pdndryja

Ciągnik 70-90 km w uprawie bez pługa

Polecane posty

pdndryja    0
witam. interesuje mnie czy ciągnik ok 75 km(4x4) w uprawie bez orkowej da radę? pytam ponieważ krąży teoria że to tylko dla dużych gospodarstw co mają ciągniki od 100km w górę. od pewnego czasu przymierzam się do przejścia na bez orkę. pług myślę zastąpić gruberem lub talerzówką. do siewu myślę narazie wykorzystywać to co mam czyli zestaw uprawo siewny z siewnikiem agromasz. raz na 2-3 lata korzystał bym z usług głębosza. co wy o tym sądzicie ma to sens? mile widziane wypowiedzi osób które praktykują taką uprawę posiadając nie duże ciągniki.

akmaly    335

Bez orki znaczy szybciej, co w przypadku dużych gospodarstw znaczy taniej. Tu nie chodzi o to czy się nada, czy nie. Zawsze możesz głęboszować z jednym zębem, co nawet 30-tka w dogodnych warunkach wystarczy. W takiej małej mocy to szukaj coś z JD, mają sporo mocy w mniejszym zakresie obrotów więc odczuwalnie będą mocniejsze niż np. Perkinsy. Minusem będzie spalanie ale nie można mieć wszystkiego. Gruber 2,2 m w lekkich glebach pociągnie ciągnik ok 70KM, w ciężkiej będzie pierdział albo drapał po wierzchu. Chcesz bawić się w uprawy bezorkowe, musisz uprawiać na głębokość do ok 18-20 cm, w takim wypadku do tego grubera 90 KM nie będzie niczym dużym. Jeśli chodzi o talerzówkę to tylko agregat talerzowy, w przeciwnym wypadku będziesz tęsknił za pługiem. Lepiej się dobrze zastanów bo pług to nic złego w porównaniu z partactwem. 

robi57362    764

zeby bezorkowcem 2.5 m dobrze zrobić na lekkiej ziemi trzeba 120 km na ciezkiej 150 będzie mało tu musi byc odpowiednia predkosc

• Like 1

jesli pomoglem kliknij fajne

Wiadomość z agroFakt.pl

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Ferdek07
      Witam!
      Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów
    • Przez ansu
      W kukurydzy się sprawdziło w burakach cukrowych możne również przynieść korzyści system pasowej uprawy gleby Strip-Till
      Czy ktoś się spotkał z tym w praktyce?
    • Przez 343
      Witam.
      Zastanawiam się na zakupem wału na przedni tuz miałby on zagęszczać glebę po orce w trakcie siewu.Zdecydowałem się na zakup wału ponieważ przed siewem uprawiałem pole zwykłym agregatem na zębach i wałkach strunowych potem szedł uprawowo siewny na talerzykach i wale daszkowym i po tych zabiegach ziemia wystarczająco się nie zsiada i pęka przez co wilgoć paruje szparami.W tym roku od kolegi pożyczyłem wał campbell mandama ale wcześniej po orce szedł agregat uprawowy  potem ten wał a za wałem agregat uprawowo siewny i gleba dalej pęka nie wiem co już zrobić.... zaznaczam ,że ten wał ma cienkie pierścienie  i on nie zagęszcza gleby tylko się topi.U mnie na polu jest ziemia klasy 4-6
      Teraz zastanawiam się może nad wyborem 
      http://www.agro-tom.eu/wal-zageszczajacy-wz/
       lub ten:
      http://www.namyslo.pl/?menu=opis&kategoria=waly_uprawowe&maszyna=37
      ten ostatni to piszę ,że on jest posiewny ale może ktoś praktykował czy on nadaje się do uprawy orki?
      myślę jeszcze dodatkowo nad wymianą wału daszkowego na  wał gumowy do agregatu uprawowo siewnego ale jeślibym kupił któryś wał na przedni tuz to wymiana była by potrzebna?
      Który z nich by lepiej zagęszczał glebę i przy tym nie zapychał się na słabej ziemi?

• Przez Darek765
      Stoję przed zakupem agregatu bezorkowego oraz agregatu talerzowego z hydropakiem i nie wiem jakie wały wybrać. Do bezorkowego zastanawiam się nad daszkowym i sprężynowym a do talerzowego packer  bądź gumowy. I tu pytanie do was jakie wybrać? Gleby to czarnoziemy i trochę gliny. 
    • Przez ansu
      Temat jak radzić sobie bez orki. Różne technologie w gospodarstwie w zależności od rośliny i płodozmianu.
      Teraz mam zagatkę: Po buraku była głęboka uprawa bez mieszania i siew pszenicy potem uprawa na 15cm i siew rzepaku. Co zrobić teraz uprawa na max 5cm i siew pszenicy, czy ryć na głęboko? Wcześniej również nie orane.
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj