yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

marluk    355
Napisano (edytowany)
2 minuty temu, Rolnik200598 napisał:

Jak na utrzymanej 3 klasie to 6 ton powinno być tylko przy T1 a jak dobre warunki opadowe to i bez fungi. Ja bez fungi na 3a miałem średnio 4,5-5 ton przy 100N.

Klasa 4a. T1 to Duett Star + prochloraz.

10 minut temu, Uziu92 napisał:

na taki plon to bez chemii

Boję się jedynie tych opadów co mają być a później ciepło. To byłoby T2/T3.  Zastanawiam się nad azoksystrobina + tebukonazol. Warto czy dać sobie spokój?

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W tym roku dałem próbnie dwa razy fungicydy. T2 robione 08.05, w pszenicę już nie wjeżdżam opryskiwaczem, szkoda mi ją gnieść. Boję się tylko, że na jednym kawałku na zdjęciach może leżeć.

20200523_145810.jpg

20200523_145753.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356
17 minut temu, marluk napisał:

Co polecicie mocno budżetowego na T2? Pszenica powiedzmy na 5, max 6 ton.

To zależy jak rozumieć kwotę mocno budżetową. Najtaniej będzie jakiś tebukonazol


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
Przed chwilą, losktos napisał:

To zależy jak rozumieć kwotę mocno budżetową. Najtaniej będzie jakiś tebukonazol

Warto nim wjeżdzać czy lepiej dodać azoksystrobinę? Na jakie choroby on działa? Kwota max to 100zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Na pewno lepiej byłoby dodać azoksystrobine. 0,5 tazer i 0,7 tebu - całkiem przyzwoity zabieg i w 100 zł się zamkniesz

  • Like 2

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@losktos i jaki moment najlepszy? Czekać na flagowy czy wcześniej później? Obecnie nie widać objawów ale azoksystrobina chyba lepsza przed niż po?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

To zależy co planujesz dalej. Jak chcesz zakończyć ochronę na tym zabiegu to warto jeszcze trochę poczekać (jeżeli nie ma szalonej presji) do momentu jak pierwsze kłosy zaczną się pokazywać. Jeżeli planujesz T3 to jedź na liść flagowy czyli już

  • Like 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@losktos Na pewno nie będzie T3. Ok to poczekam jeszcze z tydzień. Teraz ma mocno popadać w tym tygodniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189
Napisano (edytowany)

Co lepiej podać na t2:

1.Priaxor 0,9l

2.Prosaro 0,9l

3.Mieszania protiokonazolu+azoksystrobina (jakie proporcje) Dzięki za podpowiedź

Edytowano przez lolq1660

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
XTRO napisał:

mam koło domu 1,1ha owsa jadę jutro na próbę z fungicydem- 1l fandango bo zostało mi z tamtego roku. Jestem ciekawy jak to będzie w owsie

dzisiaj spadło 11,5mm i pszeniczka znowu pociągnie wody

z doświadczenia nie ma różnicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    953
1 godzinę temu, ravoj napisał:

nic go już nie ruszy, zaraz wiecha, w sumie już powinna być. Spowolni a i tak się rozsieje. Wyczyńca trzeba było w fazie krzewienia, strzelania w źdźbło., to trudny przeciwnik i walkę z nim warto wcześniej zaplanować. 

 Poprawiałem kiedyś  kawałek pszenicy  axsialem   wychodzili już prawie ości i w dawce 1 litr wyczyściło ją  bez skutków ubocznych dla pszenicy fakt że miotła była rzadkawa z wyczyńcem faktycznie może być problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, dzikiWschód napisał:

wracając do

Do zeszłego roku standardowo siew i do wiosny spokój potem 2x Saletra 2x Grzybowka solo bez odżywek i insektycydow 1x mocznik dolistnie i zniwa. Od zeszłej jesieni dodatkowo zrobiłem zabieg fungicydowy w październiku do tego dr Green zboża 1kg i cyperkill, powiem wam że wiosna widziałem różnicę między moimi polami a sąsiadów, wszyscy narzekali na duża presję chorób a u mnie sporadycznie + odżywka też swoje zrobila. W tym roku do każdego zabiegu dodaje odżywki i dodatkowo 2x mocznik i siarczan magnezu dzięki czemu nawet w kwietniu jak było sucho moje pszenicę prawie nie odczuły braku wody, jeśli ta strategia się opłaci w żniwa to standardem u mnie będzie ochrona już na jesień

Stosuje podobnie, z tym że saletrzak zamiast saletry i tylko raz, grzybówka na jesień solo a na wiosnę mieszanka 2 lub 3 składników, do wszystkiego mocznik, siarczan i odżywka do każdego pryskania wiosennego... Jak narazie to przynosi dobry skutek już 3. rok suszowy- są spadki ale w granicach 5% a nie 50 jak za miedzą. 

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7969
wiesiek63zmc napisał:

Ajak ty upchał 300 kg na m2

:D

słownik 😀 miało być na ha oczywiście 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1534
59 minut temu, ZELKOW napisał:

z doświadczenia nie ma różnicy

Mówisz że nic nie da? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

no właśnie kilka lat dawałem fungi na owies i od trzech lat nie daję i plony jednakowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Ja mam pszenice z ochroną i bez to jakoś różnicy nie ma obie dostały ponad 500kg rsm 32. 

@marluk piaxor 0.75 masz za 100zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@Tomek90 trochę mała dawka tego Priaxoru. Wydaje mi się, że 0,5 tazer i 0,7 tebu może lepiej ochronić i delikatnie taniej wyjdzie chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafi1979    38

W pszenicy pojawia się powoli kłos, czy można byłoby prysnąć jeszcze Axialem na owies głuchy? Zabrakło mi środka jak pryskałem w pszenicy na liść flagowy i teraz widać gdzie owies został/ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33
47 minut temu, ZELKOW napisał:

no właśnie kilka lat dawałem fungi na owies i od trzech lat nie daję i plony jednakowe

Aleś dał przykład. Owsa grzyb nie bierze tak czy siak:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255
13 minut temu, marluk napisał:

@Tomek90 trochę mała dawka tego Priaxoru. Wydaje mi się, że 0,5 tazer i 0,7 tebu może lepiej ochronić i delikatnie taniej wyjdzie chyba.

Raczej na 5t starczy a zawsze mozna 0.7 tebukonazol na kłos

3 minuty temu, karban napisał:

Aleś dał przykład. Owsa grzyb nie bierze tak czy siak:)

A co to za herezja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

Jak nie bierze, rdza jak zaatakuje to owies na zmarnowanie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1485
Napisano (edytowany)

ja drugi rok z rzędu chyba kończę na t2, jakoś nie mam przekonania do tego t3, nawożenie zakończone na 150/160n wiosną, t1 duett/mirage po 0,75 i t2 priaxor 1,1l, a ci co robią t3 to i tak praktycznie w jedne dzień zaczynają żniwa co ja

Edytowano przez Tigon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Sprawdzałeś w kłosie plewki ile jest porażonych ma znaczenie bo ziarno jest drobniejsze i nie wykształcone zależy od  odmiana pszenicy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29
7 godzin temu, Agrest napisał:

To ja się " pochwalę" swoim plonem.

Gleba klasy 2 i 3a, mocna, zasobności wysokie ph 7 dobre. 2ha. Posiana Euforia zjedzona przez śmietkę.  5 listopada decyzja o przesianiu spacer.png. Poszedł Ozon zasilany samym siewnikiem żeby zachować jak najwięcej roślin które przeżyły śmietkę. Ładnie powschodził.  Wiosną na pierwszy strzał w lutym  220l rsm32.  No i potem non stop mrozki nocą. Cała przesiana pszenica stała w miejscu i żółkła. Po deszczu chwilowa poprawa. Zero krzewienia. Potem drugi strzał 200l rsm32 i susza. Euforia ciemno zielona Ozon 5cm i żółty. I tak pozostało. Wygląda tragicznie.

Moja diagnoza to nadmarznięcie węzła krzewienia połączone z suszą i dużą dawką azotu załatwiło plon. Nie wiem czy choć 2,5- 3t uleci.

20200523_091111.jpg

 Oprócz niedoborów jest jeszcze cosik takiego.Wpisz do wójcia  GOOGLE:    RHIZOCTONIA ROOT ROT

7 godzin temu, Agrest napisał:

To ja się " pochwalę" swoim plonem.

Gleba klasy 2 i 3a, mocna, zasobności wysokie ph 7 dobre. 2ha. Posiana Euforia zjedzona przez śmietkę.  5 listopada decyzja o przesianiu spacer.png. Poszedł Ozon zasilany samym siewnikiem żeby zachować jak najwięcej roślin które przeżyły śmietkę. Ładnie powschodził.  Wiosną na pierwszy strzał w lutym  220l rsm32.  No i potem non stop mrozki nocą. Cała przesiana pszenica stała w miejscu i żółkła. Po deszczu chwilowa poprawa. Zero krzewienia. Potem drugi strzał 200l rsm32 i susza. Euforia ciemno zielona Ozon 5cm i żółty. I tak pozostało. Wygląda tragicznie.

Moja diagnoza to nadmarznięcie węzła krzewienia połączone z suszą i dużą dawką azotu załatwiło plon. Nie wiem czy choć 2,5- 3t uleci.

20200523_091111.jpg

 Oprócz niedoborów jest jeszcze cosik takiego.Wpisz do wójcia  GOOGLE:    RHIZOCTONIA ROOT ROT

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Rhizoctonia najlepiej przeżywa w materii organicznej tuż pod powierzchnią niezakłóconej gleby. Grzyb korzysta z letnich opadów deszczu, zarażając i rozmnażając się na chwastach, i ma ograniczoną zdolność do przetrwania na resztkach upraw z poprzednich sezonów.

Przerwa sezonu inicjuje rozwój grzyba w glebie, tym samym przygotowując się do infekcji kiełkujących nasion. Do zakażenia grzybem sprzyjają czynniki ograniczające wzrost korzeni, takie jak niska żyzność gleby i herbicydy sulfonylomocznikowe. Jeśli między przerwą sezonu a siewem występuje opóźnienie, konieczne jest kontrolowanie chwastów, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się grzyba. Dobre odżywianie azotem pomaga zminimalizować skutki choroby; nagie łaty są mniejsze i mniej dotkliwe.

Ogólnie rzecz biorąc, Rhizoctonia najprawdopodobniej będzie poważnym problemem, gdy roślina jest pod wpływem czynników innych niż choroba, na przykład niskie opady deszczu lub złe odżywianie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj