yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

taux    102
8 minut temu, alfa napisał:

Można skracac jak jest drugie kolanko? 

kosiarką? sekatorem?? kosą?? czym chcesz skracać??  i co wg Ciebie oznacza drugie kolanko i ile takich roślin masz procentowo w łanie??

Gość   
Gość

Można skracać, tylko to co urosło to już takie będzie A skrócisz to co dopiero bedzie rosło.

1 godzinę temu, ravoj napisał:

No właśnie w idealnych warunkach dokarmianie dolistne nie ma sensu, bo sobie roślina pobiera wszystko z gleby (o ile składniki są w glebie)  Nie daję wtedy żadnych NKP ów. 

Ale w suszy, albo po stresie po przymrozkach kiedy możliwości pobierania składników są ograniczone bo do ich transportu potrzebna jest woda, dokarmianie dolistne utrzyma rośliny przy życiu i zdrowiu do czasu opadów albo  kiedy zapasy wilgoci będą bliskie 0, wtedy wiadomo. 

Pisałem już o tym. 

Poza tym u nas  wilgoć jeszcze jest, nawet na piaskach pszenice dobrze wyglądają ( o dziwo), więc dwa zabiegi z mikro + makro w tej fazie mogą dać wymierne skutki, bynajmniej na to liczę. 

Byłem w rzepaku z aminokwasami (naturamin) i fosforem dolistnie. Efekty niesamowite. W tym tygodniu lece w pszenicę, rawoj pozatym co wymieniłeś stymulujemy rozwój korzeni do przetrwania okresów bezdeszczowych

alfa    1208
17 minut temu, taux napisał:

kosiarką? sekatorem?? kosą?? czym chcesz skracać??  i co wg Ciebie oznacza drugie kolanko i ile takich roślin masz procentowo w łanie??

Moddus 250 mam już zakupiony jadę zaraz na pole patrzeć gdzie i które kolanka ale podejrzewam że drugie w tamtą niedzielę było 1cm pierwsze a że skracaniem wjadę najwcześniej czwartek piątek 

lonoh    194
8 minut temu, Zapracowany napisał:

Można skracać, tylko to co urosło to już takie będzie A skrócisz to co dopiero bedzie rosło.

Byłem w rzepaku z aminokwasami (naturamin) i fosforem dolistnie. Efekty niesamowite. W tym tygodniu lece w pszenicę, rawoj pozatym co wymieniłeś stymulujemy rozwój korzeni do przetrwania okresów bezdeszczowych

Gdzie idzie dostac te aminokwasy? I jaka cena? 

Qbazgx    0

Dzień dobry wszystkim, piszę z prośbą o poradę, zauważyłem na liściach pszenicy dziwne ślady (zaznaczone na foto). Nie wygląda to na robaka, brak wżerów, a wygląda to jak wgnioty, jakby ktoś formą ścisnął liście zboża. Na całym polu można spotkać tak dziwnie zdeformowane rośliny. Co to może być? Jakaś choroba czy insekty? Oprócz tego widoczne pożółkłe i rdzawe liście, w pierwszym tygodniu kwietnia pryskane było na grzyba Syrius 0,7/ha, Tazer 0,4/ha, Tern 0,3/ha, liście nadal są pożółkłe, tylko mniej, a w dodatku pojawiły się te wgnioty. Czy to coś poważnego? Mieliście podobne przypadki?

111.jpg

Zbyszek3939    989
50 minut temu, alfa napisał:

Można skracac jak jest drugie kolanko? 

Różnymi modusami można  ale  ccc to bym  już nie dawał w tej fazie od drugiego kolanka do liścia flagowego  roślina zaczyna się intensywnie wydłużać i wtedy kłos się wydłuża tak że  stosowanie ccc po 2 kolanku może zrobić więcej szkody niż pożytku.

lukasz493    97

Witam, chcę polecieć w tym tygodniu tym zestawem razem grzybówka + wyleganie/skracanie

Czy mondatak można też stosować po fazie 1 kolanka ? Ogólnie co sądzicie o takim pakiecie. Mam duże różnice na działkach odnośnie kolanka, gdzie nie gdzie ledwo 1, na innej już trochę dalej za 1 kolanko...

IMG_20200414_125849.jpg

IMG_20200414_125539.jpg

ravoj    1376

fajna ta grzybówka, taka nie za droga nie słaba i nie za skuteczna. 

Antywylegacz sobie odpuść, raczej w tej pogodzie się nie przyda. 

• Haha 1

Być jak Adam Cisowski. 

alfa    1208
56 minut temu, taux napisał:

Tak to wygląda tak jak mówię brak żadnego zabiegu jak narazie najbardziej dręczy mnie skracanie 

IMG_20200419_120141.jpg

IMG_20200419_115809.jpg

kamil255    305

U mnie też zależnie od działki pszenice w podobnej fazie, pod koniec tygodnia ma się ocieplić to będę w końcu skracał i t1

Frontier    55

Mam pszenicę na podobnym etapie jak u Ciebie i pójdzie narazie tylko Cuadro 0,33L/ha. Mimo, że CCC mam kupione to w tym roku rezygnuję ze względu na deficyt wody.

lukasz493    97
22 minuty temu, ravoj napisał:

fajna ta grzybówka, taka nie za droga nie słaba i nie za skuteczna. 

Antywylegacz sobie odpuść, raczej w tej pogodzie się nie przyda. 

Czemu taka opinia ? Rozwiń bo mnie to ciekawi, mondatak polecało tutaj mnóstwo osób w dawce 0.6 l . Andros i Domnic pozytywne opinie od sąsiada który uprawia na 100 ha. Cenowo wychodziło całkiem ok, wydawać 400 zł na ha to mija się z celem :)

Ja t1 nie robiłem od dwóch lat tylko zabieg na kłosa i  bez tego plon w okolicach 6-7 ton w tamtym roku łapałem, myślę że zaszkodzić nie zaszkodzi...

prochloraz (związek z grupy imidazoli) - 450 g w 1 litrze środka (43,9%)

fenpropidyna (związek z grupy morfolin) – 750 g/l (80,04%)

tebukonazol (związek z grupy triazoli) – 250 g/l (24,18%) 

Edytowano przez lukasz493

Andzej23    80

Alfa, trochę słaba jakość tego zdjęcia, ale nie wygląda ona na jakąś wygłodniałą, niech Cię nie męczy skracanie. Nie wiem czym będziesz skracać, ale moddus 250 spokojnie może iść (to bardzo bezpieczny środek), i to razem z fungicydem, jeśli nic jeszcze nie dostała na grzyba.

alfa    1208
1 minutę temu, Andzej23 napisał:

Alfa, trochę słaba jakość tego zdjęcia, ale nie wygląda ona na jakąś wygłodniałą, niech Cię nie męczy skracanie. Nie wiem czym będziesz skracać, ale moddus 250 spokojnie może iść (to bardzo bezpieczny środek), i to razem z fungicydem, jeśli nic jeszcze nie dostała na grzyba.

Pod korzeniem ma full składnika to nie jest źle. Tylko właśnie trzeba szybko t i skracanie 

15872914246575139081237747393608.jpg

Andzej23    80

Lukasz493, jeśli możesz to pisz jakie tam są substancje, wtedy szybciej odpowiedzi uzyskasz. Bo tak to ktoś musi na każdy środek wejść w etykietę i sprawdzać

Alfa dzisiaj zalej wodę do opryskiwacza i rano oprysk. Mi zostało już tylko 19ha do skracania i t1 i jutro jadę. A co masz na t1?

lukasz493    97
8 minut temu, Andzej23 napisał:

Lukasz493, jeśli możesz to pisz jakie tam są substancje, wtedy szybciej odpowiedzi uzyskasz. Bo tak to ktoś musi na każdy środek wejść w etykietę i sprawdzać

Alfa dzisiaj zalej wodę do opryskiwacza i rano oprysk. Mi zostało już tylko 19ha do skracania i t1 i jutro jadę. A co masz na t1?

prochloraz (związek z grupy imidazoli) - 450 g w 1 litrze środka (43,9%)

fenpropidyna (związek z grupy morfolin) – 750 g/l (80,04%)

tebukonazol (związek z grupy triazoli) – 250 g/l (24,18%) 

Skracanie:

difenokonazol - 250 g,

paklobutrazol - 125 g

chlorek chloromekwatu - 725 g/l

Edytowano przez lukasz493

taux    102
14 minut temu, alfa napisał:

Tak to wygląda tak jak mówię brak żadnego zabiegu jak narazie najbardziej dręczy mnie skracanie 

IMG_20200419_120141.jpg

IMG_20200419_115809.jpg

Coś w końcu wydusiłeś, tzn, modus i jakieś zdjęcie,  to że producent pisze że można to jedno, ale od BBCH32 do BBCH37 masz tzw wielki okres, co nie znaczy że powinieneś to robić, wg mnie powinieneś to zrobić ze względu na potencjał tego łanu, skrócisz tylko to co będzie rosło po zabiegu, dawka max 0,3l/ha, później ewentualnie korekta

Andzej23    80

Ja jechałem dokładnie tym samym tylko inne nazwy środków. Jest to standardowe kompletne rozwiązanie. Pytanie tylko w jakich dawkach. Ja dawałem 0,3 fenpropidyny, 0,7 tebu plus 0,7 prochlorazu. Jeśli dobrze pamiętam to 99,66 zł/ha Netto.

Ja moddusa dawałem 0,2 plus 0,8 stabilanu. Zawsze można poprawić.

• Like 1

Slawek393    20
1 godzinę temu, drobny napisał:

Ja jak dawałem 2 dawkę pod koniec marca to się śmieli sąsiedzi od tego czasu był śnieg i jakiś mały opad deszczu.Oni rozsiali przed świetami licząc na deszcz a tu lipa tylko pokropiło i wszystko leży na wierzchu.Mocznikiem już leciałem 2 razy po 12kg/ha i 5kg siarczamu magnezu 

N2 rozsiałem tak samo jak Ty. Dałem w sumie 160kg azotu do tej pory, i widać różnicę między polami które jeszcze nie dostały drugiej dawki albo była ona spóźniona bez wody. Mocznika solidnie nie dawałem ale siarczanu mg za to do T1 dodałem 12.5 kg/ha. Pszenica wygląda naprawdę super i myślę że jak prognozy na maj się nie zmienią, i o ile do tych deszczyk pszenica dotrwa to dołoże jej jeszcze może 100kg saletry/ha. A najwyższe nawozenie azotowe jakie w życiu stosowalem do pszenicy to ok 130-140kg 😁😁

20200417_184756.jpg

20200417_184817.jpg

PanPawel    307
1 godzinę temu, kamilc017 napisał:

Mi się wydaję ze to od mrozu.

Ja bym nie stawiał na mróz. 3 rok z rzędu też mam takie liście w Juliusie i cholerna wie dlaczego. 

Music    102

Tak, to z powodu niskich temperatur robią się takie pomarszczone liście

Gość   
Gość
1 godzinę temu, lonoh napisał:

Gdzie idzie dostac te aminokwasy? I jaka cena? 

Tanie nie są, i raczej każdy je ma. Z Flory te brałem.

20200409_175854.jpg

alfa    1208
1 godzinę temu, Andzej23 napisał:

Jutro u mnie nie pojedzie huragan i mróz z poniedziałek na wtorek. Mam że środków w domu capallo Kier moddus huzar i agrolonija. Kier i capallo bardzo tanio kupiłem od kumpla dlatego wziąłem chyba dam capallo teraz. Agrolonija pięknie działa. Z azotem też nie wiem co robić.  W ziemi 70-80 ton obornika na hektarze plus 50-60 tys gnojowicy do tego 250 kg poli tytan 200 soli pot i 160 kg saletrosan na drugim polu saletra 

Edytowano przez alfa

przemek1234    2

czy u was tak pada że planujecie takie zabiegi, u nas w łódzkim to jest bardzo sucho, na lepszych ziemiach jeszcze sobie rośliny jakoś radzą ale na IV-V to już nie

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

• Podobna zawartość

• Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/

• Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez raul
      Witam,
      Planuję dożywić pszenicę ozimą. Kupiłem dożywić na bazie mikroelentow: azot, cynk, mangan, miedz, Milena, cynk, siarka, magnez.
      Czy można mieszać w jednym opryskiwaczu powyższą dożywić z płynnym nawozem fosforowym?
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj