PanPawel

Rzepak ochrona i nawożenie 2020

Polecane posty

Audi213    143

Byłem dzisiaj na Duke'u i chyba powtórka z poprzedniego roku. Pogoda była dobra do pewnego momentu, teraz tylko deszcz deszcz, a rzepak górą kolor zmienił a dół jeszcze zielony i zdarzają się liście.

Snapchat-139011013.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Lirajet też pamiętam :) To były złote lata dla rzepaku. Cały czas koło 5 ton bez zabiegu na płatek 😁😁😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280

płodozmian składający się  głównie z rzepaku  i  pszenicy doprowadza  do tego że po 5 *10 latach mamy  spadki plonu , mało kto uprawia rzepak z zalecanymi odstępami w płodozmianie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

U nas pamiętny był 2004r co pod 6t sypał. Lisek, Herkules. Lirajet to pod koniec lat 90 był. Pamiętam też Castille, Casoar

Edytowano przez pasio
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3488
9 godzin temu, matek89121 napisał:

płodozmian składający się  głównie z rzepaku  i  pszenicy doprowadza  do tego że po 5 *10 latach mamy  spadki plonu , mało kto uprawia rzepak z zalecanymi odstępami w płodozmianie

Nie do końca masz racje na polu gdzie rzepaku jeszcze nie bylo w zyciu plon o 150 kg lepszyod tego co siane co drugi rok rzepak,tak bylo dwa lata temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949
16 godzin temu, mds212 napisał:

Desykowaliscie już? Nie chciałem tego robić bo nigdy tego nie robiłem, ale w tym roku pada co 2 dzień i rzepak chyba sam nie dojdzie, a czekać długo nie mogę bo jak usługodawca zacznie wyjeżdżać w pszenicę to stół zdejmie. I co dodajcie do sklejania?

Spodnam 0,8l ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949

Dosuszałem i tak mi sprzedający doradził że sam tyle stosuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26

I co Panowie większość u Was desykuje, czy nie? Sam nie wiem co robić, chwastów za bardzo nie ma i szkoda mi po nim jeździć. Dookoła niektórzy desykują inni nie, a sam nie mam zbyt dużego doświadczenia... Pogoda niezbyt sprzyjająca dojrzewaniu ale może  jakoś sam dojdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Kolega desykuję, ja się wstrzymałem, niech buduje plon ile może. Byłem dzisiaj na rzepakach to ciągle zielone i zielonkawe łuszczyny więc czekam, chociaż też sporo łuszczyn czarnych bo od prawie dwóch miesięcy leją się już chyba setki litrów wody. A kolejnym argumentem przeciw wjeżdżaniu w niego teraz jest to że mam 12m i c360 w opryskiwaczu więc nie ma co w niego wjeżdżać bo za dużo strat, odpuściłem nawet drugi zabieg na płatka, mimo że kupiłem środki bo ścieżki się idealnie zeszły.

Edytowano przez Audi213

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26

Też dysponuję takim opryskiwaczem tyle, że z C330 😛 dlatego nie uśmiecha mi się wjeżdżać... Ale może faktycznie okaże się że przez nie równe dojrzewanie wyleci więcej niż to co na ścieżkach... Opinie w temacie są na tyle mocno podzielone, że trudno się zdecydować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aprochota    325

W tym roku 2 zabieg na płatek był bardzo ważny i napewno byś więcej zyskał niż zniszczyl


Chyba ze masz opryskiwacz 12 m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242
21 godzin temu, matek89121 napisał:

płodozmian składający się  głównie z rzepaku  i  pszenicy doprowadza  do tego że po 5 *10 latach mamy  spadki plonu , mało kto uprawia rzepak z zalecanymi odstępami w płodozmianie

U mnie 2 lata przerwy i potrafi łapać ponad 5t, dużo zmiennych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Ten sezon mam nadzieję ostatni z 12m, w planach jest co najmniej 21, tylko jeszcze się na portalach ogłoszeniowych taki nie narodził, także wjazd na poprawkę płatka w tym roku na pewno będzie bo widać żeby się przydał i teraz pluje sobie trochę w brodę, chociaż te ścieżki wyglądają jakby w ogóle nie było zabiegu na płatka także możliwe że te 12m więcej by zniszczyło niż byłoby zysku z tej powtórki.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xion    86

Ja tam od lat nie desykuje ani nie sklejam rzepak czysty bez chwastów wszystko czyszczę jesienią jak coś przepuści to poprawiam chlopyralid najtańszy dolewam  jak samosiewy zbóż robię . Półkarły które sieje w miarę równomiernie dolatują nigdy nie ma problemu a co zdechło przed czasem i drobne jak mak to i tak wyleci. Nawożenie na 5 ton było a tydzień i pewnie koszenie jak pogoda pozwoli swój kombajn to nie trzeba nikogo prosić. Ale jeździ się po okolicy to niektórzy to pół suche pół zielone rzepaki mają ciężka sprawa. Glifosat powinien być zakazany w desykacji takie jest moje zdanie. 

Edytowano przez Xion
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Na Mazurach nie znam żadnego większego gospodarstwa które nie desykuje rzepaku. Osobiście uważam ze w moich regionach to konieczność 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xion    86

Czasami jest konieczność wiadomo ale ciśnienie mi się podnosi jak każdy zlewa rzepaki randapem który później często może się odkładać w nasionach smacznego :)

Edytowano przez Xion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3488
9 godzin temu, masa24 napisał:

Na Mazurach nie znam żadnego większego gospodarstwa które nie desykuje rzepaku. Osobiście uważam ze w moich regionach to konieczność 

To macie takie zachwaszczone rzepaki,po co glifosat,ja nie stosuje ,prawdopodobnie rzepak będe kosił po pszenicu na koniec żniw,częściowo,pomiędzy pszenicą zależy od dmiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75

Panowie pierwszy raz będę siał rzepak, jak wygląda z nawożeniem przed siewnym co wypięcie NPK w jednym w sensie polifoska czy rozbijacie jakie nawozy stosujecie Jakieś uwagi lub porady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Zależy od zasobności gleby , klasy i plonu w jaki celujesz, inaczej to jest jak wróżenie z kryształowej kuli.

Edytowano przez Audi213

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

no to już wiesz że musisz sie skoncentrowac na potasie i magnezie , a rzepak lubi te skladniki .

Co dasz to już Twoja sprawa , czy fosforan+ korn kali ,czy nawóz wszystko w jednej granuli , czy polifoska + siarczan magnezu

Jak rzepaku nie było na polu to nie trzeba szaleć za bardzo... pierwszy raz itak będzie ładny. 

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75

siarczan w granulacie przedsiewnie 200kg/ha? Sól potasowa? czy coś innego Korn Kali?


Ile proponujesz Korn Kali i polidap?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj