Wielkopolanin

Badanie gleby- wyniki analizy gleby

Polecane posty

tomek73    576

Wapno i tylko wapno, przecież wszędzie PH masz kwaśne. Pisze wyraźnie wapnowanie konieczne i wskazane.

Do tego bardzo mało potasu i fosforu.

A więc po żniwach po 2-3 tony wapna tlenkowego i po 300-400  kg  PK 20-30, ale  ztym PK bym poczekał bo podstawa uregulowane to PH,  a jak jet tak jak u cibie wszystko kwaśne to nie ma pobierania PK z gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

aha, no bo kiedys bralismy wapno magnezowe i to dlatego chyba magnezu sporo, u mnie sie przyjelo ze jeden rcw (ok.4t) na hektar,  czyli w przyszlym roku wapno po zniwach, a teraz pod buraki mozna jeszcze sypnac (juz zaorane na zime)? to wapno zastosowac raz i pozniej za 4 lata czy w przyszlym roku tez dac zeby nadrobic ph?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mezik0    64

jakie brałeś to wapno ??z tira za 1200zł za zestaw?/ bo ja też takie brałem i nie byłem zbyt zadowolony tera kupuje z cukrowni u nas bliższa to Częstocice ale inne tez mają biorę takie co ma zawartości > 80% cena ok 400-450zł tona i daje ok 400-600kg na hektar początkowo po tamtym wapnie dawałem  rok rok a teraz to co 2 lata i widać poprawe

Edytowano przez mezik0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Wapno  z Cukrowni jest nic nie warte.

Jak już to węglanowe, może być magnezowe, tanie jest po 50-60 zł/t   zaczyna działać po 2-3 latach, brać jak najmniejszą frakcję.

Te wapna po 400 zł to szkoda kasy, zgranulowany węglan.

Zeby nie kupować dolomitu bo zaczyna działać po 30-60 latach.

Najkorzystniej na ciężkie ziemię wychodzi tlenek, 60% kupowałem po 160 zł i dawałem 2-2,5 t/ha. Działa od razu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

po zniwach bede wszystko wapnowal, a powiedzcie mi, ile jest doplaty do wapna jak sie zlozy papiery?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

A jest w ogóle coś takiego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

no u mnie zawsze ns szkoleniach sie chwala ze jest mozliwosc z dofinansowaniem tylko trzeba bodajze w katowicach papiery skaldac..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Ja woziłem do ODR Sitno, a cena... nie pamiętam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Nie wiem czy w każdym, ja woziłem tam bo miałem najbliżej. Tu masz nawet z cennikiem: http://www.oschr.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    242

Gdzie forumowicze w lubelskim mozna zrobic badania gleby i za jaka cene.

W Konskowoli powinni Ci zbadać. Ceny nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Idzź do gminy tam powinni mieć namiar na przedstawiciel terenowego z OSCHR w Lublinie, umów się telefonicznie to przyjedzie i zabierze próbki, sam tak robiłem i byłem zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

po zniwach bede wszystko wapnowal, a powiedzcie mi, ile jest doplaty do wapna jak sie zlozy papiery?

 

Daj na wiosne wczesnie wapno nawozowe pod burak 400-500kg na 1ha


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid1987    0

Pod buraki badanie gleb rolniczych wystarczy czy lepiej zrobić badanie gleb ogrodniczych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7878

Dawid niema takiego podzielenia próbek na rolnicze i ogrodnicze.bieżesz prubke ziemi i zawozisz albo wysylasz i określasz co byś chciał.podstawowe składniki NPK PH ZASOLENIE I jak będziesz chciał to składniki makro i mikro ale to już wiąże się z kosztami próbki i do tego zalecenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lisek    6

W okręgowych stacjach jest duża różnica między badaniem rolniczym gdzie określa się pH potas i fosfor, ( ok 14 zł za próbkę)
A w badaniu ogrodniczym jest więcej parametrów ale próbka kosztuje ok 50 zł.
Jeżeli wystarczy ci jedna próbka ( chyba do 4 ha działka ) to może warto zrobić ogrodniczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1248

przeczytałem cały wątek analizy gleby  i dalej nie wiem   jak intepretować wyniki. Ktoś napisał żeby wynik w 1mg/100g gleby  mnożyć razy 30kg na 1 ha. Inny wyliczył mnożąc 1mg/100g razy 3kg/ha i to wydaje się być właściwe.

Mam po analizie P2O5 - 44 mg/100g  to mnożąc razy 30kg/ha wychodzi, że mam  1320 kg pięciotlenku fosforu w hektarze - niemożliwe

Natomiast mnożąc mniej więcej razy 3 (44x3) dałoby 132kg/ha pięciotlenku fosforu, co daje 57kg pierwiastka fosforu - więc już bardzo prawdopodobnie.

Ale potrzebuję konkretnej odpowiedzi.


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

W metodzie rolniczej interpretacja wyniku polega na zestawieniu go z odpowiednimi tablicami liczb granicznych np. dla fosforu wartości pomiędzy 15 a 19,99 to wartości średnie.

W metodzie ogrodniczej wygląda to inaczej - wybiera się gatunek i sprawdza liczby graniczne, powstałą różnicę odpowiednio przelicza w celu dokładnego określenia dawki, ta metoda jest bardzo precyzyjna tylko nie ma w niej liczb granicznych dla zbóż rzepaku i kukurydzy - jakby co na PW mogę coś podpowiedzieć.

Wyników z tych dwóch metod nie można bezpośrednio porównywać bo w badaniach używa się innych odczinników, a metodyka użycia uzyskanych wyników też jest inna.

 

Jeśli chcesz to policzyć to gdybyśmy założyli że 1 l gleby waży około 1,6 kg to 1 m kwadratowy na głębokości 10 cm to 100 litrów czyli 160 kg. tzn 1 ha na głębokości 10 cm 1 600 000 kg tzn 1 600 ton, zakłądając że liczymy 25 warstwę orną tzn pomnożyć przez 2,5 to mamy 4 000 ton na hektarze.

Jeśli 1 mg jest w 100 g gleby to 10 mg w 1 kg gleby tzn 10 000mg w 1 tonie tzn. 10 g w 1 tonie tzn 10 kg w 1 000 ton tzn. 40 kg w 4 000 ton

Ktoś kto napisał mnożyć przez 30 miał rację gdyby przyjąć gęstość 1,5 i 20 cm profil gleby...

44 mg fosforu to zawartość bardzo wysoka i wg interpretacji należy zredukować o 50 % standardową dawkę fosforu którą możemy przyjąć na poziomie 80-90 kg/ha  tzn. rekomendowana dawka fosforu w przeliczeniu na P2O5 to około 40 kg.

Kilka razy przez ostatnie 10 lat na formu agrofoto ktoś wrzucał w różnych tematach o nawożeniu tabele do interpretacji zawartości poszczególnych składników w metodzie rolniczej. Na stronach farmera też pewnie można to łatwo znaleść przy artykułach Grzebisza lub Szczepaniaka.

Jak sam to przeliczyłeś masz ponad tonę fosforu w glebie - pytanie brzymi ile z niego jest dostępnego dla roślin... Możesz to sprawdzić wykonując badanie metodą ogrodniczą. W interpretacji metodt rolniczej skala jest od poniżej 5 co 5 do powyżej 25... Czyli różnica 5 mg tzn 150-200 kg/ha fosforu robi różnicę z zawartości niskiej do wysokiej - dla przykładu interpretacji wyniku 14,9 a 20,1...

Poza tym zawiozłeś do badań próbkę o wadze poniżej 1 kg z 4 ha tzn 1 kg ma reprezentować kilkanaście tysięcy ton gleby!!!

Kalkulując sobie to wszystko można dojść do wniosku że analiza gleby nie ma sensu.

Jednak uwzględniając dodatkowe parametry: przedewszystkim pH oraz zawartość materii organicznej i proporcje poszczególnych składników można ustalić naprawdę precyzyjne dawki poszczególnych skłądników i przeliczyc to na nawozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1248

o żesz Ty, teraz to mi zamieszałeś w głowie. Czyli wychodzi na to, że jak mam według tabel wartości średnie to daję nawozu tyle w co w zaleceniach danej rośliny, jak mam bardzo wysokie zmniejszam o połowę, wysokie zmniejszam o 1/3 a jak niskie to dodaję 1/3 a jak bardzo niskie do połowę muszę dać więcej. Można tak to uprościć czy bez kalkulatora, tablicy mendelewa  i 1000 godzin korepetycji się nie obejdzie?


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Coś mi sie zdaje, że jednak rozjaśniłem :-)

Poza tym zgadzam się że najlepiej to uprościć, tylko że nie o 1/3 tylko, a zgodnie z literaturą o 25% czyli 1/4. Zresztą zaczniesz sypać nawoz i porobisz sobie testy to sam wyczujesz o co chodzi.

 

Jeśli chcesz "dokładniejszych" zaleceń to nie tylko NPK wchodzi w grę ale i MgS czasem również Ca i to nie to samo co pH... Jest kilka możliwości uzyskania rekomendacji czasem płatnych czasem bezpłatnych...

Później jak już masz teoretyczne cyfry poszczególnych składników to wypada wybrać jakieś konkretne nawozy a tu są istotne formy azotu, źródła i formy fosforu, w ogrodnictwie źródło potasu (czy chlorkowy...), źródło siarki itd...

Warto sobie policzyć czysty składnik, czysty składnik rozpuszczalny w cytrynianie amonu i wodzie, czysty składnik rozpuszczalny w wodzie... dla przykładu porównaj sobie amofoske i polifoske. Idealny przykład to amofoska 4-12-12 (mnożysz przez dwa) i polifoska 8-24-24 - sprawdź ceny i policz ile kosztuje ten "czysty składnik"

a na koniec nie obegnasz się od propozycji żeby czymś popryskać - czym powinieneś po części wynikać będzie z analziy gleby, ale w ofercie będą makro, i mikroelementowe albo dodatkowo jakieś algi, aminokwasy, witaminy, mikroorganizmy, humusy i kto wie co jeszcze, a każdy przedstawiciel będzie miał najlepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1248

Wojtas, ja już mam dylemat i wodę z mózgu czym dokarmiać dolistnie, czy jest w ogóle sens,  jaki nawóz wybrać. Ostatnio liczyłem czysty składnik (cena 1kg w danym nawozie pojedynczym i wieloskładnikowym) i wychodzi różnie, czasami faktycznie lepiej wychodzi kupić wieloskładnikowy zwłaszcza jak wzbogacony w Mg i SO3 albo CaO. Dużo przede mną nauki jeszcze. Najgorsze, że nie mogę pogadać z żadnym sąsiadem (poza równolatkiem ze mną, który zaczyna "młodego rolnika", ale jeszcze bardziej zielony, bo ja już trzeci rok się uczę) w pobliżu nikt nie wie jakie ma gleby (ciężkie czy średnie) mówią, że się czepiam szczegółów i się mądrze. 

 

Edytowano przez ravoj

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez adam1980026
      Witam
      Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają
      Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.
      Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje
      Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

    • Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:
       

       
      Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?
       
      PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

    • Przez BaRtEk7710
      Wiatam.Chciał bym się dowiedzieć coś o miernikach do pH gleby .Jak oceniacie dokładność takich przenośnych mierników jakiej firmy polecacie itp?Co powiecie o firmie dramiński?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj