Skocz do zawartości
Wielkopolanin

Badanie gleby

Polecane posty

ravoj    45

mam tak mały areał, że sam sobie próbnik zrobiłem i latam po polu kiedy mi pasuje to nic o firmach nie wiem.

Jutro znowu dwie próbki podrzucę do ODR. Jedną z łąki, która będzie polem pod fasole a druga z pola, gdzie mam plac pszenicy o wiele gorszej od pozostałych miejsc i coś tam jest nie tak, czegoś brakuje, bo nawozami pogłównymi tego nie nadrobiłem. 

JanekSiry    0

Panowie, kiedy najlepiej pobierać próbki?

Uprawiamy mniej więcej 2 ha kukurydzy i 2 ha pszenicy, naprzemiennie na 2 polach. Więc tam gdzie teraz jest kukurydza będzie siana pszenica ozima. Czy próbki brać dopiero po zbiorze kukurydzy i orce? Bo nie wiem jak długo trwa takie badanie, żeby zdążyć z doborem nawozów. Pola są na pewno zakwaszone, bo wapna to one długo nie widziały.

ravoj    45

W każdej chwili możesz pobrac, resztki pozniwne dostępne będą za rok, więc i tak w badaniu ich nie będzie. Ważne żeby próbki nie pobierać bezpośrednio po sianiu nawozów

Wiadomość z agroFakt.pl

czaro    13

Będę pierwszy raz bawił się w badanie gleby. Jak pobrać próbki wiem. Sprzęt mam. Mam pytanie tylko czy podstawowe badanie za nieco ponad 13 złoty za próbkę da mi info ile jakiego nawozu mam dać pod uprawę? Bo znalazłem na stronie krajowej stacji taki jakby kalkulator w który wpisuje się dane uzyskane z badań i on przelicza ile czego dać. Czy lepiej dopłacić 18 zł na zalecenia nawozowe?

Konrad_Duda    2
Napisano (edytowany)

Witam,

Podstawowe badanie za ~13 zł pokaże ci ile i jakiego składnika masz zawartego w ziemi(mg/100g). Na podstawie tej informacji spokojnie dobierzesz sobie typ(najczęściej trzeba zmienić rodzaj nawozów) i dawkowanie danego nawozu którego używasz. Jeśli nie czujesz się na siłach i nie znasz nikogo kto może ci pomoc to zleć zalecenia.

Edytowano przez Konrad_Duda

czaro    13

Rozumiem. Dzięki za odpowiedź. Może spróbuję sam. Albo za pomocą tego kalkulatora albo broszury z ODR-u. Pierwsze badania to zobaczę jak to wygląda.

jasiu987    6

Www.schr.gov.pl zakładka doradztwo nawozowe i z wynikami badań samemu zalecenia nawożenia robi się w minutę

mefiu000    0

Panowie, czy licząc zalecenia nawozowe trzeba brać pod uwagę współczynnik sorpcji? Badanie metodą ogrodniczą

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się