yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kamilc017    163

To zalezy od odmiany, U mnie 2lata temu i rok temu przy azocie około 220-240kg N ustała w 100% przy regulacja na 1 kolanko 1l ccc i 0.3moddus + na flagę 0.2l moddus. Pszenica nie była wyższa niż 90-95cm. Plon 2 lata temu 10.5t/ha, rok temu 8.9t/ha odmiana Desamo. Rotax i Hondia przy azocie 240kg i plonie od 8 do 8.7t, leżały plackiem. Wysokośc od 100 do 105cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja daję 130N, stanowiska po poplonach, obornik co 2-3 lata, w zeszłym roku przy 100N i oprysku Antywylegaczem w dużej części pszenica leżała, teraz dam 1l Antywylegacza i 0,3l Moddusa to powinna stać do samych żniw.

Wie ktoś ile N wnosi przyorany poplon z facelii i gryki? Obie ścięte i przyorane w końcu fazy kwitnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
michal_xs napisał:

1lccc +0.45 Cuadro (Modus) nie za dużo  na pszenicę klasa ziemi 3 ogólny stan ładny. 

Dawka trineksapaku zależy od temperatury. W pobliskim dużym gospodarstwie, w godzinach porannych stosują np. 0.3 Moddusa, by wczesnym popołudniem gdy temp. osiąga max. wartości, zejść z dawką do 0,2. Do tego dochodzi jeszcze kwestia światła.. czym większa operacja słoneczna, tym działanie tej substancji silniejsze..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277
1 godzinę temu, kamilc017 napisał:

To zalezy od odmiany, U mnie 2lata temu i rok temu przy azocie około 220-240kg N ustała w 100% przy regulacja na 1 kolanko 1l ccc i 0.3moddus + na flagę 0.2l moddus. Pszenica nie była wyższa niż 90-95cm. Plon 2 lata temu 10.5t/ha, rok temu 8.9t/ha odmiana Desamo. Rotax i Hondia przy azocie 240kg i plonie od 8 do 8.7t, leżały plackiem. Wysokośc od 100 do 105cm.

Ja i kilku znajomych całkowicie zrezygnowaliśmy z Hondii przez słaby system korzeniowy (klapa na suszę) oraz wyleganie przy 7,5 tonach i podwójnym skracaniu. Znajomi mają o wiele większe pojęcie ode mnie i zauważyli to samo, więc coś jest na rzeczy. Ponoć na nasz region najlepiej sprawdza się Kilimandżaro, ale zobaczymy. 

Dnia 24.03.2020 o 18:12, dzikiWschód napisał:

Tak się zastanawiam, nie zapowiadają w okolicy deszczu na najbliższe 2 tygodnie a N podany 05.03 150kg saletry, co myślicie o tym żeby podać dolistnie mocznik tylko jakie stężenie 5%? Próbował ktoś z was taka opcję?

dwa lata temu dzięki dwukrotnemu dokarmianiu mocznikiem 15% a później 10%  w czasie suszy udało mi się osiągnąć rekordowy plon, więc ja sens widzę. 

W tym roku po ustaniu mrozów też będę podawał mocznik na liście, bo inaczej nie ma szans żeby pszenica się pozbierała. Deszczu nie było od 5 marca i nie widać go do 5 kwietnia. 

Dnia 24.03.2020 o 18:29, Frontier napisał:

Tak, około 10kg siedmiowodnego. Do tego jeszcze plonvit zboża 1,5-2L. W tym roku będzie Dr Green.

Szukałem czegoś innego, bo już tyle lat ten green, ale nic w tej cenie nie ma szans kupić. 215  gram mikro (60 żelaza, 80 manganu, 50 miedzi) za 20zł na aminokwasach to jak na razie jedyna sesnowna oferta. Dziś chciałem trochę żelaza dokupić, to byle 30g w  Insolu kosztuje 11zł, więc sorry. W proszku nie ma szans kupić. 

Dnia 24.03.2020 o 20:44, Damianek20 napisał:

U mnie z niedzieli na poniedziałek na wysokości ok 1 metra było - 8 stopi. W zeszłym tygodniu środa dałem 1 l CCC plus mocznik i odżywka 6,12,36 na razie zboża się trzymają choć pojaśniała pszenica, sucho strasznie się zrobiło. Pogoda nie pozwala na zabiegi.

Czy ktoś wie po ile można w Hrubieszowie kupić Modus ?

Co sądzicie o opcji na T2 osiris 1.8 l plus 0.5 orius. Koszt ok 200 zl.

Lub opera max 2 l tyle że nie wiem jaka obecnie cena.

Ktoś robił opera lub osirysem i może się wypowiedzieć ? 

Czy może lepiej i po taniości 0,5 l prochlorazu, 0,8 tebukonazolu i 0,5 najtańszej strubiluryny.

W Hrubieszowie u Kuczyńskiej kupisz najtaniej, zamiennik wyjdzie jeszcze lepiej, ale zastanów się czy warto, bo przy tej pogodzie trineksepak nie jest dobrym rozwiązaniem. Ja kupuję w Farmer Myszków, albo Chemirol (allegro.pl) to nie znam miejscowych cen, bo albo nie mają albo drogo. Sam zrobiłem zapasy wszystkich środków, ale chyba kupię  Medax Max na tę pogodę, bo Moddus musi mieć idealne warunki. W zeszłym roku troszkę poszkodził, zbyt sucho było, więc po co skracać, jak zboże ledwo rośnie co nie? 

Dnia 24.03.2020 o 20:47, maciejs67 napisał:

Taką "zupę" T1+regulacja+siarczan, mocznik, miedź, można bez obaw zastosować jednocześnie?

He He to jeszcze nie zupa, barszczyk co najwyżej. Ja dorzucałem do tego komplet mikro na aminokwasach + insektycydy a T1 składał się z trzech substancji a R1 z CCC + Trinksepak. Jak pogoda dobra, chłodno, wilgotno na polu to efektów ubocznych zero. 

Dnia 24.03.2020 o 20:54, knoro93 napisał:

Można nie raz stosowałem. 

Zastanawiam się czy łac rsm na n2 czy czekać. Podlasie. Faza rozwojowa koniec krzewienia inna pszenica po kukurydzy faza 3 liści. Deszczu nie zapowiadają. Pierwszy rok rsm stosuje. Jak działa w warunkach suszy?  Mogę jeszcze poczekać ten tydzień do 1 kolanka czy łac teraz póki wilgoc z wierzchu jest. Rsm można łac po przymrozkach pszenica nie dostanie za mocno? 

RSM jak każdy pogłówny w suszy nie podziała, bo jak ma działać? zostaje na wierzchu i czeka na deszcz, a czemu, to już każdy wie. Ponadto w RSM jest forma amidowa i jak przyjcie ciepło a nie będzie padać, to spidoli to atmosfery i tyle ją widział. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344
49 minut temu, ravoj napisał:

Ja i kilku znajomych całkowicie zrezygnowaliśmy z Hondii przez słaby system korzeniowy (klapa na suszę) oraz wyleganie przy 7,5 tonach i podwójnym skracaniu. Znajomi mają o wiele większe pojęcie ode mnie i zauważyli to samo, więc coś jest na rzeczy. Ponoć na nasz region najlepiej sprawdza się Kilimandżaro, ale zobaczymy. 

dwa lata temu dzięki dwukrotnemu dokarmianiu mocznikiem 15% a później 10%  w czasie suszy udało mi się osiągnąć rekordowy plon, więc ja sens widzę. 

W tym roku po ustaniu mrozów też będę podawał mocznik na liście, bo inaczej nie ma szans żeby pszenica się pozbierała. Deszczu nie było od 5 marca i nie widać go do 5 kwietnia. 

Szukałem czegoś innego, bo już tyle lat ten green, ale nic w tej cenie nie ma szans kupić. 215  gram mikro (60 żelaza, 80 manganu, 50 miedzi) za 20zł na aminokwasach to jak na razie jedyna sesnowna oferta. Dziś chciałem trochę żelaza dokupić, to byle 30g w  Insolu kosztuje 11zł, więc sorry. W proszku nie ma szans kupić. 

W Hrubieszowie u Kuczyńskiej kupisz najtaniej, zamiennik wyjdzie jeszcze lepiej, ale zastanów się czy warto, bo przy tej pogodzie trineksepak nie jest dobrym rozwiązaniem. Ja kupuję w Farmer Myszków, albo Chemirol (allegro.pl) to nie znam miejscowych cen, bo albo nie mają albo drogo. Sam zrobiłem zapasy wszystkich środków, ale chyba kupię  Medax Max na tę pogodę, bo Moddus musi mieć idealne warunki. W zeszłym roku troszkę poszkodził, zbyt sucho było, więc po co skracać, jak zboże ledwo rośnie co nie? 

He He to jeszcze nie zupa, barszczyk co najwyżej. Ja dorzucałem do tego komplet mikro na aminokwasach + insektycydy a T1 składał się z trzech substancji a R1 z CCC + Trinksepak. Jak pogoda dobra, chłodno, wilgotno na polu to efektów ubocznych zero. 

RSM jak każdy pogłówny w suszy nie podziała, bo jak ma działać? zostaje na wierzchu i czeka na deszcz, a czemu, to już każdy wie. Ponadto w RSM jest forma amidowa i jak przyjcie ciepło a nie będzie padać, to spidoli to atmosfery i tyle ją widział. 

Filozofia filozofia 

kolego modus ci zaszkodził czy dane do niego ccc???

kazdy poleca tu antywylegacz a nie zdaje sobie sprawy ze to nie zabawa. 
mi ccc hamowało pszenice ostro, 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Chlorku było niewiele, ale skracanie było niepotrzebne, bo pszenica i tak cierpiała, to jej doj**ałem jeszcze. Srałem się z Moddsuem i Antywylegaczem bo faza sraza  a trzeba było kupić Medax i czekać na warunki, które za dwa tygodnie się pojawiły. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

W tamtym roku raz skracałem ccc i zamiennik modusa, i starczyło, resztę zrobiła susza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134
8 godzin temu, Andpol napisał:

@metrax12 Pełna dawka to 25g? Lentipur to mieszanka?

Tak 25 g/ha. Lentipur to już mieszanka, z tym że jest to substancja bardziej na miotłę (co nie znaczy że nie działa na dwuliścienne). Bardziej chodziło mi o dodanie innego herbicydu na dwuliścienne. 2 substancje aktywne nie dają gwarancji zwalczenia pełnego zakresu chwastów. Tribenuron to bardzo dobra substancja, z tym że chyba największym problemem jest niska skuteczność na przytulię. Sam lata temu stosowałem mieszaninę Atlantis WG 200g + Granstar 16g + Starane 0,4l. Jako jedna z niewielu bardzo dobrze zwalczała fiołka (z Mustangiem Forte różnie to bywało). Zdarzyło się, że ta kombinacja przepuściła właśnie przytulię (po zabiegu było zbyt zimno), tylko że tu zawiodło Starane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    50

Potwierdzam, chlorotoluron+tribenuron+fluoksypyr dobry i kompletny zestaw na wiosenne chwasty ale na wczesną wiosnę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Koledzy,  @metrax12 czy mozna zastosować taką mieszankę na ozimą:

Lancet + Granstar

głownie chodzi o fiołek i przytulję, która w poprzednich latach Lancet troche przepuścił

Piątek-sobotę mam zamiar pryskac, chyba nie ma co czekać bo pszenica ma już ok 20 cm, , ale od poniedziałku znów przymrozki.

Ale co robić, podwójny stres dla roślin, a nawet potrójny bo i troche dla mnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy opłaca się startować z odchwaszczaniem w weekend? Zapowiadają około 3 dni bez przymrozków. Później szanse widzę dopiero w okolicach 10 kwietnia, a nie wiem czy to już nie będzie za późno. Woj. Lubelskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

ja póki pogoda się nie unormuje chociaż na 5 dni nie wyrywam się, jednego roku się porwałem i nauczke mam do końca życia 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

Ale tu wszystkim pilno jak pogody nie ma na dane zabiegi może dopiero w połowie kwietnia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Posiana druga dawka na pszenicę i prawdopodobnie już koniec nawożenia. Poszło dziś 75kg N, na pierwszą dawkę poszło 55kg N. Obie dawki w postaci saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4
34 minuty temu, sylwekbarca2 napisał:

ja póki pogoda się nie unormuje chociaż na 5 dni nie wyrywam się, jednego roku się porwałem i nauczke mam do końca życia 

A jaka jest roznica ze unormuje sie na 3 dni albo 5? Na weekend ma byc na + w nocy pozniej do 5 kwietnia znów przymrozki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj