yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

yacenty    3883
11 godzin temu, krzysiek1614 napisał:

U mnie po pszenicy słoma ścięta. Poszła talerzówka i teraz chcę dać wapno pod orke zimową. Wiem że lepiej było sypać na ścieranie no ale teraz już trudno. Do orki jeszcze daleko więc może zrobię tak że jak powschodzą samisiewy to dam wapno i drugi raz talerzówka. Jak myślicie?? Dodam że ma tam być kukurydza na drugi rok.

dobry pomysł, wyjdą samosiewy - daj wapno, talerzówka i dopiero później orka zimowa


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Pierwszy rok wynajmowałem kombajn (miałem wypadek , ręka szyta) NH CX 6.80 RS jestem zadowolony ładnie omłócone strat nie widać cena 350/ha wydajność 2ha/h tak że szkoda mordować Merkatora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

 2 tygodnie, 6 dni, 5 godzin, 34 minuty i 27 sekund. Żart.

Można siać odrazu ale moim zdaniem lepiej jak zielsko uschnie wtedy wapno i uprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577
38 minut temu, Pawelek998 napisał:

Panowie ile po oprysku roundapem mogę siać wapno na ściernisko

Od razu tylko jakie to wapno bo jak pyliste to wiatr zdmuchnie z pola i tyle było wapna na polu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Panowie będę siał pierwszy raz jęczmień ozimy, chce opryskać sciernisko glifosatem, znajomy mi odradza bo opryskal, posial jęczmień i później mu go spalilo, a tam gdzie brakło oprysku był normalny. Co o tym myśleć? Glifosat działa przecież na zielone części roslin, nie jest opryskiem doglebowym 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9230

Zależy od dawki, poza tym ile mineło od oprysku do siewu/wschodów ? Randap zostaje w glebie i trochę trwa , nim się rozłoży. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5544332211    29

Witam doszła mi dzierżawa  klasa iV dobrze nawieziona . Która odmiana się lepiej sprawdzi ? Euforia czy Findus ? Wiem że nie jest to wybitna ziemia ale musze posiać pszenice bo to jedyne ze zbóż jakie uprawiam a z 3 ha boje się że np pszenżyta nie będzie 25 t i będzie problem ze sprzedażą bo skupy daleko . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maras6019    0

Zainteresował mnie temat wpływu glifosatu na wschody roślin. Chce zasiać hybryde żyta  na nowej dzierżawie bo oprócz perzu bylo pełno krwawnika i na dniach miałem spryskać  sciernisko,  nasiona kwsok. 700 zł na 1,5 ha i trochę się zastanawiam czy oprysk nie zmarnuje żyta 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie zmarnuje,  przecież pryskają glifo po siewie przed  wschodami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Czy siał ktoś pszenicę po lucerne? Zastanawiam się czy teraz przed siewem nie opryskać herbicydem totalnym, bo boję się że na wiosnę lucerna będzie wychodzić w pszenicy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dziś kupiony Metronom do siewu, szkoda, że tylko w workach 50kg, ale to nic, gęściej się posieje najwyżej. W lokalnym sklepie z nawozami, opryskami, nasionami cena 208zł/100kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I co zrobię z tym co mi zostanie? Już widzę siewnik konny na 140kg ustawić (bo takie mają zalecenia dla odmiany)... Tego co mam kupione to tak w sam raz wystarczy na siew 230-240kg/ha i tak posieję. Nie lubię rzadzizny na polu i jestem przeciwnikiem rzadkiego siewu poniżej 200kg/ha, na mojej ziemi w przypadku pszenicy się on nie sprawdza- próbowałem siać 170-180kg/ha i ta siana gęściej o niebo lepsza. Nie przeliczam mtz ani sztuk na metr, sieję na kg, orientacyjnie wiem ile siewnik na ustawieniu 2,0-2,2 wysiewa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

o kur... a co powiesz na to jak siałem 85kg Tytaniki i dała plon 8ton? Jakbym posiał 240kg to dałaby 24?

  • Like 3

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Siałem parę ładnych lat temu konnym pszenice 110kg/ha i aż się zdziwiłem bo elegancko wysiał, niewielka roku zbieżność wyszła w próbie porównując do tego ile wysiał. Jaki areał będziesz obsiewał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7577

Znam takich co sieją po 300 kg na 1 ha i marne plony są .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Masz odpowiedni sprzęt to sobie możesz ustawiać. Konnym siewnikiem nie poszalejesz. Na glinie tylko gęsty siew, tym bardziej że też nie uprawi się perfekcyjnie bo samymi bronami i kultywatorem z wałkiem. Ale za to jak ładnie taki gęsty łan wygląda po wschodach i przed żniwami...

W zeszłym roku siew 240kg/ha na jednym kawałku 6,5t/ha po facelii, na drugim 4,5t/ha bo przedplon jęczmień.

Sieję nie dużo, tyle co dla siebie, w tym roku jakieś niecałe pół morgi austriackiej😁Na wiosnę z 20a jęczmienia i z 20a ziemniaków, kawałek kukurydzy i trochę facelii dla pszczół. Mam sporo pszenicy z tego roku bo prawie 3 tony to sieję mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

zasada jest taka, na tak niskie normy wysiewu musi byc dobre stanowisko pod każdym katem, takie rosliny muszą się swobodnie krzewić i nic nie może im stac na przeszkodzie np odczyn bo wtedy plonu nie będzie, dobrze by było tez zasiac do końca wrzesnia i oczywiście wszystko zależy od MTN bo może byc tak że 90kg/ha a w sztukach wyjdzie te 300 nawet/m2


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj