piotrc330

Przebudowa garażu na obore dla bydło mlecznego

Polecane posty

piotrc330    11

Witam chciałbym przebudować garaż o wymiarach 25x7 na obore uwięzioną dla bydła mlecznego.Co o tym myślicie ?Czy to jest opłacalne .Ile stanowisk sie zmieści.Najbardziej zastanawiam sie czy  jeżeli nie mam planów na ten budynek to musze załatwić czy można bez.Jeśli były wcześniej podobne tematy to z góry przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5579

Jak dasz jeden rząd stanowisk na środku to będziesz mógł jakimś niedużym ciągnikiem usuwać obornik i dowozić paszę. Dwa rzędy też się da zrobić , żłoby przy dłuższych ścianach i na środku niezbyt duży korytarz , w takim systemie krów wejdzie więcej ale zadawanie paszy tylko systemem wiaderkowo-widłowym 😉. Co do planów to nie wiem , nie jestem w temacie ale może też da radę to obejść , jeśli warunki dobrostanu spełnisz to co kogo obchodzi co trzymasz w "garażu".


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrc330    11
1 godzinę temu, Sylwekx25 napisał:

Jak dasz jeden rząd stanowisk na środku to będziesz mógł jakimś niedużym ciągnikiem usuwać obornik i dowozić paszę. Dwa rzędy też się da zrobić , żłoby przy dłuższych ścianach i na środku niezbyt duży korytarz , w takim systemie krów wejdzie więcej ale zadawanie paszy tylko systemem wiaderkowo-widłowym 😉. Co do planów to nie wiem , nie jestem w temacie ale może też da radę to obejść , jeśli warunki dobrostanu spełnisz to co kogo obchodzi co trzymasz w "garażu".

Myślałem bardziej o jednym rzędzie 20 stanowisk.Zastanawiam sie czy ciapek by sie mieścił do wypychania obornika.Jeśli nie to przez jakiś czas bedzie taczka and widły system.Niby nie powinno to kogoś interesować co mam w garażu ale warunki dla zwierząt będą i tak sprawdzać.Więc prędzej czy później mogą sie doczepić o te plany.Tym bardziej jeśli chodzi o odawanie mleka do mleczarni.

Edytowano przez piotrc330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

20 szt ci nie wejdzie na 25 m. A masz już krowy czy dopiero zaczyna przygodę

.na 7 m wejdzie z tyłu ciapek i z przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrc330    11
1 godzinę temu, nikolas29 napisał:

20 szt ci nie wejdzie na 25 m. A masz już krowy czy dopiero zaczyna przygodę

.na 7 m wejdzie z tyłu ciapek i z przodu

 Mam 3 mlecze po mamie na sery ale nie mam czasu sie tak bawić i wole przerobić i normalnie na mleczarnie dawać.I mam jeszcze 20 byczków do tego,ale z tymi cenami to nie bardzo widze sie jakoś moco rozwijać.To ile bedzie o jakich wymiarach stanowiska myślisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449
10 godzin temu, piotrc330 napisał:

 Mam 3 mlecze po mamie na sery ale nie mam czasu sie tak bawić i wole przerobić i normalnie na mleczarnie dawać.I mam jeszcze 20 byczków do tego,ale z tymi cenami to nie bardzo widze sie jakoś moco rozwijać.To ile bedzie o jakich wymiarach stanowiska myślisz?

Chociaż 120cm. I więcej. Ale po środku trzeba przejście zrobić albo po końcach.  Nie dasz rady z krowami za duże uwiazanie.a za mała wiedza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5579
piotrc330 napisał:

1 godzinę temu, Sylwekx25 napisał:

Jak dasz jeden rząd stanowisk na środku to będziesz mógł jakimś niedużym ciągnikiem usuwać obornik i dowozić paszę. Dwa rzędy też się da zrobić , żłoby przy dłuższych ścianach i na środku niezbyt duży korytarz , w takim systemie krów wejdzie więcej ale zadawanie paszy tylko systemem wiaderkowo-widłowym 😉. Co do planów to nie wiem , nie jestem w temacie ale może też da radę to obejść , jeśli warunki dobrostanu spełnisz to co kogo obchodzi co trzymasz w "garażu".

Myślałem bardziej o jednym rzędzie 20 stanowisk.Zastanawiam sie czy ciapek by sie mieścił do wypychania obornika.Jeśli nie to przez jakiś czas bedzie taczka and widły system.Niby nie powinno to kogoś interesować co mam w garażu ale warunki dla zwierząt będą i tak sprawdzać.Więc prędzej czy później mogą sie doczepić o te plany.Tym bardziej jeśli chodzi o odawanie mleka do mleczarni.

Masz spełniać warunki dobrostanu dla zwierząt ,a plany czy pierwotne przeznaczenie budynku ani weterynarii ani tym bardziej mleczarni nie obchodzą.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrc330    11
5 godzin temu, nikolas29 napisał:

Chociaż 120cm. I więcej. Ale po środku trzeba przejście zrobić albo po końcach.  Nie dasz rady z krowami za duże uwiazanie.a za mała wiedza

Jeśli stanowiska miały by 1,2 to zostaje jeszcze 83cm luzu na przejście.To racja że uwiązanie,ale czasy są jakie są i z 20 opasów cieżko troche wyżyć.Jeśli chodzi o wiedze to przy krowach mlecznych byłem od 4latka.Więc wiem jak obrządzić co dać aby było jak najwięcej mleka kiedy sie goni itd.Prosił bym żebyś nie znając mnie nie oceniał że posiadam za małą wiedzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

Bez urazy ale ja mam krowy i wciąż nowe wyznania i moj brak wiedzy a tu zaczynać po przerwie.. Łatwo nie będzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrc330    11
35 minut temu, nikolas29 napisał:

Bez urazy ale ja mam krowy i wciąż nowe wyznania i moj brak wiedzy a tu zaczynać po przerwie.. Łatwo nie będzie 

Jestem świadomy, wszystkiego wiedzieć sie nie da ale trzeba sie uczyć na ewentualnych błędach i będzie dobrze.Wtedy z czasem będzie coraz lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5579

Tak , tylko weź pod uwagę to ,że błędy w hodowli krów mlecznych pociągają za sobą niemałe koszty , uczenie się tej gałęzi produkcji na błędach szybko doprowadzi do jej zakończenia. Lepiej kup sobie jakąś literaturę , w internecie też pewne rzeczy znajdziesz , do tego najlepiej jakbyś poradził się na początku jakiegoś doradcy żywieniowego (tylko nie takiego który jest jednocześnie przedstawicielem firmy produkującej gotowe mieszanki paszowe ;) ) i wtedy powinieneś sobie poradzić. Dzisiejsza hodowla bydła mlecznego różni się dosyć znacząco od tego jak ktoś kiedyś miał dwie krowy i odnosił kanę mleka na zlewnie. Musi być w miarę jak najbardziej wydajnie żeby coś na tym zarobić.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrc330    11
3 godziny temu, przemekuliski napisał:

a zapasy paszowe wgl jakieś masz czy byś dopiero zaczął robić sianokiszonki kukurydze itp?

Mam 32ha 19ha to łąki reszta pole 100m od domu mam 2.5ha qq pola 3/5kl więc w każego roku moża zwiększyć. Sianokiszoki to bel moge zrobić od chu** i więcej żyto na kiszone trawy i poplony więc trochę sie uzbiera . Z roku na rok podłapuje nowe dzierżawy na darmo.Średnio od 3do 5/6kl max bo mozaiki u mnie jak cholera.Jedyne co mnie ogranicza w dzierżawach to brak odpowiedniego sprzętu bo ciapek i 60tka. I odległość do 20km. Więc o pasze jestem spokojny.

5 godzin temu, Sylwekx25 napisał:

Tak , tylko weź pod uwagę to ,że błędy w hodowli krów mlecznych pociągają za sobą niemałe koszty , uczenie się tej gałęzi produkcji na błędach szybko doprowadzi do jej zakończenia. Lepiej kup sobie jakąś literaturę , w internecie też pewne rzeczy znajdziesz , do tego najlepiej jakbyś poradził się na początku jakiegoś doradcy żywieniowego (tylko nie takiego który jest jednocześnie przedstawicielem firmy produkującej gotowe mieszanki paszowe ;) ) i wtedy powinieneś sobie poradzić. Dzisiejsza hodowla bydła mlecznego różni się dosyć znacząco od tego jak ktoś kiedyś miał dwie krowy i odnosił kanę mleka na zlewnie. Musi być w miarę jak najbardziej wydajnie żeby coś na tym zarobić.

Wiadome jest to że sie różni niż była kiedyś, nie miałem na myśli prowadzenia jak nowicjusz.Lecz stopniowo zwiększyć wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemekuliski    126

to jak są możliwości to można wykorzystać budynek ale dojdzie jeszcze konieczność hali udojowej jakiejś i jednak lepiej na wolnym wybiegu krowy miec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrc330    11
1 godzinę temu, przemekuliski napisał:

to jak są możliwości to można wykorzystać budynek ale dojdzie jeszcze konieczność hali udojowej jakiejś i jednak lepiej na wolnym wybiegu krowy miec

 

1 godzinę temu, przemekuliski napisał:

to jak są możliwości to można wykorzystać budynek ale dojdzie jeszcze konieczność hali udojowej jakiejś i jednak lepiej na wolnym wybiegu krowy miec

Za garażem mam 5ha łaki więc wybieg to spokojnie tylko wane na  wode dać bo cień też jest.Zobaczymy co czas pokaże narazie nie myśle o hali udojowej ,tylko o dojarce przewodowej zwykłej i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj