Wielkopolanin

Badanie gleby- wyniki analizy gleby

Polecane posty

thor1984    685

Gdzie w mazowieckim ewentualnie lubelskim można oddać glebę do analizy aby określili jednocześnie kategorie agronomiczną i opracowali plan nawożenia? Dzwoniłem do Radomia ale tam tylko ph, fosfor, potas i magnez. Nie opracowują nawet za dodatkową opłata nawożenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Jeszcze jest troche czasu przed zima wiec postaram sie cos rozsiac oraz wymieszac kultywatorem, tylko nie bardzo orientuje sie w tych odmianach wapna. Chyba te rodzaje wapna weglanowo-magnezowego oraz ich poziom zmielenia maja wplyw na szybkosc dzialania tzn . im wiekszy procent czystego wapnia tym szybsze dzialanie?

Edytowano przez dawid35123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Dzis otrzymałem wyniki analizy gleby,który wziąłem w dzierżawę,mam zamiar zasiać tam buraki ,na polu od niepamiętnych czasów była tylko pszenica i tylko troche azotu na wiosnę, żadnego P i K,domyślałem sie ,że jest ubogo ale nie aż tak

ph 5,5

P 1,0

K 6,7

Mg 2,6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Co myslicie o rozsianiu jeszcze przed zima kredy nawozowej w nieduzej dawce, ktora nie musi byc wymieszana z gleba oraz co najwazniejsze szybko dziala??

Mialoby by to na celu chociaz troche podniesienie Ph (teraz 4.32). Na wiosne nawozy oraz sadzenie, po zbiorze jakas konkretna dawka wapna magnezowego. Nie bedzie problemow z parchem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jak długo można przechowywać próbki gleby w foliowych woreczkach celem wykonania podstawowych badań zasobności (P, K, Mg) oraz odczynu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Chyba nie ma jakiegoś określonego czasu, przecież nie ma tam roślin że może dojść do niekorzystnych procesów typu gnicie. Ewentualnie jakbyś badał na zawartość próchnicy to by mogło mieć znaczenie. Chyba że te próbki będziesz kilka lat przechowywać to niestety wyniki będą już złe, w glebie dużo się zmieniło.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia35    0

witam

jestem tu nowa i mam zapewne mega głupie pytanie

 

dostałam wyniki z analizy gleby :

ph 5,3

azot 30

fosfor 38

potas 49

to jest substrat uniwersalny do produkcji w szklarni kwiatów , Jak mam te wyniki odczytać ? co jest z tą ziemią nie tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu nowy, Czytam Wasze tematy bo chce sie dowiedziec jak i co zrobic w moim przypadku ale chyba robie jakis blad a mianowicie juz wyjasniam o co chodzi:

zrobilem badanie gleby po zniwach w tamtym roku, wyniki :

pH - 5,2

P2O5 - 4,3mg na 100g gleby czyli 129kg/ha

K2O - 8,8mg na 100g gleby czyli 264kg/ha

Mg - 4,3mg na 100g gleby czyli 129kg/ha

zrobilem wapnowanie na jesieni wapnem magnezowym ok 8 ton/ha bo pH za niskie i magnezu tez malo

teraz chce zasiac jeczmien i obliczam ilosc nawozow przedsiewnie i mi cos sie nie zgadza.

Wyczytalem ze zaptrzebowanie na skladniki w przypadki jeczmienia jarego wynocza:

P2O5 25-70kg/ha

K2O 35-80kg/ha

N 40-80kg/ha

Wedluch powyzszych obliczeń u mnie jest za duzo tych skladnikow oprucz azotu ( nie wiem ile mam azotu w glebie bo tego mi nie zbadali). Czyli na logike to jak wsieje jeczmien to powinien byc idealny, nawet powinien sie polozyc bez zadnych nawozow a w to mi sie nie chce wierzycz zeby cokolwiek uroslo jesli nie posieje np polifoski czy saletrzaku. I tu moje pytanie co zle obliczam?? Jesli kogos zainteresuje tym watkiem to prosilbym o naprowadzenie na wlasciwy trop. Dziekuje za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

jesienią zrobiłem badanie gleby i wyszło że mam niską zawartość fosforu ok 10mg, a dość wysoką potasu 20mg kl 3a-IVa PH 6 i jaki najlepiej nawóz zastosować pod rzepak? Badanie zrobiłem ponieważ z rzepakiem mam pewien problem otóż jesienią słabo się rozwija mimo sporego nawożenia azotem, rośliny są ciemne wręcz niebieskawe ale nie widać czerwonych liści, często najstarsze liści żółkną i usychają. Liście są wąskie i małe tak jak i rozeta, a wiosną szybko idą w pęd a mało na boki. Po badaniach stwierdziłem, że to może być brak fosforu choć na polu gdzie była jego najmniejsza zasobność rzepak był taki jak powinien być piękny rozłożysty równy długo dojrzewał tyle, że rzepak był tam posiany pierwszy raz bo pole najsłabsze IV-Vkl i sie bałem wcześniej siać. Może ktoś wie co innego mogło by być jak nie fosfor bo ten jedn dziewiczy kawałek coś nie daje mi spokoju. Od lat daje lubofoske po rzepak która niby wszystko powinna mieć ale w tym roku skłaniam się ku innemu nawozowi. Na ściernisko chciałbym dać fosforan amonu 200kg starczy?, a przed siewem sól potasową 150kg dobrze by to było?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ilość fosforu powinieneś uzależniać od plonu i od zasobności. Jeżeli technologie planujesz na 4t rzepaku powinieneś wysiać ok 100 kg P2O5 (nie pamiętam ile dokładnie rzepak pobiera fosforu) Ze względu na zasobność powinieneś wysiać podwójna dawkę fosforu. Najlepszy będzie fosforan amonu.

Ale Twoje objawy są lekko dziwne. Przy niskiej zasobności w fosfor najczęściej występują fioletowe przebarwienia. A może to niedobór mikroelementów?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Divinegirl    0

Wie ktoś może jak obliczyć zawartość próchnicy w glebie przy podanej

gęstości 2,56 g/cm 3

miąższości 25 cm

powierzchnia 1 ha

Byłabym wdzięczna gdyby był ktoś w stanie mi pomóc.

Pozdrawiam.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Na podstawie tych danych nie jesteś w stanie obliczyć próchnicy, trzeba oznaczyć C organiczne w glebie i na tej podstawie można obliczyć zawartość materii organicznej a na tej podstawie dopiero można określić % zawartość próchnicy w danej glebie.

 

Tu masz przykładowa metodę tiurina.

http://monitoringsro...btticaid=61284b

Edytowano przez Soulshakin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Divinegirl    0

Na podstawie tych danych nie jesteś w stanie obliczyć próchnicy, trzeba oznaczyć C organiczne w glebie i na tej podstawie można obliczyć zawartość materii organicznej a na tej podstawie dopiero można określić % zawartość próchnicy w danej glebie.

 

Tu masz przykładowa metodę tiurina.

http://monitoringsro...btticaid=61284b

Dziekuję, po prostu dostaliśmy takie zadanie na studiach i zastanawiało mnie to jak to obliczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Jak dostaliście takie zadanie to pewnie jakieś rozwiązanie jest tak sie zastanowiłem i może chodzi tutaj o to że miązszość warstwy próchnicznej to 25 cm czyli majac obaszar 1 ha - obliczasz sobie powierzchnie pola (najlepiej w cm3 zeby jednostki sie zgadzały) i mnozysz przez warstwe 25 cm co ci daje objętość tej warstwy i mając gestość gleby możesz obliczyć mase próchnicy.

 

Czyli mając 1ha

100mx100m = 10 000cmx10 000cm = 100 000 000 cm2

100 000 000 cm2 x 25 cm = 2 500 000 000 cm3

2 500 000 000 cm3 x 2,56 g/cm3= 6 400 000 000 g próchnicy

6 400 000 000 g = 6400 ton / ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majoreq    0

Jeśli chodzi o badanie gleb to od tego roku zacząłem je wykonywać , robie to qadem lub małą terenówka z potrzebnym osprzętem i pozycjonowaniem gps jak by był ktoś zainteresowany to proszę o kontakt na pm lub e-mail lukasze1@me.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Zrobiłem badania gleby i ogólnie wyniki są zaskakująco dobre. Zerkam na wyniki i na tabele zaleceń nawozowych i mam pytanie. Jak podchodzić do tych zaleceń? Podam ogólnie jesli mam zasobnośc fosforu i potasu bardzo wysoką (25-28mg/100g gleby) i wg zaleceń nawozowych pod pszenicę na bez mała 8t wystarczyłoby 100kg polifoski 6 , bo akurat ten nawóz juz kupiony (pospieszyłem się może niepotrzebnie ale za to jednak taniej kupiłem niż teraz). Czy może jednak dać te 250kg/ha jak do tej pory, może jednak zwróci się przy dobrej pogodzie. Jak się na to zapatrywać? Z jednej strony można trochę zaoszczędzić ale z drugiej strony nie chciałbym zbytnio zubożyc gleby. Jesli zasobnośc wysoka (16,5-19) i przyz akładanym plonie j.w. wychodziłoby te 150kg/ha Polifoski a przy średniej zawartosci to dałbym te 250kg/ha na 6t ziarna (azotu prawie 140kg/ha). Pomijam już kawałki gdzie wychodzi niska zawartość fosforu (7,3-9,6) no to możnaby sypnąć fosforanu odpowiednio, może wogóle przejdę na sól potasową przedsiewnie i fosforan amonu pod podorywkę, zobacze na wiosnę pod jare jak to wyjdzie w stosunku do Polifoski 6. PH ok, bo 7-7,3 (rędzina, ma swoje uroki podczas uprawy ale dobrego pH byłem pewien :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Kolego na twoim miejscu skoro masz bardzo wysokie zawartości składników bym troche zszedł z nawożeniem o te 50 do 100 kg nie wiecej jednorocznie. Ponieważ produkując 8 ton pszenicy jak jeszcze zbierasz słome bardzo wiele składników wynosisz z pola 2-3 lata i ta zasobnośc w glebie Ci bedzie spadac jesli bedziesz ograniczał nawożenie za bardzo.

Mam takie pytanie znalazłem taka tabele na zawartośc fosforu w glebie:
http://www.agrofoto.pl/multimedia/artimg/32848.html
oraz druga taka;
https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/nawozenie-roslin-uprawnych/wyniki-analizy-gleby-podstawa-precyzyjnego-nawozenia.html
Która z nich jest autentyczna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrospot    0

Kolego na twoim miejscu skoro masz bardzo wysokie zawartości składników bym troche zszedł z nawożeniem o te 50 do 100 kg nie wiecej jednorocznie. Ponieważ produkując 8 ton pszenicy jak jeszcze zbierasz słome bardzo wiele składników wynosisz z pola 2-3 lata i ta zasobnośc w glebie Ci bedzie spadac jesli bedziesz ograniczał nawożenie za bardzo.

 

Mam takie pytanie znalazłem taka tabele na zawartośc fosforu w glebie:

http://www.agrofoto.pl/multimedia/artimg/32848.html

oraz druga taka;

https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/nawozenie-roslin-uprawnych/wyniki-analizy-gleby-podstawa-precyzyjnego-nawozenia.html

Która z nich jest autentyczna?

 

Druga tabela wydaje się autentyczna. Te liczby też zmieniają się w zależności czy to gleby organiczne czy też mineralne. Tutaj wstawiłem tabelę liczb granicznych dla oceny zawartości fosforu w glebach zarówno organicznych jak i mineralnych:

 

http://www.probyglebowe.pl/baza-wiedzy/liczby-graniczne-oceny-zawartosci-fosforu-glebie/

 

a tutaj tabele dla pozostałych składników http://www.probyglebowe.pl/baza-wiedzy/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

1.

Kategoria gleby: 3 Średnia

Potrzeby wapnowania: tak 3t/ha

 

pH: 5.20

 

Zawartość skladnikow przyswajalnych:

P- 5.4

K-8.9

Mg-5.3

 

wapnowane rok temu, według zaleceń 3t/ha

2.

Kategoria gleby: 2 lekka

Potrzeby wapnowania: tak 2,5t/ha (ale ze to dzierzawa i ostatni rok robie wiec nie będę dawal wapna)

 

pH-4.60

 

Zawartość skladnikow przyswajalnych:

P-3.9

K-5.9

Mg-4.4

 

Na 1 chciał bym zasiać albo kukurydze albo mieszanke, zas na 2 mieszanke jakie nawozy w jakich dawkach sypnąć? glebe na 1 chciał bym wyrobić żeby było ok.. obornik posiadam..

 

 


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tech-mot    0

4.6 to bardzo słabe ph ja bym z tego wapna nie rezygnował. wiec po co chcesz sypac tam nawozy skoro gleba jest zakwaszona i nie sostaną one pobrane przez rośline?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kicajj    0

to ze dawałeś rok temu wapno to nie znaczy ze w tym roku nie musisz ph mowi samo za siebie.wszystko zależy od tego jakie wapno bylo dane jego stopien domielenia dawka i jaki zawierało skład.Woec jak wapna chcesz noe dac to po co dawac nawozy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hary884    0

wejdź na stronę stacji badania ziemi i oni mają tabele wysiewu i zapotrzebowania na swojej stronie.z tabeli znajdziesz dawki w kilogramach przy tych wynikach ktore masz.spisujesz na kartkę i dobierasz nawóz zbliżony dawkami do tego co było w tabeli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez adam1980026
      Witam
      Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają
      Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.
      Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje
      Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

    • Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:
       

       
      Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?
       
      PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

    • Przez BaRtEk7710
      Wiatam.Chciał bym się dowiedzieć coś o miernikach do pH gleby .Jak oceniacie dokładność takich przenośnych mierników jakiej firmy polecacie itp?Co powiecie o firmie dramiński?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj