VIz

Zakup ziemii

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
VIz    1

Chce kupić 10 hektarów po 35 na kredyt. 20 procent swojego wkładu. Reszta kredyt i tu proszę o radę najdogodniej jest długi kredyt wówczas niska rata., ale dużo się przepłaca za odsetki. Z kolei szybka splata to wysokie raty które mogą zablokować inne inwestycje. Proszę o poradę rolnikow którzy znaleźli złoty środek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

kredyt preferencyjny bierzesz to masz na 3 % , to nie az tak duze odsetki bo zwykly kredyt to bys mial z 6 % 

ja bym ci proponował na 10 12 lat kredyt brac , ale tu akurat duza inwestycja jest bo naraz 10 ha kupujesz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam15203    18

ktedyt hipoteczny w banku spoldzielczym ostatnio bralem.na taki zakup. na 10 lat takie cos chyba najlepsze by bylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VIz    1

Ale jest tu problem bo poprzednik kupił ja na kredyt preferencyjny i ja już nie mogę i bądź tu madry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327
30 minut temu, VIz napisał:

Z kolei szybka splata to wysokie raty które mogą zablokować inne inwestycje. Proszę o poradę rolnikow którzy znaleźli złoty środek 

A masz w planach, w najbliższym czasie jakieś grubsze inwestycję?

Ile masz obecnie ziemi?

złoty środek ,to spłacić jak najszybciej ,ale przy tym nie głodować i nie osiwieć

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VIz    1

Mam 35 z czego 15 na kredyt jeszcze 10 lat. Chciałbym jakiś silos maszyny uprawowe itp. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327

to troche szarpaniem pachnie🤔

te grunty to jaka klasa ziemi?

A sprzedający nie zgodzi się na sprzedaz po 2ha rocznie?

I dzierżawę nie zakupionych jeszcze gruntów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VIz    1

Gość chce sprzedać teraz. Klasa 4a.i ciekawe czy nie podrożeje w najbliższym czasie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

No to kupuj... W banku pytałeś czy masz zdolność kredytową? Są inni chętni na ziemie? Bo jakby nie wyszło to sprzedaż 5 ha i obronisz się przed komornikiem 🙂 Proste prawda? 🙂 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327

masz temat prosty jak ruchanie. Przejrzyj saldo konta z kilku lat wstecz, zobacz ile średniorocznie zostaje. Rozejrzyj się po chałupie , czy przypadkiem dzieci sie na studia nie wybierają, popatrz co w domu trza będzie odremontować .Park maszyn przejrzyj ile jeszcze wytrzyma. I sam sobie odpowiesz , bo pytanie na forum ,to takie wróżenie z fusów, nikt nie zna Twojej sytuacji

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Kredyt bierze się na jak najdłuższy , bezpieczny okres z możliwością przedwczesnej spłaty bez odsetek karnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VIz    1

Mam zyrantow. Chodzi o to jak wziąć najmądrzejszy ktedyt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12373

Tak jak agrest pisze.  Inflacja rośnie szybko jak byś dostał na 3% to rewelka  3 to żaden procent. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Najmądrzejszy kredyt to pożyczyć od rodziny. Bez procentów... 🙂

Napisz co uprawiasz, jaki ciągnik itp.. Skad mamy wiedzieć. Wiemy tyle, ze rozsiewacz masz za szeroki...

Masz 20 ha x 2 tyś. rocznie. Zysk 40 tyś. bo tych w kredycie nie licze, bo idzie na spłate rat... Zysk z nowych  hektary\ów pójda na odsetki, jak chcesz spłacić kapitał podstawowy? Z czego? 

@6465 3% to raczej niemożliwe... 7% procent jak chce na szybko, preferencyjny nie przysługuje...

Edytowano przez Marl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VIz    1

1614 i maszyny towarzyszące. Marł masz rację. Dlatego myślę o kredycie na dłuższy okres

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Ok, dłuższy okres... Pole po 35000 zł. Rocznie by pasowało oddać 1/10 czyli 3500 plus odsetki. Zysk masz 2000 zł, z upraw typu rzepak, pszenica itp. O warzywach to trudny temat, nieraz dobrze zarobisz ale zazwyczaj srednio, no i koszt uprawy,przechowywania itp . Brakuje 1500 zł bo 3500-2000 = 1500. Nie dołożysz z kupionych pol wczesniej bo masz kredyt i spłacasz go. Z 20 ha własnych, możesz dołożyć ( pewnie już dokładasz do pierwszego kredytu ) ale z czego utrzymasz dom,samochód, rodzine, opłaty czy remonty bieżące? Pamiętaj o odsetkach, nie doliczyłem jeszcze....

Dla mnie kolejny kredyt przy tych założeniach ( 2 tyś zysku ) to duży błąd. Ok, ziemia bedzie ale tego nie spłacisz... 

Edytowano przez Marl
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

co uprawiasz? napisz jakie masz przychody. tylko produkcja roślinna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VIz    1

Pszenica rzepak bobik. Zima dorabiam na etacie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1268

350 000 minus 20% wkład własny = 280 000

280 000 / 15 lat = 18 666,66 zł spłaty kapitału rocznie

oprocentowanie 6% w skali roki, to od kapitału wyjściowego będzie 16 800 zł

w pierwszym roku trzeba będzie oddać 18 666,66 + 16 800 = 35 466,66 zł czyli jakieś   3 546,66 zł z hektara

w kolejnych latach, już tylko lepiej i lżej powinno być

podobno przy komercyjnym, na 30 lat kredyt wziąć można


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VIz    1

30 lat to kupę odsetek ale łatwiej spkacic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1268

 Niechciałbym być niegrzeczny, ale w wyliczeniach weź też pod uwagę fakt, że przez 30 lat, to i umrzeć łatwiej niż w ciągu 15


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Masz już jeden kredyt wiec juz wiesz ile musisz spłacac rocznie. 

Ok, możesz wziąść nawet na 30 lat ale wiedz o tym, ze stopy procentowe są najniższe w historii. Gdyby NBP podniósł lokaty na 2,3 % to kredyt masz minimum 8-9 % a przy tej kwocie to suma już wychodzi spora.

Idz na dodatkowy etat do pracy. Wez wolne na czas zasiewu czy zniw a potem do pracy. W pszenicy czy rzepaku nie musisz co dzień w polu byc...

 Z samego zysku z gruntów tego nie spłacisz... 

@bezbarwny : Policz, ze ma juz jeden kredyt na ziemie... Dla mnie ma to sens jak masz 40% wartości tego gruntu ( 140 tyś ) a reszta max na 10 lat. 

 

Edytowano przez Marl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VIz    1

Marl dobrze prawisz. Jakimi zasadami się kierujesz przy braniu kredytów? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

U mnie jest sprawa prosta bo ziemii nie ma do sprzedania za dużo. Co miało sie sprzedać to poszło, zdarza sie co roku moze z 3-4 ha... Chetnych sporo wiec za 35 tys zł/ha nie pójdzie. Jak kupie 1 ha co drugi rok to max. Nie szukam dalej jak 5 km od domu... Jak mam na połowe inwestycji to kupuje. Jesli kredyt to max 3-5 lat. Uprawy prawie 50 ha: zboża, rzepak, tytoń,ogórki,ziemniaki... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj