PanPawel

Rzepak ochrona i nawożenie 2020

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
fezoi    170

@Kedar88  Jak po mrozie  , to mogą to być objawy szarej pleśni rzepaku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kedar88    42

@loquito w dniu zabiegu rano były 2 chowacze, ok. godziny 13 było już 9. Miało być kilka dni z temp. 15-16 wiec stwierdziłem że nie ma na co czekać. 

@fezoi przed przymrozkami było czysto, raczej nie możliwe żeby w tak krótkim czasie tyle pleśni wyszło. Poza tym na sąsiednich rzepakach podobnie, jedne bardziej sfatygowane inne mniej. Mój należy do tych bardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15
46 minut temu, marluk napisał:

@Radek88

kolego azotu poszło 300kg saletry jakoś koło 25 lutego i jeszcze planuję za kilka dni dać 200kg saletry. Nie planuję desykacji. Na szkodniki przy okazji grzyba teraz planuję dać Dursban + Cyperkill a później co byś radził? Czy już w zależności od obserwacji?

Te 200 raczej już powinno być rozsiane, zrób to pod pierwszy spodziewany deszcz. Z desykacją bardzo dobra decyzja. Na szkodniki ja też będę dawał po mrozach dursban, na zielony pąk proteus chyba że dursban będzie jeszcze trzymał to zrezygnuje trzeba obserwować, na płatek mavrik nie jest szkodliwy dla pszczół, oczywiście zabieg nocą. Ewentualnie jeszcze na łuszczyny jak będzie potrzeba to może też proteus.

Max nawet 4 zabiegi, wszystko zależy od roku i nasilenia szkodników, trzeba rozstawić żółte naczynia i obserwować.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    206
Kedar88 napisał:

@loquito w dniu zabiegu rano były 2 chowacze, ok. godziny 13 było już 9. Miało być kilka dni z temp. 15-16 wiec stwierdziłem że nie ma na co czekać.  @fezoi przed przymrozkami było czysto, raczej nie możliwe żeby w tak krótkim czasie tyle pleśni wyszło. Poza tym na sąsiednich rzepakach podobnie, jedne bardziej sfatygowane inne mniej. Mój należy do tych bardziej.

Też mam Jlone i wygląda tak samo jak opisujesz, pod jaką postacją podałeś azot, u mnie poszło 600l rsm 28 z tygodniowym odstępem być może to on troche popalił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kedar88    42

@ovi 270 kg saletry ok. 16 lutego i 230 kg mocznika z początkiem marca. 
myślisz ze te uszkodzenia liści będą miały wpływ na plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343
1 godzinę temu, loquito napisał:

Naloty jakich insektów i jak dużo macie tych insektów że dodajecie środki na szkodniki?

Sraczkowiec pospolity zaatakowal

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    206

Kedar88 napisał: @ovi 270 kg saletry ok. 16 lutego i 230 kg mocznika z początkiem marca.  myślisz ze te uszkodzenia liści będą miały wpływ na plon? Ale teraz tak myśle że to chyba jednak bardziej wina przymrozków bo mam mały odcinek pola otoczony budynkami i w tam miejscu tych obiawów niema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

dzisiaj opryskalem rzepak pelna dawka metkonazolu. Temperatura podczas zabiegu to 16 stopni. Teraz mamy 5.5 stopnia na plusie. Przymrozku niby ma nie byc. Jutro tez cos ma byc kolo 14 na plusie ale w nocy juz -2. Żadnych CCC i mepikow nie dawalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

dzis widzialem sporo chowacza na rzepaku ,czy teraz jak bedzie zimno i przymrozki to on nie bedzie zerował ? 

a juz na rzepaku widac z gory zielony pąk , to po tych przymrozkach za pozno bedzie na regulacje mepikiem ? 

zaszkodzi mu to jakby opryskał ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324
1 godzinę temu, andrzej1988 napisał:

dzisiaj opryskalem rzepak pelna dawka metkonazolu. Temperatura podczas zabiegu to 16 stopni. Teraz mamy 5.5 stopnia na plusie. Przymrozku niby ma nie byc. Jutro tez cos ma byc kolo 14 na plusie ale w nocy juz -2. Żadnych CCC i mepikow nie dawalem.

daj znać co będzie - nie będę pisał o stresie jaki przeżywają rośliny w niskich temperaturach i skuteczności oprysku w temp. poniżej 10 stopni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110
17 godzin temu, Tomek90 napisał:

A jak dasz regulacje to już nie zredukuje jak wody nie będzie? 

Za 2 tyg to za 2 tyg się opryska, chemia nie jest za darmo. Trochę mniej cyrkowców oglądać i na spokojnie. Rzepaki dobrze rozwinięte to głównie zabezpieczyć od chorób.

No właśnie do tego zmierzam, mam wrażenie że nie zostałem zrozumiany.

13 godzin temu, Radek88 napisał:

Te 200 raczej już powinno być rozsiane, zrób to pod pierwszy spodziewany deszcz. Z desykacją bardzo dobra decyzja. Na szkodniki ja też będę dawał po mrozach dursban, na zielony pąk proteus chyba że dursban będzie jeszcze trzymał to zrezygnuje trzeba obserwować, na płatek mavrik nie jest szkodliwy dla pszczół, oczywiście zabieg nocą. Ewentualnie jeszcze na łuszczyny jak będzie potrzeba to może też proteus.

Max nawet 4 zabiegi, wszystko zależy od roku i nasilenia szkodników, trzeba rozstawić żółte naczynia i obserwować.

A ja mam zamiar wypróbować inazuma i mospilan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Wydaje mi się że Inazuma i mospilan mają tę samą substancję czynną tylko Inazuma ma trzy a mospilan jedną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    206
Maniek101 napisał:

Można jeszcze poprawić na samosiewy czymś typu leopard?

Ja w piątek poprawiałem na samosiewy, poszedł leopard i agil plus bor tytanit adjuwant

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

Mospilan stosowałem to zawsze słabo działał.

Jak dobrze pamiętam to chyba ktoś na forum kiedyś pisał, że trzeba zwiększyć dawkę żeby był skuteczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

Inazuma ma 2 substancje, Mospilan to kasa w błoto.

Skracalem rzepak, 5 dni przed tymi mrozami. U mnie było maksymalnie -7,6. I zrobiłem test. 10 ha podzieliłem dawkę - dałem 0,2 Toprexu, 0,3l czeka na warunki i chyba się nie doczeka.

2 ha opryskalem pelna dawkę 0,5l. Niektórzy pisali tu, że nie zadziała, że przyjdzie mróz, że stres dla rośliny. Teraz te 2 ha wyglądają po mrozach o niebo lepiej i żałuję, że nie odbjechalem całości pełną dawka. Oczywiście to są trudne dylematy i kiedyś Mepik + przymrozek strasznie mi poskrecal ładny rzepak. Ale tu było aż 5 dni bez mrozu, chemia zadziałała, przyszedł duży mróz i mimo wszystko wygląda dobrze

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz27    4

Może trochę nie na temat i dość późno ale czy ktoś podpowiedział bym czym zwalczyć przetacznik perski w cholerę sporo się co pojawiło czy olać temat . Dopiero zaczynam drugi rok z rzepakiem i nie mam doświadczenia


zetor team
ZIELONA STRZALKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

u mnie rzepak tak wygląda.

skracany był w zeszłą srodę a teraz cały tydzeń był mróz

IMG_1445.jpg

IMG_1448.jpg

20200328_172854.jpg


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz27    4

a da sie zastosować jakiś środek żeby go trochę przychamować ?


zetor team
ZIELONA STRZALKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

@msjaro też mam podobne spostrzeżenia odnośnie rzepaku z zabiegiem przed mrozami. Substancja zdążyła się wchłonąć i w roślinie będzie krążyć i rzepak bardzo dobrze wyglada. I też żałuję że wszystkich pól wtedy nie opryskalem , chociażby ze względu na chowacza, który pole bez zabiegu niestety trochę spustoszył, dużo uszkodzeń widocznych na łodygach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj