yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Romanzio    32
2 minuty temu, dzikiWschód napisał:

ph ok 5-5.5 więc już zamówiona kreda 500kg za 150zl. c360 nie da rady gruberowi, spróbuję talerzowka najpierw a jak będzie mizerny efekt to czepiam plugi i jazda

no to zdecydowanie kreda. Ja dzisiaj talerzowałem komose w łubinie o wysokości ponad 2 metry i c360 dawał rade. w uprawie słomy po żniwach najważniejsze jest to zeby ją wymieszać z ziemią a nie przywalić pługiem jak przy podorywce. Wtedy się w ogóle nie rozkłada bo nie ma tlenu i jest mizerny efekt 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja u siebie nie mam innej opcji i i tak robię podorywkę. Nie mam ani talerzówki ani grubera, koń słaby bo C-330 a usługi przecież najmował nie będę na moje kawałeczki. Na jeden kawałek z ph 5,5 posieję granulatu i płytka podorywka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może i by się kulał ale osobiście tyle bym nie dał za nią. To już wolę dalej podorywki robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Gdyby nie taka cena to biorę w ciemno. Szukałem nawet wiekszy do zwężenia sle nic ciekawego nie znalazłem. 

Myślałem nawet nad tym żeby zrobić sobie gruber powiedzy na takich 3 łapach https://allegro.pl/oferta/lemken-smaragd-mandam-kompletna-redlica-46-5cm-9323151261 albo innych

Myślę nad wsadzeniem gesiostopek do kultywatora, bo mam pług 5 skib starego typu z małym prześwitem i bardzo lekki i nie da się tym pracować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
25 minut temu, Rolnik200598 napisał:

Ja u siebie nie mam innej opcji i i tak robię podorywkę. Nie mam ani talerzówki ani grubera, koń słaby bo C-330 a usługi przecież najmował nie będę na moje kawałeczki. Na jeden kawałek z ph 5,5 posieję granulatu i płytka podorywka.

Dobra podorywka nie jest zła

Edytowano przez Zapracowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Pod warunkiem, że masz lekką i wilgotną ziemię. Zazwyczaj w okresie podorywkowym jest sucho i twardo. Pługa nie wbijesz, jak już wejdzie to nie zrobisz eleganckiej płytkiej podorywki, bo jak chcesz płytko to pług wyskakuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sam myślałem nad jakąś piątką podorywkową ale na mój areał to dwuskibowcem sobie oblecę na spokojnie. W tym roku na pewno na dwa kawałki po żniwach wywożę obornik to tam muszę troszkę głębiej orać ale dwa kawałki, jeden ze ściętą słomą a drugi z zebraną będę starał się podorać jak najpłycej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

image.png.78b2a27f5f042aadf9499b05005ba389.png

Dokładnie coś takiego posiadam, myślałem nad dociazeniem go, ale ten prześwit i zapychanie się...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolega taki miał dopóki ruskiem jeszcze wszystko robił. Gdzieś to teraz chyba pogonił po zakupie Zetora. Rusek z tym całkiem nieźle szedł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casefarmer    40

Jak u was wygląda wylegnięta pszenica po tych deszczach? Byłem w swojej i sporo pośladu, aż sie boję kombajnem wjezdzać bo moze sie okazac ze max 4 tony namłócę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

U nas dziś nawałnica i grad, jutro jadę zobaczyć, czy nie wklepalo ostro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
3 godziny temu, Romanzio napisał:

no to zdecydowanie kreda. Ja dzisiaj talerzowałem komose w łubinie o wysokości ponad 2 metry i c360 dawał rade. w uprawie słomy po żniwach najważniejsze jest to zeby ją wymieszać z ziemią a nie przywalić pługiem jak przy podorywce. Wtedy się w ogóle nie rozkłada bo nie ma tlenu i jest mizerny efekt 

Kreda potrzebuje wody do rozpuszczenia a nie powietrza. 

Przy 5ph to masz ok 7t wapna luz na ha za free 

500kg to tylko na podtrzymane i pokarm dla roslin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3112

no i podorywka nawet jak na dno bruzdy słomę wrzuci to orka głęboka później wymiesza. Zbyt głęboko zrobiona podorywka to przy dużych ilościach słomy lubi się w głównej orce pług zapychać. Po doświadczeniu sprzed dwu lat teraz ganiam z widłami i rozrzucam ew. kupy słomy w miejscach gdzie kombajn się np zatrzymał. Nie dało w nocy przedzimowej orki dokończyć na polu gdzie była podorana wylega zbyt było sucho i głębiej podorywka była zrobiona bo się pług nie chciał czepiać. Nie szlo dziesięciu metrów ujechać i teraz w podobnym przypadku pewnie będę wolał talerzowkę jeśli nie da się płycej niż 10cm podorywki zrobić na wylegach a w tym roku tego jest.
Na wylegach ziarno szczuplejsze tak ok o jedną trzecią - patrzyłem wczoraj - i tak sądziłem że będzie gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

W tym roku wydaje mi się że podorywka bedzie szła elegancko bo ziemia jest wilgotna, planuję założyć do u3 dokładnie połśrubowe i jak dobrze ustawia to te parę cm ziemi która przykryje slome źle nie wpłynie na rozkład slomy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3488

Dylemat polskiego rolnika o ile można go nazwać rolnikiem ,a nie działkowcem,takie podoorywkowe plugi to u nas dawno na złomie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110
5 minut temu, galan99 napisał:

Tylko ten gruber musi ważyć 500 kg by się zagłębił w ziemi .

To jest do zrobienia, tylko czy 30 podoła z tymi 3 łapami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
miwigos napisał:

Dylemat polskiego rolnika o ile można go nazwać rolnikiem ,a nie działkowcem,takie podoorywkowe plugi to u nas dawno na złomie

10 ha to trochę więcej jak dzialkowiec, raczej hobbysta pasjonat hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7550

Po równinie pociągnie w chłodniejszy dzień inaczej woda będzie się gotować w chłodnicy .

To jest problem bo jak ma 50 ha lub 60 ha to wielki baor powie że 10 ha to ogródek powinien od dać temu co ma 60 ha a niech się pier**li nikt nie powinien od dawać .

Edytowano przez galan99
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

Jak mi się znudzi zabawa w rolnika to sprzedam a do tego czasu cieszy mnie uprawa pola i plony jakie osuagam bo cis z tego zostaje, zazwyczaj hobby to wydatek a ja jeszcze zarabiam więc tragedii nie ma

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3488

Jak trzydziestka ma ciągnąć grubera ,nawet jedna łapa za dużo,bo na 5 biegu nie pojedziesz,żeby byl efekt to powyżej 10 km/h trzeba jechać ,inaczej to  będzie redlenie a nie gruberowanie

Edytowano przez miwigos
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj