KlaudiaRolniczka

Jak uratować pszenicę na kwaśnym polu??

Polecane posty

Gość   
Gość
19 minut temu, artur125 napisał:

masz powyżej nawożenie

a to dlaczego🤔

Bo gleba gliniasta zazwyczaj powstaje ze skały mniej kwaśnej niż gleba piaszczysta.

Nie jest to regułą ale wskazują badania że tak jest częściej.

 

U mnie gliny nawet te z warstwy nie ornej, z podglebia mają około 5 pH. Kiedy warstwa orna na glebach piaszczystych często się spotyka że ma tylko 4 - 4,5 pH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327

Masa24 zabiegi fungi za dużo nie pomogą. Miałem pszenicę na kwasie , to wiem jak to wygląda. Jesień fajnie , wiosna azocik super pszenica , zaczyna się BBH 30 i coś tu nie gra🤔. Przegrzebujesz cały internet, z opryskiwaczemm latasz jak ...., robisz koszty. Ale przynajmniej w żniwa popierniczasz na full przyśpieszaczu🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

3 lata temu też strzeliłem taka gafę nie znając ph posiałem jęczmień ozimy.Co ja się namęczyłem stosując Vapnowit,siarczany magnezu,saletrę wapniową kredę poglównie.Były takie place na polu że nic nie rosło, zrobiłem badania to ph 3.9 a w lepszej części 4,4 Jęczmień sypał ok 3,5t Na wiosnę zrobię badania bo co roku siałem 2,5t węglanowego z magnesem i 3t kredy luzem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327
4 minuty temu, damianzbr napisał:

Bo gleba gliniasta zazwyczaj powstaje ze skały mniej kwaśnej niż gleba piaszczysta.

Nie jest to regułą ale wskazują badania że tak jest częściej.

 

U mnie gliny nawet te z warstwy nie ornej, z podglebia mają około 5 pH. Kiedy warstwa orna na glebach piaszczystych często się spotyka że ma tylko 4 - 4,5 pH.

To jeszcze trochę podważę badania , bo takie cyrki na jurze kra-częstochowskiej się dzieją😎. A raczej mieszkamy na skale wapiennej, tylko problemem jest ukształtowanie terenu , bo u nas traktora na luzie nie zostawisz🤣

Następną kwestią będzie glina a glina, bo koło Cze-wy kilkadziesiąt lat temu były przydomowe cegielnie. A może tak być że z  Twojej gliny można co najwyżej błota narobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak jak powiedziałem nie jest to regułą, sprawa jest znacznie bardziej złożona niż układ zero jedynkowy.

powodem może być np. nadmierna prehistoryczna roślinność której rozkład zostawił rysę na pH waszej gliny. No jest dużo takich różnych zależności.

 

U nas cegielnie były, gliny i piachu nie brakuje, ale wszystko kwaśne..

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, masa24 napisał:

Napisała tylko to co przed siewem. Mnie interesuje całe nawożenie , zabiegi fungicydowe

W tym roku nie było żadnych zabiegów fungicydowych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327

A tak z ciekawostek , to u nas nawet rędziny zdarzają się lekko kwaśne🤔Przynajmniej wg badań , taki trochę zwariowany teren

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, artur125 napisał:

A tak z ciekawostek , to u nas nawet rędziny zdarzają się lekko kwaśne🤔Przynajmniej wg badań , taki trochę zwariowany teren

Mam czarnoziem po stawach, najlepsza działka w gospodarstwie ale w uprawie okropnie ciężka, i bez wapnowanie pH spadło o 0.3 przez 20lat 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327

czarnoziem czy czarne ziemie? Bo to trochę różnica. Jaki rejon Polski?

Jak 0,3 przez 20 lat to nic tylko zazdrościć .Jak u ukraińców posypać zborze, poczekac do żniw i 5t zebrać

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

100kg poli i 50kg saletry dobre,chce się szkłem d,,,e utrzeć a potem szuka ratunku,

 

 

biznesmeni na dzierżawach

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Tak to jest jak dzierżawa na gębę. Strach inwestować bo na wiosnę ktoś przyjdzie i podziękuje. Po co w ogóle tak uprawiać? Zyto hybrydowe posiej lepiej wyjdziesz jak na tej pszenicy. W ziemię mniejsze nakłady będą nie strach, ze ktoś wyzuci. Tylko nawożenie w zasadzie. Na pewno mniej wapna niż pod pszenicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Zrób badania gleby. Nie duży koszt, a wiele mówi.

Teraz rzuć jakąś kredę granulowaną 1t/ha, jeśli dzierżawa pewna i na dłuższy czas to może warto inwestować w dalszą poprawę, a jak nie to faktycznie uprawy mniej wymagające. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1681
2 godziny temu, jacek3773 napisał:

100kg poli i 50kg saletry dobre,chce się szkłem d,,,e utrzeć a potem szuka ratunku,

 

 

biznesmeni na dzierżawach

 

 

 

 

Brawo,brawo i jeszcze raz brawo za komentarz. 100% racji.

Do założycielki tematu: zajmij się paznokciami i pudelkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, jacek1296 napisał:

Brawo,brawo i jeszcze raz brawo za komentarz. 100% racji.

Do założycielki tematu: zajmij się paznokciami i pudelkiem.

Masz problem to żegnam i nie komentuj jeżeli potrzebujesz do wartościować swoje ego 😉

3 godziny temu, jacek3773 napisał:

100kg poli i 50kg saletry dobre,chce się szkłem d,,,e utrzeć a potem szuka ratunku,

 

 

biznesmeni na dzierżawach

 

 

 

 

Trochę byś pomyślał zanim skomentujesz to jest dawka na hektar, kolejna spraw nie ma sensu sypac nawozy bez opamiętania skoro jest nie przyswajalny, kosztów narobić to każdy głupi potrafi 😉

11 godzin temu, artur125 napisał:

czarnoziem czy czarne ziemie? Bo to trochę różnica. Jaki rejon Polski?

Jak 0,3 przez 20 lat to nic tylko zazdrościć .Jak u ukraińców posypać zborze, poczekac do żniw i 5t zebrać

Lubelskie 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
Bartek933 napisał:

Nie do uratowania, po żniwach wapno wapno i jeszcze raz obornik o płodozmianie już nie wspomne

Mądrze gada i trzeb atakich ludzi słuchać, stanowisko pod uprawe przygotowuje się przed siewem a nie po, to całe sypanie wapna jakiegokolwiek pogłównie przy tak małych opadach które występują to strzał w kolano Jaki rejon Lubelskiego? bo jeśli odd Lublina w stronę Warszawy to cienko z tym deszczem i wapno się nie przemieści w głąb więc jak odkwasi, w drugą stronę na Krasnystaw chyba trochę lepiej z opadami ale prognozy na 1,5 miesiąca nie widzą porządnego deszczu na wschodzie złą rośline wybrałaś na to stanowisko i tyle, gdybyś teraz zwapnowała i przemieszała dobrze glebe ale już nie orząc, i zaraz wsiać pszenicy przewódki to raczej by się udała ciepło nadają zimy brak to może nie wymrozi jak dla mnie jedyne rozwiązanie, ale koszty już poszły na zasiew więc jak będzie kolejny suchy rok to nie zarobisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

Klaudia bez urazy ,ale tyle co ty wysypujesz na ha to ja daje na 0.3ha trawników koło domu,by wiedzieć ile xzego sypać wypadało by zrobić analizę ziemi na zawartość składników i oczywiście pH, sugerujesz kwaśną glebę a nawet nie wiesz jaki ma odczyn, no chyb a że nie doczytałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    766

Ok, autorka popełniła błąd, ale teraz już kosztu poszły więc co tu teraz da gadanie żeby było siać coś innego. Podstawowa rzecz jakie jest to pH? Bo jak nie jakieś mocno dramatyczne to coś z tego może być. Ja myślę jak poprzednik przy takich opadach nie siałbym wapna pogłównie. Nie szedłbym w duże koszty w tym sezonie, dolistnie dokarmić, azot i tyle, a jak tak będzie dalej padać jak np. W wlkp. to po raz kolejny największym limiterem może być brak wody. Po żniwach konkretnie wziąć się za wapnowanie i agrotechnika pozostałą, o ile będzie na to jakaś umowa. Ps. Cały urok dzierżaw szczególnie na gębę, u mnie takie ziemie biorą w dzierżawę z czynszem 2,5tys/ha, więc nie wiem gdzie jest granica, ale to już temat do innego działu. 

Chyba że teraz już wygląda b. słabo ta pszenica, to rozważyłbym jej likwidację i zasiew np. kukurydzy, bo wiem z własnego doświadczenia że potrafi sobie dobrze poradzić z pH w granicach 4,5, warunek to opady. 

Edytowano przez driver24
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Ale zrozumcie to i tak nic z tego nie będzie. Jeśli dzierżawa jest na gębę to nikt wielkich pieniędzy w odkwaszanie i przygotowywanie stanowiska nie zainwestuje. Bo jest ryzyko, że ktoś nas stamtąd odprawi i nie odda nakładów. Na takich działkach nie ma co się porywać na pszenicę. To co jest można podsypać wapnem. Ale to trochę podratuje sytuację. O plonie 5 ton nie ma co marzyć nawet. Będą z 3 i to wszystko. I to jak rok będzie w miarę. Bo jak sucho to zapomnij. Tym bardziej, ze ziemia chyba nie najlepszej klasy.

Błędy zostały popełnione. Czasu nie da się cofnąć. nawozów bez tołku nie ma co walić bo roślina na kwaśnym i tak ich nie weźmie. Wapno trochę nawozów i dolistnie i nie ma co liczyć na plony. I nigdy więcej nie siać tam pszenicy chyba, ze ktoś umowę na 10 czy choć 5 lat podpisze. Takie działki to tylko żyto i owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Odechciewa się czytać tego co piszecie. Wapnowit dolistnie, dobre sobie. To niech lepiej pieniądze dla Rydzyka wysle

kazdy doradza ale nikt nie zapyta jak ja o agrotechnike . Bo jak ktoś będzie robił na odpier**l to i z idealnym pH gowno zbierze . A tu ewidentnie bie ma żadnego nakładu robionego ani wiedzy

ja mam pH poniżej 5, miejscami 4,5 i 5-6 ton można wyciągnąć w dobrej kulturze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

PH to podstawa ale pszenica na 4 klasie z pH poniżej 5 urośnie. Kwestia odmiany i agrotechniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1681
7 godzin temu, KlaudiaRolniczka napisał:

Masz problem to żegnam i nie komentuj jeżeli potrzebujesz do wartościować swoje ego 😉

Trochę byś pomyślał zanim skomentujesz to jest dawka na hektar, kolejna spraw nie ma sensu sypac nawozy bez opamiętania skoro jest nie przyswajalny, kosztów narobić to każdy głupi potrafi 😉

Lubelskie 

Wiem, prawda boli, a po Twojej odpowiedzi widać bardzo boli. Siejesz pszenicę po pszenicy na polu z ph pod szczaw, nie siejesz wapna, dawki nawozów że szkoda gadać i szukasz ratunku. Albo robisz porządnie, albo wcale. No tak, dzierżawa na gębę i nie warto. To po kiego grzyba bierzesz takie pole. Wapno, wapno i jeszcze raz wapno. Koniec.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj