Skocz do zawartości
Wielkopolanin

Badanie gleby

Polecane posty

mysza103    0

Ja również mam rędziny i wyniki wyszły mi takie :kategoria agronomiczna gleby - lekka , ph - 7,2 , odczyn - obojętny , potrzeby wapnowania - zbędne , zawartość składników przyswajalnych ( w mg na 100 g gleby )i ocena : fosforu - 6,9 - niska , potasu - 26,8 - bardzo wysoka , magnezu - 6,3 -wysoka . W związku z tym pod pszenice zamiaruje dać fosforan amonu około 130 do 150 kg na hektar , potasu - 0 , a pod warzywa 400 - 500 kg polifoski 8 .

rogas    16

Nie jestem specjalistą ale pod warzywa to lepiej zastosować nawozy bez chlorków. Polifoska do nich niestety się nie zalicza. Poszukaj lepiej siarczanów - wychodzą drożej, ale forma pierwiastków jest lepsza pod te dość specyficzne rośliny.

mysza103    0

sieje polifoske pod warzywa ( marchew , pietruszka które nie są zbyt wrażliwe na chlorki ) jesienią , więc przez zime chlorki zostaną wypłukane .

Wiadomość z agroFakt.pl

ChiquitaB    50

U nas z Bydgoszczy przyjechał facet już nie pamiętam z jakiej firmy/instytucji i zostawił kartoniki i papiery do wypełnienia i powiedział że zostaliśmy wylosowani do darmowego badania gleby w całym gosp., sąsiad tak samo. Mamy tylko pobrać próbki i przyjedzie odebrać

marluk    29

mam pytanie: jak pobiore probki gleby powiedzmy jutro to czy moge ta glebe zawiezc do badania dopiero za tydzien? Nie bede mial czasu jechac a musze zaczac siac na tym polu. Chyba nic sie nie powinno stac...

emilko    19

Skorzystałem z usługi firmy, która pobiera próbki gleby - myślę że warto zapłacić aby mieć w marę wiarygodne wyniki.

13 prób (70 zł próba) składających się z 10 pobrań gleby. Razem z przemieszczaniem się między polami zeszło nam 4 godziny.

Gdybym musiał sam ze szpadlem po polach latać - z 3 dni bym stracił.

Wyniki otrzymałem w formie książkowej z naniesionymi polami na papier (w badaniu był użyty GPS) oraz mapkami zasobności gleby w P K Mg oraz Ca

emilko    19

Jedną próbkę można max z 3ha pobrać, więc przy dużych kawałkach wychodzi około 25 zł na ha.

Wyniki badań uwzględniają:

Zawartość składników przyswajalnych N P Mg, kwasowość oraz ustalili kategorie agronomiczną gleby.

gwozd    101

W stacji chemiczno rolnej koszt jednej próbki w zeszłym roku to 9.50zł ale to było PKMg pH no i kategoria agronomiczna bez azotu. Jak ktoś w laboratorium się nie pomyli to samo pobranie gleby trudno schrzanić

120zł kosztuje zbadanie skały wapiennej na zawartość CaO, dowiadywałem się bo byłem zainteresowany marglem

mlodyhef    143

Chyba do dobrego tematu trafiłem.

Mam takie pytanko: jakich ph-metrów używacie do sprawdzenia waszych pól? Elektrycznych np: http://allegro.pl/kwasomierz-gleby-miernik-kwasowosci-glebowy-ag146r-i3632732393.html

czy może takich bardziej "laboratoryjnych":) np: http://allegro.pl/kwasomierz-glebowy-plyn-heliga-zestaw-i3687094280.html

Chciałbym jak najdokładniejszy pomiar, więc przypuszczam, że te elektryki moga być mniej dokładne. Jak to z tym jest?

milanreal1    290

Ta druga opcja zdecydowanie lepsza, orientacyjnie pokaże odczyn. A najpewniej zawsze zrobić badania gleby.

• Like 1

margoo78    61

Tego pierwszego kwasomierza to nawet za darmo nie bierz, nic nie warta. Wiem, bo sam się na niego nabrałem.

• Like 1

thor1984    7

Gdzie w mazowieckim ewentualnie lubelskim można oddać glebę do analizy aby określili jednocześnie kategorie agronomiczną i opracowali plan nawożenia? Dzwoniłem do Radomia ale tam tylko ph, fosfor, potas i magnez. Nie opracowują nawet za dodatkową opłata nawożenia.

kissmy...    57

jak długo można przechowywać próbki gleby w foliowych woreczkach celem wykonania podstawowych badań zasobności (P, K, Mg) oraz odczynu?

milanreal1    290

Chyba nie ma jakiegoś określonego czasu, przecież nie ma tam roślin że może dojść do niekorzystnych procesów typu gnicie. Ewentualnie jakbyś badał na zawartość próchnicy to by mogło mieć znaczenie. Chyba że te próbki będziesz kilka lat przechowywać to niestety wyniki będą już złe, w glebie dużo się zmieniło.

kasia35    0

witam

jestem tu nowa i mam zapewne mega głupie pytanie

dostałam wyniki z analizy gleby :

ph 5,3

azot 30

fosfor 38

potas 49

to jest substrat uniwersalny do produkcji w szklarni kwiatów , Jak mam te wyniki odczytać ? co jest z tą ziemią nie tak ?

karino25    3

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu nowy, Czytam Wasze tematy bo chce sie dowiedziec jak i co zrobic w moim przypadku ale chyba robie jakis blad a mianowicie juz wyjasniam o co chodzi:

zrobilem badanie gleby po zniwach w tamtym roku, wyniki :

pH - 5,2

P2O5 - 4,3mg na 100g gleby czyli 129kg/ha

K2O - 8,8mg na 100g gleby czyli 264kg/ha

Mg - 4,3mg na 100g gleby czyli 129kg/ha

zrobilem wapnowanie na jesieni wapnem magnezowym ok 8 ton/ha bo pH za niskie i magnezu tez malo

teraz chce zasiac jeczmien i obliczam ilosc nawozow przedsiewnie i mi cos sie nie zgadza.

Wyczytalem ze zaptrzebowanie na skladniki w przypadki jeczmienia jarego wynocza:

P2O5 25-70kg/ha

K2O 35-80kg/ha

N 40-80kg/ha

Wedluch powyzszych obliczeń u mnie jest za duzo tych skladnikow oprucz azotu ( nie wiem ile mam azotu w glebie bo tego mi nie zbadali). Czyli na logike to jak wsieje jeczmien to powinien byc idealny, nawet powinien sie polozyc bez zadnych nawozow a w to mi sie nie chce wierzycz zeby cokolwiek uroslo jesli nie posieje np polifoski czy saletrzaku. I tu moje pytanie co zle obliczam?? Jesli kogos zainteresuje tym watkiem to prosilbym o naprowadzenie na wlasciwy trop. Dziekuje za odpowiedz

grego    218

jesienią zrobiłem badanie gleby i wyszło że mam niską zawartość fosforu ok 10mg, a dość wysoką potasu 20mg kl 3a-IVa PH 6 i jaki najlepiej nawóz zastosować pod rzepak? Badanie zrobiłem ponieważ z rzepakiem mam pewien problem otóż jesienią słabo się rozwija mimo sporego nawożenia azotem, rośliny są ciemne wręcz niebieskawe ale nie widać czerwonych liści, często najstarsze liści żółkną i usychają. Liście są wąskie i małe tak jak i rozeta, a wiosną szybko idą w pęd a mało na boki. Po badaniach stwierdziłem, że to może być brak fosforu choć na polu gdzie była jego najmniejsza zasobność rzepak był taki jak powinien być piękny rozłożysty równy długo dojrzewał tyle, że rzepak był tam posiany pierwszy raz bo pole najsłabsze IV-Vkl i sie bałem wcześniej siać. Może ktoś wie co innego mogło by być jak nie fosfor bo ten jedn dziewiczy kawałek coś nie daje mi spokoju. Od lat daje lubofoske po rzepak która niby wszystko powinna mieć ale w tym roku skłaniam się ku innemu nawozowi. Na ściernisko chciałbym dać fosforan amonu 200kg starczy?, a przed siewem sól potasową 150kg dobrze by to było?

milanreal1    290

Ilość fosforu powinieneś uzależniać od plonu i od zasobności. Jeżeli technologie planujesz na 4t rzepaku powinieneś wysiać ok 100 kg P2O5 (nie pamiętam ile dokładnie rzepak pobiera fosforu) Ze względu na zasobność powinieneś wysiać podwójna dawkę fosforu. Najlepszy będzie fosforan amonu.

Ale Twoje objawy są lekko dziwne. Przy niskiej zasobności w fosfor najczęściej występują fioletowe przebarwienia. A może to niedobór mikroelementów?

Divinegirl    0

Wie ktoś może jak obliczyć zawartość próchnicy w glebie przy podanej

gęstości 2,56 g/cm 3

miąższości 25 cm

powierzchnia 1 ha

Byłabym wdzięczna gdyby był ktoś w stanie mi pomóc.

Pozdrawiam.;)

Soulshakin    79

Na podstawie tych danych nie jesteś w stanie obliczyć próchnicy, trzeba oznaczyć C organiczne w glebie i na tej podstawie można obliczyć zawartość materii organicznej a na tej podstawie dopiero można określić % zawartość próchnicy w danej glebie.

Tu masz przykładowa metodę tiurina.

http://monitoringsro...btticaid=61284b

Edytowano przez Soulshakin

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

• Przez mtz_820
      jakie zboze radzicie posiac na baaaardzo slabej ziemi normalnie piasek mialem tam juz jeczmien i owies i nakosilem tyle co na swoim z 3ha (tamto ma powierzchnie 5ha) z jednej strony jest ok ale na srodku i pod lasem niema nic normalnie jakby ktos powyrywal na wiosne bylo ok ladnie sie zapowiadalo przyszlo lato zniwa niema nic

wujek chce tam posiac żyto jak myslicie dobry wybor na takie zimie? tam jarego nie bedzie za chiny
    • Przez zielu781
      Witam wraz z tatą posiadamy gospodarstwo o powierzchni 20 ha plus okołu 4 ha nieużytków jest to pole na którym tata kiedyś próbował uprawiać zboże ale niestety z marnym skutkiem bo pole to jest podmokłe i nie posiada melioracji  i nie ma możliwości  jej zrobienia. Jako ze w niedługim czasie przejmę to gospodarstwo chciałbym coś zrobić aby ta ziemia przynosiła dochody. Wpadłem na pomysł wykopania dość dużego rowu o głębokości 2 metrów jednak problem w tym ze woda z tego rowu nie miała by żadnego ujścia bo po prostu  nie ma gdzie dodam ze pole jest dość krótkie ale za to bardzo szerokie i raczej równe rów miałby długość około 200 metrów czy myślicie ze ten rów zdałby egzamin  i umożliwił mi normalną uprawę woda stoi tam tylko na wiosnę po roztopach i posiane rośliny nie dają sobie rady jest to ziemia IVa i  IVb klasy czyli przepuszczalne.
      Rów miałby znajdować się na środku długości pola. Proszę o jak najwięcej odpowiedzi może ktoś ma coś podobnego napiszcie czy takie rozwiązanie przynosi jakieś efekty z góry dzięki
    • Przez Sqowron
      Witam, co posiać wiosną na hektarze pola? Nie chce siać kukurydzy klasa ziemi 4-5 teraz dwa lata z rzędu była posiana pszenica ozima co można posiać oprócz zboża? a jak już zborze to jakie ? Myślałem na pszenżytem jary?