przemek704

Uprawa ostroplesu

Polecane posty

przemek704    1

Witam!

Nie znalazłem na forum za dużo informacji na temat tej uprawy a chciałbym zasiać tego z 2 ha w tym roku.

Znalazłem już firmę kontraktującą ale chętnie dowiedziałbym się na co zwrócić uwagę w tej uprawie. Interesuje mnie zwłaszcza kwestia roznoszenia nasion przez wiatr w trakcie dojrzewania. Czy można sobie w ten sposób zachwaścić działkę i sąsiednie działki, chce to posiać od miedzy i nie chce toczyć wojny z sąsiadem :-). Jak rozmnaża się ta roślina? tylko z nasion? i zabieg agrotechniczny gdy roślina jest jeszcze mała wystarczy aby się jej pozbyć raz na zawsze?

Na jakiejś stronie internetowej znalazłem informacje, że jeśli w tym samym miejscu przez dwa lata z rzędu posiejemy ostropest to już w 3 roku nie trzeba siać sam wyrośnie.

 

Jest to trudno zwalczalny chwast czy nie ma z tym problemu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek704    1

cena jaką proponuje firma kontraktująca to 3,40 zł netto za kilogram, wiem, że tu nie ma szału ale i tak chyba to lepsze niż zboża w tym momencie. W dodatku jest pewny odbiór w dniu zbioru bez konieczności dosuszania.

Interesuje mnie tylko jedna rzecz czy nie zapaskudze sobie pola na przyszłość tym ostropestem.

Naprawdę nie ma nikogo kto to uprawia?

Nie wierzę :-)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek704    1

czyli dochodzi do przenoszenia nasion przez wiatr na odległość czy to raczej rzadki przypadek?

dodam, że zamierzam dosuszać ostropest przed zbiorem chemicznie.

Ale tak jak wspomniałem nie chce aby sąsiedzi mieli do mnie jakieś pretensje jak w przyszłym roku się okaże, że sąsiad ma na sąsiedniej działce hektar ostropestu chociaż go nie siał :-)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbor    124

Kolego to sieje i nie słyszałem żeby nasiało się samo u sąsiadów. Mówisz że chcesz zasuszać a masz opryskiwacz który podniesie lance na 2.5 może nawet 3 m w górę? Kolega przerabiał swój ciągany bo za nisko podnosił do tej uprawy. Poza tym nie wyobrażam sobie wjazdu w ostropest bez szczelnej kabiny, a w przypadku jakiejś awarii na środku pola wyjścia z niej. Roślina fajna i podobno przynosząca zysk ale wymagająca trochę kombinacji. Najlepiej jakbyś znalazł kogoś w swojej okolicy  kto to uprawia kilka lat i on ci podpowiedział jak to ugryść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek704    1

jeśli chodzi o dosuszanie chemiczne przed zbiorem to wiem od jednego rolnika uprawiającego ostropest, że podnosi na maksa lance w zwykłym opryskiwaczu i pryska rano jak jest jeszcze rosa, lance owszem zaczepiają za krzaki ale podobno nie ma tragedii i da się to w ten sposób zrobić.

Jeśli jest ktoś na tym forum co uprawia ostropest to będę wdzięczny za opinie kogoś kto doświadczył tego osoboście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Przemek ja miałem klienta który chciał abym zasiał 12 ha , nie odbiera tel. napisz na priv skąd można dostać pewne nasiona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbor    124

Gadałem z kolegą, sieje się na pół wsi :D  Także jeśli masz na pieńku z sąsiadami to przemyśl to dokładnie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesne    4

Znajomy posiał (woj. pomorskie), mówi że jedyny problem że dość wysokie wyrasta (1.5-2 metry), więc z desykacją bywa ciężko żeby opryskiwaczem wjechać. Na pola sąsiadów się nie rozsiewa, ale sporo się osypuje przy zbiorze, zwłaszcza jak czekał aż przymrozek mu zdesykuje. No i ja posieję od przyszłego roku, to się za rok podzielę wrażeniami ;) Cena na Pomorzu lepsza: od 4.50 do 6 za kilogram.


Zakładamy Kooperatywę Producentów Ziół. Północna Polska. Więcej informacji? Napisz do mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesne    4

witam,czy kosi sie to kombajnem czy kosiarka a pozniej kombajnem???

 

Kombajnem z hederem do rzepaku.


Zakładamy Kooperatywę Producentów Ziół. Północna Polska. Więcej informacji? Napisz do mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hary884    0

siejecie jakis nawoz,jesli tak to ile,czym siejecie nasiona poznaniakiem???na koniec cos na desykacje czy bez???

 

Edytowano przez hary884

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

Chętnie przyłącze się do tematu bo również jestem zainteresowany uprawą w przyszłym roku, jest na forum jakiś praktyk który podpowie coś ale najlepiej z własnego doświadczenia?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesne    4

15-20 kilo na hektar, termin siewu to w sumie lekki totolotek, bo od niego dużo zależy, początek kwietnia-połowa kwietnia... Zbiera się w/g książek 2-3 tony z ha, a naprawdę 1-2 tony (przynajmniej na Pomorzu). Siać można czymkolwiek, można poznaniakiem, można nawet rozsiewaczem do nawozu... Z desykacją sprawa jest skomplikowana, bo jak ci za wysoki urośnie to będziesz mieć problem wogóle wjechać ciągnikiem z opryskiwaczem... znajomemu urosło na 2 metry i miał problem. Normalnie na 100 - 150 cm powinno urosnąć. Z tego co wiem to lepiej zdesykować niż czekać aż przymrozki przyjdą, bo wtedy to już nie tonę ale 800 kilo zbierzesz z hektara... No a nawożenie to wiadomo że każdy musi sam przeliczyć co i jak na jego polu...

 

Szukam kontaktu z innymi rolnikami z północnej Polski, którzy też się ziołami zajmują w celu wymiany doświadczeń, kooperacji itp :) Kto zainteresowany, poproszę o prywatną wiadomość na forum :)

Edytowano przez lesne

Zakładamy Kooperatywę Producentów Ziół. Północna Polska. Więcej informacji? Napisz do mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
genia    0

Witam, mam pytanie można by było opryskać go jakimś antywylegaczem albo czymś takim żeby nie wyrósł za duży i czy ewentualnie taki zabieg podobnie jaki i desykacja nie wpływa na właściwości ostropestu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

20 lat temu ojciec miał ostropez 3 ha , Młóciłem wtedy vistulą z pnia i na suszarnie bo on jest gorszy od mokrego rzepaku , Kombajnu nie wyczyściłem i potem na karzdym polu był jako upierdliwy chwast ,Pużniej były zasadzone kartofle , lecz młuciłem ostropez .Dziś chętnie bym zakontraktował .Da ktoś cynk kto pisze umowy . Mam taką działke co bym zasiał ,może dziki bym wyplenił hi hi hi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hgerhg    0

Witam nowicjusza napisałeś " proponuje firma kontraktująca to 3,40 zł netto za kilogram, wiem, że tu nie ma szału ale i tak chyba to lepsze niż zboża w tym momencie. W dodatku jest pewny odbiór w dniu zbioru bez konieczności dosuszania." a jak jest z czyszczeniem nasion czy wymagaja ??? a jeżeli chodzi o antywylegacze to istnieją na ostropest plamisty. Chętnie Ci opowiem z jakich rejonów Polski jesteś ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek704    1

z tego co pamiętam to jest jakiś procent zanieczyszczeń dopuszczalny, a jeśli jest większy to też zabierają tylko odbijają ten procent z wagi. Ja jestem z lubelskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesne    4

Witam nowicjusza napisałeś " proponuje firma kontraktująca to 3,40 zł netto za kilogram, wiem, że tu nie ma szału ale i tak chyba to lepsze niż zboża w tym momencie. W dodatku jest pewny odbiór w dniu zbioru bez konieczności dosuszania." a jak jest z czyszczeniem nasion czy wymagaja ??? a jeżeli chodzi o antywylegacze to istnieją na ostropest plamisty. Chętnie Ci opowiem z jakich rejonów Polski jesteś ??

 

Jakie antywylegacze?


Zakładamy Kooperatywę Producentów Ziół. Północna Polska. Więcej informacji? Napisz do mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hgerhg    0

O to świetnie ja jestem ze Świętokrzyskiego a z jaka firmą  dogadałeś się co do tej ceny ??? a antywylegach to jest ich pełno w hurtowni tej co kupuje osrodki mają harmonogram i świetnie doradzają bo jest pełno i w róznych pieniądzach

Edytowano przez hgerhg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj