Wielkopolanin

Badanie gleby- wyniki analizy gleby

Polecane posty

Trochę odkopie temat.

Jak wykonać próbę glebową? Wiem że należy szpadel wbić jakieś 20 cm według 1 z 3 metod idąc po polu. Pobrać tak z 20 próbek zmieszać i wybrać 0,5kg. Czy taką próbke mogę wsypać do zwyczajnej foliowej torby? Co musze dołączyć do próbki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad_Duda    83

Pobierz próbkę z całego profilu ornego(~25cm w zależności od głębokości orki) przydatna laska Egnera(150-250zł) lub zrób ją z rurki od stelażu starej trampoliny, basenu lub anteny. Wykorzystaj jakąś cienkościenna rurę i zrób według zdjęć z internetu ewentualnie łopata i troszkę dłuższa zabawa z pobieraniem próbek.

Pobierasz kilka próbek do wiadra i mieszasz,  później odsypujesz np. jak pisałeś do woreczka foliowego z numerem- numery mogą być np. 1,2,3 lub numer działki łamane przez numer próbki(ty decydujesz ale musisz wiedzieć która próbka jest z której działki i z którego miejsca jeśli działki przekraczają  4 ha. 

Ja pobieram troszkę inaczej próby niż instrukcja pokazuje. Tuż przed żniwami lub w trakcie ostatniego zabiegu(nawóz, oprysk) zaznaczam na mapie miejsca o bardzo dobrym potencjale i te najsłabsze. A w trakcie wykonywania prób jedna próba jest wzorcowa(czyli z miejsca o najwyższym potencjale- oceniam wzrokowo i liczę kłosy) a kolejne to z ogniska o widocznych brakach. Pobieram tyle próbek ile jest miejsc tych słabych(oczywiście w granicach rozsądku). Dzięki temu wiem gdzie i w jaki sposób mogę pracować nad podniesieniem pH lub zasobności.

Trzeba również pamiętać o zmiennych takich jak: klasa ziemi, wzniesienia, tereny zlewowe lub porostu błędy w siewie lub rozsiewaniu nawozów. 

 Próbki pobieram tuż przez żniwami aby nie czekać w kolejce w sezonie badań.  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I do reklamówki przyszyć kartke z nr. próbki ( będe badać tylko 1działke- świeża dzierżawa). A jest mowa też o jakimś protokole czy czymś podobnym. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75

Panowie czytając temat mam rozumieć przy interpretacji wyników badań, że 1mg/100g = +/-30kg składnika w glebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pupek    1

Witam,

Otrzymałem wyniki badań gleby , na poniższej działce chce zasiać pszenicę jaki nawóz dać pod korzeń

gleba średnia

pH 7,3

P2O5 6,8

K2O 13,4

Mg 27,3

na drugiej chce zasiać pszenżyto

gleba bardzo lekka

pH 6,4

P2O5 4,8

K2O 5,7 

Mg 6,6

na trzeciej na wiosnę jęczmień

gleba ciężka

pH 7,3

P2O5 3,2

K2O 10,2

Mg 27,8

Za pomoc wielkie dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417

Ja przy tych wynikach siałbym np. polifoske 8 . w 1 i 3 działce jest zdecydowanie za dużo magnezu . u mnie wyniki 2 lata temu na 7 działkach były ph-od 7 do 7,3  ,  fosfor- od 6 do 11 , potas od 23 do 34 .  magnez- od 3.8 do 6.7 .  W tamtym roku szło po 200 kg POLIDAP  N-18 , P-46 . W tym roku rownież  pójdzie po 200 polidapu i za rok tak samo .Póżniej  badanie gleby i sie zobaczy co sie dzieje z potasem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Wyniki  badań

I działka 

ph -  7,2

wyniki w mg/100g gleby

P2O5 - 6,7

K2O - 11

Mg - 9,7

gleba średnia

zasiane pszenżyto 

Jak obliczyć ile mam fosforu, potasu i ile mi brakuje

Mogby ktos mi podesłać wzór jak obliczyć z wyników ile mam pierwiastków w glebie na hektar. Uzupełnienie nawozem to już nie problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417
4 godziny temu, 1210 napisał:

Wyniki  badań

I działka 

ph -  7,2

wyniki w mg/100g gleby

P2O5 - 6,7

K2O - 11

Mg - 9,7

gleba średnia

zasiane pszenżyto 

Jak obliczyć ile mam fosforu, potasu i ile mi brakuje

Mogby ktos mi podesłać wzór jak obliczyć z wyników ile mam pierwiastków w glebie na hektar. Uzupełnienie nawozem to już nie problem.

No przecież masz napisane ile czego jest w glebie   fosforu masz - 6,7 mg/100g  gleby , co przy glebie średniej jest zawartością NISKĄ  , potasu też masz NISKĄ  , a magnezu  BARDZO WYSOKA . Trzeba by podwoić  zawartości fosforu i potasu i byłoby w miarę dobrze . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

czyli ile wysiać fosforu i potasu w kg w czystym składniku  lub P2O5; k2O aby podwoić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ile mogę sypnąć wapna granulowanego Nordcalk  na pszenicę ozimą w fazie krzewienia bez uszkodzeń dla rośliny? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2099

W tym przypadku ogranicza Ciebie tylko wyobraźnia i zasobność portfela 

  • Like 1

24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417

img_20210108_175440-jpg_l_0f5bf183fd6212f03da38e3614881ada.jpg moje wyniki z przed 3 lat . Tam gdzie potas bardzo wysoki szło przez 3 lata po 250 kg ultra dap ,potasu 0 . Na reszcie po 400 ultra10 . Po żniwach badania . Ciekawi mnie zawartość potasu  przy 3 letnim nawożeniu 0 kg na ha.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert10624    25

Panowie macie jakiś sposób żeby ta laska egnera lepiej pobierała? Wkładam ją całą a niestety tylko połowa się napełnia...

IMG_20210905_171840.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

wycięcie może mieć nawet 30-40 procent lepiej jest pobrać , a potem wygarnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417
Dnia 6.09.2021 o 15:18, Hubert10624 napisał:

Panowie macie jakiś sposób żeby ta laska egnera lepiej pobierała? Wkładam ją całą a niestety tylko połowa się napełnia...

IMG_20210905_171840.jpg

Orginalna wygląda tak 

IMG_20210922_165253.jpg

IMG_20210922_165309.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
01_Spider    54

Po badaniu gleby wyszło iż nie ma w niej praktycznie w ogóle siarki. Wynik próby to mniej jak 0,65 S-S04. Na jesień pod pszenicę  poszło 400 kg superfosfatu prostego czyli 128 S04 więc powinno z nadmiarem wystarczyć na glebie z odpowiednią ilością siarki. U mnie natomiast nie ma jej prawie wcale i pytanie czy sypnąć jeszcze wiosną ze 100 kg kizerytu czy dać sobie spokój ?  Przy PKMg są dostępne liczby graniczne zasobności, natomiast co do siarki to nie mogę ich nigdzie znaleźć.

Następnie na jednej działce potasu również prawie nie ma w glebie i pytanie jaką największą dawkę soli potasowej mogę zastosować by podnieść zawartość tego składnika lecz by jednocześnie nie  narobiło szkody w glebie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad_Duda    83

W teorii 200 kg K2O/ha. Kwestia klasa gleby, wilgotność, wymieszanie. Lepiej podzielić dawkę np. pod orkę a później przed uprawą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik_NBR    2
Dnia 1.01.2009 o 17:56, Wielkopolanin napisał:

Panowie proponuje nowy (szukałem i takiego nie znalazłem), myślę, że ciekawy a na pewno ważny temat. Jak to jest u Was, czy badacie Swoją glebę? Jeśli tak to na co, jak często i ile za to płacicie? Jak myślicie, czy w warunkach Waszych wsi było by zapotrzebowanie na usługę badania gleby, od pobrania próbek, do dostarczenia wyników i zaleceń? Ja muszę się przyznać, że do tej pory nie badałem gleby, dopiero w tym roku po raz pierwszy na studiach zacząłem to robić.

1 ten co nie bada -dziala jak ślepiec...jest składnika na wysoko a on idzie do składu i mu mówią że pszenica czy rzepak potrzebuje tyle a tyle i wali na pole i płacze że kosztuje , mało tego zasobności też mogą być poza zakresem ( dużo ) i co wtedy ? Proste....nadmiar składnika blokuje np przyjmowanie innych - strzał w kolano , więc musi być optimum....

2 mało jest firm co robią to dobrze oni generalnie strzyga po wysokich cenach dla frajerów albo piep....ą robotę , przykład ? W jednym roku firma na kawałku pola zbadała na 7,2 a w drugim roku z badań im wyszło 5,2 - partacze po prostu i wiem co spiep..li

3 robienie badań wg rastra 4-2 ha jest pozbawione sensu bo nie można ułożyć sensownej mapy aplikacyjnej ( zbyt duże uśrednienia ) , a jak ktoś ma mozaiki a 70-80 % ludzi ma to pobór gleby przez kwadraty (2-4 ha ) jest bez sensu

- to prehistoria tak jak MTZ albo dt podług case lub jd .

Jedyny sensowny sposób to tzw strefy pobierania wyznaczone przez wskaźnik NDVI ale uwaga jak ktoś ma satelitę landsat albo satinela to też może sobie darować badania gleby bo zdjęcia są rozdzielczości 10-15 m kwadrat czyli mało precyzyjne , najlepsze są satelity co robią foto z rozdzielczością nie większą niż 3 m kwadrat i z takich trzeba robić mapę tzw strefy pobierania gleby .

4 wyjątkowo trudno znaleźć firmę co robi dobrze generalnie wiele tych firm to ludzie którzy dotychczas sprzedawali saletrę czy mocznik ze stodoły i poczuli że jest rynek i można zarobić i łapią klienta który mało rozumie w temacie i kit mu wciskają za duże pieniądze , oni sprzedają tak naprawdę badania robione przez oschr-y bez słowa komentarza ( bo boją się palnac głupoty ) . Mało tego to są tacy partacze że mylą próbki z jednego i drugiego pola i potem wyniki są z kosmosu

5 jak chcesz robić badania to oczekuj aby ZINTERPRETOWALI wyniki badań w cenie !

6 po pierwsze pH po drugie kategorie agronomiczne gleby bo jak masz glebę lekka i dasz dawkę wapna na glebę ciężka i przewapnujesz ostro to możesz darować sobie rolnictwo na jakieś 50 lat , nie myl bonitacji z kategorią agronomiczna - oschr to zbada ( z próbek )

7 potem próchnica bo bez próchnicy to guzik będzie - chyba że wolisz walić nawozy wg sąsiada co ma w stodole mocznik i powie ci że tona pszenicy to tyle nawozu musisz dać i ziemia się świeci od nadmiaru składnika -wyrzucasz kasę w błoto i masz minus na uprawie

8 potem makro 

9 i jak już wiesz jaka roślina bedzie to mikro

I ciągle coś....

Oczywiście badania nie mają sensu bez precyzyjnej aplikacji -rolnictwo precyzyjne bez tego będziesz jak Rusek który na Ukrainie chce zbombardować koszary a zamiast tego trafia rakieta w szpital albo żłobek

10 wszystko musi być w warstwach w g-e abyś to widział a nie rzędy cyfr jak w matrixie bo mózg cię spoci i mało zrozumiesz czyli wszystko w plikach shp

11 azot - zapomniałem bez azotu nie pojedziesz .....jak bez benzyny samochodem...

 

Nie wiem jaki areał masz ale bez 5-7 tys za badania ( z pobraniem ) w tym potrzebne dane to farmsimulator ( gra komp ) a nie badania gleby w rolnictwie - tyle ja np wydaje

Badania raz na 2 lata lub częściej jeśli roślina wymagająca - ocena składników

Jeśli chcesz założyć firmę i badasz rynek - tak wnioskuje po tym co napisałeś :

 

Nie zarobisz na rolnikach do 5-15 ha większość tego nie robi chyba że muszą ( punkty w dotacjach ) albo sami laska pobierają i wożą próbki do oschr .

na gospodarstwa 100 -5000 ha musisz mieć kilka pickupów z wiertłem do pobierania gleby bo przecież laska e. Tego nie zrobisz plus licencję na programy myślę jak chcesz z tym zacząć musisz mieć ok 500 tys ( 3 pickup z wiertłem ) plus programy i biuro oraz lalkę co do kompa dane wbija co-pensje dla niej .

Powodzenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez Rolnik_NBR
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DataFLY    0
Dnia 19.03.2022 o 18:17, Rolnik_NBR napisał:

1 ten co nie bada -dziala jak ślepiec...jest składnika na wysoko a on idzie do składu i mu mówią że pszenica czy rzepak potrzebuje tyle a tyle i wali na pole i płacze że kosztuje , mało tego zasobności też mogą być poza zakresem ( dużo ) i co wtedy ? Proste....nadmiar składnika blokuje np przyjmowanie innych - strzał w kolano , więc musi być optimum....

2 mało jest firm co robią to dobrze oni generalnie strzyga po wysokich cenach dla frajerów albo piep....ą robotę , przykład ? W jednym roku firma na kawałku pola zbadała na 7,2 a w drugim roku z badań im wyszło 5,2 - partacze po prostu i wiem co spiep..li

3 robienie badań wg rastra 4-2 ha jest pozbawione sensu bo nie można ułożyć sensownej mapy aplikacyjnej ( zbyt duże uśrednienia ) , a jak ktoś ma mozaiki a 70-80 % ludzi ma to pobór gleby przez kwadraty (2-4 ha ) jest bez sensu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W pełni zgadzamy się Rolnikiem_RNB. Zrobienie dobrych badań i precyzyjne mapowanie gleb to nie regularna siatka tylko obserwacja historii pola, analizy satelitarne danych historycznych o wskaźnikach kondycji roślinności (np. NDVI) i kształt rastrów zależny od rzeźby terenu (erozja) oraz map glebowo-rolniczych (mocno korelujące z kategorią agronomiczną). Na naszej stronie wisi przykład mapki dla pola o wielkości ledwie 10ha, rastrów jest 13 i zmienność niesamowita.

Pozdrawiamy,

DataFLY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Masz zamiar na kolanach pobierać próby? 😛 Patrząc na jej budowę myślę, że tylko na torfowe łąki się nadaje. Krótka (niewygodna), brak stopki do wbicia jej nogą i zakończenie okrągłą rurką, wycięcie jest dopiero dalej. Wątpię, że na lepszej ziemi podczas suszy uda się ją wbić. Zrób sobie ze zwykłej rurki, albo z nierdzewki jak oryginał, bądź kup taką gotową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    104

Dlatego pytam, skoro inne są 5 razy droższe to z czegoś musi wynikać ta różnica 

 

Dzięki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083
Dnia 29.09.2023 o 11:31, danielhaker napisał:

Masz zamiar na kolanach pobierać próby? 😛 Patrząc na jej budowę myślę, że tylko na torfowe łąki się nadaje. Krótka (niewygodna), brak stopki do wbicia jej nogą i zakończenie okrągłą rurką, wycięcie jest dopiero dalej. Wątpię, że na lepszej ziemi podczas suszy uda się ją wbić. Zrób sobie ze zwykłej rurki, albo z nierdzewki jak oryginał, bądź kup taką gotową

To już lepiej profesjonalną firmę nająć :)


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez adam1980026
      Witam
      Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają
      Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.
      Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje
      Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

    • Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:
       

       
      Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?
       
      PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

    • Przez BaRtEk7710
      Wiatam.Chciał bym się dowiedzieć coś o miernikach do pH gleby .Jak oceniacie dokładność takich przenośnych mierników jakiej firmy polecacie itp?Co powiecie o firmie dramiński?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj