KlaudiaRolniczka

Jak uratować pszenicę na kwaśnym polu??

Polecane posty

Hej. Od 2lat Mam w dzierżawie 4 ha ziemi klasa 3a, 4   w tamtym roku wsialam tam pszenicę arkadie i sypała na poziomie 3 ton:/ powodem jest słabe pH, oraz  zboża były siane po sobie około 10lat lub 15

 W tym roku również rośnie tam pszenica i moje pytanie brzmi jak uratować tę pszenice żeby dała chociaż te 5, 6 ton.

Jakies specjalne odżywki oprysk czy co? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Wapno. Granulat rozsiewacz do nawozów nawet teraz. Niech się rozpuszcza. Kwaśna ziemia upośledza działanie systemu korzeniowego więc można trochę bardziej się skupić na nawożeniu dolistnym.

PS można próbować zwykłym. Poczytaj w temacie o wapnowaniu. Jeśli masz rozsiewacz. Zwykłe wapno bardziej rozdrobnione szybciej zadziała. Aczkolwiek takie wapnowanie nie zależnie od tego w jakiej formie wapno czy granulat czy zwykłe to i tak nie to co pod korzeń.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Jeśli słabe pH to problem będzie tkwił w dostępności i pobieraniu składników pokarmowych. Szczególnie makroelementów. 

Wapno granulowane-kreda, albo tlenek, mogłoby okazać się tymczasowym rozwiązaniem problemu, jeśli tylko pozostałe składniki są w glebie. 

Pytanie czy było nawożenie jesienią, jakie zawartości? Czy masz wyniki analizy gleby? Nie sztuka narobić kosztów bo może się to nie zwrócić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Nie do uratowania, po żniwach wapno wapno i jeszcze raz obornik o płodozmianie już nie wspomne

  • Like 2

Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Próbować mozesz wapnowitem, wpisz w googlach. Widać różnicę, ja tak ratowałem jęczmień kiedyś i dało radę. Pryskać trzeba co 3 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, KlaudiaRolniczka napisał:

Hej. Od 2lat Mam w dzierżawie 4 ha ziemi klasa 3a, 4   w tamtym roku wsialam tam pszenicę arkadie i sypała na poziomie 3 ton:/ powodem jest słabe pH, oraz  zboża były siane po sobie około 10lat lub 15

 W tym roku również rośnie tam pszenica i moje pytanie brzmi jak uratować tę pszenice żeby dała chociaż te 5, 6 ton.

Jakies specjalne odżywki oprysk czy co? 

Siejesz pszenicę nie dosyć że na kwaśnej ziemi, do tego po sobie i spodziewasz się że da jeszcze raz tyle co w zeszłym roku?   :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Jeszcze Arkadię bardzo wymagająca odmianę. Możesz teraz dać kredę na pole , tym bardziej że padają deszcze. Wiosna dokarmianie dolistne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 minutę temu, Bartek933 napisał:

Co pada?

Promienie słońca . :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

wapnowit dolistnie co 2-3 tygodnie jak kolega wyżej pisał, szału nie będzie ale zawsze coś. Dorzuć do tego jakiś plonvit zboże, zawsze to coś. A teraz kreda 1t/ha i czekać. Sam sialem krede granulowana po świętach i po ostatnich deszczach ładnie się rozpuszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327

teraz to kredę do oporu, i się dobrze modlić🤣

Ale co za pomysł drugi raz pszenicę na kwasiorze siać? Było żytko hybrydę posiać ,to na tej klasie 5t by dało, a tak to się ino z odżywkami najeździcie a plonu nie będzie. No ale tera to już po ptokach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, cinek1808 napisał:

Jeszcze Arkadię bardzo wymagająca odmianę. Możesz teraz dać kredę na pole , tym bardziej że padają deszcze. Wiosna dokarmianie dolistne. 

 

1 godzinę temu, cinek1808 napisał:

Jeszcze Arkadię bardzo wymagająca odmianę. Możesz teraz dać kredę na pole , tym bardziej że padają deszcze. Wiosna dokarmianie dolistne. 

Arkadia jest to odmiana na slabe gleby. 

1 godzinę temu, thor1984 napisał:

A tą dzierżawę to masz jakoś spisaną czy na gębę?

Nie siałam wapna ponieważ jest to bez żadnej umowy 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Znajomy też tak kiedyś miał właśnie dzierżawy. Doprowadzal je do porządku, wapno,obornika, nawozy a potem zonk bo mu je odbierali. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, denzi123 napisał:

Jeśli słabe pH to problem będzie tkwił w dostępności i pobieraniu składników pokarmowych. Szczególnie makroelementów. 

Wapno granulowane-kreda, albo tlenek, mogłoby okazać się tymczasowym rozwiązaniem problemu, jeśli tylko pozostałe składniki są w glebie. 

Pytanie czy było nawożenie jesienią, jakie zawartości? Czy masz wyniki analizy gleby? Nie sztuka narobić kosztów bo może się to nie zwrócić. 

W tamtym roku pod pszenicę 150kg polifoski, 80kg saletry i wapno granulowane 300kg na ha przed siewem wiosna tylko saletra 

  W tyk roku przed siewem tylko 100kg polifoski i 50kg saletry 

Wartości NIE są podane w czystym składniku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327

Na słabe gleby z pszenic to jest orkisz🤣

pszenicy i jęczmienia na ph nie oszukasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Na tym to żyto miało by ciężko rosnąc a co dopiero pszenica w monokulturze


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JOHAN81    15

Najlepsze rozwiązanie to kreda pylista. Może zmarznie to wjechać wapniarką, ja tak siałem kilka razy i coś dało .Około 1 do 1,5 t tak delikatnie. Żebyś wiedziała że to pole będzie twoje na dłużej to można inwestować. Najlepsze na eliminacje szkodliwego glinu jest dwuwodny siarczan wapnia. tzw. gips. ale podać z 2 t. na ha i wymieszać agregatem. Spróbuj podpisać umowę. Ja nawet jak nie biorę dopłaty z pola to piszę umowy i zapisuje że dopłaty obszarowe bierze właściciel i idą na to. chociaż możesz wtedy paliwo odliczyć. Zawsze coś i wiesz że ci nie odbierze z dnia na dzień. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

No ktoś tu radził plonvit zboża. Na pewno dużo to da

mowie drugi i ostatni raz. Podaj pełna agrotechnike

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327
14 minut temu, Bartek933 napisał:

Na tym to żyto miało by ciężko rosnąc a co dopiero pszenica w monokulturze

sąsiad przytulił glinę z ph 3.9 i hybryda dała 5t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Glina i pH 3,9 ?? To nie idzie w parze..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur125    1327
2 minuty temu, masa24 napisał:

 

mowie drugi i ostatni raz. Podaj pełna agrotechnike

masz powyżej nawożenie

1 minutę temu, damianzbr napisał:

Glina i pH 3,9 ?? To nie idzie w parze..

a to dlaczego🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Napisała tylko to co przed siewem. Mnie interesuje całe nawożenie , zabiegi fungicydowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj