ton rzepaku :(


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

Bierzcie usługi po 300 - 500 zł ha a potem lamentujecie ze nie opłaca się nic

nie wymyślać cudów . Zrobić tym sprzętem który się posiada i tyle 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

a jak się nie posiada? to trzeba wziąć usługę i to najbardziej adekwatną do naszego regionu


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

Jak się nie posiada to albo kupić najprostszy sprzęt albo nie zajmować się tym lub robić to hobbystycznie

 pierwsza zasadnicza zasada w rolnictwie to wszelkie odcięcie się od usług. Jeżeli myślimy o jakimś konkretnym zarobku

Edytowano przez masa24
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2279

a jak sie nie posiada to trzeba robić wszystko aby wejść w posiadanie a skoro nie stać kogoś na usługi to niech idzie do normalnej pracy a pole odda w dzierżawę 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

W d*pach się przewraca już bo nie chce się zaorać pługiem 3 skibowym lub 4 bo długo każdy pług posiada , Brony , jakiś Agregat i siewnik wiec w czym problem , tylko kombajn do zbioru nająć ze stołem . Zbierze się rzepaku 2, 5 tony z 1 ha jak w tym roku bywa u wielu szał od licha .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343
4 minuty temu, galan99 napisał:

W d*pach się przewraca już bo nie chce się zaorać pługiem 3 skibowym lub 4 bo długo każdy pług posiada , Brony , jakiś Agregat i siewnik wiec w czym problem , tylko kombajn do zbioru nająć ze stołem . Zbierze się rzepaku 2, 5 tony z 1 ha jak w tym roku bywa u wielu szał od licha .

Pierwszy raz muszę przyznać Ci racje😃

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    397

Słowo drogie jest nieprecyzyjne, a bardziej subiektywne. Maszyna warta 150 tys. zł jeśli jest warta 200 tys zł jest tania. Niestety większości nie będzie na nią stać nawet za 100 tys. zł., czy więc można nazwać nas głupcami? Każdy ma określony zasób pieniędzy tzw. portfel finansowy, zawsze znajdzie się ktoś bogatszy od nas, dla którego nasze problemy to zabawa. Nowe maszyny są bardzo drogie, czy one są technologicznie warte tych pieniędzy? Nowoczesny samochód, pełno elektroniki potrafi kosztować 300 tys. zł. Nowy agregat talerzowy 260 tys. zł, można by rzec - trochę żelastwa. Dopłaty rozregulowały rynek maszyn rolniczych, są przewartościowane, napompowana bańka, na której żerują producenci maszyn, pośrednicy. Każdy z nich uważa, że rolnik ma dopłaty to go stać. Jeśli spojrzy się z boku, nie zgadza się wiele, nie pasują do siebie ceny usług, maszyn i zysk z ha pola. Dzieję się tak zazwyczaj, gdy rynek jest regulowany w jakiś sposób, sztucznie. Nie jestem przeciwnikiem dopłat, ale jeśli te dopłaty nie są równe dla wszystkich, to ktoś czerpiący dwukrotnie większe subwencje, zawsze będzie zawyżał cenę, a my z tego powodu będziemy cierpieli.

  • Like 5
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

Niektórzy dealerzy sporo spuszczaja ceny jak nie bierzemy na prow kolejny absurd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8471

od początku było wiadomo że dopłaty nie są dla chłopa a dla producentów i handlowców maszyn

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj