yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Papkin    27

Ktoś wyżej wspominał, warto wczesną wiosną, jeszcze na zmarznięta ziemię sypać Kizeryt lub Korn Kali albo oba jednocześnie, są widoczne efekty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2020
34 minuty temu, Papkin napisał:

Ktoś wyżej wspominał, warto wczesną wiosną, jeszcze na zmarznięta ziemię sypać Kizeryt lub Korn Kali albo oba jednocześnie, są widoczne efekty?

Sypałem w lutym kizeryt i sypiałem wcześniej na jesień pod korzeń, i lepiej krzewiła się jak dany był na jesieni niż na wiosnę. Ale co rok to inny więc raczej trzeba by było robić test jednego roku na jednym polu jednej odmiany.

Edytowano przez Damianek20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
Dnia 3.08.2020 o 22:54, masa24 napisał:

Wątpię ze to choroby podstawy. Po rzepaku , poszedł track + limero.

Pada od kwietnia z małymi przerwami

no nie wiem , muszę to przemyśleć czy możesz mieć racje 

kamil jaki plon i odmiana 

Odmiana Desamo plon nie wiadomo bo wszystko do koszenia dopiero bo słoma zielona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1190

To samo pole euforia to samo nawożenie i reszta przez pół pola pszeszledl jakiś szkwal czy cholera wie co. Mówcie jaka różnica w płonie zgadujcie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1190
58 minut temu, galan99 napisał:

30 % mniej .

10.60 do 6.3 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Co by nie było ten rok nauczył mnie pokory i wniosków mogę wyciągnąć sporo.

Na marne wszelkie starania, żeby co nie robił i czym nie pryskał jak dwa miesiące suszy. 

Na marne wszelkie starania, grzybówki z górnej półki i  Solatenol jak w pół godziny spada 30 litrów litów deszczu.  

Z rekordu spadłem na samo dno - 6,5 tony/ha przy nakładzie na 9 ton. Potężna lekcja. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1190
4 minuty temu, ravoj napisał:

Co by nie było ten rok nauczył mnie pokory i wniosków mogę wyciągnąć sporo.

Na marne wszelkie starania, żeby co nie robił i czym nie pryskał jak dwa miesiące suszy. 

Na marne wszelkie starania, grzybówki z górnej półki i  Solatenol jak w pół godziny spada 30 litrów litów deszczu.  

Z rekordu spadłem na samo dno - 6,5 tony/ha przy nakładzie na 9 ton. Potężna lekcja. 

Dokładnie warunki weryfikują. Trzy pola dalej zbierali po 7 ton bez większych zabiegów i starania o plon a tu przyszło cholerstwo zajechałem na pole aż żal patrzeć było na to.  Pszenżyto nie wiem czemu poległo ale widocznie było już nalane ziarno nie straciło plonu jedynie to trochę co na ziemi zostało 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Także jak co niektórzy piszą, że zbierają po 9 ton, to suszy ani ulewy na pewno nie widzieli. A tyle płaczu było wiosną, że bałem się o głód w Polsce.  A tu wcale tak czarno nie jest, cena jak zwykle skłania do grubej refleksji zasadności stosowania 200kg azotu, ŚOR z górnej póły i wszelakiego rodzaju pseudo odżywek. 

Jednak w tym roku wprowadzę chyba plan 0 na jednym z pól, czyli 200 NPK pod korzeń, jesienne odchwaszczanie za 140zł, rzadki siew,  50 kg azotu na źdźbło, T1 za 100zł i Antywylegacz za 17zł i koniec.   Jak ma stać to będzie stała i da 7 ton, jak ma leżeć to jej Medax nie pomoże. 

Dam znać co z tego wyjdzie, na pewno będę zdrowszy od bełtania chemii. 

  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

To że ktoś napisze, że zbiera 9 ton nie znaczy, że tak jest. Niektórzy nawet koło wagi nie przejadą a wiedzą dokładnie ile zebrali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Imbroglio    8
Dnia 6.08.2020 o 08:09, Młody1997 napisał:

Miał ktoś z Was Jantarkę? Słyszałem opinie, że ma bardzo niskie wymagania glebowe w porównaniu do innych pszenic.

Miałem w zeszłym roku, mimo suszy dała Trochę ponad 4,5t/ha na czwartej klasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1190
40 minut temu, ravoj napisał:

Także jak co niektórzy piszą, że zbierają po 9 ton, to suszy ani ulewy na pewno nie widzieli. A tyle płaczu było wiosną, że bałem się o głód w Polsce.  A tu wcale tak czarno nie jest, cena jak zwykle skłania do grubej refleksji zasadności stosowania 200kg azotu, ŚOR z górnej póły i wszelakiego rodzaju pseudo odżywek. 

Jednak w tym roku wprowadzę chyba plan 0 na jednym z pól, czyli 200 NPK pod korzeń, jesienne odchwaszczanie za 140zł, rzadki siew,  50 kg azotu na źdźbło, T1 za 100zł i Antywylegacz za 17zł i koniec.   Jak ma stać to będzie stała i da 7 ton, jak ma leżeć to jej Medax nie pomoże. 

Dam znać co z tego wyjdzie, na pewno będę zdrowszy od bełtania chemii. 

Kolego ravoj zrób tak daj 250 npk odchwaszczanie skoro wiosny 200 kg saletrosan pozniej 0.15 regullo i nie rób t1 zrób T3 ja tak zrobiłem na działce w tym roku i jestem bardzo zadowolony z efektu 

Przed chwilą, alfa napisał:

Kolego ravoj zrób tak daj 250 npk odchwaszczanie skoro wiosny 200 kg saletrosan pozniej 0.15 regullo i nie rób t1 zrób T3 ja tak zrobiłem na działce w tym roku i jestem bardzo zadowolony z efektu 

Nie dodałem że siew był w miarę gesty 400 

Przed chwilą, alfa napisał:

Kolego ravoj zrób tak daj 250 npk odchwaszczanie skoro wiosny 200 kg saletrosan pozniej 0.15 regullo i nie rób t1 zrób T3 ja tak zrobiłem na działce w tym roku i jestem bardzo zadowolony z efektu 

Nie dodałem że siew był w miarę gesty 400 

Nawet ponad 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
ravoj napisał:

Także jak co niektórzy piszą, że zbierają po 9 ton, to suszy ani ulewy na pewno nie widzieli. A tyle płaczu było wiosną, że bałem się o głód w Polsce.  A tu wcale tak czarno nie jest, cena jak zwykle skłania do grubej refleksji zasadności stosowania 200kg azotu, ŚOR z górnej póły i wszelakiego rodzaju pseudo odżywek. 

Jednak w tym roku wprowadzę chyba plan 0 na jednym z pól, czyli 200 NPK pod korzeń, jesienne odchwaszczanie za 140zł, rzadki siew,  50 kg azotu na źdźbło, T1 za 100zł i Antywylegacz za 17zł i koniec.   Jak ma stać to będzie stała i da 7 ton, jak ma leżeć to jej Medax nie pomoże. 

Dam znać co z tego wyjdzie, na pewno będę zdrowszy od bełtania chemii. 

To się nazywa "frycowe" 😁 Zostało jeszcze ponad 3 ha pszenicy, ale po wtorkowych 30 litrach deszczu, nie wiadomo kiedy da radę kosić... Upał od rana, a w cieniu na trawie rosa jak jasny .uj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Na spokojnie, z tego co widzę pogoda pozwoli wszystkim zboża zebrać. 

Wilgoci w ziemi tyle, że bez deszczu rzepaki też ładnie powschodzą. A jak ktoś striptillem sieje to już w ogóle nie ma czym się martwić. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A te plonyto to z 1ha, czy średnia z gospodarstwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

To są plony tzw metoda na oko. Ewentualnie praktykowana jest jeszce metoda gumowych hektarów . Sieje 10 ha ale kosi 8 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
3 godziny temu, ravoj napisał:

Także jak co niektórzy piszą, że zbierają po 9 ton, to suszy ani ulewy na pewno nie widzieli. A tyle płaczu było wiosną, że bałem się o głód w Polsce.  A tu wcale tak czarno nie jest, cena jak zwykle skłania do grubej refleksji zasadności stosowania 200kg azotu, ŚOR z górnej póły i wszelakiego rodzaju pseudo odżywek. 

Jednak w tym roku wprowadzę chyba plan 0 na jednym z pól, czyli 200 NPK pod korzeń, jesienne odchwaszczanie za 140zł, rzadki siew,  50 kg azotu na źdźbło, T1 za 100zł i Antywylegacz za 17zł i koniec.   Jak ma stać to będzie stała i da 7 ton, jak ma leżeć to jej Medax nie pomoże. 

Dam znać co z tego wyjdzie, na pewno będę zdrowszy od bełtania chemii. 

W rolnictwie najwazniejsza jest pokora, czytam forum jak ludzie sypia po 140-200kg N i plony 9t mysle sobie super to i ja spróbuje ale na szczęscie włacza mi sie lampka ze 7t to miałem raz w zyciu i to na jednym kawałku i nie z powodu złej agrotechniki a klasy gleb jaka mam. Polska nie jest za duza ale mamy ziemie od 1 do 6 wiec u kazdego co innego. Mój standardowy plan to 250kg pol 6, 300-400kg saletry w zależnosci od pola, T1 i T2 z odżywką mocznikiem i siarczanem, plon stabilny i koszty adekwatne do możliwosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Wszystko dobrxe ale musisz sprawdzi.mc czy tanie t3 i 100 kg saletry więcej nie zwiększy ci plonu

po dobrym t1 t2 szkoda nie dac t3

Ale ogolnie rozumowanie słuszne. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
korasss    62
3 godziny temu, ravoj napisał:

Także jak co niektórzy piszą, że zbierają po 9 ton, to suszy ani ulewy na pewno nie widzieli. A tyle płaczu było wiosną, że bałem się o głód w Polsce.  A tu wcale tak czarno nie jest, cena jak zwykle skłania do grubej refleksji zasadności stosowania 200kg azotu, ŚOR z górnej póły i wszelakiego rodzaju pseudo odżywek. 

Jednak w tym roku wprowadzę chyba plan 0 na jednym z pól, czyli 200 NPK pod korzeń, jesienne odchwaszczanie za 140zł, rzadki siew,  50 kg azotu na źdźbło, T1 za 100zł i Antywylegacz za 17zł i koniec.   Jak ma stać to będzie stała i da 7 ton, jak ma leżeć to jej Medax nie pomoże. 

Dam znać co z tego wyjdzie, na pewno będę zdrowszy od bełtania chemii. 

Ja w tym roku miałem borowika IV klasa ale nie żadne piachy ,sypnął 7.3t z 1h (prosto z pola sprzedawałem 630zl za tone ) na jesień nigdy nie daje żadnych nawozów tylko odchwaszczanie. Połowa marca 250kg saletrosanu ,koniec kwietnia 230 kg saletry ,późno że względu na susze (niechce mi się liczyć ile to N) t1 prochloraz+duet star i nic więcej nie było robione ani dawane  ,wszystko ustało . Pszenica ta sama agrotechnika ale po 4 kółkach popsol się kombajn i nie wymlocilem wszystkiego to nie wiem jaki plon będzie ale nie jest źle ziarno grube . Podeśle fotkę  tej z zeszłego roku i  tej z tego roku . (Oczywiście zeszłoroczną było obsiane ) 

Edytowano przez korasss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2020

Na wiosnę trochę niektórzy obszarowcy skrytykowali mnie za plan jakim prowadzę swoje pola i ile daje czego. Oczywiście oni sypali i miało być, a tu zonk 🤪. Ja w tym roku wywaliłem na mały areał 700 zł w odżywki bo by nic nie było tak sucho było. Czytając wypowiedzi innych sam zwątpiłem w to co robię bo inni nie latają z opryskiwaczem a ich plantacje są piękne itp. i miałem robić tak jak większość na tym forum, ale jednak zostanę przy swoim doświadczeniu.

Fakt ulewy były nie wtedy kiedy trzeba, woda stała na polach ale na szczęście ustało zboże. A to że z jednego pola jest 9 a z drugiego 6 to wielkim globusem nie trzeba być -jeżeli ktoś trochę się zna to po przyczepach oceni w przybliżeniu plon zwłaszcza jak wozi tymi samymi zboże na skup co roku, to pomyli się ale nie więcej niż o 0.5 t. Ale średnia i tak przy sprzedaży wyjaśni wszystko.

Edytowano przez Damianek20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
9 godzin temu, masa24 napisał:

To są plony tzw metoda na oko. Ewentualnie praktykowana jest jeszce metoda gumowych hektarów . Sieje 10 ha ale kosi 8 

Racja. Ja jeszcze dodałbym myszy. Niby masa ich i lament, ale i tak plon zacny. 🙄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2020
1 godzinę temu, Piotr1711 napisał:

Panowie myśle w tym roku pod pszenicę wysiać 200 kg fosforanu pod korzeń dobry wybór?

100 kg zupełnie wystarczy systematycznie co roku, lepiej daj 200 kg soli do tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj