yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Gość   
Gość

Moja saletra przeznaczona na pszenicę w stodole spokojnie leży i jeszcze pewnie ze 2 tygodnie poleży, wczoraj widziałem napaleńców siejących na zboża ale za mokro bo w piątek popadało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7550
19 minut temu, Rolnik200598 napisał:

Moja saletra przeznaczona na pszenicę w stodole spokojnie leży i jeszcze pewnie ze 2 tygodnie poleży, wczoraj widziałem napaleńców siejących na zboża ale za mokro bo w piątek popadało.

Trzeba było kilka dni wcześniej można było idealnie posiać nawóz , zeszłym roku 2019 był siany nawóz przed 10 marca spadło kilka małych deszczyków nawóz nie miał szans się przemieścić do korzeni . Kwiecień suchy a maj pustynia .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    457

Mi  w sobotę udało się na rzepak i część pszenicy posiać , teraz nie wiem kiedy uda się wjechać z resztą  w nadchodzącym tygodniu . Ale na spokojnie bo akurat działki bardzo dobrze rozkrzewione pszenicy . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
6 minut temu, galan99 napisał:

Trzeba było kilka dni wcześniej można było idealnie posiać nawóz , zeszłym roku 2019 był siany nawóz przed 10 marca spadło kilka małych deszczyków nawóz nie miał szans się przemieścić do korzeni . Kwiecień suchy a maj pustynia .

 

Przy mojej silnie rozkrzewionej pszenicy wolę czekać niż się śpieszyć, mało kto wyjechał z azotem na zboża póki co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

To w ile rozkrzewień celujecie i przy jakiej obsadzie? 

Wogóle jak wy liczycie swoją obsadę na polach i rozkrzewienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja tego nie liczę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110
4 minuty temu, Rolnik200598 napisał:

Ja tego nie liczę

Może ty nie, ale duża część rolników tak i to coraz większa. To już nie czasy kiedy zboża siało się we wrześniu po 220kg na ha. Teraz sieje się wg ilości szt na m2

I nie pytałem czy ktoś nie liczy...

Edytowano przez Mecha
.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kto tak sieje to niech sieje. Pytałeś więc odpowiadam jak u mnie to wygląda. Jakbym to liczył to moim siewnikiem bym pewnie nie posiał😁 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7550

Wszystkie pszenice są bardzo dobrze rozkrzewione  ale 200 kg poszło jak będzie trzeba to dostanie jeszcze 400 kg pogoda pokaże .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    457

Ja liczę , od normy wysiewu po obsade ,  rozkrzewienia . Ja już sobie nie wyobrażam siania na oko , choć kilka lat temu tak siałem i nie byłem zadowolony z takiej metody . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Mecha napisał:

4 minuty temu, Rolnik200598 napisał:

Ja tego nie liczę

Może ty nie, ale duża część rolników tak i to coraz większa. To już nie czasy kiedy zboża siało się we wrześniu po 220kg na ha. Teraz sieje się wg ilości szt na m2

I nie pytałem czy ktoś nie liczy...

Teraz to już celuje się nie w liczbę rozkrzewień, a w ilość ziaren w kłosie 😋

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110
Przed chwilą, Rolnik200598 napisał:

Kto tak sieje to niech sieje. Pytałeś więc odpowiadam jak u mnie to wygląda. Jakbym to liczył to moim siewnikiem bym pewnie nie posiał😁 

Dlaczego? Siejesz konnym czy lejkiem?

Ja sieje poznaniakiem nawet rzepak, bo mam pozakladane kółka co 2 rurkę z opcją przełączania. Jedyne co mnie w nim wkur.. to te redlice i że poprzedni właściciel w nim grzebał. Na moje potrzeby jest ok i idzie się przyzwyczaić.

1 minutę temu, mraukot napisał:

Teraz to już celuje się nie w liczbę rozkrzewień, a w ilość ziaren w kłosie 😋

Kolega już pewnie 2 kolanko 😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7550

Teraz to już celuje się nie w liczbę rozkrzewień, a w ilość ziaren w kłosie 😋

 

Nie powiedział bym tak raczej ilość kłosów bardziej bo jak susze jebnie kłos może być ubogo napełniony .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Konnym sieję, myślę nad zmianą, ale areał malutki do obsiania i nie wiem czy staruszkowi kompleksowemu remontu nie zrobić tylko wiadomo, że z malucha mercedesa nie zrobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Poznaniaka nie chcę, jak już to coś małego, Isaria albo Haśka taka koło 2m szerokości. ścieżek mi nie trzeba, nawet grabek nie musi być, aby tylko w miarę dokładny był i go ustawić jakoś

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7550
Przed chwilą, Rolnik200598 napisał:

Poznaniaka nie chcę, jak już to coś małego, Isaria albo Haśka taka koło 2m szerokości.

Ziemia jak odpowiednio zagęszczona to i konnym ładnie zasiejesz a siewnik można dobrze ustawić kiedyś wszyscy sieli i było dobrze n ale teraz jest Unia nie wypada siać konnym .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Ja dzisiaj pochodziłem po swojej i też czekam z tydzień najmniej o ile pogoda pozwoli. Bardzo mocno po krzewiona jest i o dziwo ta co siana pod koniec września 160 na ha jest aż za gęsta a ta późniejsza październikowa trochę rzadsza przy siewie ok 200na ha. Ciepła jesień i brak zimy zrobiły swoje. Pierwsza dawkę na pewno zmniejszę i teraz żałuję że saletrosan mam. Roślinki jeszcze takie niemrawe u mnie ale są miejsca w zaciszach takich co ludzie pola maja to pszenica już idzie pełna parą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25495

Nie przesadzaj,  na twój areał poznaniak w zupełności wystarczy. Popatrz na ceny części do hassi i do poznaniaka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
19 minut temu, Agrest napisał:

Nie przesadzaj,  na twój areał poznaniak w zupełności wystarczy. Popatrz na ceny części do hassi i do poznaniaka 

Chcę coś wąskiego żeby wygodnie po drogach jeździć bo jeżdżę wąskimi dróżkami a z autami problem się tam wyminąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siara pszenicy nie potrzebna. Ja chcialem wysiać 250 yarej ale pokiełbasiło mi się bo BB 600 a nie 500 i wyszło 300 na ha. Takze dawka startowa jest konkret. Ma po 3-4 rozkrzewienia więc nie zaszkodzi a obecny deszczyk ładnie już nawóz rozpuścił. Ja też nie liczę obsady, jedynie wizualnie oceniam na wiosnę zagęszczenie i liczbę rozkrzewień sprawdzam. I albo dokrzewism albo daję jej lekko azotu na dalszy rozwój. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

rocznie sieje ok 5-6ha pszenicy i nigdy nie liczę obsady, sieje ostatnie dni września zawsze 200kg/ha i nie uważam żebym przez to tracił, plon ok 5t/ha co roku, na moje pola, sprzęt i czas to super wynik! Fakt jest taki że przez zmiany w pogodzie w przyszłym roku zejdę do 180kg/ha. Wiadomo że na forum są ludzie co żyją z rolnictwa i mają dziesiątki jak nie setki ha i przy takim areale każde 10- 20kg więcej albo mniej robi różnicę dla tego dyskusje nie mają sensu i przekonywanie na siłę przekonanych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152
1 godzinę temu, sawka71 napisał:

Dlaczego żałujesz że masz saletrosan?

Ponieważ jak pisałem pszenica jest mocno dokrzewiona i można by było opóźnić nawozenie i zmniejszyć dawkę. Za 2,3 tyg. Rzuciłbym od razu saletre która się szybciej rozpuszcza i ogólnie szybciej działa. A saletrosan jest nawozem który potrzebuje więcej czasu na rozłożenie i działanie więc jak za bardzo opoznie wysiew to może nie być tego azotu wtedy kiedy ta pszenica będzie go już potrzebowała. I ogólnie na polu jest mokro i nie lubię jak mi się pszenica wyrywa za kołami. Zawsze udawało mi się rozsiać saletrosan po przymrozkach albo nawet jak śnieg był a ten rok bez zimy kurde nie wiadomo jak się zachować. Jedynie tej siarki by było szkoda braku bo siarka powoduje że roślina lepiej przyswaja azot. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj