daniel18

Liście kukurydzy zwijają się i marszczą

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Filipo    15

To nie susza, tylko efekt mustanga. Poprostu albo odmiana wrażliwa na mustanga albo za pózno byl zastosowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
diablo471    0

Dokładnie

ja mam odmiane syngenty nk cooler i pryskane mustangiem z titusem.Liście pozwijane tak jak mówicie i wąskie. Srodek chwasty skasował ale nie myslałem ze to dziadostwo zaszkodzi roslinie

Myślałem że przypaliłem odżywką ale sąsiad też pryskał i nic

Ogólnie tam gdzie nie dopryskałem to liscie szerokie a całosc kiepsko wyglądą.Kukurudza niby rośnie .

Jak myślicie przejedzie takie coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek0305    0

to musi być cos innego niz oprysk. ja mam tez cos takiego ale bardzo nie wiele. jak chodze po polu to co ktoraś zauwaze taka i probuje ja rozwiazac ale srednio sie da. moze z 0,5% takich na polu jest. niewiem od czego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

U mnie to samo, przedstawicielka z maisadoura mówi ze potrzeba ciepła i wilgoci i może przejdzie... pytanie w jakim stopniu obniży plon. Szlak człowieka trafia jak widzi takie cos, nie dosc ze środek mało nie kosztuje to jeszcze zniszczy rośline. Naszczęscie u mnie tylko 1,5 ha opryskałem mustangiem bo elumis habra nie wziął bo był zbyt wyrośniety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepak    0

Witam

 

Czy ten efekt usychania na brzegach liści jest przyczyną zimna? Czy może jest przypalona mocznikiem (pryskana była roztworem 7kg na 300l tak że stężenie nie wielkie). Czy może jeszcze coś innego?

post-135919-0-61561600-1403799116_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

Też mam kilka z takimi liścmi. Możliwe , że od tego mocznika.. Ale co całe pole ? czy aby troche jest takich ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie właśnie tez tak się niestety dzieje... tylko ze nie na całej tylko jedna jest po pas w części pola a są miejsca na gorszej ziemi gdzie jest niziutka i właśnie schną jej liście jakby ją kto randapem potraktował. i zaczyna ją brać od dolnych liści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepak    0

Dzisiaj zrobiłem obchód pozostałych plantacji i na tamtych jest podobnie, dodam że po tym jak pryskałem to za jakieś 4dni posypałem rozsiewaczem 100kg/h mocznika, i bałem się że spaliłem.

Edytowano przez Klepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepak    0

Dziś ponownie zrobiłem obchód plantacji POPCORN'u, efekt usychania zanika :D , jeszcze tylko miejscami jest widoczny. I dziś zauważyłem, że wreszcie zaczeła rosnąć. cieplejsze nocki??

Edytowano przez Klepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

W wielu poradnikach jest napisane żeby stosować 6 % roztwór mocznika na kukurydzę. Ja stosowałem i również pojawiały sie takie same objawy, wiec jak to juz wyjdzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15

miałem coś takiego 2 lata temu, myślę, że po prostu za szybko rosła, z czasem to przeszło i 4,5m osiągnęła, niektóre sztuki nawet 4,7m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maksimini    1

Ja stawiam, że to efekt Mustanga, bo 2,4-D tak właśnie może zdeformować liście u niektórych odmian. Tak jak napisał Robert praktycznie tak samo objawia się niedobór wody. Jeśli to herbicyd to na plon nie powinno mieć wpływu, pochwal się ile zebrałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale z tym mustangiem to może być coś na rzeczy bo ja wtedy też dawałem mustanga. W tym roku miałem maister tylko że inna odmianę z syngenty i nie było tego widać. Sąsiad za moim płotem przez przypadek miał też lokatę jak ja 2 lata temu, pryskał- nie pamiętam nazwy ale nie mustangiem i nie miał żadnego zwijania a każdy pamięta jaka była pogoda w tym roku szczególnie kujawy i nasze strony. Mi się jednak wydaje z tego co zauważyłem że to jednak działanie mustanga powoduje zwijanie się a mniej brak wody ale to są moje obserwacje. Ja już w qq tego herbicydu nie użyje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maksimini    1

Robert ja kilka lat temu miałem odmianę, którą mustang tak poskręcał (liście), że do zbioru tragicznie wyglądała ale chyba z tego co pamiętam plon był OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

plonu to z reguły nie zmniejsza, tylko nieładnie i niepokojąco wygląda. sam miałe ze dwa razy przypadek że były poskręcane na całym polu bez wyjątków, nie pamiętam czym wtedy pryskałem ale na pewno nie był to mustang, niektóre odmiany kukurydzy są na to padatne, jednego roku obok siebie siałem jakąś czeską odmianę (zachwalano że dziki jej tak nie ruszają) a kilkadziesiąt metrów dalej polską no i czeska była poskręcana a polska w porządku, warunki glebowe dodam że praktycznie identyczne, wszystkie zabiegi wykonywane w ty samym czasie i w tych samych dawkach dlatego mam wątpliwości czy zawsze chodzi o to czym sie pryśnie, niektóre odmiany w mojej opinii po prostu tak mają lub są bardziej wrażliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawell18    13

 to musi zmniejszyć plon bo kukurydza skręcając liście zmniejsza powierzchnie, na która pada światło przez co fotosynteza nie jest tak skuteczna, a dodatkowo pogarsza to też fakt, ze taka kukurydza traci też kolor, a im ciemniejszy kolor tym więcej wchłania światła. A słabsza fotosynteza to mniejsze pobieranie składników pokarmowych - słabszy wzrost - słabszy plon.

 

 http://msdssearch.dow.com/PublishedLiteratureDAS/dh_089c/0901b8038089cef7.pdf?filepath=pl/pdfs/noreg/011-07216.pdf&fromPage=GetDoc


Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

to teoretycznie powinno iść w parze ale w praktyce ta różnica w plonie jest niezauważalna praktyczni, jak wspomniałem miałem dwa kawałki jedna skręcona, druga nie no i szczerze to nie było widać różnicy przy zbiorze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maksimini    1

Pawell18 wszystko co piszesz to prawda i im mniej stresu dla kukurydzy tym lepiej, ale w praktyce różnie to może być i plon może być taki sam albo niezauważalnie mniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Witam nie wina mustanga ale za późno zastosowanego mustanga lub innego z grupy regulatorów wzrostu i ewentualne przedawkowanie  również niedobór wapnia powoduje takie objawy od 2000r kukurydza w  monokulturze na całym gospodarstwie szkodliwość znikoma w zależność od pogody ale polecam zabiegi doglebowe na przestrzeni lat jedna wpadka na części areału

Edytowano przez milanreal1
caps lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj