yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

masa24    2344

Zwroc uwage na te badania i klasy gleb. Na 3 sieja rzadziej na 4 gesciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Obrałeś jakiś kierunek w dyskusji i nie chcesz nawet na chwilę z niego zejść. Kto Ci powiedział, że nie próbowałem i nadal nie próbuję innych rzeczy, gęstszego siewu itd? Nie potrafisz dopuścić do siebie myśli, że u kogoś rzadki siew się sprawdza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Na to wygląda, ma takie warunki i twierdzi, ze każdy takie ma, ja przy siewie 250-280 w terminie optymalnym i ciepłej jesieni mam i tak łąke a przy 400 to już nie wiem co by było🤔

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106
1 godzinę temu, pawelol111 napisał:

Ciekawe że np w Mazowieckim ośrodki doświadczalne sieją po 400 roślin na metr.

No niby tak 😏 i dlatego uważam że te badania coboru nie są do końca miarodajne, gdyż istnieje możliwość niedokładnego zobrazowania potencjalu danej odmiany. Jeśli sieją w optymalnym terminie obsada 400, gdzie wahania wśród odmian są w zakresie np od 280 do 380 to te o mniejszej obsadzie są krótko mówiąc pokrzywdzone

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
1 godzinę temu, masa24 napisał:

Zwroc uwage na te badania i klasy gleb. Na 3 sieja rzadziej na 4 gesciej.

Szkoda że nie mam zdjęcia z mojego pola i sąsiada obok. U mnie siew 320 ziaren 110kg/ha kwalifikat, a u sąsiada 250kg siał swoim. W żniwa kłos u mnie ładny po 8 pieterek u sąsiada po 5. Do tego u mnie parametry u niego pasza plon o około 2 ton więcej u mnie. (ziemia lekka 4b piach). Ale jak komuś lepiej to niech sieje gęściej jego sprawa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AndrzejRo    105

Widocznie sasiad sprawdził siłę kiełkowania która wynosiła około 70 % i czystośc na poziomie 95% oraz miał wysokie MTZ okołó 55 g to i tak obsadę miał na poziomie 300 szt i śkąd ta różnica jak obsada podobna chyba przyczyna jest inna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25579

Zmienię temat.

Sprawdzacie siłę kiełkowania nawet gdy macie ją na etykiecie? Ja zawsze sprawdzam.

Ktoś tu pisał o tragicznym kiełkowaniu Euforii.

Kilka dni temu nastawiłem również swoją euforię i na razie jest bardzo źle, nie dość że wschody bardzo nie równe to na razie 44%. W tej chwili nastawiłem kolejną próbę żeby mieć czas na ewentualny zakup materiału jeśli potwierdzi się tak niskie kiełkowanie.

Dla odmiany jęczmień Sandra wschody idealnie równe i 94%.

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

Sandra C2 SK 92%

Balcanto C2 95%

Porto C2 91%

Formacja C1 95%

Edytowano przez drobny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pytanie co zrobić? Opcja 1 : agregat talerzowy teraz i za 2:3 tygodnie siew tym zestawem z siewnikiem talerzowym. Opcja 2: pług teraz i reszta jak w 1. Opcja 3: siew za 2:3 tygodnie Czajkowskim? 

DSC_0792.JPG

Edytowano przez red83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Zrób lekką podorywkę żeby przykryć masę i potem za 2tyg siew z agregatem talerzowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

@red83 opcja druga, ale nie głęboka orka a taka na 15cm, jak @isentor radzi

 Ja w tym roku po rzepaku talerzowka, za tydzien pojadę gruberem na 12-15 cm i po 5, 6dniach siew. Nawóz pod gruber będę sypał

Edytowano przez Broody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzybekk    38
Agrest napisał:

Zmienię temat.

Sprawdzacie siłę kiełkowania nawet gdy macie ją na etykiecie? Ja zawsze sprawdzam.

Ktoś tu pisał o tragicznym kiełkowaniu Euforii.

Kilka dni temu nastawiłem również swoją euforię i na razie jest bardzo źle, nie dość że wschody bardzo nie równe to na razie 44%. W tej chwili nastawiłem kolejną próbę żeby mieć czas na ewentualny zakup materiału jeśli potwierdzi się tak niskie kiełkowanie.

Dla odmiany jęczmień Sandra wschody idealnie równe i 94%.

Straszysz a moja już w ziemi 😬 Jak robisz próbę? Może i ja zrobie swojej z ciekawości zanim z ziemi wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
1 godzinę temu, AndrzejRo napisał:

Widocznie sasiad sprawdził siłę kiełkowania która wynosiła około 70 % i czystośc na poziomie 95% oraz miał wysokie MTZ okołó 55 g to i tak obsadę miał na poziomie 300 szt i śkąd ta różnica jak obsada podobna chyba przyczyna jest inna

Żeby on wiedział co to siła kiełkowania to może by o tym pomyślał. Ale nawet jeżeli masz rację to policzmy. U mnie koszt materiału 180zl/100kg. Czyli około 200zl/ha minus 70zl za materiał siewny. U sąsiada 250kg po 65 za pszenicę to ponad 160zl/ha. I jeszcze czyszczenie i zaprawianie. Kto na tym lepiej wyszedł. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25579
8 minut temu, Grzybekk napisał:

Straszysz a moja już w ziemi 😬 Jak robisz próbę? Może i ja zrobie swojej z ciekawości zanim z ziemi wyjdzie.

Ja 50 nasion do piachu i na parapet. Po 4-6 dniach jest wynik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzybekk    38
Agrest napisał:

8 minut temu, Grzybekk napisał:

Straszysz a moja już w ziemi 😬 Jak robisz próbę? Może i ja zrobie swojej z ciekawości zanim z ziemi wyjdzie.

Ja 50 nasion do piachu i na parapet. Po 4-6 dniach jest wynik.

Kolego mylisz siłę i zdolność kielkowania. Też raz zrobiłem w pojemniku ale średnie te rozwiązanie, polecam 50 lub 100 nasion wyłożyć na wilgotne ręczniki papierowe i tak samo przykryć i w jakieś ciemne miejsce wstawić. Szybszy i bardziej miarodajny wynik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
25 minut temu, red83 napisał:

Pytanie co zrobić? Opcja 1 : agregat talerzowy teraz i za 2:3 tygodnie siew tym zestawem z siewnikiem talerzowym. Opcja 2: pług teraz i reszta jak w 1. Opcja 3: siew za 2:3 tygodnie Czajkowskim? 

DSC_0792.JPG

U mnie po łubinie poszla opcja nr1. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25579
10 minut temu, Grzybekk napisał:

Kolego mylisz siłę i zdolność kielkowania. Też raz zrobiłem w pojemniku ale średnie te rozwiązanie, polecam 50 lub 100 nasion wyłożyć na wilgotne ręczniki papierowe i tak samo przykryć i w jakieś ciemne miejsce wstawić. Szybszy i bardziej miarodajny wynik.

W życiu. Kiedyś robiłem na ligninie i nie ma to nic wspólnego ze stworzeniem warunków podobnych do polowych. Przykladowo gryka na papierze dawała 40%, w glebie 96%. Mnie interesuje to co wyjdzie w glebie, a robienie próby właśnie w piasku/glebie daje najbardziej miarodajny wynik.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284
22 minuty temu, poosa21 napisał:

Szkoda że nie mam zdjęcia z mojego pola i sąsiada obok. U mnie siew 320 ziaren 110kg/ha kwalifikat, a u sąsiada 250kg siał swoim. W żniwa kłos u mnie ładny po 8 pieterek u sąsiada po 5. Do tego u mnie parametry u niego pasza plon o około 2 ton więcej u mnie. (ziemia lekka 4b piach). Ale jak komuś lepiej to niech sieje gęściej jego sprawa. 

Jak wygląda pszenica siana 320szt wygląda jak będzie susza taka jak w zeszłym roku? 

Ja zawsze podwyższam normy na lekkich glebach i mam to sprawdzone. Sieje +10% tego co zaleca dany hodowca odmiany. Widzę tu różne podejście do tematu upraw. Zazwyczaj pszenica siana na lekkich glebach nie łapie parametrów. Różnica ceny konsumcja a paszówka w żniwa to 40zł/tona. Przy optymistycznych założeniach i ukoszenia 6 ton mamy na komsupcji +280zł z hektara. To samo osiągniemy jak ukosimy 450 kg więcej tyle że paszówki. Przy braku opadów w maju i czerwcu nie ma możliwości zrobienia parametrów na 4 i gorszej klasie. 

Tak z ciekawości przejrzałem co na ten temat mówią badania tu macie link. Jedyne badania które były robione na słabej glebie kompleks żytni dobry.

Porównywane siew 300 do 450 szt/m^2. W plonie różnica 400 kilo na rzecz siewu 450sztuk. MTZ nie różnił się. Problem w tym że to wszystko są stare odmiany już nie dostępne na rynku.

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.dl-catalog-247566a9-30aa-49fc-8e01-ad96832b5064/c/000010200700006000030007700085.pdf

Tu macie drugie badanie ,którego wyniki są odrwotne. Najlepiej plonują rośliny siane 300 szt/m. kompleks pszenny dobry. Co ciekawe w obydwu badniach mtz jest niezależny od gęstości. 

http://www.iung.pulawy.pl/PJA/wydane/6/PJA6_7.pdf

Obraz się z tego taki wyłania że im większy piach i im gorszy płodozmian tym siejemy więcej. 

12 minut temu, poosa21 napisał:

Żeby on wiedział co to siła kiełkowania to może by o tym pomyślał. Ale nawet jeżeli masz rację to policzmy. U mnie koszt materiału 180zl/100kg. Czyli około 200zl/ha minus 70zl za materiał siewny. U sąsiada 250kg po 65 za pszenicę to ponad 160zl/ha. I jeszcze czyszczenie i zaprawianie. Kto na tym lepiej wyszedł. 

Póki tego 70zł nie masz na koncie to go nie licz. Tak optymistycznie to nie wygląda. Ziarno z centrali 180zł/100kg.

mtz 45,

92 siłkiełkownia.

350 nasion.

siejesz 170kg/ha

Wychodzi 300zł /ha-70=230, swoje nasiona masz za 110 zł/ha+ zapriawianie i czyszczenie. Powiedzmy stówka na hektarze różnicy. a u mnie nie ma różnicy plonowania kwalifikat a swoje. 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Po 1. Cena w żniwa 730 za komsumpcje a poszowka 650. 

Po 2. Plon na 4b i 5 udało wyciągnąć się do 8 ton. 

Po 3. U mnie prawie 100% areału zbóż obsiewam kwalifikatem nawet jak by nie było zwrotu. 

Po 4. Zachodnie firmy nasienne zalecają na słabszych glebach rzadszy siew a nasze gęściejsze. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
55 minut temu, red83 napisał:

Pytanie co zrobić? Opcja 1 : agregat talerzowy teraz i za 2:3 tygodnie siew tym zestawem z siewnikiem talerzowym. Opcja 2: pług teraz i reszta jak w 1. Opcja 3: siew za 2:3 tygodnie Czajkowskim? 

DSC_0792.JPG

Wybrałbym opcję nr. 1 po faceli w tydzień po talerzowaniu nie będzie śladu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Problem w tym, że orka na 15cm nie przykryje facelii, która ma nawet 80cm i za parę dni będzie kwitła. Będę musiał liczyć usługę, ponieważ ciągnik jest w naprawie. Chodzi mi o koszty-agregat talerzowy 150 zł /ha, orka 250 zł /ha... płacić 250 zł /ha za orkę na 15cm to chyba nie jest dobre rozwiązanie, tym bardziej że Grano powinien zrobić na 15 cm. Dochodzą ponowne wschody facelii, która osypała się przed zbiorem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj