yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Agrest    25611

Ja nie stosuję z uwagi na kłopotliwość, tj duża dawka w sadach na hektar, zapychanie filtrów, działanie tylko jako kontakt. Łatwo zmywalna. Agresywna chemicznie dla metali.

W polu gdzie mamy dużo mniejsze wydatki dla dysz uważam że nie przeciśniemy cieczy przez filtry. Po paru minutach będą obklejone ewentualnie zapchamy dysze.  

Nie wiem jaka miałaby być dawka na zboże i przy tak małej ilości cieczy na ha.

Z miedzią nie wolno mieszać, a nawet chyba musi być odstęp czasowy kilkudniowy żeby nie poparzyć liści. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Dość sporo spadło wody u nas, pszenica ma 2 liście, w pole wjedziemy najszybciej w sobotę lub poniedziałek. Mam 0.5 Bacary/ha, dołożę tribenuronu, padają różne dawki, moge kupić 50 % z invigo. Ile g takiego preparatu dołożyć, by było bezpiecznie i skutecznie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25611

W warzywnictwie wiem że stosują w kapuście. Ale być może i w buraczku ćwikłowym. Szukaj gdzieś na stronach ekologicznych upraw bo tam była dopuszczona.

A hywasanu nie próbowałeś? Lub perhydrol z azotanem srebra, bo z tego jest robiony huwasan. Nie wiem czy działa, ale ogólnie znacznie zwiększa zdrowotność.

https://www.e-sadownictwo.pl/artykuly/porady/ochrona-sadow/8199-ciecz-kalifornijska-w-ochronie-sadu-przed-parchem-i-nie-tylko-legalna-czy-nie

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25611

Kurna, ale kawał historii znalazłem. Polecam poczytać.

Rok 1937, o ochronie roślin w tamtych czasach, słońce ziemniaczanej, stosowanej chemii (nawet arszenik , nikotyna).

Tabela z odmianami pszenicy jęczmienia owsa fasoli. I uwaga - soi. Widać już wówczas była uprawiana.

Zwróćcie uwagę na tabelę opadów na Śląsku Cieszyńskim. Roczna suma ponad 900mm , a jaki piękny rozkład opadów. I wieeeele innych ciekawych informacji 

 

 https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://sbc.org.pl/Content/278401&ved=2ahUKEwiM4uX0pLTsAhUpNOwKHSaUCa0QFjANegQICxAB&usg=AOvVaw2fzGYtmg_MA3S25k1XDlHO&cshid=1602685619457

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kedar88    45
1 godzinę temu, yacenty napisał:

Widzisz, dlatego ja stwierdziłem pierdziele i w niedziele posiałem rozsiewaczem do nawozu i przeleciałem talerzówką. Od tego czasu spadło 45l

Jacku, łudzę się nadzieją że do końca października zasieje klasycznie. Zostało mi ok 20 ha. Choć sam jestem ciekaw jak wyjdzie Twoje doświadczenie z siewu rzutowego. Jeśli odpowiednio zwiększyłeś normę wysiewu to nie powinno być źle, bo pewnie jeden ziarniak na głębokości 1 cm a inny na 5cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Doświadczenie to ja robiłem w 2019 :) teraz już była repeta. Wg wyliczeń powinno pójść 120kg, rozsiewacz ustawiłem na 160 więc jest zapas. Do tego nasiona doprawione systivą więc w teorii już z tego tytułu można by obniżyć normę wysiewu.

Rok temu talerzówka ładnie zrobiła. Tutaj jednak było słabo, bo w śladach po kołach szła bryła. Zobaczymy, na szczęście tak posiane tylko 5ha


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293
Siedzacybyk napisał:

Dość sporo spadło wody u nas, pszenica ma 2 liście, w pole wjedziemy najszybciej w sobotę lub poniedziałek. Mam 0.5 Bacary/ha, dołożę tribenuronu, padają różne dawki, moge kupić 50 % z invigo. Ile g takiego preparatu dołożyć, by było bezpiecznie i skutecznie? 

Tez mam tribenuron z invigo 50 %. Na 6.30 ha wyjdzie srednio 28 gram na hektar. Dawka wiosenna to od 30 do 40 gram.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Bo twierdzą - co pokazali na ostatnim webinarze ze pszenica lepiej się krzewi.
Widać to nawet na moich zdjęciach sprzed 2-3 lat


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7579
17 minut temu, Agrest napisał:

Kurna, ale kawał historii znalazłem. Polecam poczytać.

Rok 1937, o ochronie roślin w tamtych czasach, słońce ziemniaczanej, stosowanej chemii (nawet arszenik , nikotyna).

Tabela z odmianami pszenicy jęczmienia owsa fasoli. I uwaga - soi. Widać już wówczas była uprawiana.

Zwróćcie uwagę na tabelę opadów na Śląsku Cieszyńskim. Roczna suma ponad 900mm , a jaki piękny rozkład opadów. I wieeeele innych ciekawych informacji 

 

 https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://sbc.org.pl/Content/278401&ved=2ahUKEwiM4uX0pLTsAhUpNOwKHSaUCa0QFjANegQICxAB&usg=AOvVaw2fzGYtmg_MA3S25k1XDlHO&cshid=1602685619457

Stanisław M inkiewicz (Puław y, P aństw ow y Instytut Naukowy G ospodarstw a W iejskiego). OWOCÓWKA JABŁKÓWKA. (S treszczenie) *. Owocówka jabłkówka jest bezsprzecznie jednym z najwięcej szkodliwych owadów w sadownictwie światowym. W Polsce szkody zrządzane przez gąsienice tego motyla są tym większe, że nasze sady jabłoniowe nie mają należytej opieki hygienicznej — nie są utrzymywane w potrzebnej czystości — przeważnie nie opryskiwane, przez co szkodnik ten stale w nich grasuje, a rozmnażając się w lata rozwojowi jego sprzyjające w znacznych ilościach, naraża nasze sadownictwo na duże straty: jabłka wtedy nie mają żadnej wartości handlowej i sprzedawane są po cenach niskich, jako owoc pośledniejszy.

 

Już nie długo wrócimy do tamtych czasów z rozwojem rolnictwa .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rex15    265
12 minut temu, andrzej1988 napisał:

Tez mam tribenuron z invigo 50 %. Na 6.30 ha wyjdzie srednio 28 gram na hektar. Dawka wiosenna to od 30 do 40 gram.

Ja dałem 12g tribenuronu 50, tylko ze do experta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@drobny

Ja planuje dodać 20g Tribe 75 tylko nie wiem czy to nie przesada. Ale z drugiej strony już praktycznie 4 liść i pszenica po rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cezar81    66

A ja nic nie planuje bo jak przestanie padac jutro to 2 tygodnie do wjazdu, a że nie przestanie to czekam do cieplego tygodnia w listopadzie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579
23 godziny temu, Motosad13 napisał:

Może znajdzie się ktoś kto stosował wielosiarczek wapnia ( ciecz kalifornijska) w ochronie pszenicy lub innych zbożach, bo chciałem się wymienić doświadczeniami.  Sam stosowałem w pszenicy i były naprawdę dobre efekty np z mączniakiem. plus do tego cena zabiegu i warunki pogodowe tylko żeby było powyżej 0 i nawet nie musi być idealnie sucho co jesienią nie jest takie oczywiste.

Parę lat temu stosowałem na pszenicę , i zadowolony byłem.

Sam robiłem bo za daleko mieszkam żeby opłacało się kupić gotowe, ale jakby mi dostarczyli to na pewno bym stosował. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Dziękuję za sprecyzowanie dawkowania.  Jeśli mógłbym zwrócić uwagę Państwu, podając dawkę powinno się zaznaczyć czy chodzi nam o preparat czy o substancje czynna (s.c.). Jesteście doświadczonymi rolnikami, nie sprawia Wam problemu żonglowanie preparatami, ale mniej doświadczonych może zmylić, co może przynieść katastrofę na polach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

Witam, robi sie późno na odchwaszczanie pszenicy która ma po 3 liscie (siana 25,09) a zapowiadaja na kolejny tydzień przelotne opady. Zastanawiam sie czy warto dodac adiuwant jesli bedzie kilkugodzinne okienko na zabieg, jesli tak to co polecacie? planuje pryskać Flash(dff) 0.3 i Opal 2l (chlorotoluron)

Edytowano przez dzikiWschód

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Ja włożyłem 2l chlorotoluronu (lentipur flo) i 0,15 dff (legato). Idą chłody i dawkę dff zmniejszyłem z 0,2, 0,3 dff to całkiem dużo

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Co powiecie na taką mieszankę?
pontos 0.5l, legato 0.15l, helm tribi 75wg - 12g.
Pszenica po rzepaku, na polu z presją chabra, przytuli i ostu bądz jak kto woli ostrożnia, lub ostrożenia - jak to jest mój fanie po polsku? 


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7579

Lub Szałaputa , oset , bodziak .

W Rosi przyjechał sekretarz na pole zobaczyć plony pszenicy w od alii kilku metrów jak okiem sięgnąć rosły i zakwitły bodziaki i pyta co to jest odpowiada jeden SZAŁAPUTA  to na drugi rok ma być wszystko obsiane szałaputą .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    225

Dziwnie u mnie w tym roku pszenica rośnie, bardzo długie liście, siana około 20.IX taka powiedzialbym bardziej okazała, nawozu nie dostała wcale tak dużo. Jedyna zmiana to nawóz donasienny pierwszy raz w tym roku.

IMG_20201015_155927.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj