yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bizonbs    4

Azot na jesieni nie ma sensu za bardzo bo jest słabo przyswajalny i będzie dopiero na wiosnę potrzebny żeby był efekt. Ja dałem fosfor. 

Ogólnie dałem 200kg polifoski krzem (https://polifoska.pl/nawozy/produkt/1-nawozy-polifoska/20-polifoska-krzem) i 100kg Super Fos Dar (https://nawozy.eu/nawozy/wieloskladnikowe/super-fos-dar-40-superfosfat-wzbogacony.html?gclid=CjwKCAjwn9v7BRBqEiwAbq1Ey6b2XnP4gX05mdA3eIz5aBpkpo0Yxa6kC_do_LE3rwcxm6tyTSgjGxoCS18QAvD_BwE). 

 

Przystawiałem się zeby polifoska zastąpić saletrzakiem i tarnogranem ale na polifosce się nigdy nie zawiodłem, ponadto ma w sobie też inne minerały więc uznałem, że jest bardziej wartościowa. Później na 3 liść może prysne jeszcze fosdarem i na wiosnę dopiero z azotem będę lecieć. 


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian_B    21

Witam. Mam pytanie jaka normę wysiewy przyjąć w pszenicy Emil oraz Bilanz , centrum Polski więc termin już delikatnie opóźniony , myślałem nad 320 szt na metr ale czy to nie za mało ?

Czy przyjąć 350 ?

Stanowisko po rzepaku, ziemia od 3/4 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Papkin napisał:

W zeszłym roku 28 września siałem 170kg na hektar kwalifikatem. W tym roku swoim ziarnem ,coś po 20 września 160kg. 

Mam pole po kukurydzy na kiszonkę, raczej dosyć czyste, zobaczę jak skoszę. Zastanawiam się nad siewem pszenicy bezorkowo. Do dyspozycji agregat talerzowy i siewnik niestety redlicowy. Wilgoci w ziemi teraz nie brakuje.

Chciałbym to zrobić jak najgłębiej samym agregatem (Grano shark talerzowy) pod to npk. Później siew grano z siewnikiem na redlicach. Siew nieco gęstszy 180-190kg na ha.

Robił ktoś tak? Siewnik nie będzie się zapychał resztkami badyli? 

 

 

Czy to jest taka maszyna? 

DSC_0797.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2079
15 godzin temu, Papkin napisał:

W zeszłym roku 28 września siałem 170kg na hektar kwalifikatem. W tym roku swoim ziarnem ,coś po 20 września 160kg. 

Mam pole po kukurydzy na kiszonkę, raczej dosyć czyste, zobaczę jak skoszę. Zastanawiam się nad siewem pszenicy bezorkowo. Do dyspozycji agregat talerzowy i siewnik niestety redlicowy. Wilgoci w ziemi teraz nie brakuje.

Chciałbym to zrobić jak najgłębiej samym agregatem (Grano shark talerzowy) pod to npk. Później siew grano z siewnikiem na redlicach. Siew nieco gęstszy 180-190kg na ha.

Robił ktoś tak? Siewnik nie będzie się zapychał resztkami badyli? 

 

 

Badylami nie bedzie sie pchał, co najwyżej moze korzeniami sie pchać. Jak sie orze to tez zawsze coś wystaje a nie pcha sie jakoś strasznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

No to pszenica u mnie już siedzi. Pogoda super, ziemia też wilgotna. Już nie pamiętam kiedy tak dobrze się ta ziemia uprawiała. Dobry deszczyk. 

 

Panowie, pytanko. Ile czekacie od oprysku rouduoem do zaorania? Zdążę jeszcze przed zimowa orka? Mam jeden kawałek i sporo samosiewów. Myślałem żeby w poniedziałek prynac roudupem i za jakieś 3 tygodnie zaorać na zimę i tyle. Na wiosnę będzie gleba czysta. 


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838
bizonbs napisał:

No to pszenica u mnie już siedzi. Pogoda super, ziemia też wilgotna. Już nie pamiętam kiedy tak dobrze się ta ziemia uprawiała. Dobry deszczyk. 

 

Panowie, pytanko. Ile czekacie od oprysku rouduoem do zaorania? Zdążę jeszcze przed zimowa orka? Mam jeden kawałek i sporo samosiewów. Myślałem żeby w poniedziałek prynac roudupem i za jakieś 3 tygodnie zaorać na zimę i tyle. Na wiosnę będzie gleba czysta. 

teraz jak chłodno to 3 tygodnie. dlatego opozniam orkę i siew o tydzień, bo po 2 zimnych i mokrych tygodniach tak se podziałało


Damian_B napisał:

Witam. Mam pytanie jaka normę wysiewy przyjąć w pszenicy Emil oraz Bilanz , centrum Polski więc termin już delikatnie opóźniony , myślałem nad 320 szt na metr ale czy to nie za mało ?

Czy przyjąć 350 ?

Stanowisko po rzepaku, ziemia od 3/4 

Pozdrawiam

w poprzednich trzech latach kiedy przychodził mróz?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, yacenty napisał:

teraz jak chłodno to 3 tygodnie. dlatego opozniam orkę i siew o tydzień, bo po 2 zimnych i mokrych tygodniach tak se podziałało

 

w poprzednich trzech latach kiedy przychodził mróz?

 

były miejsca w kraju gdzie przychodził, w centrum też (z tym że nie w grudniu a marcu 😁)

Zasiewy z 21 i 22 września już na wierzchu od jakichś 4-5 dni, ale część jeszcze została do zasiania i czeka na pogodę...

Pytanie: czy opryskanie ExpertMet+DFF (0,33+0,1) na glebach piaszczystych starczy na miotłę. Na wiosnę i tak poprawka na dwuliścienne pójdzie.

 

Edit: Co do roundapu to Agrosar w dawce ~4l/ha na 200l wody/ha plus 150g kwasu cytrynowego/ha wykończył perz po 10-12 dniach jak nigdy ;), acz w tym roku stosowałem z mniejszą ilością wody i kwasem zamiast siarczanu amonu. Najdłużej zieleniło się na dołku gdzie zwykle bagno, ale to wiadomo.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

Pryskane pszenice przed deszczami nie są aż tak skuteczne za dużo było opadów poprawki będą potrzebne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To po wuj pryskałeś przed deszczami ? Byłeś kiedykolwiek z czegoś zadowolny ?? 😋

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Witam, jak obliczacie normę wysiewu przy opóźnionym terminie wysiewu? Jesli norma wysiewu w terminie optymalnym wynosi 320 szt/m^2 to opóźnienie o 1 dzień dodajemy 1,6 szt, co przy miesięcznym opóźnieniu wychodzi prawie 370 szt, a dwu miesięcznym 420. Jak to sie powinno liczyć, bo słyszałem że w Niemczech czy Francji jakoś to obliczają? Ktoś coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483
17 minut temu, mraukot napisał:

To po wuj pryskałeś przed deszczami ? Byłeś kiedykolwiek z czegoś zadowolny ?? 😋

Ja nie pryskałem ale jak tu piszą że pryskali ja jestem zadowolony ze wszystkiego nawet z 5 JARKA .

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72
3 godziny temu, miwigos napisał:

Nie da się zaorać tego,

Zaorze sie ale bede mial pas sypiacej sie ziemi i pas sklejonej od korzeni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1007
2 godziny temu, galan99 napisał:

Ja nie pryskałem ale jak tu piszą że pryskali ja jestem zadowolony ze wszystkiego nawet z 5 JARKA .

A z 5 to niby czemu taki zadowolony ?

  • Haha 1

AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, galan99 napisał:

Ja nie pryskałem ale jak tu piszą że pryskali ja jestem zadowolony ze wszystkiego nawet z 5 JARKA .

ja na pewno nie pryskałem przed deszczem ;), będę pryskał dopiero może za tydzień, może za dwa ale musi być sucho. W tym tygodniu jak da radę to skończę siać dopiero, a z tego co widzę to trzeba czekać jeszcze. Dosłownie godzinę temu przeszło COŚ. W przeciągu 5 minut z dachu 300m dwa mauzery mi napełniło od zera. Wszystkiego może z 10 minut trwało. Ale dolało tak że nie wjedzie się chyba.

 

56 minut temu, przemek28_28 napisał:

Ludzie orza poplony po metrze a tu trochę po kombajnie i problem😂

Dokładnie. Mój rekord to 2 lata temu orka na raz po łące, przy rzece badyle i stare trzciny po 1,5 i 2 metry, ale dało przykryć bez talerzowania (już mi się nie chciało). Całego pola tak bym nie zrobił- za lekki pług a i ciągnik raczej mały, ale metr od rzeki dało radę nawet ładnie zrobić.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawelek998    23

Pryskał ktoś jesienią środkiem Pontos z BASF w pełnej dawce tj. 1l/ha ? Jakie efekty?

Edytowano przez Pawelek998
Dopis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj