Wielkopolanin

Badanie gleby- wyniki analizy gleby

Polecane posty

kronolus    1

Witam Jestem nowy uprawiam buraki pszenice rzepak ozimy jak i jary mam w większości 3 i 4a klasę ziemi co prawda trudna w obróbce ale ogólnie moje pytanie dotyczy Ph gleby bo od 3 lat zaobserwowałem że mocno spadają plony pszenicy i rzepaku robiłem co roku analizy gleby ale co prawda nie zwracałem uwagi na Ph a od 2008 mam 7.40 -7.60 czy to jest dobrze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jakim cudem robisz że pH zamiast malec to rośnie? Obecnie masz wręcz za wysokie. Radziłbym że te pH było w granicach 6,5-7.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kronolus    1
Napisano (edytowany)

Ha no właśnie stosowałem do tej pory jesienią polifoski 8 w dawkach 200-250 pod pszenicę i 250 do 300 pod rzepak i co dwa lata wap-mag bo mało mam magnezu w glebie bardzo mało ,na wiosnę saletra i mocznik w tym roku sam saletrzak w dawkach skromnych bo 200-250 kg /ha mało co pszenic zostało u nas chce tylko coś ukosić na siew rzepaki musiałem przesiać na Jare ale z tym Ph nie mam pojęcia co jest co rok wieksze co z tym robić dawać siarczan ale jaki bo jest amonu ,potasu i magnezu ale ten z magnezem to wolno doglebowo ? bo nim dolistnie atakuje moze ktoś miał ten problem i podpowie ... Proszę o pomoc.........

Edytowano przez kronolus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli to sprawa wap-magu to bym się zdziwił :D. Po 1 nie dawaj tego, chyba ze masz dużo kasy. Dalej stosując takie nawozy jak stosujesz to prędzej czy później pH się obniży. A niedobory magnezu to możesz dawać siarczan magnezu, na ciężkiej glebie tak prędko nie zostanie wypłukany.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kronolus    1

Czy mogę rozsiac siarczan magnezu doglebowo i w jakich dawkach myślę o rozsianiu go na ścierniska i przyorać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jeśli chodzi o magnez to kizeryt lepszy. A o zakwaszenie to siarczan amonu i mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miecho123    4

Właśnie dostałem wyniki badania gleby. Totalna porażka, wszystko pomieszali matki ogród ma gorsze wyniki niż najsłabsze pole. Pole które 10 lat wapna nie widziało lepsze Ph od wapnowanego w zeszłym roku (znacząco większe).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

miecho123 to ja powiem dla odmiany że ja glebę badam od 6 lat co roku i musze przyznać ze badania u mnie na szczeście przekładaja sie na rzeczywistość bo tam gdzie "koryguję" ilość nawozow na pole to na przyszły rok widać efekt.

 

Jako ciekawostke to mam jedno pole gdzie zawartość fosforu odkąd robie badania przekaracza 40 mg/100g (przedział bardzo wysoki jest powyżej 20mg) w tym roku jest 48mg a już drugi rok nie daje fosforu, i nie widzie obiżenia plonów.

Kto ma pomysł skąd tak duża zawartość fosforu przecież sąsiad mi nawozów nie sypie bo za drogie :P

 

Aha ja pobieram próby laską Egnera własnego wykonania, kawalek rurki i gotowe w kilka chwil :)

Edytowano przez Grzegorz37

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miecho123    4

Kolego Grzegorz37 mam zamiar w pszyszłym roku powturzyć badanie. Zobaczymy co się zmieni ale na wszelki wypadek zostawie w domu parę próbek kontrolnych żeby przebadać powturnie te najbarsziej odbiegające od normy. Oczywiście moim zdaniem. Uwarzam że w moim przypadku ktoś poprostu pomieszał próby. Zresztą plon tegoroczny to zweryfikował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

To że zrobi się badanie gleby to jedna sprawa a druga to dobranie ilości nawozów do danej uprawy, do zeszłego roku korzystałem z pomocy programu praktycznie identycznego jak PoliceNaw z tą różnicą ze nie podawał dawek w nawozach tylko w czystym składniku (dla mnie lepiej) no ale nie działa wiec chciałem rozbić sobie sam analizę nawożenia na podstawie badań gleby poniżej przykład tyle że nie do końca jest dobrze, ponieważ:

- ile należy przyjąć że zotanie nam składników w glebie na przyszły rok?

- jak przeliczyć z pH ile potrzeba wapna np. węglanowego 50%

 

Przykład analizy

uprawa - Rzepak; zakładany plon-3,8 t/ha

średnie zapotrzebowaanie na 1t polu (ze słomą)

N 55kg/t

P2O5 28kg/t

K2O 45kg/t

MgO 8 kg/t

CaO 50kg/t

S 18kg/t

Zapotrzebowanie dla przewidywanego plonu

N 209 kg/ha

P2O5 106,4 kg/ha

K2O 171 kg/ha

MgO 30,4 kg/ha

CaO 190 kg/ha

S 68,4 kg/ha

 

Przedplon- Pszenica oz.; plon- 6,5t/ha

stosunek polu do słomy 0,9 dla pszenicy

średnia zaw składkików na 1t słomy

N 0,69 % s.m.

P2O5 0,11 % s.m.

K2O 1,06 % s.m.

MgO 0,09 % s.m.

CaO 0,28 % s.m.

S 0,20 % s.m

Wg powyższego składiki ze słomy pozostawione na polu to:

N 40,4 kg/ha

P2O5 6,4 kg/ha

K2O 62,0 kg/ha

MgO 5,3 kg/ha

CaO 16,4 kg/ha

S 11,7 kg/ha

 

Wynik analizy gleby z laboratorium:

P2O5 15,0 mg/100g (średnia)

K2O 23,5 mg/100g (wysoka)

MgO 5,4 mg/100g (średnia)

pH 5,3

Zawartość makroelemetów w glebie wg analizy:

P2O5 45 kg/ha

K2O 70,5 kg/ha

MgO 16,2 kg/ha

 

Nawożenie wg wyliczeń:

N 168,6 kg/ha

P2O5 55,0 kg/ha

K2O 38,5 kg/ha

MgO 8,9 kg/ha

CaO 173,6 kg/ha

S 56,7 kg/ha

 

Mam nadzieję że dane są wi miarę czytelne, niestety w kolumnach sie nie dało <_<

A wy jak liczycie ilośc nawozów?

Edytowano przez Grzegorz37

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

@wojtas1 ok no ale jak mam zawartość P 50 mg / 1dm3 a w cebuli musi być około 70 mg /1dm3 to jakie nawożenie fosforem zastosować ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

kiedy mozna brac proby ziemi teraz po zniwach to mozan a mamy kukurydze zaisana i czy mozna z kukurydzy wziasc dodam ze byly tam odzywki dawane i to sporo to mozna by bylo teraz wziasc proby ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Opisujecie jakoś specjalnie próbki? muszą być te mapki do każdej jak to pisze w instrukcji, może wystarczy tylko nr porządkowy próbki+dane wlaściciela do każdej? Jak to opisać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

u mnie nr porzadkowy wystarczyl albo numer dzialki. chodzi o to zeby wiedziec z ktorego pola sie ta probke wzielo. a dane wlasciciela i tak pewnie bedziesz podawal przy pokazywaniu im tych probek to co najwyzej na jednej probce napisz swoje dane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

Witam , odświeżę temat i liczę na pomoc w przeliczeniu składników ,bo jakoś nie bardzo mogę to rozgryżć, Zrobiłem analizę i wygląda to tak

ph 8

azot15

fosfor32

potas119

magnez64

stanowisko jest po pszenicy, słoma przyorana i będą na tym warzywa ,a zapotrzebowanie na składniki jest następujące-

ph6,5-7,5

azot80-100

fosfor50-70

potas150-250

magnez55-75

ilości podane w mg/l

jakie nawozy zastosować(ilości) ,by uzupełnić niedobory składników, za pomoc byłbym wdzięczny.

Edytowano przez jacek3773

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Napisz jeszcze jaka to gleba. Ale masz strasznie wysokie pH, co zrobiłeś że takie jest?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

ziemia to rędzina ,zawartośc wapnia w próbie wyszła 2520mg/l,i jeszcze poszedł mocznik 100kg/h na ściernie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Czy te pH nie jest czasem za wysokie ? Z tego co wiem to pobieranie azotu ( nie wiem jak PK ) przy takim pH jest utrudnione. Przydałoby się dać troszkę siarczanu amonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

też mi sie tak wydaje, zrobiłem analizę i czekam na sugestię jak to wyregulować,jakimi środkami, bo szkoda walić kasę oczekiwać cudów a plony i tak są niezadowalające

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Najbardziej zakwaszającym nawozem jest siarczan amonu wiec on jest wskazany. Ale tak błyskawicznie tez tego pH Ci nie obniży.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

rędzina przecież w podglebiu ma skały wapienne, więć cieżko będzie coś z tym zrobić. siarczan amonu najlepiej zakwasza, można również spróbować trocin z drzew iglastych ale to powolny proces

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez adam1980026
      Witam
      Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają
      Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.
      Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje
      Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

    • Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:
       

       
      Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?
       
      PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

    • Przez BaRtEk7710
      Wiatam.Chciał bym się dowiedzieć coś o miernikach do pH gleby .Jak oceniacie dokładność takich przenośnych mierników jakiej firmy polecacie itp?Co powiecie o firmie dramiński?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj