yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

jahooo    9233

Tak sobie może gdybać ktoś, kto ma 1-2 ha i "gęsty łan". Jak podliczę dla moich 15ha różnicę 50kg/ha między 180kg/ha , tyle mniej więcej wysiewam, a 230kg/ha, jak niektórzy sieją, to jest to 750kg ziarna. Ziarna, które trzeba odwiać i zaprawić. To jest 500 za ziarno i 100 za zaprawę, czyli 600zł w kieszeni.

Gdybym to ziarno miał kupić po 2tys tona, to jest to juz 1500zł. Dodatkowy zbyt gęsty łan to większa presja chorób i podatność na wyleganie. Czyli znowu większe koszty na ochronę grzybową.

Trzeba prowadzić gospodarstwo z kalkulatorem, bo inaczej jest to tylko drogie hobby

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Otóż to- Ty z tego żyjesz lub jest to Twoje dodatkowe źródło dochodu, dla mnie to hobby, które jeśli minimalnie się opłaca czy wychodzę na zero to już mnie cieszy i mi wystarcza. Z reguły jak przeliczam to zawsze jakaś stówka, dwie, czasem trzy w miesiącu na czysto wpadają do wypłaty, zawsze to na paliwo do auta czy inne zakupy a człowieka to cieszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095
4 godziny temu, galan99 napisał:

Znam takich co sieją po 300 kg na 1 ha i marne plony są .

E tak marne, ważne ze sprzątną tyle co wysiali😂😂😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
4 godziny temu, proxy8441 napisał:

zasada jest taka, na tak niskie normy wysiewu musi byc dobre stanowisko pod każdym katem, takie rosliny muszą się swobodnie krzewić i nic nie może im stac na przeszkodzie np odczyn bo wtedy plonu nie będzie, dobrze by było tez zasiac do końca wrzesnia i oczywiście wszystko zależy od MTN bo może byc tak że 90kg/ha a w sztukach wyjdzie te 300 nawet/m2

90kg to było 360 roślin na metr :P


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, yacenty napisał:

o kur... a co powiesz na to jak siałem 85kg Tytaniki i dała plon 8ton? Jakbym posiał 240kg to dałaby 24?

niektórzy nie mają sprzętu na sprawne posianie poniżej 150kg... ja będę próbował zasiać 170 poznaniakiem starym i to powinno się udać nieźle ale konnym sobie nie wyobrażam... że tak się zapytam to 85 to rzędowym zwykłym z redlicami czy pneumatykiem?

Druga sprawa że może mi się nie udać ze względów psychologicznych przekonać pewnych osób... ;)

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ototo. Raz sprzęt a dwa psychologia również- nie wyobrażalne dla mnie tak mało siać. To dobre dla kogoś kto ma extra sprzęt do uprawy, siewu i celuje w b. wysokie plony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
4 minuty temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

niektórzy nie mają sprzętu na sprawne posianie poniżej 150kg... ja będę próbował zasiać 170 poznaniakiem starym i to powinno się udać nieźle ale konnym sobie nie wyobrażam... że tak się zapytam to 85 to rzędowym zwykłym z redlicami czy pneumatykiem?

Druga sprawa że może mi się nie udać ze względów psychologicznych przekonać pewnych osób... ;)

e tam, jeszcze nie dawno siałem poznaniakiem, z drugiej strony sasiad ma poznaniaka i go postawił w krzaki a najmuje siew na swoje 14ha


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Codziennie dowiaduję się czegoś nowego. Mój 2.7m stary Poznaniak, który wysiał 100kg pszenicy to extra sprzęt, a ja powoli myślałem o czymś nowym... No nic pieniądze zaoszczędzone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

amen,

poznaniaka tez trzeba umieć wyregulować

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Też nie mam wypasionego siewnika bo Amazone D7, ale bez problemu daję radę posiać mniej. Zeszłego roku siałem 130kg. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, yacenty napisał:

e tam, jeszcze nie dawno siałem poznaniakiem, z drugiej strony sasiad ma poznaniaka i go postawił w krzaki a najmuje siew na swoje 14ha

dobre dla tych co lubią się użerać z usługodawcami/ mogą w takich usługach przebierać/...

To tak jak z kombajnem, póki było kilku to bez problemu, potem zostało 2 a potem jeden usługi co świadczy, a jeszcze przyjeżdża z daleka- każdy chodzi mu koło tyłka w żniwa i nijak terminu wolnego załatwić, a jak już miał okienko to lepiej do kolegi pojechać no chyba że akurat deszcz to wolny i może kosić. Ja dziękuję, odeszło mu ponad 30ha do koszenia, i dobrze ja zdrowszy choć kasy trochę poszło na sprzęt. A teraz to nikomu nawet nie chce świadczyć żadnych usług.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

u nas usługi czekają na rolnika


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sam bym swojego konnego postawił w krzakach ale lubię w tym grzebać, usługi ograniczam do minimum, w zasadzie tylko kombajn do zboża , ziemniaków i prasa, ewentualnie sadzenie ziemniaków najmuję, a poza tym na moje kawałeczki nikt nawet nie przyjedzie siać bo mu się nie opłaci podpinać nawet. 

@WiesiekTraktorzysta Dopóki było KR było cacy z kombajnem, teraz jest szukanie, proszenie kiedy skosi i nie tylko ja narzekam we wsi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, yacenty napisał:

amen,

poznaniaka tez trzeba umieć wyregulować

tu nie chodzi o regulację, bo ta nawet na lejku do nawozu się zrobi dobrze jak się chce, ale o przekonanie pewnych osób że więcej nie znaczy lepiej, szczególnie przy nowoczesnych odmianach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

sieję hybrydy po 65kg/ha starym poznaniakiem i z ustawieniem go nie mam żadnego problemu.Ostatnio siałem pszenżyto Balcanto 105kg obsada 300 roślinek

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577
3 minuty temu, SawekBraczyk napisał:

Też nie mam wypasionego siewnika bo Amazone D7, ale bez problemu daję radę posiać mniej. Zeszłego roku siałem 130kg. 

Ale tym ludziom w d*pach się przewraca bo poznaniak be jakiś be ten ma zestaw to cacy oj ludzie ludzie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, galan99 napisał:

Ale tym ludziom w d*pach się przewraca bo poznaniak be jakiś be ten ma zestaw to cacy oj ludzie ludzie .

Dla mnie to jest dobry sprzęt, z tym że troszeczkę już by przydało mu by się remont zrobić... redlic, bo mechanizm działa jak w zegarku ;) i nawet marchew zasieje się porządnie...

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

na forum są zawodowcy którzy są swiadomi tego że rolnictwo to też rodzaj biznesu jak każdy inny czy to mechanik czy architekt żeby być na bieżąco musi inwestować i się uczyć żeby wyciągać z tego ile się da ale są też ludzie którzy bawią się w rolnictwo jak ja i wiem że na jednej działce najlepiej plonuje mi pszenica jak wysieje 200kg a na innej tylko 170kg a kwalifikat kupuje raz na 3 lata i to na jedno pole żeby mieć na rozmnozenie. dyskusja nie ma sensu bo są zawodowcy i hobbisci, jeden cieszy się jak mu sypnie 5t a inny płacze bo dołożył

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
Dnia 18.08.2020 o 17:08, kamil255 napisał:

Panowie będę siał pierwszy raz jęczmień ozimy, chce opryskać sciernisko glifosatem, znajomy mi odradza bo opryskal, posial jęczmień i później mu go spalilo, a tam gdzie brakło oprysku był normalny. Co o tym myśleć? Glifosat działa przecież na zielone części roslin, nie jest opryskiem doglebowym 🤔

Niby glifosat działa na zielone części roślin, ale jak opryskałem na wiosnę fasole zanim wyszła, a później przyszły deszcze i fasola ucierpiała. Miała sinozielone, zniekształcone liscie, ale przezyła. Dałem tylko 2,5l Roundapu na ha i coś chwastoxu extra na skrzyp. Ze zbożem do tej pory nie zaobserwowałem problemów po oprysku Roundapem, ale znajomy przypalił w ten sposób pszenżyto i mu wyginęło miejscami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Kontaktowalem się dzisiaj z Ciech Sarzyna bo będę pryskał Agrosarem i gościu mi powiedział, żeby zachować minimum 3 tygodnie od oprysku do jakiekolwiek uprawy i wszystko będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25602

W życiu tydzień.  Na roundoup energy było chyba 10-14 dni. Inne to 3 tygodnie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na etykiecie agrosaru jest że 5-7 dni od żółknięcia liści a więc może być i 2 tygodnie i 3 w zależności od dawki, mało tego opryskałem jakoś na wiosne pasek przy samym płocie, mimo dawki 4 litry nawet nie wzięło trawy, acz trochę ją spowolniło ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    207

po roundup mozna na drugi dzien siac, nawet mozna roundup po siewie przed wschodami co albo cos innego dodajecie albo zle robicie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj