Skocz do zawartości
Wielkopolanin

Badanie gleby

Polecane posty

Divinegirl    0

Na podstawie tych danych nie jesteś w stanie obliczyć próchnicy, trzeba oznaczyć C organiczne w glebie i na tej podstawie można obliczyć zawartość materii organicznej a na tej podstawie dopiero można określić % zawartość próchnicy w danej glebie.

Tu masz przykładowa metodę tiurina.

http://monitoringsro...btticaid=61284b

Dziekuję, po prostu dostaliśmy takie zadanie na studiach i zastanawiało mnie to jak to obliczyć.

Soulshakin    79

Jak dostaliście takie zadanie to pewnie jakieś rozwiązanie jest tak sie zastanowiłem i może chodzi tutaj o to że miązszość warstwy próchnicznej to 25 cm czyli majac obaszar 1 ha - obliczasz sobie powierzchnie pola (najlepiej w cm3 zeby jednostki sie zgadzały) i mnozysz przez warstwe 25 cm co ci daje objętość tej warstwy i mając gestość gleby możesz obliczyć mase próchnicy.

Czyli mając 1ha

100mx100m = 10 000cmx10 000cm = 100 000 000 cm2

100 000 000 cm2 x 25 cm = 2 500 000 000 cm3

2 500 000 000 cm3 x 2,56 g/cm3= 6 400 000 000 g próchnicy

6 400 000 000 g = 6400 ton / ha

Wiadomość z agroFakt.pl

majoreq    0

Jeśli chodzi o badanie gleb to od tego roku zacząłem je wykonywać , robie to qadem lub małą terenówka z potrzebnym osprzętem i pozycjonowaniem gps jak by był ktoś zainteresowany to proszę o kontakt na pm lub e-mail lukasze1@me.com

MarcinC360    6

Zrobiłem badania gleby i ogólnie wyniki są zaskakująco dobre. Zerkam na wyniki i na tabele zaleceń nawozowych i mam pytanie. Jak podchodzić do tych zaleceń? Podam ogólnie jesli mam zasobnośc fosforu i potasu bardzo wysoką (25-28mg/100g gleby) i wg zaleceń nawozowych pod pszenicę na bez mała 8t wystarczyłoby 100kg polifoski 6 , bo akurat ten nawóz juz kupiony (pospieszyłem się może niepotrzebnie ale za to jednak taniej kupiłem niż teraz). Czy może jednak dać te 250kg/ha jak do tej pory, może jednak zwróci się przy dobrej pogodzie. Jak się na to zapatrywać? Z jednej strony można trochę zaoszczędzić ale z drugiej strony nie chciałbym zbytnio zubożyc gleby. Jesli zasobnośc wysoka (16,5-19) i przyz akładanym plonie j.w. wychodziłoby te 150kg/ha Polifoski a przy średniej zawartosci to dałbym te 250kg/ha na 6t ziarna (azotu prawie 140kg/ha). Pomijam już kawałki gdzie wychodzi niska zawartość fosforu (7,3-9,6) no to możnaby sypnąć fosforanu odpowiednio, może wogóle przejdę na sól potasową przedsiewnie i fosforan amonu pod podorywkę, zobacze na wiosnę pod jare jak to wyjdzie w stosunku do Polifoski 6. PH ok, bo 7-7,3 (rędzina, ma swoje uroki podczas uprawy ale dobrego pH byłem pewien :)

knoro93    168

Kolego na twoim miejscu skoro masz bardzo wysokie zawartości składników bym troche zszedł z nawożeniem o te 50 do 100 kg nie wiecej jednorocznie. Ponieważ produkując 8 ton pszenicy jak jeszcze zbierasz słome bardzo wiele składników wynosisz z pola 2-3 lata i ta zasobnośc w glebie Ci bedzie spadac jesli bedziesz ograniczał nawożenie za bardzo.

Mam takie pytanie znalazłem taka tabele na zawartośc fosforu w glebie:
http://www.agrofoto.pl/multimedia/artimg/32848.html
oraz druga taka;
https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/nawozenie-roslin-uprawnych/wyniki-analizy-gleby-podstawa-precyzyjnego-nawozenia.html
Która z nich jest autentyczna?

agrospot    0

Kolego na twoim miejscu skoro masz bardzo wysokie zawartości składników bym troche zszedł z nawożeniem o te 50 do 100 kg nie wiecej jednorocznie. Ponieważ produkując 8 ton pszenicy jak jeszcze zbierasz słome bardzo wiele składników wynosisz z pola 2-3 lata i ta zasobnośc w glebie Ci bedzie spadac jesli bedziesz ograniczał nawożenie za bardzo.

oraz druga taka;

https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/nawozenie-roslin-uprawnych/wyniki-analizy-gleby-podstawa-precyzyjnego-nawozenia.html

Druga tabela wydaje się autentyczna. Te liczby też zmieniają się w zależności czy to gleby organiczne czy też mineralne. Tutaj wstawiłem tabelę liczb granicznych dla oceny zawartości fosforu w glebach zarówno organicznych jak i mineralnych:

http://www.probyglebowe.pl/baza-wiedzy/liczby-graniczne-oceny-zawartosci-fosforu-glebie/

a tutaj tabele dla pozostałych składników http://www.probyglebowe.pl/baza-wiedzy/

Jarecki21    17

Ile kosztuje pobranie próbki, badanie i opracowanie wyników przez firmę specjalizującą się w tym?

vvojtas1    25

Z mapowaniem pól w zależności od powierzchni i zakresu badania 30-70 zł/ha.

Teraz wole sam robić analizy, ale swego czasu dobrze wspominam kam-rol spod sochaczewa.

Konrad_Duda    2

a-moczulski-90

Oglądając wyniki zatrzymałem się na pH- 3 próbki ( 4,3 do 4,6) od tego trzeba zacząć. Podnoszenie PK nic nie da przy takim odczynie. Kiedy było wapnowane?

Miałem jedną miejsce na działce gdzie nic nie rosło a pH było podobne do twojego, tylko PK wywindowane w górę.

vvojtas1    25

oraz druga taka;

Tabele są podobne - kwestia przelicznika z P na P2O5 i wychodzi podobnie. Zależy w jakich jednostkach odstaniesz wyniki z labolatorium - przeważnie jest to robione metodą Egner Riehm, a wyniki dostajesz z labolatorium w przeliczeniu na P2O5. Więc druga tabela będzie bardziej czytelna.

mefiu000    0

6bd235b0b4c3043emed.jpg

Pomoże mi ktoś to rozszyfrować? Jak mam ustalić dawkę nawozów np. pod fasolę? Tutaj mam podane w mg/100g a mam taką tabelkę z zaleceniami i tam jest w mg/l. Da się to jakoś przeliczyć?

vvojtas1    25

Można by przeliczyć przez gęstość gleby, ale tak się nie robi ponieważ te zalecenia masz dla wyników z metody ogrodniczej - tej za 50 zł. Nie można przeliczać bo jest inna medodyka uzyskania wyników - czymś innym sie ekstrahuje glebe i stąd różnice.

Teoretycznie biorąc wyniki z tej samej próbki gleby medodą rolniczą i ogrodniczą i odpowiednią do nich rekomendacje powinniśmy uzyskać takie smae zalecenia odnośnie nawożenia. W praktyce jest tak że nie ma oficjalnych zaleceń pod rośliny ogrodnicze dla wyników z analizy rolniczej.

Odezwij się na pw z info odnośnie co to konkretnie za fasolka i jak uprawiana to coś podpowiem.

pala92    2

Dostałem wyniki analizy gleby z kilku działek, ph 7.2-7.5 fosfor i magnez wysoki ale problem jest z potasem bo bardzo niski i niski. pytanie jak go podnieść w glebie? pod ziemniaki daje ok 210 kg K a pod zboża które sieje po ziemniakach nie stosuje już potasu? jakieś pomysły?

Bambi14    3
Napisano (edytowany)

Witajcie, nie radze sobie, wiec prosze o pomoc bardziej doswiadczonych, robilem 2 lata temu probki gleby i powiedzcie mi co w tym kierunku dzialac zeby poprawic ph, zaczolem stosowac pod pszenice po 150kg fosforu i potasu (wczesniej bylo stosowane co 4 lata pod buraki tylko) a wapnowanie chyba jest zbedne bo wszedzie jest magnezupod dostatkiem..klasa gleb I II i troche III. Co o tych probkach sadzicie?

img-0437.jpg

Edytowano przez Bambi14

tomek73    189

Wapno i tylko wapno, przecież wszędzie PH masz kwaśne. Pisze wyraźnie wapnowanie konieczne i wskazane.

Do tego bardzo mało potasu i fosforu.

A więc po żniwach po 2-3 tony wapna tlenkowego i po 300-400  kg  PK 20-30, ale  ztym PK bym poczekał bo podstawa uregulowane to PH,  a jak jet tak jak u cibie wszystko kwaśne to nie ma pobierania PK z gleby.

Bambi14    3

aha, no bo kiedys bralismy wapno magnezowe i to dlatego chyba magnezu sporo, u mnie sie przyjelo ze jeden rcw (ok.4t) na hektar,  czyli w przyszlym roku wapno po zniwach, a teraz pod buraki mozna jeszcze sypnac (juz zaorane na zime)? to wapno zastosowac raz i pozniej za 4 lata czy w przyszlym roku tez dac zeby nadrobic ph?

mezik0    1
Napisano (edytowany)

jakie brałeś to wapno ??z tira za 1200zł za zestaw?/ bo ja też takie brałem i nie byłem zbyt zadowolony tera kupuje z cukrowni u nas bliższa to Częstocice ale inne tez mają biorę takie co ma zawartości > 80% cena ok 400-450zł tona i daje ok 400-600kg na hektar początkowo po tamtym wapnie dawałem  rok rok a teraz to co 2 lata i widać poprawe

Edytowano przez mezik0

tomek73    189

Wapno  z Cukrowni jest nic nie warte.

Jak już to węglanowe, może być magnezowe, tanie jest po 50-60 zł/t   zaczyna działać po 2-3 latach, brać jak najmniejszą frakcję.

Te wapna po 400 zł to szkoda kasy, zgranulowany węglan.

Zeby nie kupować dolomitu bo zaczyna działać po 30-60 latach.

Najkorzystniej na ciężkie ziemię wychodzi tlenek, 60% kupowałem po 160 zł i dawałem 2-2,5 t/ha. Działa od razu.

Bambi14    3

po zniwach bede wszystko wapnowal, a powiedzcie mi, ile jest doplaty do wapna jak sie zlozy papiery?

Bambi14    3

no u mnie zawsze ns szkoleniach sie chwala ze jest mozliwosc z dofinansowaniem tylko trzeba bodajze w katowicach papiery skaldac..

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

• Przez mtz_820
      jakie zboze radzicie posiac na baaaardzo slabej ziemi normalnie piasek mialem tam juz jeczmien i owies i nakosilem tyle co na swoim z 3ha (tamto ma powierzchnie 5ha) z jednej strony jest ok ale na srodku i pod lasem niema nic normalnie jakby ktos powyrywal na wiosne bylo ok ladnie sie zapowiadalo przyszlo lato zniwa niema nic

wujek chce tam posiac żyto jak myslicie dobry wybor na takie zimie? tam jarego nie bedzie za chiny
    • Przez zielu781
      Witam wraz z tatą posiadamy gospodarstwo o powierzchni 20 ha plus okołu 4 ha nieużytków jest to pole na którym tata kiedyś próbował uprawiać zboże ale niestety z marnym skutkiem bo pole to jest podmokłe i nie posiada melioracji  i nie ma możliwości  jej zrobienia. Jako ze w niedługim czasie przejmę to gospodarstwo chciałbym coś zrobić aby ta ziemia przynosiła dochody. Wpadłem na pomysł wykopania dość dużego rowu o głębokości 2 metrów jednak problem w tym ze woda z tego rowu nie miała by żadnego ujścia bo po prostu  nie ma gdzie dodam ze pole jest dość krótkie ale za to bardzo szerokie i raczej równe rów miałby długość około 200 metrów czy myślicie ze ten rów zdałby egzamin  i umożliwił mi normalną uprawę woda stoi tam tylko na wiosnę po roztopach i posiane rośliny nie dają sobie rady jest to ziemia IVa i  IVb klasy czyli przepuszczalne.
      Rów miałby znajdować się na środku długości pola. Proszę o jak najwięcej odpowiedzi może ktoś ma coś podobnego napiszcie czy takie rozwiązanie przynosi jakieś efekty z góry dzięki
    • Przez Sqowron
      Witam, co posiać wiosną na hektarze pola? Nie chce siać kukurydzy klasa ziemi 4-5 teraz dwa lata z rzędu była posiana pszenica ozima co można posiać oprócz zboża? a jak już zborze to jakie ? Myślałem na pszenżytem jary?