yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

galan99    7574

Rozwiązanie proste NPK na jesieni wapno wczesną wiosną luty nawet lepiej bo wapno się rozpuszcza i przesiąka w głąb ziemi odkwaszając ziemię stopniowo .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

albo dać przed samą zimą (oby taka była w tym roku) aby kreda przemyła sie w głąb

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Kreda na ściernisko i orka to co ona ma zadziałać i gdzie każde wapno powinno od góry do dołu odkwaszać .

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

To ja dałem 200kg kredy po zniwach, teraz Npk orka i siew. Po siewach dam pogłównie 200kg wapna z magnezem. I tyle jak wyjdzie nie wiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Witam, mam bardzo niskie zasobności fosforu 4 mg/100g P2O2 oraz niskie potasu 10 mg/100g K2O, Magnez wysoki. Ph 6.6. I jest to ziemia gliniasta ciężka. Chciałbym te wartości podnieść do wartości optymalnych tj 14 mg/100g P2O2 oraz 20mg/100g K2O. Wyliczyłem sobie, że brakje 300 kg P2O2 oraz 300 kg K2O, czyli trzeba dać 750 Fosfodaru 40% oraz 500 kg soli potasowej 60%+ do tego bierzące zapotrzebowanie pszenicy czyli 300 kg Polifoski 6. Lepiej było by podzielić tak wysokie nawożenie na 2 lata, czy na 10 lat? Jak to u was wygląda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81
6 minut temu, sylwek23111 napisał:

Witam, mam bardzo niskie zasobności fosforu 4 mg/100g P2O2 oraz niskie potasu 10 mg/100g K2O, Magnez wysoki. Ph 6.6. I jest to ziemia gliniasta ciężka. Chciałbym te wartości podnieść do wartości optymalnych tj 14 mg/100g P2O2 oraz 20mg/100g K2O. Wyliczyłem sobie, że brakje 300 kg P2O2 oraz 300 kg K2O, czyli trzeba dać 750 Fosfodaru 40% oraz 500 kg soli potasowej 60%+ do tego bierzące zapotrzebowanie pszenicy czyli 300 kg Polifoski 6. Lepiej było by podzielić tak wysokie nawożenie na 2 lata, czy na 10 lat? Jak to u was wygląda?

Potas możesz podnieść wkładając do płodozmianu rzepak. Stosunek plonu głównego do ubocznego to 1:2,5 a w 5t słomy masz około 104kg K2O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574
11 minut temu, sylwek23111 napisał:

Witam, mam bardzo niskie zasobności fosforu 4 mg/100g P2O2 oraz niskie potasu 10 mg/100g K2O, Magnez wysoki. Ph 6.6. I jest to ziemia gliniasta ciężka. Chciałbym te wartości podnieść do wartości optymalnych tj 14 mg/100g P2O2 oraz 20mg/100g K2O. Wyliczyłem sobie, że brakje 300 kg P2O2 oraz 300 kg K2O, czyli trzeba dać 750 Fosfodaru 40% oraz 500 kg soli potasowej 60%+ do tego bierzące zapotrzebowanie pszenicy czyli 300 kg Polifoski 6. Lepiej było by podzielić tak wysokie nawożenie na 2 lata, czy na 10 lat? Jak to u was wygląda?

Fosfor osobno podać potas jest łatwo przyswajalny na wiosnę można zapodać co roku 150 kg  FOSFORAN AMONU .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9229

Moim zdaniem nie dasz rady podnieść zasobności w rok czy 2 lata, ja co roku sypię 50-70kg więcej PK niż wynosi teoretyczne zapotrzebowanie i podniosłem plony pszenicy z niecałych 4t do 7,5 w 6 lat. Trzeba sobie zdawać sprawę, że wsypanie na raz tony PK na 1ha może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Moje pytanie - co tam uprawiasz ? Zbierasz słomę po zbożu, czy zostaje ?

Rzepak to niegłupie rozwiązanie, ponieważ potrafi pobierać sporo składników z głębszych warstw, słabo dostępnych np dla zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Przez poprzednie lata na polu było siane samo zboże, a słoma zbierana. Od 5 lat słomę pozostawiam. Sieję na zmianę raz pszenice, a raz strączkowe(bobik lub fasola).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9229

Przemyśl jeszcze: wapno z cukrowni, odpad po pieczarkach lub obornik

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
SawekBraczyk napisał:

To ja dałem 200kg kredy po zniwach, teraz Npk orka i siew. Po siewach dam pogłównie 200kg wapna z magnezem. I tyle jak wyjdzie nie wiem. 

200 kg/ha granulowanego dolomitu w kosmicznej cenie, w dodatku pogłównie 😳 Lepiej dzieciom coś kup, albo sobie dobrą flaszkę 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

200 kg granulowanego w cenie 1 tony "zwykłego" wapna. Bogaci jesteście 

  • Haha 2

AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

No ale to tylko na 2ha tak daje, na resztę poszło z Morawicy 3t/ha. Tak na spróbowanie ale raczej to ostatni raz. Kurde wy już normalnie ja nie wiem co wy myślicie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574
1 godzinę temu, robercikj100 napisał:

200 kg granulowanego w cenie 1 tony "zwykłego" wapna. Bogaci jesteście 

200 kg wapna po głównie dla potrzeb roślin bo też potrzebują wapnia ale na odkwaszanie zupełne to co innego .

Wapno widziałem nawieźli pryzmy aż chwastami po rosło to jest wapno .

Do szybkiego odkwaszenia to tylko wapno tak zwane budowlane 500 kg na 1 ha zupełności wystarczy by podskoczyło o 1 jednostkę PH .

 

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tlenkowe, a nie tam żadne budowlane. Dla potrzeb roślin powiadasz ? 0,2 t. dolomitu to w najlepszym przypadku 70 kg wapnia/ha. Teraz ile z tych 70 kg rozsypanych pogłównie w dolomicie, będzie dostępnych dla rośliny i po jakim czasie ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Tlenkowe tak zwał nie bawię się w jakieś tam wynalazki wapienne kreda po głównie 200 kg jest ok .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Ja z kolei nie bawię się w tlenkowe,które bardzo źle się rozsypuje, niedość, że trzeba rozsiewaczem jeździć kołem przy kole, bo tak wąsko sypie, to jeszcze sąsiedzi mieli przy okazji powapnowane.  W tym roku rozsiewałem węglanowe 50%, niedość, że dało sie normalnie oddychać, to rozsiewacz sypie na 5 metrów zamiast na 2. Inna sprawa, że wapno tlenkowe wypala próchnice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Jakoś nie zauważyłem żeby coś wypaliło w ziemi a różnica w plonie od razu widać .

Nawet zboża zdrowsze po wapnie tlenkowym .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Raz zastosowane tlenkowe nie zbrodnia ale dobro od razu a nie latami sypane i marne efekty Ph sypane wapno  tonami kto ma blisko kopalnie wapna ten wygrany u nas droższy transport od wapna cało samochodowy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj